Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (190)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Simonna Dragaica, am ajuns si eu sa vad bebeii... tare draguti. Mi se pare ca seamana cu tine :) Salutari tatalui! :) Pupici, S. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985
Seby cu mine, Felix cu tati. Transmit salutarile [flo] http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mamaana dragaica reusesti sa-i alaptazi pe amandoi o data?
Daaaa, pai cum altfel, as sta numai cu Doamna Tzitzi pe-afara toata ziua daca i-as alapta pe rand [:D][:D] http://community.webshots.com/user/Dragaica Mamica fericita[mamica] de leuti minunati [copil]Tudor Sébastian si [copil] Félix Alexandru 10.08.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragaica, [flo] pentru ceea ce faci! Eu le mai puneam comprese calde pe burtica, nu ude, ci tinute la un loc calduros sau chiar calcate cu fierul. Dar caldura mamei face cel mai bine, de aceea si dorm unii dintre ei[:D] pe burta mamei, ca le face bine la tot! Sanatate va doresc, in rest sint sigura ca va veti descurca toti patru foarte bine![pup] Crissandrada, si eu as merge pe cont propriu, banii pe care ii dai unora care te aduc aici iti vor fi mult mai folositori dupa ce vei ajunge, ca de ajuns, daca vreti, ajungeti si singuri! Ana, nu am experienta cu respectivii, dar mi-ar placea sa am, mai ales ca nevoi sint multe. Si mai ales cu un Giani ca al Simonei![:I] Dar am auzit ca unii dintre ei fac minuni, un amic avea spatele in doua si dupa citeva sedinte era ca nou... in timp nu stiu care sint efectele, de aceea ma codesc si eu sa ma duc. Nu ca n-as avea bani...[:D] Simona, iti doresc sa-l tina dragostea tot anul... macar, ca apoi oricum schimba scoala. Ai fost simpatica.[:)] Dana, multumesc pentru idee! Sa vedem cit costa, daca ne permitem si e si pentru copii spectacolul, o ducem. Trebuie sa citesc un pic despre el, ca nu stiu nimic. A ramas neclintita in pasiunea ei pentru cai, doar ca o extinde din ce in ce mai mult asupra tututor animalelor, chiar daca el ramine cap de afis. A impresionat pe toata lumea pe unde am fost cu iubirea ei fata de animale, a stat mai mult in compania lor decit a copiilor sau a oamenilor. Veterinar o face mama, tatal meu ar fi mindru daca ar vedea-o, cred ca de la el i se trage.[:)] Eu am aranjat deja copiii: pe una o fac actrita, pe alta veterinar si pe Prislea il facem sportiv de performanta.[:D] Marule, mi-ai adus zimbetul pe buze... sa mai scrii![flo] Iselin, [pup]! CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt fericita...si ma gandeam la cei ce vor veni,asa ca desert si ceva "helpfull" aci. Asa deci, eu fac franceza la comisia scolara, un soi de inspectorat scolar. sunt mai multe centre in comisia din Montreal. aici link-ul http://www.csdm.qc.ca/EducationAdultes/Programmes/FrancaisLangueSeconde.aspx si ziceam ca sunt fericita, pai da! Ca intrasem in panica, m-am dus la centrul saint paul raymond la nivel 5( avansati 1) si nu faceam nimica...dar nimica!!! jumatate de clasa e "repetenta", sunt cu emploi quebec si refac nivelul, dupa ce l-au facut deja in vara cu acelasi profesor...brrrrrrrr, si cam degeaba au studiat vara asta , as zice. Oameni veniti de la 1 an pana la 7 ani aici. Proful super dezinteresat, cu ochii pe ceas si doar glume...simpatic,dar cam neprofesionist. si m-am mutat.yesss, am mai prins un loc la centrul st louis langa statia de metrou mont royal.numai anglofoni la curs, brici la gramatica...si o profa super! mi s-a parut chiar greu, sunt asa happy ca voi invata ceva! si mai am si nivelul 6 de facut plus daca ma mai tin puterile 7,8(franceza scrisa). de stiut pt cei ce vor veni, ca mai exista si alte optiuni decat francizarea MICC. eu n-am prins inca loc la micc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RALU - cursurile de la MICC la care Zavalita spune ca nu a prins inca loc, sunt gratuite (ba mai exact spun, chiar "sponsorizata", adica primesti o prestatie de la guvern, care te ajuta sa te transporti si eventual sa supravietuiesti cat timp mergi full time la curs. poti sa mergi si part time, dar acolo e fara 'sponsorizare'). In afara de cursurile de la MICC, mai sunt tot felul de alte variante, cu bani mai multi sau mai putini, atat pe engleza cat si pe franceza. Unele costa de ordinul zecilor de dolari, altele costa de ordinul catorva sute, depinde. Mentinand "zona scolara", ma inscriu si eu la fericire, am fost aseara la primul meu curs si a fost WOW! Bineinteles ca toata