Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (149)


Recommended Posts

mqqm...n-am cuvinte sa descriu ce am simtit cand v-am vazut in poze cu micutul...de fapt, m-am vazut pe mine acum 3 ani, cu Thea, asa ca...mi-au dat lacrimile. Scump rau Oliver, iar numele chiar ca se potriveste cu mutrita. Si, sunt sigura ca o sa aiba parul cret ca atunci cand e ud se increteste (am vazut).Inca o data, sa va traisaca si sa va infrumuseteze viata... DanaP, ma bucur mult ca a fost bine in vacanta...se vede pe fetele voastre ca "v-a priit" [:D] Monicutza sa fiti fericiti in noua casa ! Olga, sa-i fie de bine micutei crestine si...asteptam pozeee!!! Nelia, imi pare tare rau pentru situatia in care sunteti dar sper ca Doamne-Doamne sa-si intoarca fata spre voi...sigur va fi bine![pup] Eu am o stare cam aiurea, nu pot sa definesc de la ce...cred ca de la timp...ma ingrozeste ideea ca e deja jumatatea lui iulie si...vara n-a fost mai deloc. Asta seara, pe la 7-8 am iesit, pe terasa, cu patura dupa mine. [bang]. Plus de asta, sunt cam necajita din cauza gradinitei Theei. Suntem intr-o situatie..."inedita", pe care nu prea stiu cum s-o cataloghez. Deci: Thea este la un day-care ce tine de YMCA. A fost initial la o educatoare, Sandy, care de vreo 3 luni a fost mutata la o grupa de varsta mai mare. Si a venit o alta, Martine, pe care oricum Thea o cunostea ca acolo mai stau si amestecati (adica cei mari cu cei mai mici si automat si cu toate educatoarele). Martine este mai tanara ca Sandy si cu un temperament mai vulcanic (din ce se vede). Ei bine, toate bune si frumoase, pana acum o luna cand, Theei ii dispar TOATE lucrurile de imbracat (schimburile, ca are in dulapiorul ei si tricou si pantalon si chiloti, etc de schimb). Si cautam, eu cu toate educatoarele, peste tot dar...nu gasim. Nu zic nimic, plec, cam cu gust amar. Apoi, acum 2 saptamani, cand ma duc s-o iau pe Thea, o gasesc cu o rana urata rau in barba (practic cu toata pielea luata de pe barba si, automat...plina de sange)si cu o alta rana la fel de urata pe mana. O intreb pe educatoare ce s-a intamplat. La care ea imi raspunde, foarte calma si impasibila ca...Thea se juca cu un "truck" si l-a impins si...a cazut...dar ca nu are nimic , ca...I-AU PUS ELE GHEATA pe rana...[bang]. Iar nu zic nimic (ca tampita, evident...) si ma duc acasa unde sotul ma ia la rost ca de ce nu am cerut mai multe explicatii, ca nu e normal, ca putea sa-si rupa gatul, etc. Inghit reprosurile sotului (ca are dreptate)si zic...ei asta e, a fost o intamplare. Apoi, incepand de saptamana trecuta, Thea a inceput sa planga dimineata ca nu vrea si nu vrea la gardi. Si, o intreb: Vrei la Marty (Martine)? Si ea, mititica: No Marty, mami no Marty, please!!!. Apoi o intreb: dar la Sandy vrei? La care ea, fericita (inca , cu lacrimile pe obraz) : Yes mami, Sandy yes!!! Asa ca Sinzi care o duce de regula dimineata la gradi, le intreaba intr-o zi, saptamana trecuta: Vreau sa va intreb ce se intampla cu Thea ca nu mai vrea sa vina la gradinita ea, care plangea si in weekend ca vrea la gradi. Nimeni nu zice nimic si pun pe seama faptului ca, poate au certat-o ele ca le lua jucariile altor copii (????). Apoi, dupa inca o zi, ii dispare palaria. Asa ca Sinzi, care vorbeste