Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (190)


Recommended Posts

arturica, da-i peste degete in stil canadian: fa-i o scrisorica emotionala in care sa prezinti lucrurile asa cu corazon, totul sa inceapa cu ceva pozitiv, ceva de genul... desi copiilor mei le place nespus blabla, sunt poate mult mai sensibili si uite-asa si pe dincolo. La sfarsit spune-i ce astepti, la fel: desi eu am fost foarte incantata sa te aiba de profesoara, pentru a le proteja aceste sensibilitati ma voi vedea nevoita sa ii escaladez daca nu se rezolva in felul bla-bla. Nu stiu daca intelegi. cam ce crezi ca le va face? Te rog sa-ti raspunzi sincer la intrebare! Debaraseaza-te de mentalitatea asta romaneasca, e o tipa care merge la job si nu si-l face cum trebuie. Si asigura-te ca copiii fac diferenta: striga la ei? sau striga sa se faca auzita? Nu merita nimic sa insamanteze temeri in sufletele unor copilasi.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am scris un mesaj de dimineata si din lipsa de experienta l-am aruncat pe apa simbetei! Asa ca reiau un pic din el. Cristina(cge) am citit depre cumnata ta si m-am ingrozit! Multa sanatate! Am sa-ti trimit si eu un plic, il pun la posta miine dimineata.[pup] Diana sa-ti traiasca printesa, iar tie Pitilache sa-ti traiasca finuta! [pup] Un an deja, incredibil![s] Curind urmeaza Addie, miine poimiine o sa povestiti cum merg ele la scoala, scumpele mici! [pup] maru imi pare tare rau de intimplare, stai linistita, ca gura lumii n-o astupi in nici un caz. Tot timpul vor gasi ceva de comentat. Spune-i mamei sa nu-i mai ia in seama. Roag-o sa le spuna ca aici cine cumpara ceva cu banii jos e fie traficant de droguri , fie membru al mafiei. Asa ca tu, neavind niciuna din ocupatiile de mai sus... leas-ul e solutia! Mult succes scolarilor care dau examen la secundara anul acesta![pup] Si mult succes micutilor care au inceput anul acesta: Tudora, Stephanie si Isabelle (mamaana), Ancuta (cge)! Va pup![pup] I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arturicii, vroiam sa-ti spun ca as face cam ceea ce ti-a scris si mQQm, adica as lua-o la sentiment si poate-poate s-o rezolva ceva. Numai ca nu prea cred sa-si schimbe ea comportamentul asa de usor. Pina la urma, daca vezi ca se continua asa, du-te la director si vorbeste sa-i schimbe in alta clasa. O dedicatie pentru toate mamiclie de pe acest forum, noi sintem topiti cu totii dupa Miss Capucine, uitati-va aici: http://www.youtube.com/watch?v=VSjRRswSEgE&feature=related I embarrass my teenagers , they drive me nuts. We are even!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, din experienta proprie iti spun sa nu te lasi, sa incerci mai intii cu frumosul cu invatatoarea (asa cum a scris Mqqm, si daca mai continua du-te la director, pentru ca functioneaza, vor lua masuri; nu te grabi sa schimbi scoala pentru ca cine-stie, mai dai din lac in putz!; eu am facut in doi ani scandal mare la scoala: la maternelle, cu o cucoana aproape de pensie si sictirita de job, si anul trecut cu o incepatoare infumurata, ignoranta dar plina de ea; se iau masuri, sa stii, anul trecut la mine directoarea nu avea solutie, stiu, dar anul asta mi-a pus copilul unde i-a fost mai bine (sa fi cerut eu, exact ce are as fi cerut); http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din Romania, canadiencelor! Vin si eu cu o intrebare. Am gasit pe net un program, work&travel in Vancouver, pentru 6 sau 12 luni(cu posibilitate de prelungile inca un an). Se desfasoara prin agentie de recrutare, taxele sunt maricele, insa unele agentii spun ca dupa 2 ani poti depune actele pentru rezidenta. Programul este asta http://www.work-travel.ro/study-work-canada.html stie cine ceva de el? A plecat cineva prin acest program? "Da, ai nevoie de un Permis de Studiu cu o Autorizatie de Munca- cu exceptia C30. Permisul de munca va fi emis la portul de intrare (in acest caz, Vancouver), impreuna cu permisul de studio." Ce este acel C30?? Este vreo diferenta intre acest permis, si cel pe care il aveti voi? Se poate obtine un altfel de permis? Mentionez ca vreau sa ajung in Vancouver, m-am indragostit de orasul acela dupa ce l-am vazut intr-o emisiune[:D] Multumesc de raspunsuri!![flo] _________________________ http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html _______________________ Uitati-va la ziua de azi! /Cea de ieri e doar un vis./Iar cea de maine doar viziune;/Un AZI bine trait face/Din fiecare ieri un vis de fericire,/Din fiecare maine o viziune a sperantei!~~Kalidasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce e C30 dar asta ma sperie: salariu de la $8 CAD la $14 CAD pe ora , Vancouverul este cred cel mai scump oras din Canada, cu banii aia nu poti trai; adica ai trai daca unul ar avea salariu mai decent, si al doilea in casa ar fi cu salariul asta (8-14 CAD) dar doi, cu maximum 14Cad/hr in nici un caz in Vancouver; poate in Quebec da, la inceput, ar merge. La Multi Ani Soniei [bum][s] Marule, n-ai ce sa-i faci matusii aleia, atita poate; doar ignore; eu am patit-o, contarani recomandati de mama mea, i-am invitat la noi cu parintii din Romania, catel/purcel, ci-ca sa ne cunoastem; sa-ti spun ca s-au prezentat cu cu mina-n k_ _ la usa mea, eu aveam citeva zile de cind iesisem din spital din operatie in 2008, abia ma tiram prin casa, m-am dat peste cap, gatit, pregateli, etc si doar ca n-am luat bataie in casa mea de la idiotu'ala de barbatul contaranei mele cind am spus ca quebsii-s nationalisti; ei erau abia veniti, vedeau totul roz-bombon, ceva gen Ira la masculin si a iesit cu...suparare (ei, nu eu [:D] c-am indraznit); apoi am rugat-o pe mama ei sa-mi duca un pachetel la mama (aveau inca voie cu patru valize, doua de caciula, erau doi) si m-a refuzat, iar pe mama o ocolesc de atunci la Biserica [bang]; de atunci n-am mai auzit de ei, dar nici nu-s curioasa :)) si am rugat-o pe mama sa nu mai dea coordonatele mele nimanui prin zona; si noi suntem din cei ce am primit si ajutat(trei familii, si mai e una pe drum) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana: "contaran" [:-)))][:-)))][:-)))] Pune trademark, il imprumut si io! RazaDeSoare, e foarte gri zona aia legala, cauta pe altii care au fost pe ruta asta, intra pe site-ul guvernului, intreaba pe forumuri in engleza despre referinte. Noi cam suntem cu statut de rezident permanent initial pe sezatoare, nu stim cum e cu astea de limba combinate cu oferte de job. Grija mare, mare!!! Daca e legal poti aplica direct la acea scolicica bay college ori cum ii zice, nu mai dai si la romani cota, daca nu iese pierzi mai putin. Daca semnezi ceva, ia acasa formularul, mergi la un avocat cu el, sa nu o dai in cine stie ce. Zic si eu... Ana, cica sta pe la oameni pe-acasa si aia ii asigura mancare, ciudat de tot.
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...