Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (190)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mQQm Io incep sa ma pregatesc sufleteste sa ma pun pe market, musai sa mai umplem coshteiul un pic (nu ma-ntrebati ce inseamna exact). Ati mai fost careva brain dead dupa stat acasa si crescut copil? Ca eu nu-mi mai amintesc nici numele ultimului meu proiect, gijaz!!![:D]
Chiar ma intrebam daca ai inceput serviciul! Brain dead, da, been there, macar ai noroc ca ai stat 1 an, si nu 2 sau aproape 3, ca mine... Merge pepitel la gradi?
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Donia, ok, deci am speranta ca se vindeca, vaz ca tu te-ai recuperat asa de frumos. Nu m-am intors pana nu s-a terminat vacanta de vara, coshteiul era gol deja oricum, asa ca what the heck?![:D] Vine buna-sa 6 luni (sper sa nu ne duelam prea rau), dar as vrea sa-l duc undeva asa super-hyper-part-time.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim mult pentru toate gandurile bune si pentru tot ce faceti. Am trimis adresa pe mailul comun. Cred ca asa e cel mai simplu. Succes mamicilor care se intorc la job si bunicilor acomodare usoara la sarcinile din Ca.[:D] O duminica frumoasa in continuare, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina (cge), multa sanatate cumnatei tale. Sa se intoarca cu bine la fetitele ei ! Buna ideea cu adresa pe contul comun, e mult mai simplu si pentru mine. Delia, eu nu stiu sa dau sfaturi de evitat plictiseala la bunici. Ai nostri vin anual aici, dar nu prea apuca sa se plictiseasca [:D]. Acum pleaca si ei in vacanta, adica... acasa[q]. Poate totusi mamei tale ii e dor de casa. Ca o parere personala, nici eu nu as trimite fetita la gradi mai mult decit ptr socializare. Are timp destul sa stea pe acolo. Daca vrei insa sa pastrezi locul, poti sa o trimiti minimul de zile necesar. Nelia,imi suna familiar ce ai descris tu accolo. Nici noi nu sintem prea departe. Sper ca problemele pe care le aveti sa se rezolve curind. Mqqm, si eu votez/am votat pentru copil cu bunici pina pe la 2-3 ani asa, daca se poate. Nu e totdeauna usoara convietuirea, insa clar pentru copil e cel mai bine. Iar "boala" ta are vindecare, without question. Cel mai greu e insa sa stai toata ziua departe de puiut. Integrare rapida in market[flo]! Dana(daiopri) ce baiat organizat Stefan. Vrea sa fie sigur ca are timp mosul sa cumpere tot pentru el. Noi nu am inceput darimarea mitului inca si as mai amina un pic, dar mie ca mi-o ia Julia inainte. Ea face momentan lista cu ce vrea de ziua ei. Da, uite metoda lui Donia, imi pare interesanta. Cu scoala, nu prea ai ce face, insa atit timp cit inca nu au zis clar "nu avem loc",eu zic ca mai e o sansa. Nici eu nu-s prea happy cu teacher-ul de anul asta, chiar daca scoala e buna, asa ca... prevad un an destul de furtunos. Am citit de copilasi care sa pregatesc sa dea examen pe la secondaire. Asta din ce clasa incepe pe la voi? Cred ca nu e deja liceul, nu? Mult succes tuturor scolareilor participanti la examene anul asta. Sa auzim ca au reusit acolo unde ati dorit. Mult succes si celorlalti scolarei si nervi de otel parintilor[:D]! O duminica placuta va doresc. Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pt raspunsuri [flo][flo], le-am cantarit pe fiecare si mi-a placut diversitatea de opinii. Simonna, tre sa recunosc ca am tresarit citind raspunsul tau. Pt noi, faptul ca ar fi buni aici sa o duca-aduca pe Soimita de la gradi, sa iasa in parc dupa-amiaza, eventula sa faca ceva de mancare daca are chef etc ar fi ca o mare gura de aer, intelegi? Si i-am spus toate astea de zeci de ori. Sa nu crezi ca nu m-am oferit sa reduc programul de gradi, chiar din prima zi i-am spus ca o poate tine acasa oricand doreste. Dar pe bune daca ii pot intra in gratii [alcool]. Si ma doare tare felul cum a pus problema: timpul ei ar fi mai bine valorificat muncind la camp decat sa stea cateva ore pe zi cu Sofia mea [bang]. Uite, mie asta imi pica tare greu! Ca sa nu mai spun ca faptul ca mi-ar usura mie viata un pic nu are nici o valoare [alcool]. Oricum, hotararea e luata, va pleca cat de repede isi gaseste loc in avion, nimic nu-i poate schimba decizia (am incheiat citatul). Joia asta incep si eu munca, ce bucurie :(. M-am tuns, vopsit, manichiurat si pedichiurat, deci pot merge linistita la munci, fara sa sperii pe careva [:D]. Cristina, nu esti singura care se simte brain dead, am putea face un club [:D]. Eu inca mai dau vina pe hormoni. Dar am un feeling ca-mi sar repede talentele dupa ce intru in paine. Sanatosi sa fim! Nelia, asa-mi place de voi....[pup], super-mega simpatici puiutii tai. Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009) [url="http://picasaweb.google.com/css.vaideanu/BotezBiserica14Nov#"]Pozici Sofia botez[/url] [url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean"]Sofia bucovineanca[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2651846420104955882KlwiOi"]Photos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge, ii doresc sanatate cumnatei tale, am trimis si eu niste banuti (in lei). Delia79, stiu ca ti-ar fi usor sa o ai pe buni aici, ai fi mai linistita, dar oamenii in varsta nu se adapteaza asa usor (mai ales daca este de la tara). Eu o am pe soacra-mea, care de-abia a stat 3 saptamani la bloc, in Romania, si a rasuflat usurata cand a ajuns inapoi la tara. Nici macar nu vroia sa iasa la plimbare pe afara, cred ca numara zilele pana pleaca. Sa o aduc aici, ca sa stea mai mult, nici nu ma gandesc. Poate doar in vizita, desi sunt convinsa ca nu o sa ii placa. Eu ca sunt mai tanara, si tot ma apuca dorul de tara, desi eram plecata la oras de mai bine de 20 de ani. Asa sunt unii oameni, mai atasati de locurile natale. Asa as vrea sa traiesc si eu la tara, departe de civilizatie, dar ce sa faci cu copiii, ca daca i-am facut trebuie sa avem grija de ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris1511, Carmen, multumim mult.[flo] Delia, te rog eu, mai gandeste-te, poate o convingi pe mama ta sa mai stea. Si parintii mei erau mult mai multumiti sa ne faca treburi in casa, decat sa stea cu copiii. Asta si cand eram in Ro., si aici in Ca. Numai ca ne vedem asa rar parintii, si asteptam asa mult momentele astea, si e tare pacat sa ne certam cand ne intalnim. Rocs, secondaire aici e de la clasa a-7-a. Un fel de gimnaziu care incepe mai tarziu.. O sapt. buna, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui delia79
Multumesc fetelor pt raspunsuri [flo][flo], le-am cantarit pe fiecare si mi-a placut diversitatea de opinii. Simonna, tre sa recunosc ca am tresarit citind raspunsul tau. Pt noi, faptul ca ar fi buni aici sa o duca-aduca pe Soimita de la gradi, sa iasa in parc dupa-amiaza, eventula sa faca ceva de mancare daca are chef etc ar fi ca o mare gura de aer, intelegi? Si i-am spus toate astea de zeci de ori. Sa nu crezi ca nu m-am oferit sa reduc programul de gradi, chiar din prima zi i-am spus ca o poate tine acasa oricand doreste. Dar pe bune daca ii pot intra in gratii [alcool]. Si ma doare tare felul cum a pus problema: timpul ei ar fi mai bine valorificat muncind la camp decat sa stea cateva ore pe zi cu Sofia mea [bang]. Uite, mie asta imi pica tare greu! Ca sa nu mai spun ca faptul ca mi-ar usura mie viata un pic nu are nici o valoare [alcool]. Oricum, hotararea e luata, va pleca cat de repede isi gaseste loc in avion, nimic nu-i poate schimba decizia (am incheiat citatul).
Vezi, eu din prima ta postare am inteles ca bunica vrea sa stea si voi va incapatinati sa duceti S. la gradi ca sa nu pierdeti locul! Sorry si pupici inlocuitori. Si noi tocmai ne-am despartit de Bia a noastra, dar ea a venit clar sa stea o luna, punct, sa cunoasca bebita si adio si n-am cuvinte. Am incercat s-o convingem sa mai stea, ca uite ce bine le merge impreuna, dar ea e genul care-si face un plan si se tine de el si daca i se rupe inima. Plus muraturile... Asa ca a plecat si speram ca mai vine...repede. Solutia de compromis ar fi s-o rogi sa mai stea macar o luna, de ex., cit sa va re-acomodati cu mersul tau la job. Solutia radicala ar fi sa plece repede, intr-adevar, sa intrati direct in programul in care tu take charge si nu mai tre sa iti schimbi obiceiurile odata ce pleaca ea. Cred ca esential la mama ta e ca e tinara si obisnuita sa munceasca, doar ca e pacat ca ridicam ziduri intre noi si parintii nostri, ca le ridica ei, ca le ridicam noi... Gata, de cind scriu la asta Addie a bagat o cana de iaurt, o felie de piine cu brinza si un kiwi si nu mai vrea sa stea in scaun. Acum incearca sa ajunga cu limbuta la muci... really have to go! :) S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge ce rau imi pare de cumnata ta, [flo] multa multa sanatate!!! [pup] Delia[pup] ce sa zic, stiu cum e, am mai vorbit noi. Asa si la noi, aveam concediu, ai mei aici, am tinut copilul acasa o zi, dupa care mi-au sugerat ca mai bine il duc la gradi. [bang] Nu reusesc nicicum sa treaca peste faptul ca am o vrasta si un cuvant de spus in cresterea si educatia lui, pentru ei era inimaginabil ca il las sa sara in cap de pe canapea, ca il las sa se dea cu fundul de pamant, etc. Si ma si saturasem sincer sa-i aud Nu-i voie, nu si iar nu, incolo si incoace, iar pe tata contrariat la maxim ca de ce nu vorbeste in propozitii la doi ani!! Ce sa zic, ei au principii foarte stricte cu privire la educatie, care nu se prea pupa cu ale mele. Si orice chestie pe care o fac eu invers o iau ca pe un afront personal. O luna a fost OK, mai mult insa ar fi fost cam problematic. Nici ei nu vor sa stea mai mult, ei au experienta ca din 1998 de cand e sora-mea in state au tot fost pe la noi. Si stiu foarte bine ca ne scoatem ochii o perioada mai mare de timp. Asa sunt unele relatii cu parintii, ce sa facem...le acceptam asa cum sunt. Ai mei cel putin, cum am mai zis, au multe bube din copilaria lor, copii captivi (a propos de topicul ala, foarte revelator de altfel), abuzati si desconsiderati la maxim, ii inteleg si mi-e mila de ei, insa acum am si eu copil la randul meu si el e pe primul loc. AM tot facut eforturi, am vorbit cu ei, nu ii pot schimba, nu sunt psiholog, asa ca... mergem inainte.
Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si [gravi] -18+ cu posibil [baietel] Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...