Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

frica de nastere...


Recommended Posts

Asa e Delia , sunt de felul meu norocoasa Doar am vrut sa ii zic lui Denis , sa nu se sperie ca sincer iti sincer pe mine foarte multi m-au speriat si vedeam nasterea ceva asemanator unei torture din evul mediu si nu mi-a facut bine. in ultimele zile de sarcina eram tare nelinistita ,in gandul meu mi-am luat ramas bun de la toti cei dragi si cand colo , altceva a fost realitatea pe care l-am trait eu. stii eu recunosc sunt o fire usor influentabila si destul de naiva sa cred destul de multe lucruri , sunt convinsa ca am fost un caz fericit si multe femei intradevar s-au chinuit mult , nu suntem toti la fel sub soare[8D] Noapte buna sa fiti iubite [pup] Evi mama fericita a lui Eric 14.06.2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vezi Sileriki, de ce ne gandim noi ca musai sa nastem "ca niste doamne" (de frica durerii) cu cezariana si ca numai in evul mediu sau la tara se mai naste pe cale naturala? Cand in toata Europa civilizata plus alte tari de la care avem pretentii ca au sisteme medicale performante se duce o campanie sustinuta pentru nasterea naturala! Uite aici paradoxul si off-ul meu!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=Xath6kOf0NE&feature=channel cea normala si http://www.youtube.com/watch?v=xyN48VnRYUY&feature=channel cezariana o idee despre nastere duminica placuta tuturor si inca ceva http://sanatate.acasa.ro/articole/sanatate/Nastere-naturala-sau-cezariana- Evi mama fericita a lui Eric 14.06.2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis81 - felicitari pt samburelul tau! Sa dea D-zeu sa ai parte de o sarcina usoara, fara probleme, sa ajungi la termen cu un bb sanatos! Este absolut normal sa-ti faci griji, sa te intrebi cum va fi nasterea.Multe mamici trec se confrunta cu aceiasi problema. Trebuie sa recunosc ca la inceputul sarcinii eram si eu la fel de speriata de perspectiva nasterii - dar dorinta de a avea puiul mic in brate, pe parcurs, a invins teama si am ajuns in final sa-mi doresc orice fel de nastere - numai sa apara iubita mea mica. Este adevarat ca multe povestiri horror nu fac nimic decat sa te sperie si mai mult - asa ca, sfatul meu , daca esti usor influentabila, nu mai apleca urechea la toate povestirile, incearca sa te canalizezi pe un singur lucru- sanatatea BB-lui/sei! In perioada sarcinii ajunsesem atat de sensibila ca nu eram in stare nici macar sa ma uit la emisiunea, ce rula la vremea respectiva , "Prima zi" ( parca asa se numea [alcool]) de pe Prima, ca izbucneam in plans si-mi faceam mii si mii de griji. Eu initial am plecat pe ideea unei nasteri naturale dar comoara mea s-a incapatanat si nu a vrut sa-si faca aparitia de buna-voie, asa ca am fost nevoite ( si eu si doctorita) sa apelam la cezariana. Eu mi-am ales medicul si in baza acestui criteriu. Stiam ca doctorita mea opteaza clar pt o nastere naturala vs cezarianei. Cum spuneam, pana la urma am ajuns la cezariana, in saptamana 42, de acum 43 si se pare ca a fost decizia cea mai buna - tinand cond ca lichidul era deja verde si micutza mea incepuse sa sufere datorita sederii prelungite in burtica. Eram la urma urmei convinsa ca doctorita nu va lasa sa se intample nimic rau si stiam ca oricand cezariana ar fi putut deveni o alternativa. De altfel si doctorita mea a spus acelasi lucru. Daca ceva nu merge bine ori nu rezist ma baga in operatie - dar preferam amandoua nasterea naturala. Acum referitor la recuperarea dupa operatia de cezariana - pot sa zic ca primele 5 zile au fost mai dificile - din care cea mai crunta a fost a 2-a zi dupa operatie, cand a trebuit sa ma dau jos. Odata ajunsa acasa cu puiul , sincer iti zic, am uitat de durere, am inceput sa ma misc din ce in ce mai bine si in afara unui mic discomfort la ridicat, ras, stranut, nici nu mai simteam ca am fost operata. Oricum, indiferent de cum vei alege sa nasti, ori cum va hotara soarta, eu zic ca bucuria de a-ti tine copilul in brate va umbri orice temere. Si stii cum se zice : " Dumnezeu nu-ti da niciodata mai mult decat poti duce"! Incearca sa lasi deoaparte temerile, nu transmite bb-lui/sei anxietatile tale si savureaza sarcina [flo]! M-am lungit cat o zi de post - dar sper sa te fi incurajat nitzel! Eu zic ca pe masura ce te vei apropia de DPN nerabdarea sa-ti vezi puiul te va intari [flo]

Fericirea are chipul tau... [url="http://family.webshots.com/photo/2138569960103626019EALaGJ"] Andra [/url],[comoara] noastra!