ff bine engleza in "slang"[:D], cand o duce pe Thea le intreaba de palarie. Tin sa precizez ca e "mediu" PUR canadian, adica educatoarele sunt numai canadience, majoritatea canadience cu background englezesc, la fel ca si restul copiilor...numai noi, suntem "intrusi" [:D]( de aia Sinzi se descurca mai bine ca noi in discutiile cu ele...). Faza la care, Marty ii spune lui Sinzi ca palaria i-am luat-o eu cu o zi inainte. Vine Sinzi acasa, imi spune iar eu...sa innebunesc: ma gandesc ca am luat-o razna, pe bune, si ma apuc sa si caut prin casa, prin masini...La un moment data ma bufneste si plansul ca am o stare cam instabila de ceva vreme (asa cum v-am zis mai sus)[bang] . Stau si analizez ce am facut si vizualizez exact momentul cand am luat copilul...fara palarie...Nu e vb de o amarata de palarie dar asa...ca fapt. A doua zi, Sinzi se duce la gradi si reia discutia: Sa stii ca mama nu a luat nici o palarie si e inadmisibil ca in Canada sa dispara lucrurile copiilor la gradinita, bla , bla. Ieri ma duc eu dimineata. Cand intru, Marty sare ca arsa si vine glont la mine: "Sa stii ca am fost ff suparate ieri ca fata ta ne-a jignit si a tipat la noi ca...unde e palaria Theei si uite ca ea (adica Sinzi) nu a cautat bine in dulapul Theei si...palaria e acolo", imi zice Marty plina de satisfatie.... Ne ducem amandoua la dulap si-mi arata ...o alta palarie [:D]. Ii spun ca nu e palaria Theei si ca nu e problema de o palarie ca ii aduc inca 7 dar ca ma deranjeaza ca idee. Apoi ii spun de cateva ori, raspicat ca, nu cred ca Sinzi sa fi tipat la ele ca nu-i sta in caracter , dar daca a facut-o imi cer scuze pentru ea...Nu pare tare incantata de scuzele mele (practic se face ca nu ma aude) si o tine una si buna ca ea nu stie unde e palaria, ca asa ceva nu s-a mai intamplat, etc. La un moment dat ii aduc aminte ca s-a mai intamplat ca doar stie bine ca au disparut lucrurile Theei. La care ea, senina imi spune ca...nu...ca lucrurile Theei au fost acolo, in dulap dar ca...n-am cautat eu bine[bang]...si-mi scoate dintr-un alt dulapior o punga cu toate lucrurile Theei. Mey...am simtit ca nu mai vad, m-a luat si cu cald si cu rece...m-am uitat ca tampa la ea...si cu ultimele puteri ii zic: Marty, nu-ti aduci aminte cand am cautat impreuna, am fost 4 persoane care am cautat o jumate de ora lucrurile si...n-am gasit nimic????!!!! La care ea...ridica din umeri si incepe sa-mi vorbeasca din nou despre...palarie...[bang] Azi a luat-o sotul si...cand a ajuns la gradi, Marty, din nou a venit fuga spre el: Sa stii ca sunt f ingrijorata pentru Thea. Sotul face ochii mari: de ce? pai sa vezi ce a facut azi (dar cu o vorba asa afectata de sotul s-a si speriat...). Era un baietel intr-un truck si ea l-a impins si baietelul s-a dezechilibrat si s-a lovit de perete si Thea ...a ras de n-a mai putut...Mey, sotul a ramas... "speechless". Efectiv nu a putut sa-i dea nici o replica. Dupa ce a venit acasa s-a enervat de n-a mai putut asa ca maine, cand vine de la job vrea sa mearga la gradi si sa vorbeasca cu principal si sa intrebe care e problema. Cum adica, atunci cand copilul meu s-a lovit in halul in care s-a lovit nimeni n-a fost ingrijorat, iar acuma esti ingrijorata ca Thea a impins un baietel si ca...a ras????? Plus de asta sotul zice ca vrea sa merga si la Board. Asa ca nu stiu ce sa fac...eu sunt mai diplomata de obicei, sotul imi zice ca sunt fraiera si ca tac...