Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 251
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona, te rog, spune-mi si mie cum aflu "numarul" lui fi-miu la lexile? POt sa-i fac eu testul sa vad la ce nivel e?

 

Despre citit, al meu copil citeste in soapta, il aud ca mormaie pe unde sta (de preferat sta pe jos, sub masa si citeste). Si termina o carte intr-o zi. Asta cu Magic Tree House nici nu stiu cand a terminat-o..

Mie nu-mi plac astea cu wimpy child si toata gama, mi se par rautacioase, as prefera sa-i dau povesti, o sa caut cu William Tell si sa incerc Jules Verne poate gasesc ceva pe amazon.

 

Krissy, la copii asa mici mai sunt activitati free pe la Library, dar sunt dimineata, nu stiu daca poti ajunge la ele..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici sint mai multe variante de Story Time, inclusiv mai pe seara.

Cred ca in clasa a doua se dau primele teste care iti dau lexile number. Presupun ca poti testa si independent, poate la Kumon sau in locuri de genul asta. Eu nu m-as complica, pina atunci poti sa cauti carti potrivite pentru virsta lui. Le au pe sectiuni si la bookstore sau la biblioteca. Cautati si pe site-ul scolii sau al districtului, la noi au liste cu carti recomandate pentru copii de diverse virste.

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow ce mult scrieti, fetelor :) am tot vrut sa scriu dar am zis sa citesc pana la sfarsit si pana reuseam sa citesc tot, se intampla ceva si nu mai apucam sa scriu...

 

Noi suntem in China de 6 ani. Coleman lucreaza aici, eu mai lucrez, mai fac un plod [alcool]. Copiii merg la o scoala internationala -- eu nu sunt prea obse cu education, cel putin o zi pe saptamana ii tin acasa, mergem la muzeu, la zoo, la Aquarium (unde e aglomerat in weekend).

 

Parintii mei s-au mutat si ei aici acum 4 ani -- nu la noi in casa, dar aproape, ca deh, copil singur la parinti, n-am taiat cordonul ombilical nici pana la 30 de ani [:D]

 

M-a lovit de ieri o greata de nu mai stiu de mine -- si daca e ca la sarcinile precedente, o sa ma tina taman pana la sfarsitul lui August, sa nu ma bucur si io ca tot omul de vacanta in Romania, unde n-am mai fost de 4 ani.

 

Am citit ca una dintre voi a condus in Romania -- voiam si eu, dar mi-a adus barbata-miu intr-o zi manuala si m-a saturat. N-am fost in stare sa o mut nici un metru si asta aici in curte, asa ca mi-am luat gandul. Cu trenul inainte!!!

 

Ma duc sa mai bocesc un pic in pat, poate adorm la loc -- a venit femeia, asa ca nu mai am grija copiilor.

 

O noapte buna sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zic si eu ca philip/Andreea- scuze ca dau buzna la voi, am vizionat again cu muulta placere pozele Irinei cu Aidan, e scump foc. Pe langa faptul ca e aratos tare, expresiile fatzucii lui sunt totale.

Miere, sa va traiasca frumos si bafta la inca unul la fel!

 

Ramona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, e tare shugubatz copilasul meu:)).

Azi am lipsit o ora de acasa si cand am venit l-am gasit cu ochii umflati de plans si lacrimile innodate in barba, barbate-miu si el cu ochii plansi:)) cica a plans in continuu 45 de minute,nu stia ce sa-i mai faca. Mie nu mi s-a intamplat asta niciodata, cred ca i-a fost dor de mine, a mai facut o data asa,mai demult, cand il legana sa adoarma a dat cu nasul de niste haine de ale mele si s-a pus pe plans...

El nu plange de obicei, am urmat cu sfintenie conceptele AP:)) si nu l-am lasat sa planga deloc, a fost mai greu in primele trei luni, era foarte demanding, numai cu el in brate am stat, dar sunt tare multumita de rezultate, acum e un copilas independent (in limita varstei bineinteles), sta singurel si se joaca dar in majoritatea timpului il tin cu mine in wrap, nu-mi place sa-l las singurel in patut.

Am citit ca acei copii care sunt lasati sa planga isi consuma caloriile si energia plangand in loc sa le directioneze spre crestere, dar nu stiu ce sa ma mai fac, ca parca a crescut prea mare:))

 

Miercuri face sase luni, sincera sa fiu nu stiu cand au trecut, primele doua luni au fost cam in ceata ca eram obosita rau. Dar au fost si sunt cele mai frumoase luni din viata mea!

 

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miere, parca ieri stateam pe aici cu pompoanele si cu sufletul la gura si acum uite la el cit e de mare!

Sorry de patanie, poate a fost doar o intimplare. E bine sa aiba timp "one on one" si cu tati, nu stiu ce sa fi fost...

 

Freedelia, sase ani in China, wow! Povesteste-ne trebuie sa fie interesant. Sorry cu raul asta, poate ai noroc si scapi mai repede. La prima sarcina am suferit cumplit, a doua oara am tot asteptat sa mi se faca rau, a fost ceva-ceva, dar muuult mai suportabil. Poate ai noroc si scapi si tu mai repede.

 

Lume multa, oameni putini

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Freedelia bine ai venit! Chiar, cum e viata in China? Unde anume sunteti?

 

Ramona am recitit de curand capitolele cu pompoanele:)) m-am emotionat rau! Sinziana ma suna intr-una saraca, ea nu stia ca telefonul fusese trantit de perete intr-un moment de maxima contractie:))vai ce zapaceala a fost atunci! Andrada voia sa nasc mai repede ca trebuia sa se duca la servici a doua zi:))Apoi dc era sa stea dupa mine trebuia sa isi ia vreo doua zile libere, haha! Capitolul acela a fost ca o casa mare cu o sala de asteptare unde mai baga cineva capul pe usa: A nascut?? Nu...dar ce se intampla? Si Aidanutzul nu mai venea.

 

Baby Gator

FineArt gallery

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...