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137609"]Cum a intrat Andra in viata mea...[/url] [url="http://b2.lilypie.com/Ja9Sm7.png"]Mandra bea laptic si iata... a mai crescut un pic...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denis81, felicitari pentru bebele din burtica, sa ai o sarcina usoara si o nastere si mai usoara... Sa stii ca e normal sa ai frica de nastere, e ceva nou care trezeste multe intrebari si temeri...asa am fost si eu, ma tot gandeam cu va fi, daca va durea foarte tare, mi-am intrebat mama sa-mi spuna cum a fost..a avut parte de travalii lungi si grele...si ma gandeam ca o voi mosteni din acest punct de vedere...si-mi faceam mii de scenarii in gand unul mai sumbru decat celalalt... Tin minte ca pe la 30 de sapt au venit in vizita pe la noi niste prieteni cu fetita lor de apox 9 luni pe-atunci...si mamica fetitei mi-a spus uitandu-se compatimitoare le burtica mea: Saraca de tine, numai eu stiu ce te asteapta!...vreau sa iti spun ca toata noaptea nu am putut sa dorm..ma tot gandeam cum va fi, va durea chiar asa de tare?? Dar nu a fost asa! nu spun ca nu a durut dar a fost muuuult mai bine decat ma asteptam...sunt niste momente minunate cele in care dai viata copilului tau...eu am nascut intr-o clinica privata, sotul meu a fost cu mine pe timpul travaliului si a asista la nastere..sa stii ca au fost cele mai frumoase momente ale familiei noastre, cand pot sa spun ca am nascut impreuna pe fetita noastra...acum ne dorim amnadoi sa mai trecem odata impreuna prin monetele acelea minunate...asteptam sa mai cresca putin minunea noastre si-i dam bataie pentru bebe 2... hai ca m-am intins si eu prea mult...si am devenit nostalgica... Sa nu-ti fie frica de nastere...roaga-te lui Dumnezeu si vei vedea ca totul va fi bine! Adriana, mamica binecuvantata de [copil] Estera (17.09.2008) [url="http://community.webshots.com/user/AdrianaSM"]Copilul meu iubit[/url] [url="http://community.webshots.com/user/baimarence"]O satmareanca intre baimarence[/url] [url="http://b1.lilypie.com/O3n2p2.png"]Asa cresc eu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denis - felicitari pt sarcina,sa fie una ushoara si la final un bb perfect[flo] iti zic si eu ca toate fetele,nu te mai gandi la nashtere,nu inca macar. copilul care creste in tine are nevoie de tine calma si relaxata. cat despre nashtere,eu ash recomanda cu toata gura nashterea naturala...bine,eu doar asa am nascut. habar nu am cum e cu cezariana,asa ca iti povestesc cum am nascut eu. am avut un travaliu lung,de 14ore dar am nascut razand. am avut epidurala asa ca nu am simtit mai deloc contractiile,dasi am prins cateva ore inainte de epi si intre doze am avut si contractii de peste 120 intensitate.dureau dar nu cine stie ce. daca stau sa ma gandesc bine cred ca am avut dureri de cap mai nasoale ca nashterea. de nascut am nascut in vreo 15-20 de minute,minute in care nu am simtit absolut nimic. horminii functioneaza mai bine decat cel mai tare drog din lume. gandeshte-te ca eu nu scosesem placenta dar am cerut repede mobilul din pat sa ii fac poze lu fi-miu. asa ca acum ma laud cu prima lui poza de la un minut,nici nu apucasera sa il stearga[:D]. totul se intampla atat de repede, moasa iti da indicatii,dotorii se agita,asistentele se foiesc...iar tu esti parca din alta lume. tot ce imi aduc aminte din momentele alea e ca prin vis. tin minte ca doctorul meu glumea si moasa imi zicea sa nu mai rad ca pierd contractia,tzin minte ca ma intrebau tot felul de prostii si de odata,gata!l-am vazut...exact cum mi-l imaginam. am intrebat daca e bine,pt ca stiam ca asa se intreba deshi eram convinsa ca e bine sin cand mi l-au pus pe piept si m-a privit cu cei mai frumos si mari ochi posibili,mirat dar calm ca si cum ne cunosteam de o viata...gata, totul s-a terminat,nu mai stiu nimic. imi radeau si ochii si inima si tot...habar nu am can m-au cusut(deshi dupa ceam mi-am dat seama ca adurat 45 de min). sa nu iti fie frica de nashtere. lasa natura sa isi faca treaba.corpul nostru este pregatit pentru asta si are metodele proprii de a anihila