ziua am fost convinsa ca am la sala pe numele ei 7251, am ajuns acolo, chiar m-am mirat de punctualitatea quebecosilor - adica nu era nimeni, sala goala, nimeni nene, dar eram cu 5 minute mai devreme (mi-am zis, a naibii punctualitate frate la astia!). Noroc ca luasem programul cu mine, si m-am mai uitat o data, la zisa sala 7251 am azi, deci ieri NU! Si fugi nene, urca scari, coboara scari, traverseaza strada, schimba pavilionul, ca ieri aveam la zisa sala B-nu stiu cat in pavilionul de peste drum, si nu unde m-am dus eu, ba chiar urcasem si la etajul 7! (nici nu imi dadusem seama ca are 7 etaje cladirea aia!!) Asa ca am ajuns la timp dar penultima la curs, deci nu am prins loc in fata - nou motiv de minunare, ca in Romania bancile se umpleau incepand cu fundu' clasei, numa' fraierii (adica tocilarii sau intarziatii) stateau in fata! [bang] Sper surprinderea mea, din 36 de persoane, numai eu si un Senegalez eram pe franceza - deci maica, omu' era pe limba materna, com'mon!! Daca e vreun accent iesit din comun, apai atunci ala e al senegalezilor, si pe buna dreptate ca nici macar emigranta de mine nu ar fi fericita sa invete fie-mea asa francais!! macar eu am limba secunda (la care tipu' ma intreaba ce e aia langue seconde [bang]) Restul, o treime cu biologie! Enorm. Chiar asa mare interes exista pentru biologie? Cautare? Toate biologiile pamantului, microbiologie si alte bizarerii incurcatoare de limba! Anyway, mi-a placut maxim! 80% cel putin din profesorii mei anteriori, imi pare rau sa o spun, sunt o gluma pe langa cum a fost tipa asta ieri. Ce traire domne, pe cuvant ca o vedeai cum da viata cursului, cum il traieste si ti-l transmite, parca eram toti intr-o cana de cafea si profa era lingurita care ne amesteca acolo cu zahar cu tot!! You know what I mean?? Iesind din starea "cofeiniaca", ma duc acum sa strang paturile, si apoi sa ma apuc de citit, ca am si tema pentru saptamana viitoare si diseara am cursul ala de la etajul 7... Bye bye tout le monde!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zavalita, ma bucur ca ai dat un semn de viata si ca nu te-ai suparat din ceva. Nimanui nu i-a fost usor la inceput. Alta societate, alta cultura, alte obiceiuri, alt limbaj, si acomodarea trebuie sa se faca cu toate acestea. Bravo pentru ca ai gasit un curs mai bun, dar gasesc ca esti destul de bine in franceza. Tot tu vorbeai de contabilitate, ca un viraj de meserie. Nu este usor in contabilitate daca nu iti place, e o meserie calduta daca vrei si care iti da putere cand o stapanesti, dar ai de terminat rapoarte, de respectat termene limita ceea ce implica over time, trebuie sa ai mereu un mis-à-jour pentru soft si norme contabile de aplicat. Concurenta exista in domeniu, localnicii, dar si altii stabiliti ca si noi, tocmai pentru ca e un job caldut si iarna. Si pentru ca ai schimbat atat de mult in viata ta acum poti alege o meserie care intr-adevar sa-ti placa. Desi opiniile sunt impartite, MCGill-ul in engleza, cu test de limba de trecut inainte, HEC-ul e greu si lung si prea corect, etc, UQAM-ul pare usor, ca si TELUQ-ul. Nu vreau sa deschid o discutie despre univeristatile de aici. Topurile le poti vedea si singura. Da, TELUQ-ul este mai usor pentru ca iti alegi singur ritmul. Dar in calitate de om ce a trecut si prin HEC si pin UQAM pot sa-ti zic ca nu e mai usor UQAM-ul, poate mai abordabil si putin mai ieftin decat HEC-ul,dar nu mai usor ca notare. La HEC m-am simtit ca la ASE in fata D-nului Prof Ristea/ Feleaga sau Stancu, adica cu respect stiind cat nu stiu inca din stiinta si experienta lor, iar la UQAM ca la liceu, cu mai mult curaj fata de profi. In programul sotului meu la UQAM doar 53% au continuat studiile in ctb, restul le-a gasit f dificile. Procentul il am de la el si demonstreaza tocmai ca filtrul lor la intrare e mai putin riguros, dar notarile sunt asemanatoare. De altfel profesori pe care i-am avut la HEC, ulterior i-am avut la UQAM. Sper sa alegi ceea ce te dezvolta intr-adevar ca persoana, iar daca esti nedecisa incearca un RV cu un consilier de orientare profesionala.[pup] Gandeste-te ca iti marchezi urmatorii 10.15 sau 20 de ani din viata. Uite Nelia s-a dus pe sociologie, Anka pe logistica sau profesor, eu sunt pe finante-ctb, alti prieteni pe resurse umane, chiar medicina etc. [flo][flo][flo] pentru o alegere judicioasa Sunt convinsa ca nu curajul iti lipseste acum, ci informatiile pertinente. Edit: GO ANKA, GO! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...