Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (190)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Ma ajuta sa inteleg care sunt directiile pe care pot merge si pana unde. Eu inteleg ca este om si oamenii au rabdare pana la un anumit punct insa daca la maternelle le-a fost tare bine baietilor si nu am avut asemenea probleme acum m-au luat prin surprindere, m-au dezamagit si in acelasi timp m-am speriat. [asia] p.s. le-am pregatit sacii de sport pt maine
Diana, La multi ani Soimitei! Eu tocmai am pus punct insistentelor asupra mamei sa vina pana la noi 2 sapt macar. Nu vrea si buna pace.
[url="http://lbff.lilypie.com/lxhFm4.png"]Ioana & [/url][url="http://lbyf.lilypie.com/V8TIm4.png"]Arturicii[/url][url="http://lb1f.lilypie.com/Cympm4.png"]'S[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim frumos de urari ! Nu stiu unde a trecut anul, avem deja o toddler-ita cum scria MQQM, maine poimaine merge la scoala. Bine ca nu i-am facut azi party-ul ca e racita rau saracutza, nu am dus-o la gradi de doua zile ca a facut si febra. Dar e puternica, sper sa se imunizeze fara prea multe antibiotice, pana acum le-am ocolit. Sper sa ajute si tzitzi de care e inca atasata. Scuze ca nu am apucat sa citesc din urma, sunt intr-o alergatura continua intre activitatile de recrutare (mai am o saptamana in afara de asta), cursuri, copii, gradinita, casa si abia mai scot camasa. Abia astept sa mai ma linistesc si sa va mai savurez, cred ca am ratat un subiect fierbinte, ceva de soacre ??[:D] Noapte buna si tineti-mi pumnii sa iasa ceva cu stagiul (DanaP, am fost ieri la BGK si mi-a placut tare, alte lume domne in mediul anglofon, si cred ca am facut impresie buna ca le-am vorbit pe limba lor, colegii de la HEC se izolasera numai cu francofonii). Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009 "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, hai mai lasa barfa rudelor, de ce te afecteaza? Spune-le ca stii tu mai bine ce faci cu banii tai [:D] Ca tot vorbeai de leasing, terminam si noi dupa 4 ani de plati...iuhuuuu [olala] Diana, sa-ti traiasca fetita [flo] Dana, cum procedez eu la clasa? In fiecare an e diferit, dar de-a lungul anilor, am ajuns sa fiu paradoxal de calma in clasa, adica ei vorbesc, se agita, se foiesc, isi povestesc, rad, se plimba prin clasa [:-@] ....astept, calma sa se linisteasca pana sa incep lectia [:D]....imposibil sa nu se gaseasca vreun elev sa zica shhhhh, mai faceti odata liniste [8D]. Asta e o doar primul pas spre a-i lasa sa inteleaga cine are controlul in clasa [8D], prin alte metode decat cele traditionale [:)]. Am descoperit in timp ca a ridica vocea, nu tipat la elevi (e o diferenta), e o metoda moarta din fasa doar pt. ca ei vor sa te acopere [:D]. Cred ca pt. un parinte e nitel greu sa inteleaga uneori de ce e nevoie ca un profesor sa ridice vocea - eu inteleg ca doar cineva nu prea experimentat poate face asta. Anul acesta, knock on wood am niste clase de vis, raportul cu ei e ideal, si culmea nu le displace ceea ce fac, sint motivati, paticipa, spre deosebire de alte generatii [bang]. In plus, mi-am descoperit eu mari valente de a preda Art, si nici mie nu-mi displace deloc [:D]. Psihologic vorbind, cred ca a face meseria asta la un nivel decent, trebuie sa porti oarecum o masca transparenta, adica sa faci elevul sa inteleaga in permanenta ca esti acolo sa-l ajuti desi curriculum-ul te preseaza, report card-urile bat la usa, trebuie sa predai o suta de hartoage directoarei in aceeasi zi, si-ti propusesei sa predai si alte chestii pe ziua respectiva [alcool], sa le zambesti tuturor tot timpul chiar daca toddlerului tau ii dau dintii [:I] si tu n-ai dormit toata noaptea, te-ai certat cu sotul sau ai avut o migrena [bang], trebuie sa aduci acel suflu nou si avant, sa arati pasiune in ceea ce faci, sa prezinti continutul in mod atractiv, interactiv si up-to-date nici nu se pune problema scrisului pe tabla, pt. ca altfel cam totul e pierdut din start. Asta intr-un nutshell asa, dar de aceea si multi renunta la meseria asta, pt. ca isi dau seama ca nu sint facuti pt. asa ceva, desi motivatia financiara exista. Dar cred ca pt. acei 'people persons' e o meserie frumoasa cu multe satisfactii mari zilnice cand le vezi zambetele copiilor, cand le auzi intrebarile, cand le vezi inocenta, mirarea si curiozitatea din priviri, nerabdarea sa inceapa, si mai ales daca ai fost intr-un boring office job before iti poti da seama de diferenta [:D]. Sorry de comparatie fetelor, n-a fost facuta cu rea intentie, ca tot se vorbea mai devreme de cariere. [:)] Ma duc sa-mi fac somnul de frumusete ca maine nu pot sa-mi arat fata obosita la clasa [:D] Cristina Yasmine et [copil]Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khristin sa faci elevul sa inteleaga in permanenta ca esti acolo sa-l ajuti desi curriculum-ul te preseaza, report card-urile bat la usa, trebuie sa predai o suta de hartoage directoarei in aceeasi zi
Khristin, din ce ai zis tu, doar partea asta ma ingrijoreaza: e multa hartogaraie? Ca astea nu-mi placeau nici aici[bang]. Ma mai ingrijoreaza si partea cu predatul mai multor materii... trebuie sa studiez bine sistemul, dar asta dupa ce depun dosarul[:D]. Deocamdata trebuie sa astept dupa cartea de munca, cica e dusa la scanat, si nu se stie cand vine... Cu galagia, asa procedam si eu: stateam linistia si ii priveam, pana se linisteau singurei. Se mai intampla sa tip uneori, atunci taceau de uimire![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...