durerea. sfatul meu este sa ceri epidurala pentru a face travaliul suportabil,mai ales daca este unul lung. nashtere in sine oricum nu o simti. si nu mai pleca urechile la toata povestile horror...eu cred ca multe femei exagereaza pentru a impresiona,pentru ai face pe ceilalti sa le creada adevarate martire. stiu ca fiecare are pragul propriu d durere dar de multe ori noua femeilor ne place sa jucam rolul victimei(sper sa nu imi iau roshii[:D]in cap). una peste alta experienta nashterii pentru mine nu numai ca nu a fost una dureroasa ba din contra a fost chiar placuta si nu ash puteasa sfatuiesc pe nimeni sa isi sectioneze uterul daca nu exista un motiv medical. iti trebuie doar putina incredere in tine si in corpul tau si totul merge ca uns. cat despre refacere,nu are sens s iti spun ca in cateva ore bateam toata curtea spitalului....cred ca faceam peste 3km/zi. la asezatul pe saun a fost un pic mai greu vreo saptamana. dar burta s-a retrascomplet intr-o luna si acum la 3 luni de la nashtere arat exact ca inainte de sarcina,am revenit la 57gk deshi pusesem vreo 18[:I] fara frica inainte indiferent de metoda aleasa,momentul este inaltator si unic[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sarcina usoara si nastere cum iti va permite organismul, de fapt nu asta conteaza, important ca si tu si bebe sa fiti bine. Eu am la activ 2 cezariene, nu eu le-am vrut, desi sincer la a 2-a in inima mea speram tot o cezaziana ca vorba vine taietura ori sus ori jos tot una, mai ales ca aveam deja una sus (auzisem de la mai multe fete ca si epiziotomia se comporta ca orice operatie vindecata si mai ales la inceput e si mai rau cu kk si pis pe acolo, cam pisca...). Tin minte ca la un echo pe la sapt 28 ma laudam doctorasului ca am o cezariana la activ, s-a cam mirat, ca nu prea a vazut cicatricea... Cu recuperarea nu am avut nici un fel de probleme, a fost super. Insa raman cu o frustrare: as fi vrut sa nasc normal, asa de multe ori parca mi se pare ca parca as fi primit bebei CADOU... Dar asta conteaza mai putin, repet important e ca s-a terminat cu bine si ca toti suntem bine si crestem mari! Insa ma bucur f mult ca nu am nascut in ro, mai ales la prima nastere cred ca m-ar fi lasat aia sa ma chinui...ca multe povesti hororr am mai citit cu nasteri in ro. Asa insa am avut noroc de un medic super profesionist care stie sa aplice regulile corespunzator pt fiecare caz in parte si a stiut cand sa decida ca tb aplicata operatia, ca asa nu mai merge. Eu zic ca daca ai un medic bun nu tb sa-ti fie frica! Bafta si sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denis, eu sunt tot in UK si aici iti garantez ca nu iti fac cezariana fara un motiv serios, dar eu nici nu ti-as recomanda ca eu asa am nascut pe baietelul meu pt ca era in pelvina. Asta a fost inca cand stateam in RO. Fizic nu a fost mare branza dar psihic am ramas cu trauma ca eu eram complet nefolositoare in tot actul nasterii. Acum sunt gravi din nou si vreau sa nasc complet natural, ca aici te lasa, chiar te incurajeaza chiar daca ai avut cezariana inainte. Vreau sa-ti spun ca eu am stat recent cu prietena mea cea mai buna cand a nascut, si ea a optat pt epidurala, ceea ce aici sigur iti fac daca ceri asta din timp sa aiba in vedere ca vei avea nevoie de anestezist. Si iti pun si mai repede de 4 cm dilatatie daca vrei. Eu personal nu sunt mare adepta a epiduralei, dar daca ti-e asa frica de nastere pt durere e solutia perfecta, ca nu o mai simti deloc, dar de aia tot tu nasti copilul, il impingi cu propriile forte afara, asa ca nu esti privata de sentimentul ca ai contribuit la aducerea puiutului pe lume. Nu ta mai gandi la lucruri horror, eu am facut medicina si am asistat la multa nasteri, lucrurile nu sunt tocmai ca in filme unde totul e exagerat. As zice ca ce m-i s-a parut mie de speriat erau mai degraba conditiile din spital si uneori nepasarea personalului mai degraba decat nasterea in sine. Sarcina usoara si nastere cat mai frumoasa iti doresc. Christina 17+ , mamica David 5 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...