[:D]Adica ma gandesc sa nu-i fac rau Theei ca nu as vrea sa o mut de la gradinita asta. Voi ce ziceti, cum vi se pare toata situatia privita de afara? Dati-mi niste sfaturi si....scuzeeeeeeeeee ca iar m-am intins ca o placinta si v-am innebunit de cap cu problemele mele... Va pup pe toate si va doresc o saptamana cat mai...insoritaaaaaaa!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E 4 dimineata si eu scriu mesaje pe forum. Am niste insomnii groaznice. Mai grav ca sambata noaptea l-am trezit si pe Marc. Am incercat sa citesc o carte cu o lumina mica si l-am rezit si pe el si n-a mai dormit pana dimineata.[bang]Duminica eram zombi si am ratat toata ziua. In rest caut mobila noua Vreau ceva de la Ikeea si ei nu mai dau finantare o perioada.[bang]Asa ca am redus ce iau de la ei. Sunt mult mai putine magazine de mobila la Quebec si oferta e mica. Plus ca trebuie sa facem livrare de la Ikea la Quebec[bang] pt. ca acolo nu exista. Trebuie sa schimbam si televizorul ca are saracul 5 ani jumate, sa iau masina de spalat vase pe care n-am mai luat-o anul trecut. Deci cu asta ma ocup acum. Plus ca m-am saturat de vizite pt dat apartamentul. Multi neseriosi, ma blocheaza in casa si ei nu mai vin. Azi vine proprietarul din concediu si sa vad daca ii accepta pe cei pe care i-am gasit. Si m-am saturat si de facut curatenie. M-am apucat deja de curatenia mare de dinaintea plecarii. Cand ma gandesc ca mai am inca o curatenie de facut la Quebec plus sa varuim...[bang] Nu mai continui ca inebunesc. Cu mutarea am iesit la un pret mai rezonabil. Numai cu mutatul. Ei credeau ca mi se plateste totul ca la functionarii care se muta.Cand eu de fapt scot din buzunar .Si apoi mi se ramburseaza. Sa incerc sa raspund din urma. MQQM am fost incantata de poze. Si Oliver .....e Oliver. Iar restul familiei ....n-am cuvinte. Mai ales fratele cel mare e impresionant cum il tine. Mi-a placut mult Warpul tau dar si caruciorul tip landou. Roxana tocmai am terminat de vazut pozele si iti mltumesc ca ne-ai arata si nou asa putin din farmecul Europei. Iar Isa a crescut, nu mai e bebe. Ktrinel mi-a placut sa o revad pe AnaJulia. S-a facut si mai frumoasa. Despre mutat ce sa mai spun. De ce crezi ca am insomnii? Ma consolez cu ideea ca de trei saptamani n-am mai vazut nici un post pe piata. Si nu vorbesc de posturi permanante ci de posturi de cateva luni. Si ca nu e momentul sa facem mofturi. Cu criza asa. Eu privesc lucrurile ca un start de cariera, unde o sa ajung in cinci ani...Nu stiu. De gradinita nici nu vreau sa ma gandesc. Sotul ma incurajeaza dar eu intru in panica cand ma gandesc. Si vorbind de gradinita, raspund Inei. Eu intr-o situatie asemanatoare am schimbat gradinita. N-am suportat ideea de a il vedea dimineata cum bate cu pumnii in usa sa iasa. Si la mine schimbase educatorea. Si la mine veneau cu presupuse violente. Si eu il luasem cu cateva luni mai devreme cu ochiul vanat si brazdat de o lovitura de sus pana jos. Nu era grava dar putea sa-si piarda ochiul. Sedere placuta tuturor parintilor in vizita. Si vacanta placuta Simi.