Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (190)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata.... Citesc si eu din umbra sezatoarea, nu prea e lume din Ottawa, asa ca nu am prea intrat in discutii... As vrea acum sa ii dau o mina de ajutor casandrei:
Citat:
citat din mesajul lui casandra
Fetelor, vreau sa va intreb si eu ceva. Mi-au venit rudele in vizita, dar stau foarte putin si as vrea in week-end-ul asta sa le duc o zi in Quebec si o zi in Ottawa. Puteti sa ma sfatuiti unde sa parchez in Quebec, ca sa avem acces la centru si la fel, in Ottawa? Eu am fost o singura data in Quebec, acum 6 ani si in Ottawa in centu cand am fost, nu am condus eu, asa ca sunt fara experienta, dar cu bunavointa :)
Pentru Ottawa, in weekend e gratuita parcarea la World Exchange Plaza (111 Albert Street, corner of Metcalfe). E parcare subterana, destul de aglomerata (de, e gratis...), dar totusi se gasesc locuri. Iesi apoi chiar in buricul tirgului, f. aproape de Parlament si de ce mai e de vazut in centru. Sa aveti o vizita placuta! Multe salutari si succes scolareilor! Gabriela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors din concediu, si acum am o multime de lucruri de facut, dar tot am stat sa citesc paginile din urma.[:)] crissandrada, si eu sunt in plin proces de pregatire a dosarului, si eu zic ca sunt bani aruncati sa mergi la o agentie de emigrare, nici n-am cautat sa vad ce ofere. Daca te pot ajuta cu ceva, cu mare placere! Alina023, cred ca te-am vazut online pe Montreal.ro, dar inca nu pot trimite mesaje private. [:)] Eu sunt "feli." Spor la invatat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, ma bucur sa citesc despre scoala lui Tudor. Sper sa mearga bine, eu ii doresc multa bafta! Simona, bafta multa lui Radu, dar eu nu-mi fac griji pentru el, sint sigura ca va intra acolo unde va doriti pentru ca e baiat destept.[pup] Cine mai da la secundara anul acesta? Roxana, si Sebi? Maru, bafta multa liceanului si tie iti doresc sa intineresti linga el.[flo] Succes fetelor care au inceput sau vor sa inceapa procesul de emigrare![flo] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maru
PRAG, bine ai venit pe la noi! ti-am da paine si sare, da ingrasa! Asa ca un big hug[pup] and don't be a stranger!
Multumesc de primire, maru. NU, NU paine, kilogramele mele sunt de 3 cifre (da, kg, nu pounds [q][q][q]), asa ca... apa plata si salata... Si ca sa ma introduc si eu in subiectul scolilor, am inceput si noi... clasa a doua... Ieri a venit primul set de "teme" pentru mine, o gramada de formulare de completat.... De saptamina viitoare vin si temele adevarate. Ni s-a spus ca va fi un pachet de homework saptaminal, ceea ce imi convine foarte mult. Anul trecut am avut o invatatoare care nu era adepta lucrului acasa si nu am prea fortat nici noi. Pe linga scoala, actvitati cu duiumul: karate, hockey si inot, nu stiu cum vom rezista.... Asta e baiatul... fetita are 2 ani si un pic (generatie cu Patrick al lui Doloress), merge la daycare si mai avem pina la lectii. Cam asta despre noi... Nu sunt eu tare vorbareata, vechime pe forum am, activitate nu prea.... dar sper sa incep sa activez pe aici pe la voi. Gabriela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PRAG bine ai venit!!! [flo] Nelia da si Seba o sa dea examen la secundara ca incercam sa ajunga la o scoala cu transport. Daca nu, va ramane la Beaubois de care suntem oricum f. multumiti (mai putin transportul care nu exista...). Pentru cine e interesat uitati aici info despre [url="http://www.msl.qc.ca/admission/9ecoles.gif"]J'entre au privé.... sans stress![/url] Cele noua scoli sunt: - Collège d’Anjou - Collège de Montréal - Collège Mont-Royal - Collège Mont-Saint-Louis - Collège Rachel - Collège Reine-Marie - Collège Ville-Marie - École Marie-Clarac - École secondaire Jeanne-Normandin.
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noroc ca s-a dus al meu sa stea pitit pe la scoala sa vada fetele cum pleaca cu autobuzul. ele asteptau la usa scolii si autobuzul p estrada. si invatatoarea care era cu ele l-a intrebat pe mihai daca o sa vina sa le duca la autobuz in fiecare zi. e drept ca sunt singurele care pleaca la pranz acasa cu school bus, dar nici chiar asa. am sunat si am facut complain. oricum se duce si luni. si daca se intampla la fel i-am zis sa se duca direct la office, ca azi l-a lasat aia masca cu intrebarea ei stupida. prag [flo] bine ai venit! va doresc un weekend minunat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prag, bine ai venit![flo] Roxana, si cum sint aceste scoli, cit de bune? Era pe undeva o lista cu evaluarea scolilor secundare, sint si cele private evaluate? Noi mai avem pina atunci, dar intreb si eu ca sa aflu.[:I] CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia m-am uitat pe clasamentul de acum doi ani si College Mont Saint Louis este cotata printre primele 20 si inca una pe locul 55 parca, restul mai in josul clasamentului. Trebuie sa iasa insa luna asta ultimul clasament Fraser pentru ultimii doi ani, caci anul trecut nu a fost facut. Uite mai jos: - Collège d’Anjou (neclasata) - Collège de Montréal (#55) - Collège Mont-Royal (#113) - Collège Mont-Saint-Louis (#15) - Collège Rachel (#229) - Collège Reine-Marie (#77) - Collège Ville-Marie (#117) - École Marie-Clarac (#177) - École secondaire Jeanne-Normandin (#85). Poate mai stie si altcineva despre ele. Oricum la noi nu intra in calcul ca-s cam departe.
[hippi] Bijoux by Mitziad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...