Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nastere normala dupa cezariana


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui miha_c
Din cate am inteles nu se poate interveni sub nici o forma cu anestezii sau oxitocina ca sa ajute dilatatia...
Mie mi s-a pus epidurala dar mai tarziu decat celor care nu aveau cicatrice pe uter. Mi s-a montat la dilatatie 6 cm si pentru ca a stagnat travaliul mi-au pus si oxitocina. In concluzie in cazul meu s-a intervenit si cu anestezie si cu oxitocina. Mami de [zana]Ana Maria(18.12.2004) si [copil]Elisa Andreea (09.12.2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134750"]Doua gogosele sagetele[/url] [url="http://community.webshots.com/user/otiliav78"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna si eu as fi vrut sa fi nascut normal dupa 1 cezariana...am vrut sa nasc normal 1 copil dar a fost suspect de ceva probleme cardiace asa ca pt siguranta lui s-a decis cezariana..din fericire s-a nascut perfect sanatos.. apoi am ramas gravida cand bebe avea 1 an si 3luni.. s-a ajuns la concluzia ca este o diferenta prea mica intre sarcini si ca uterul e cam subtire..plus ca nu ai certitudine ca este masuratoarea corecta..pana la urma am decis ca vreau tot cezariana..nu mi-a parut rau.. Ne-am fi dorit poate 3 copii..dar deocamdata 2 sunt super suficienti..nu vreau sa va sperii..dar cu 2 nu e dublu..e triplu...dar e si frumos.. Succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Am nascut natural la aproape 2 ani dupa cezariana, avand 38 de ani impliniti cu o zi inainte [;)] Super-usor, macar ca la primul nu m-am dilatat decat dupa 2 zile de oxi, insa el a fost pelvian/oblic, deci nu s-a angajat deloc. La Tg ures se incepe cezariana numai dupa ce dilatatia e pe la 3-4 cm, doar dc e pericol (mama sau bebe) intra mai devreme - de aceea mi s-a declansat nasterea, era deja depasita. Medicul m-a incurajat pe parcursul sarcinii a II-a in sensul ca mi-a spus ca dc am travaliu bun si bebeul se angajeaza mergem precis pe naturala. Si a fost ok, fetita mai mititica decat feciorul, in pozitie perfecta, un travaliu ca la carte si o nastere dupa care mi-am revenit grozav de usor. M-am temut de epiziotomie - degeaba, nici macar nu imi amintesc cum a fost, a cusut f bine si nu se vede macar unde a fost. La un an de la nastere am fost la control din nou - totul ok. Asta asa, pe scurt - mai in detaliu, la semnatura, la nasterea fetitei mele Ana. Am nascut in Tg Mures, cu dl dr Turos. Bafta multa! Oana, mami de Ana Maria ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134685"]intr-o zi de 13... 13 iunie 2008[/url]) si Paul-Victor ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89872"]ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006[/url]) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Felicitari, Oana! Operatia ta (cea de pe uter, nu cea exterioara) ce forma are? A mea este in forma de T din cate mi-a spus doctorita care mi-a facut operatia. Este aceasta operatie diferita ca si stil de cea orizontala? Din cate am inteles, cel mai bine se preteaza pentru o viitoare nastere vaginala operatia orizontala... Mersi anticipat pentru raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui miha_c
Felicitari, Oana! Operatia ta (cea de pe uter, nu cea exterioara) ce forma are? A mea este in forma de T din cate mi-a spus doctorita care mi-a facut operatia. Este aceasta operatie diferita ca si stil de cea orizontala? Din cate am inteles, cel mai bine se preteaza pentru o viitoare nastere vaginala operatia orizontala... Mersi anticipat pentru raspuns!
M-ai prins [:D] nu stiu dc cea din interior are o forma anume.... stiu doar ca s-a comportat f bine in sarcina si in travaliu... cand o sa merg la control, cper sa nu uit sa intreb (eu merg periodic.. cam o data pe an, am avut mai demult pb si nu vreau sa mai am... mai bine ma duc si-mi spune de "n"ori ca-s bine decat o data si sa fie rau [:D]) Oana, mami de Ana Maria ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134685"]intr-o zi de 13... 13 iunie 2008[/url]) si Paul-Victor ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89872"]ziua cea mai lunga: 21 iunie 2006[/url]) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
imi pare bine ca am gasit acest subiect. sa ma plang si eu... eu sunt din Braila si anu am gasit nici un medic care sa vrea sa ma asiste la o nastere vaginala dupa cazariana. si atunci m-am resemnat... tot cezariana.. dar miar fi placut sa incerc poate totusi puteam sa nasac normal. dar parerea mea eset ca medicii de aici nu se complica, de frica sa nu se rupa operatia, sa faci hemoragie si sa mori pe masa si tu si copilul. asa e mai usor pt ei, nu complicatii.... iar la Bucuresti nici atat nu pot veni sa nasc[:D]. pacat ca medicii sunt atat de comozi, parerea mea, ca in strainatate chiar iti recomanda nasterea vaginala. probabil mias fi revenit mai repede, si apoi e vorba de bani........ o cezariana ma ajunge cam 15 mil cu tot tacamul (prima man, a doua, anestezist, medic pediatru... asisitente). dap aste e. nastere usoara celor si bebei santaosi, ca in fond asta e cel mai important ca bebele sa fie sanatos. nu conteaza pe unde se naste. gravi 33+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...