Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copilasi din 2002 *62* Cu un licurici in suflet


Recommended Posts

Salut. Katty, super concediul, super pozele!! Sa va fie de bine! Adela, spor la treaba!! [pk] Cristina, numai pentru astea ati fost in Ungaria? [:)] Ziceai ca ai emotii cu scoala? Daca plecam (si vom pleca, Katty, nu ezitam sa plec, inca nu am aflat anumite detalii), eu nu stiu inca scoala, el nu stie limba [:D] (nici eu), nu avem inca locuinta... si scoala incepe la 7 septembrie!!! Vai de noi, insa tot inainte! Putin tupeu ne trebuie! Ca sa fie tot inainte cu tupeu! [:I] Ca sa nu va spun ca am bagaje de facut, rufe de calcat, de spalat (pus la masina), dus copilul azi la alergolog, la inot... Si inca vreo cateva, maine e iar o zi agitata, cu multe de facut... Urati-ne spooooor! Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nicoleta, iti urez....spooorrrr!!! Bine ca esti hotarata, sper sa se aranjeze lucrurile din mers, si totul sa fie minunat!!!

 

Laura, nici noi n-am cumparat nimic, am vrut acum vre-o luna sa-i luam ghiozdan din Cora, gasisem ceva frumos de tot de la herlitz, dar pretul era de 230 de lei si mi s-a parut enorm, dar respecta toate regulile in materie...Cu rechizitele as astepta sa vedeem ce zice doamna invatatoare, sa nu ne apucam sa luam ce nu trebuie...

 

_______________________________

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002id="size1">id="blue">)

varsta lui Andreiid="purple">id="size1">[bicla]

 

Andrei [flo]id="purple">id="size1">

 

"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."

"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm, ce as pleca si eu la cumparaturi! Sper sa gasim ce ii trebuie lui Stefan la scoala repede, si poate si la pret redus... ca vom fi intarziati... 230 spui? Stiu comerciantii nostri sa puna adaosuri mari, sa faca si ei un ban pe timp de criza...[alcool][alcool][alcool]

 

Nicoleta, mama lui Stefan [cavaler] si a lui Matei [copil]id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul ca era singurul model de pe raionul respectiv, probabil ca nu era prea apropiata inceperea anului scolar...sper ca pe la inceputul lui spetembrie sa fie oferta mai variata si mai accesibila...initial am vrut sa-l luam, dupa care am mai stat si ne-am gandit ca totusi e prea mult pentru un ghiozdan...pe net daca gasesti sunt si mai ieftine..40-50-60 dar nu sunt care sa tina spatele drept, sau cu bretele late, sau dreptunghiulare etc...cum vrem noi ca am stat si ne-am documentat...

 

_______________________________

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002id="size1">id="blue">)

varsta lui Andreiid="purple">id="size1">[bicla]

 

Andrei [flo]id="purple">id="size1">

 

"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."

"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu nu ma grabesc cu ghiozdanul. Il las pe el sa-si ia ce-o vrea.Noi am avut ghiozdanel si la gradi.I-am luat si de la herlitz, dar a preferat unul de la H&M cu Fulger, fireste.

Apoi, am vazut o moda la scoala unde e inscris Andrei.Deci, nu ghiozdanele, ci troller-e.Care mai de care[:D]!

 

Katty-e piperat pretul, avand in vedere, ca moda e schimbatoare[:D]si poate luna vitoare va vrea alt model, cu alt personaj.

 

V-am pupat!

 

cristina si Andreiid="blue">id="Verdana">[auto]

 

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata." id="pink">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicoleta, asa e una din caracteristicile ptr. ghiozdanul ideal este sa fie usor...iar incarcat sa nu fie mai greu decat 10-20% din greutatea copilului...

 

Cristina22, cu trolerele cica deformeaza coloana, caci copilul merge intr-o parte tragand acest obiect dupa el...cica sunt mai rele decat rucsacii purtati pe un umar...

