Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (149)


Recommended Posts

Eu nu stiu daca mai plec [q][q][q] Am fost azi sa-l duc pe V la gradi ca mai am patru zile de munca, si la intrare era un afis mare ca au primul caz de scarlatina in gradinita [bang] Am intrebat, si nu e de la el din grupa, dar poti sa te bazezi pe asta ? Si daca ia streptococul ala si boala se declanseaza in Romania ? Cica perioada de incubatie e de pana la cinci zile. Am citit pe net, si in Romania, pe langa tratamentul cu antibiotic (care sper ca nu se mai face injectabil ca pe vremea mea [bang]) se face internare obligatorie 7-10 zile [q] Imi piere curajul pe zi ce trece ... si de ce mi-era frica de-aia parca nu scap. Sanatatea lui Victor (ca si a mea) era pe lista conditiilor sa plecam in Ro, si uite ca acum e deja cu semnul intrebarii. Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +30s cu [am] "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In alta ordine de idei, aseara am vizionat ultimele poze de pe contul comun. La pozele cu Oliver, m-am emotionat toata stiind ca in maxim doua luni o sa avem si noi un bebeu nou nout cu care sa ne "delectam". Si uitandu-ma la poze, parca n-as mai fi facut asta niciodata (alaptat, baita, vegheat somnicul, mers la plimbare), totul imi pare atat de nou si gingas. Vacanta Danei m-a facut sa visez, si din toate pozele pe care le-am vazut din Sud, pana acum, locatia mi se pare cea mai frumoasa (no offense), poate si datorita protagonistilor [olala] Am trecut apoi la Belgia si la scumpa de Isa cu parintii ei fericiti. Si pozele voastre mi-au starnit o nostalgie pentru Europa, nostalgie care poate sa mai astepte totusi ceva ani. N-am reusit sa vad din pozele atasate la mail-uri, calculatorul meu face figuri, dar o sa am timp in vacanta sa le vad, daca ne loveste scarlatina [q] Ica, n-a mai intrat sa ne spuna cum a ajuns si cum se simte Christine, poate ca nu are net, desi tare bine mi-ar fi prins o vorba de la ea. Cica pentru sarcina nu ar fi periculoasa scarlatina, dar ar insemna inca o tura de antibiotice, ca am mai avut una pe la inceputul sarcinii [bang] Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +31s cu [am] "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu repejor sa va dau doua vesti bune: Am gasit casuta ideala pentru noi, am facut oferta si a fost acceptata[bis]. Semnarea actelor va fi pe 10 august, mutarea in jur de 25 august. Suntem asa fericiti, ne place mult casa (se putea si mai bine, dar pentru noi este suficient), in schimb locatia ne-a dat pe spate (este la 5 minute de mers pe jos de metrou De la Concorde). Are curte mare si frumoasa, mai trebuie taiati niste copacei mici si niste tufisuri, vreo 2 ferestre schimbate ca fac condens, dar per general, casa a trecut inspectia foarte bine. A doua veste la fel de importanta este ca am scapat de pampers cu Alex. De aproape o saptamana face numai la toaleta, si nr. 1 si nr. 2, la siesta de pranz nu mai uda pampersul asa ca l-am lasat fara si nu s-a scapat deloc, iar azi dimineata mi-a facut o surpriza placuta sa vad ca pampersul de noapte era uscat complet si a facut un pipi maaaaare la olita, deci am baiat mare si curat [olala] Simi drum bun si distractie placuta. Dana am vazut pozele, sunteti niste frumosi (imi place in special poza 0034, te scufundai in privirea sotului tau, se vede cat de indragostiti sunteti) Rox am vazut rapid cateva poze, ce mare s-a facut Isa, se vede ca i-a fost dor de tine [:)]. Cred