Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Scoala in Canada/N. America


Recommended Posts

Laura, la scolile prin care am trecut eu am vazut parinti care mergeau in cate o zi doar ca sa observe, stateau vreo 2-3 ore la o masuta intr-un colt si observau ce se petrece in clasa. Eu eram acolo ca voluntara, ca altfel nu as fi stiut ca e posibil sa mergi sa sa faci asta, adica doar sa stai si sa observi. Banuiesc ca ai putea sa vorbesti cu profesoarele Dianei sa vezi daca poti sa faci si tu asta intr-o zi. Sa vezi exact ce se intampla si poate asta te-ar linisit putin. Eu i-as spune ca vin dintr-un sistem complet diferit si as vrea sa vad cum se desfasoara la ei o ora de clasa, ca sa stiu cum sa imi ajut mai bine copilul. De fapt, chiar asta a fost motivatia mea pentru voluntariat. Sa fiu acolo, sa ma implic si sa invat cum e treaba cu sistemul canadian. Si sincer, mie imi place [:)] Anul asta am semnat ca vreau sa fac parte si din consiliul scolii, asta inseamna ca voi merge in fiecare luna la un meeting, am inteles ca acolo se discuta chestiuni care privesc scoala, se voteaza... mi-am zis ca nu pierd prea mult timp, in schimb mai am ocazia sa invat cate ceva. Daiopri, succes cu baietelul, am trecut prin asta cu ambii copii si stiu cat de stresant e! Si la anul iar vine o tura cu cel mic, ca locul din scoala de anul asta nu e garantat pana nu ajunge in clasa a doua...
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laura, am citit raspunsurile si este cam cum zic fetele. Cu iesitul la recess as avea si eu o problema. Tu trebuie sa te informezi care sint drepturile voastre. Poate sint trecute pe website la school district. Nu stiu cum sint organizate scolile la voi, dar trebuie sa ai cumva acces la regulile lor. Daca esti informata il poti aborda mai usor pe director. In cazul in care nu este clar si el nu coopereaza, incearca sa suni la school district. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, asa cum a zis Donia, asa e si in ON. Pana la nivel de middle school sunt split classes o gramada. Nu te ingrijora prea tare, materia aici e ciclica, adica se tot reia in fiecare an si se tot aprofundeaza in elementary. E destul de usor de lucrat cu ei asa, nu se tin in urma unii pe altii. Desi parca au 1 sau 2 materii la care lucreaza absolut separat. De amestecat in amesteca asa pentru adaptabilitate. Oricum, la liceu aici nu exista conceptul de a fi in aceeasi clasa cu x. Decat ca "esti cu x in aceeasi clasa de engleza" si "cu y in aceeasi clasa de math", de ex. Uite [url="http://www.vsb.bc.ca/combined-split-classes"]aici[/url] chiar de la vancouver district school board. Despre iesitul afara cred ca ar trebui sa cercetezi cu atentie pe ruta "special education" ce drepturi are Diana. Nu-i exclus sa gasesti o portita prin care sa ii obligi sa ii serveasca nevoia asta. Cu informatia in mana, discuta in scris cu directorul argumentand, daca nu poate el, mergi la superintendentul scolii. Directorul poate sa nu aiba autoritatea sa faca schimbari majore. Daca e chestie de union, atunci cu ei trebuie sa discuti, daca ai drepturi trebuie sa le respecte, au lawyers, stiu ei. Mult succes in clasa a 2-a, Diana e minunata![pup]
pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, dar fetita ta nu are IEP? Aici asa e regula, daca un copil are IEP nu discuti cu directorul scolii ci cu directorul departamentului de educatie speciala pentru ca el semneaza IEP ul deci implicit raspunde. As adauga la ce-a zis mQQm ca orice ceri, cere in scris. P-aici sunt obligati sa raspunda dar e important sa iti cunosti drepturile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daiopri, succes cu scoala! Sper sa se rezolve cu bine saptamana asta. Donia nu stiam ca eu, ca parinte, pot merge in clasa doar ca sa urmaresc orele. Iti multumesc pentru informatie, cred ca asa am sa fac, am sa discut cu invatatoarele si am sa le rog sa ma primeasca sa asist la niste ore. Anul trecut, in concediu de maternitate fiind si avand oarecum mai mult timp, am ajuns de mai multe ori la scoala cu diverse probleme. La doua din vizitele neprogramate, invatatoarele lipseau din clasa (voluntarizasera la activitati organizate de scoala), cu copiii era cate o suplinitoare care ii supraveghea. La celelalte vizite insa, invatatoarele se ocupau de elevi: fie le citeau copiilor, fie le urmareau lucrarile, si nici o data nu m-au “dat afara” din clasa chiar daca nu ma asteptau, dar nici eu nu am stat mai mult de cateva minute... mQQm, multumesc pentru link. Nu mi-a dat prin cap sa caut pe site-ul VSB despre split classes. Am primit insa vineri un newsletter de la scoala, in care directorul explica si el avantajele amestecarii copiilor si a claselor de nivele diferite (or fi fost si alti parinti care au pus intrebari): “Children may initially be disappointed not to be in the same class as certain friends, but they soon make new classroom friends and continue to see their other friends at lunch and recess and during other activities. Learning to adjust to new situations is an important skill for children to learn. Combination classes of two grades are common in the school system and teachers are familiar with the curricula of both grades. Combination classes give older students a chance to develop leadership skills and act as role models, and younger students the opportunity to learn to interact with older students in a positive classroom environment.” Pe masura ce mai citesc mai multe, pe atat realizez ca am imbatranit; si am ajuns sa repet vorbele auzite la bunica-mea “Pe vremea mea era…”. Ramona, asa cum zici si tu, cred ca il mai abordez o data pe director, dar daca el nu ma poate ajuta o sa sun la school board. Inainte de asta insa, m-am gandit sa discut cu coordonatoarea nurse-urilor din comunitate. Ea a fost mereu amabila si saritoare, si am sa o rog sa le intrebe pe alte asistente care insotesc copii cu nevoi speciale la scoali publice, ce se intampla in alte cazuri: SSW-urile ii insotesc pe copii afara in pauze, sau copiii stau in timpul asta in scoala, doar cu asistentele medicale? Armina, a trebuit sa caut pe internet ce inseamna IEP [:I] Raspunsul e da, Diana e urmarita de o intreaga echipa la scoala. De doua ori pe an avem o intalnire in cadrul scolii cu toti cei implicati. Cand s-au discutat lucruri mai deosebite insa, directorul scolii a fost mereu prezent. In plus, mi s-a spus ca directorul scolii a cerut direct si le urmareste (!!!) pe SSW-urilor sa nu mai iasa cu Diana in timpul lunch break-ului, ci ele sa-si ia exact atunci pauza de pranz. Nu stiu sa mai existe un departament de educatia speciala, insa ma voi interesa. Ruxij, in clasa Dianei sunt doua invatatoare, dar ni s-a spus deja clar programul: una va fi in zilele de luni, marti, joi si vineri, cealalta va fi cu copii in zilele de miercuri. [flo] Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am inceput sa inteleg si eu cate ceva din sistemul de aici. Pot de acum sa-mi aleg mai cu cap bataliile, raman numai cu cele pe care (cred ca) pot sa le castig. _______________________________________________________________________________________ [url="http://bucatarialuimami.blogspot.com/"]Bucataria lui mami [/url] ***********************************************************[url="http://dianadumitru.netfirms.com/"]Puterea din noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...