Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Merita sa stau cu el doar pentru copii?


Recommended Posts

Buna seara!Sunt noua pe forum ..As dori si eu cateva sfaturi sau pareri in legatura cu situatia care ma aflu ..Sunt casatorita de 7 ani ,si am 3 copii..Cea mai mica are 4 luni si 3 sapt..Acum cateva luni am aflat ca sotul a avut o legatura de aproximativ 1 an cu alta femeie ..Noi am stat in alta tara pentru o perioada ,acum ne-am intors si a intrerupt orice legatura cu aceea femeie..Eu am vrut sa divortez ,dar dansul nu vrea..si daca inaintez cererea de divort imi va cere custodia copiilor..Imi este teama pt ca eu nu lucrez ,a trebuit sa stau langa copii sa-i cresc frumos..Acum stam impreuna ,avem o casa construita in timpul casatoriei.Dansul zice ca-i pare rau ,si ca vrea sa ne crestem copii impreuna ..dar eu nu pot uita ..sunt momente cand il urasc f tare ..Dar pentru moment nu pot parasi casa deoarece n-as avea unde sa ma duc..Mai intai sa-mi iau un job si apoi altfel ma voi putea descurca..Sincer nu prea am cu cine comunica de asta am indraznit sa-mi zic oful ..Ce ar trebui sa fac ?Sa trec cu vederea si sa fim impreuna pt copii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

depinde de tine poti sa incepi sa divortezi dar sa stii(din exp fam mele)copii vor iesii traumatizati din divort..de tine ce sa zic -ce stii sa faci daca vrei servici?(intre timp poti sa faci niste cursuri de meserii practice..poate -unde vei sta ? -de unde bani pt foarte multe? ____________________________________________________________________ Pe de alta parte am cunoscut cupluri care si au acomodat viata de dragul copiilor adica ea a invatat sa nu vada niste chestii si isi face viata ei,el deasemeni totul cu discretie.Week end urile sint ambii acasa sunt in familie prin parcuri,cinema copii in acest caz nus tiu nimic tot cred in familia fericita ---------------------------------------------------------------- deci depinde de tine! curaj!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU. Te-a inselat, cica nu va mai face, poate merita o sansa, poate nu. Dar: tu (acum sa excluzi copiii din presupunere) ai vrea sa stai cu el?Ai vrea sa-i fii alaturi la bine si la rau in continuare? Te face fericita? E frumos sa stai cu el de dragul copiilor, sa te prefaci ca esti fericita, cum a sugerat si Carmen. Dar peste cativa ani copiii pe rand vor pleca de acasa, iar tu vei ramane cu el. Dar chiar asta vrei? Gandeste-te un pic, si daca raspunsul tau e NU, sa nu ramai cu el doar pentru copii. Sau daca te temi doar ca-ti ia copiii prin divort, de ce nu intrebi un avocat ce sanse are? Oricum sa-ti iei un servici, si te mai gandesti intre timp. Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002) Povestea nasterii: [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121877"] Lili [/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121907"] Robert [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este dificil de dat sfaturi,ca intotdeauna mai ales ca exista copii,setimente,etc! Eate foarte dificil sa iei o hotarire,indiferent ce inseamna asta!Nu e usor sa fii divortzata,cu 3 copii,fara servici,dar nici usor nu este sa traiesti alaturi de o persoana care tzi-a inselat asteptarile!Daca te vei hotari insa sa mergi inainte,incearca sa nu-i scotzi ochii "dinsului"[alcool][bang]la fiecare divergentza! Daca te hotarasti sa divortzezi,nu e chiar asa usor sa-tzi ia copii,casa atzi facut-o in timpul casniciei deci se imparte,itzi va fi foarte greu dar nu imposibil! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e grea, raspunsul tine doar de tine, de modul in care gandesti. Pentru inceput, as zice sa nu te pripesti cu acte in forta. Exista multe lucruri pe care trebuie sa le ai in vedere cand te hotarasti pentru un divort, in afara de motivul propriu zis. In principiu, daca nu poti sa treci cu vederea comportamentul lui, nu merita sa-ti traiesti viata cu el doar pentru copii; nu numai ca e o viata proasta pentru tine, dar nici mare scofala nu faci pentru ei, copiii se prind repede ca-i cacealma, in plus relatia cu sotul tau poate degenera, nemaiavand in comun decat copiii. In particular, trebuie sa-ti cantaresti optiunile, de la painea de a doua zi pe care o pui pe masa, pana la un confort pentru copii; trei copiii se cresc greu, de unul singur e si mai si. Devreme ce gandul divortului ti-a aparut in minte, cred ca e cazul sa-ti iei si ceva masuri de precautie, chiar daca nu divortezi acum sau poate niciodata. In general divorturile sunt grele pentru ca sunt prost pregatite, deciziile se iau sub imperiul furiei sai al sentimentelor si te pomenesti in fata unui judecator care, in temeiul legi, te lasa in fundul gol si, poate, si fara copii (greu, dar posibil). De aceea, eu as cauta un avocat care ma va sfatui nu numai cum sa divortez, dar si cand e momentul propice, plus o groaza de pasi la care noi nu ne gandim, dar in instanta conteaza. Cred ca, daca procedezi cu cap, vei fi in stare sa faci exact cum iti doresti si e mai bine pentru tine. PS: pe mine ma distreaza chestia asta cu "va cere custodia copiilor", nu esti singura care auzi asta, e frecvent; eu, la un moment dat, i-as zice (daca ajungeti la divort): ok, sunt de acord sa-i iei pe toti si sa-i cresti. Daca te arati serioasa, ii dai de inteles clar ca esti de acord, eu bag mana in foc ca se razgandeste. Evident, o faci dor la misto, dar cred ca va fi in incurcatura... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa mai privim si alt aspect X si Y divorteaza au o casa facuta in 2 Trebuie taiata in 2 cu toporul? NU se vinde ....dar cu cit....si exista mari sanse s o dati cu f putini bani pe care i impartiti...si ce va luati de ei? Ajunge pt o garsoniera macar? Sau, sunteti despartiti cu acte dar din motivele de mai sus ...trebuie sa va mai suportati prezenta? ____________________________________________________________________ f multe intrebari dar la ele cu timpul tu vei putea singura sa ti dai raspunsul nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturile si parerile primite..Nu ar fi o problema gasirea unui job..As avea posibilitatea si maine sa incep munca..Nu stiu cu cn voi lasa copii,mai ales pe cea mica inca o alaptez..Si da stiu ca-mi va fi greu sa-i cresc singura..Ce ma retine pe mn este in primul rand bunastarea copiilor mei,si in al doilea rand nu am posibilitatea materiala sa le ofer alta casa,si sa platesc chirie deja este prea mult cu un singur salar in orasul in care locuiesc..Stiu ca este doar o amanare a unei despartiri dar momentan nu prea am de ales ,macar pana va mai creste cea mica..Este foarte greu sa decizi viata a 3 copii...Inca o data multumesc,chiar imi fac bine aceste raspunsuri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...