ca abia asteptati sa vina si Seba. Distractie placuta. Diana nu iti poti amana plecarea in Romania cu cateva zile? poate totusi nu a luat Victor scarlatina aia nesuferita si nu va stricati vacanta degeaba [pup] Nelia imi pare rau pt sotul tau. Dar cred ca va asteptati voi la asta cam de mult. Sper ca veti fi ok financiar. Felicitari pentru notele Agatei si pentru ale tale [:D]. Tu ai primit notele finale de la McGill? Ca eu am facut prostia sa uit ca mai aveam un task din 5 de predat si apoi cand am vrut sa fac asta mi-au schimbat username-ul pe Minerva si a trebuit sa sun sa ma descurce altii. Oare din cauza asta nu am primit eu rezultatele finale? Si la mine la job se simte o incetinire (si mai mare) a joburilor, incepe criza asta sa dea din coate si pe aici, dar o sa supravietuim noi. Este totusi un timing cam prost, acum cand am luat casa. Am si eu niste intrebari pt proprietarele de casa: 1) asigurarea pt casa este obligatorie? unde ati facut-o voi? cam cat platiti pe luna? (stiu ca este diferit de la casa la casa, dar ca titlu informativ) 2) dupa cat timp v-a venit taxa de bienvenue de platit? 3) este adevarat ca mortgage-ul vine de platit la 30 de la semnarea actelor? sau este ca la chirie, plata inainte? Va mai zapacesc eu pe parcurs cu altele, acum vreau sa imi fac o estimare cam cat o sa ma coste distractia asta pt inceput. Ne mai vedem vineri? eu vreau (dar daca apare ceva neprevazut s-ar putea sa nu pot veni) [pup] fetele
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mQQm-superbe pozele, e tare scump bebe si cea in care doarme ep pieptul lui Paul e de inramat,tu arati de parca nu ai fost gravida,normal.[pup] Diana-imi pare rau ca esti tinuta in sah cu scarlatina,sper sa te linistesti si sa puteti pleca si sa nu fie cazul de antibiotic,nici la tine si nici la Victor,va tin pumnii[pup] Roxana-vai ce fericire va fi vineri la voi si asteptam filmuletele[pup] Simi-eu zic sa te relax, dc rezist eu fara 2 pitici,va fi bien si la voi[pup] Nelia-felicitari Agatei pt buletin si tie pt perseverenta si notele bune de la cursuri,tin pumnii pt Lisandru sa se acomodeze repede.[pup] Ktrinel-mai da-ne si tu vesti despre voi. Ica-voi sunteti bine?[pup] Miki-ce ai mai rezolvat cu mutarea?Sa aveti spor! Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun …despre noi. Am scapat si noi de pampers de 2 sapt…doar noaptea il mai punem. Altfel, bine sanatoasa, cumparat haine si incaltari noi .. creste intr-un ritm…mult prea accelarat , comparativ cu bugetul…vorbeste de ma chiauneste…intreaba intr-una cateva …intrebari dintr-una intr-alta…de la un moment dat sunt in pana de raspunsuri…este incapatanata, indaratnica, la orice raspunsul este NU..chiar daca dupa 10 sec iti cere acelasi lucru …prima data e NU. orice, oricand, oriunde. Apoi e si un pic actrita…se preface ca plange, face scenete cu papusile, impresii peste impresii… Nu ajung vineri la intalnire. Cred ca va e clar. Monicutza, felicitari pt casa…sper ca nu e prea departe de destinatiile voastre cotidiene . atat sper. in rest aveti voi grija …nu ma indoiesc. Asigurarea e obligatorie , depinde de valoare casei, de bunuri declarate, de cat de noi sunt unele imbunatatiri…sunt multe chestii de luat in considerare..eu platesc ( parca ) 40 si ceva, aproape 50 cad pe luna. Taxa aia la mine a venit dupa nu an, dar depinde f mult de regiune…intreaba-ti vecinii.. Plata ipotecii vine la 2 sapt, sau una , sau o luna depinde de cum ai ales tipul de plata …eu platesc la 2. Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vizionat si eu repejor poze….admirabile, superbe…nu-s vreo maestra a cuvintelor asa ca n-am comentarii prea importante … Dana, frumosi sunteti..din ce in ce mai frumosi …de invidiat! Oliver si Cristina…m-am emotionat toata .. Pitilache, Isa e o domnishorica deja… Nelia, sper ca o scoateti cumva la capat …pana atunci multa cumpatare intr-un asemenea moment si multa incredere. Diana, of, ce ghinion …poate nu se intampla si la voi…oricum erai curajoasa sa pleci si cu copil si cu burtica. Mikiion, mie inca nu-mi vine sa cred ce mutare faci…dintr-un singur punct de vedere : al copilului. Stiu ca Mark s-a adaptat greu la gradinite, apoi le-a mai si schimbat, plus sanatatea…sper din tot sufletul sa aveti noroc si sa va mearga bine…in rest nu-mi fac probleme pt voi. Ana, cge, maru…va distrati cu musafirii ? Simi, bafta la impachetat…te asteptam cu povesti .lasi tu mandretea aia de flacau singur[:I] ? Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pitilache,cge,ange,mQQm merci mult de felicitari. [pup][pup][pup] mQQm te sun cand reusesc. Merci de ganduri. lorelaim esti o scumpa.[pup] Diana sanatate. Nelia ne povestim. Imi pare rau sa aud cu somajul. Olga Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza, am notele la unul din cursuri si foarte bine ca o am pentru ca acolo e A, dar la celalalt, de comunicare adica, la care nu prea m-am agitat, ne-a scris profesorul si ne-a spus ca va pune notele intr-o saptamina, dar ca toata lumea a trecut la alt nivel, deci am cel putin B-. Nu prea o sa ne descurcam financiar, noi ne descurcam si asa greut din minimul pe care il aveam, dar sotul meu va cauta servici si daca nu va gasi pina incepe masterul va ramine pe somaj si va lua inca doua cursuri ca sa termine scoala macar mai repede. Nu are cursuri decit in toamna si iarna, vara nu sint, daca face 8 la timp plin, din primavara poate cauta ceva in noul domeniu, bineinteles ca pe mai putin decit avea acum. Dar a trimis CV-uri la niste posturi tare bune, poate il cheama la interviuri... Deocamdata, sintem in starea aia de nu ne vine sa credem ca s-a intimplat totusi. Da, ne asteptam sa dea faliment firma, dar au facut ei niste miscari si daca nu i-a spus nimic, am crezut sint sint sperante. Oricum, au fost din nou tare-tare nesimtiti, i-a spus ieri, si asta numai pentru ca a intrebat el, ca de miine sa nu mai vina ca se inchide pravalia.[bang] Apoi a aflat ca pe tipografi i-a concediat prin telefon, ca erau trimisi in vacanta o parte din ei. Nu am mai vazut asemenea nepasare si nesimtire... bine ca a scapat, ca eu mai aveam putin si ma duceam sa-l iau la bataie pe patron. Ma bucur mult ca ati rezolvat cu casa, sper sa va simtiti bine in ea si sa fie totul in regula dupa ce va mutati.[flo] Cica e bine sa va luati casa acum, eu am doua familii de prieteni care si-au luat si li s-a spus ca e un moment bun din mai multe motive, mai putin cel ca, pe moment, va creste suma pe care o dati pe luna. De fapt, eu intrasem sa va spun ca am vazut pozele![olala] Toate sint su-per-be! Noroc cu voi, ca mi-a mai revenit un pic buna dispozitie, am vazut pozele Danei, cu familia ei frumoasa si din vacanta de vis pe care au avut-o, am vazut Pepitzelul... m-am uitat de doua ori la ele, e pur si simplu adorabil! Are niste mutrite in poze, om serios, cu treaba multa...