( bafta papagalului)Chiar Simi prietena ta nu mi-a scris. Cea care face un master ca al meu. Incurajeaz-o sa-mi scrie ca mie chiar imi face placere. mimi-me bine ai venit in Canada! Loreilam imi pare bine ca ai revenit. Acum ca ai invatat suedeza care e urmatorul pas? E asa grava criza in Europa? Olga felicitari pentru . Si multa sanatate , pentru ca a vazut ca sunteti bolnaviori. Monicutza felicitari pentru casa!!!!! Imi pare bine ca ati gasit-o!!!!Si bafta la cautat gradinite. Mie mi se pare mai buna ofera la Laval. Felicitari Alex. Noi suntem inca in faza de refuz total.[bang]La gradinita mi-au spus sa mai astept pentru ca ii e frica de toaleta. La voi procesul a durat mult? Cge incearca aici: http://www.staples.ca/FRA/Catalog/cat_sku.asp?CatIds=3%2C195%2C208,209&webid=11131&affixedcode=WW Se cheama malette ca sa stii ce cauti. Pucku iar am uitat sa sun. De fapt am fost la Ikea toata ziua de luni. M-a lasat sotul acolo fara masina cateva ore, ca sa-mi fac de cap[pk] Bun, termin mesajul la ora 6.[nani] Mai am pozele Danei de vizionat[:D]Sper ca n-am uitat pe nimeni.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin. Am vazut si pozle Danei. Uau. Frumosi sunteti. Mi-a placut si complexul. Am vazut si niste bebelusi prin poze. E un complex bun si pentru copii mai mici?
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, iti dau acelasi sfat ca si Miki. Cred ca e bine s-o schimbi pe Theea de la gradinita. E trist, mai ales ca se obisnuise acolo, dar schimbarea educatoarei nu-i face bine se pare. Altceva, odata ce intre voi ca parinti si staff incep sa apara discutii in contradictoriu, atmosfera nu mai e ca la inceput, fara "nori", iar asta e spre raul copilului. De ce spun asta, educatoarea, cum spui, e foarte tinara, o s-o ia personal si in mod inconstient atitudinea ei fata de copil se va schimba! Eu asa vad lucrurile. Te cred ca nu esti confortabila cu situatia asta, dar fii receptiva la comportamentul Theei. Daca ea dimineata face crize ca nu vrea la gradi, apoi e clar ca trebuie s-o schimbi. Mult succes si va tin pumnii sa fie bine! Lasa-l pe sotul tau sa mearga acolo sa spuna la principal ce se intimpla, e corect asa, numai ca ti-am zis, dupa aia nu mai e cale de-ntors. Eu una as schimba-o. Va tin pumnii sa fie bine![flo] Sper sa-ti raspunda si Ange, ca ea e de meserie, are multa experienta ca educatoare si poate iti da alta idee, eu ti-am raspuns din punct de vedere al unei mamici,cum vad eu lucrurile[pup] Mikiion, va tin pumnii sa fie bine cu mutarea, vor trece toate, totul e sa fiti voi sanatosi. Despre prietena mea, ce sa-ti spun, a primit raspuns, au acceptat-o, numai ca ea a renuntat, a descurajat-o o cunostinta de-a ei (un barbat)care a terminat la McGill cu citiva ani inainte si care nu are de lucru nici acum. Eu nu cunosc domeniul, ma gindesc ca e mai usor unei femei sa gaseasca, nu stiu dar parca nu vad un barbat in meseria asta. Dar, nu ma bag, nu cunosc. Imi pare rau ca s-a lasat influentata de o singura persoana, ea trebuia sa-si urmeze calea, dar stii cum e, fiecare cu viata lui! Diana, tu vrei sa zici ca esti la aeroport vineri seara pe la 7.35pm? Poate te vad, noi plecam cu British, la 9.35pm, dar voi fi pe-acolo cu doua ore inainte (stii tu, ca bunica in gara, sa nu scap personalul...