 

Uite si un articol citit si care mi se pare destul de pertinent:

 

"...Chiar daca sunt la moda, trolerele deformeaza coloana vertebrala mai mult decat un ghiozdan purtat pe un singur umar.

 

E mai bine sa taram geanta pentru scoala dupa noi in loc sa o purtam in spate? Medicii recomanda ghiozdanele cu doua bretele si spate matlasat.

 

Inceputul de an scolar se apropie si piata este invadata de tot felul de produse destinate acestui eveniment. Care sunt ghiozdanele bune pentru elevi si care sunt cele periculoase?

 

In ultima vreme, am observat ca tot mai multi parinti le cumpara copiilor trolere pe post de ghiozdane de scoala. Ei bine, aceste trolere deformeaza coloana vertebrala a celor mici mai tare decat un ghiozdan purtat pe un singur umar, ne-a spus dr. Rodica Tanasescu, presedinta Asociatiei Medicilor de Familie Bucuresti-Ilfov.

 

Ghiozdanul ideal

De aceeasi parere este si medicul pediatru Alin Stanescu, de la Institutul de ocrotire a mamei si copilului Alfred Rusescu din Bucuresti.

 

Medicul afirma ca ghiozdanul ideal este cel dreptunghiular, cu bretele stranse pe umar. Bretelele ar trebui sa fie scurte, astfel incat ghiozdanul sa fie tras pe spate. Scopul acestei pozitionari e sa tina coloana vertebrala dreapta, sustine medicul. Acesta mai spune ca geanta pentru scoala nu ar trebui purtata numai pe un umar.

..."

 

 

 

 

_______________________________

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002id="size1">id="blue">)

varsta lui Andreiid="purple">id="size1">[bicla]

 

Andrei [flo]id="purple">id="size1">

 

"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."

"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si o alta stire utila pe aceeasi tema la care dau linkul fiindca e cu diacritice si se vede rau daca il copiez aici:

 

Spate drept cu ghiozdanul ales corect

 

 

_______________________________

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002id="size1">id="blue">)

varsta lui Andreiid="purple">id="size1">[bicla]

 

Andrei [flo]id="purple">id="size1">

 

"Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata. Noi trecem prin timp..."

"Invata sa pretuiesti ceea ce ai, ca altfel vei pretui ceea ce ai avut..."id="green">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Katty-mersi[flo]

E bine de stiut mai ales atunci cand vor merge singuri la scoala si vor sta o perioada lunga cu ghiozdanul in spate.

 

Bine ar fi ca bancutzele, in primul rand, sa fie ok.

 

cristina si Andreiid="blue">id="Verdana">[auto]

 

"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata.Dar mereu aveam greutati de infruntat, mereu ceva de rezolvat...Dupa aceea viata ar fi inceput.In fine am inteles ca aceste obstacole sunt viata." id="pink">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus dragele mele mamici![pup]

Noi in general bine...

Ca tot ati adus vorba de ghiozdane nici noi nu i-am luat inca Mariucai.Un lucru e cert .Nu o voi lasa sa si-l care singura la cum stiu ca arata un ghiozdan de clasa I(cel putin din auzite).Ea si cand merge la inot imi spune ca e prea greu si nu are mare lucru.Spre troler inclin si eu dar nu stiu daca din cauza gropilor va avea succes atunci cand va dori sa si-l duca singura.Rechizite voi cumpara dupa ce incepe scoala.sper sa mai gasesc[:D]

Astept cu emotii toamna.Ma gandesc zi de zi cum va fi la scoala..daca se va acomoda, daca va avea stare 50 de minute,daca daca daca ..deja o testez.Ne jucam toata ziua ca e cald rau afara .Seara iesim in parc si ne racorim.Cam acesta ne este programul de vacanta deocamdata.

va pup si numai bine tuturor!

 

 

mami de Mariuca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...