[:)] Iar pentru pozele in care doarme fara griji pe pieptul familiei nici nu mai am cuvinte sa le laud. Inca nu le-am vazut pe ale Roxanei si Ktrinel si parca mai era ceva pe acolo. Mikiion, nu-mi vine sa cred ca pleci si nu ne-am cunoscut in afara virtualului, ca altfel am senzatia ca te cunosc de-o viata la cit am discutat.[:D] Multumim mult de tot pentru toate informatiile legate de scoaal, ne-au fost de ajutor si va dorim o acomodare usoara in Quebec si multa bafta in noul servici. Vii cumva vineri? Eu nu stiu inca daca vin pentru ca acum stringem tot ce putem stringe ca sa iesim la liman, in plus e cam departe de mine fara masina, dar daca vii si tu, parca as face un efort... chiar imi pare rau ca nu am apucat sa ne vedem. Sper ca tinem legatura in continuare! Olga, imi pare bine ca a fost frumos botezul tinind cont de situatie. Te mai sun zilele astea sa vorbim mai multe... poate chiar astazi, dupa ce ma intorc cu fetele de la patinaj. Te pup! Felicitari copiilor mari, care au scapat de pampers! Mare realizare, sa stiti![flo] Mai vin io, ca trebuie sa-i hranesc si sa le duc pe gheata pe cele mari, iar pe cel mic sa-l pun la somn, ca mi-au mincat urechile de dimineata... nimic nu am reusit sa fac, desi m-am apucat de toate.
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicutza_bb Am si eu niste intrebari pt proprietarele de casa: 1) asigurarea pt casa este obligatorie? unde ati facut-o voi? cam cat platiti pe luna? (stiu ca este diferit de la casa la casa, dar ca titlu informativ) 2) dupa cat timp v-a venit taxa de bienvenue de platit? 3) este adevarat ca mortgage-ul vine de platit la 30 de la semnarea actelor? sau este ca la chirie, plata inainte? Va mai zapacesc eu pe parcurs cu altele, acum vreau sa imi fac o estimare cam cat o sa ma coste distractia asta pt inceput. Ne mai vedem vineri? eu vreau (dar daca apare ceva neprevazut s-ar putea sa nu pot veni) [pup] fetele
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Monicutza, felicitari ptr casa, s-o stapiniti sanatosi. Sa-ti raspund si eu: 1)Asigurarea este obligatorie, nici nu poti semna la notar daca nu ai deja un curtier de asigurare contactat. El va trimite pe fax la notar estimarea si in secunda in care ai semnat esti si asigurata.Asigurarea depinde cum a zis si Ktrinel, de valoarea casei, bunuri de le declari, existenta unui sistem de alarma, piscina,semineu. Eu de ex la valoarea casei estimata de ville la 340,000 cu piscina si foyer platesc cam $80/luna. Curtierul meu este in Rive sud si a fost ceea ce am gasit mai ieftin. Poti cere estimare de la citi vrei tu si alege ce e mai convenabil. Daca ai nevoie iti dau datele la al meu pe pm. 2)Taxa de bienvenue depinde de oras..si de luna in care te muti. La prima mea mutare facuta in septembrie am primit facura de abia dupa 8 luni. A doua mutare am facut-o in mai si la fix o luna am primit si "cadoul". 3)Frecventa mortgage-ului o alegi tu. Lunar, la 2 sapt sau chiar saptaminal. Noi platim saptaminal si pe ansamblul periodei de rambursare cistigam ceva bani. (este rambursare accelerata). Mai intreaba-ne... Nelia, imi pare tare rau.Sper sa se rezolve in alta parte si sa nu suferiti prea mult. Felicitari ptr notele de la facultate si ptr rezultatele fetelor tale. Aschia nu sare departe de trunchi. Lisandru insa , cind s-a transformat din copilasul cuminte in cel de bate toata lumea?? Inca odata merci de aprecieri la toata lume, deja ma faceti sa rosesc. Diana, nu fi trista daca nu reusesti sa pleci in Ro. Poate este spre binele vostru. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...