[:D]) Mi-ar place sa te vad![pup] Multa sanatate lui Victor si sa aveti o vacanta frumoasa in Ro! [pup] Smile,tomorrow could be worse!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina,si eu zic ca atata timp cat dintr-o data Theea plange dintr-o data dimineata, ceva se intampla. Si Anca are o suplinitoare care este vara, asa ca vara nu ii place la gradi. In rest, adora sa mearga, a avut o educatoare super anul trecut.[:D] Poate incerci sa o muti la alta educatoare, gasesti tu vreun motiv. Mikion, incearca sa te mai linistesti, toate se rezolva.[:D] Gandeste-te ca noi ne-am mutat din Ro in Ca cu un copil de 7 ani ("De ce plecam") si cu unul de 1an si 10 luni. Ikeea de la Boucherville nu e mai aproape de Quebec? Poate zic o prostie, dar nu poti sa cumperi acum de la Ikea, si sa le duci cu masina de mutat (sa nu le msai platesti livrarea)? Multumesc de raspunsuri[flo], gasit si cumparat diplomat, taica-meu e multumit. I-am dus in Orasul subteran aseara, in centru Montreal. I-am plimbat cu metroul, le-am aratat zgaraie norii si unde am lucrat eu. Si la sfarsit ce credeti ca a exclamat:[:D] "Ce oras obositor!!" Si pana la urma unde este intalnirea vineri seara ? O zi buna, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CGE nu merge. Pentru ca e ceva , o biblioteca, care nu incape in Kia rio a noastra[:D]. Si ar insemna sa platesc o livrare pana aici oricum. Asa ca preferam sa le aduca direct acolo. Diferenta e de doar 50 cad. Noi suntem mai aproape de Boucherville. Acolo o sa cumpar. La Montreal am fost luni pt. ca sotul avea de lucru la Universitate, m-a lasat acolo si s-a dus la treburile lui. Si m-a recuperat dupa 4-5 ore. Iar de linistit, sotul spune ca eu n-am mai dormit nici o noapte intreaga de cand am aflat ca ne mutam[bang]. Sunt asa de obosita. Ca fac numai prostii, de genul : cautat umbrela pe care o aveam in mana..... simipacat. Eu n-am auzit ca cineva sa nu gaseasca de lucru cu masterul meu timp de cativa ani.E o meserie reglementata , fara master nu poti lucra in Canada si Sua. Si asta reduce concurenta depe piata. Acum ce drept e criza dar in mod normal tot poti gasi ceva pe tremen scurt. e o invazie de bibliotecare gravide si sunt multe inlocuiri. Adevarul ca daca il faci in engleza si nu stii franceza cum trebuie ai un handicap. Iar barbatii din domeniu ori sunt lideri ( adica sefi) ori merg spre partea de informatica a meseriei. Aveam cativa informaticieni de meserie care se specializau in sistemele de la biblioteci.E o specializare separata. Ce sa zic, e rau daca e asa de influentabila incat sa renunte asa de usor.
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si eu in sfarsit sa vad o parte din poze de pe cont. mQQm, e un scump Oliver si zic eu ca seamana cu tine, nu cred sa ma insel. Iar copiii mari vad ca il rasfata la maxim pe praslea, cu siguranta vi se va urca in cap cu atata atentie pe capul lui [:D]. Sanatate si rabdare sa-l cresteti la fel de mare ca cei doi fratiori. Sa va traiasca ! [flo] Dana, bravo pt. vacanta relaxanta pe care ati avut-o [cool]. Tu pari in functie de ipostaze fie o mare ladylike fie o pustoaica de 15 ani. De fiecare data ma mir ce mari au crescut copiii tai. Pitilache, ma bucur ca ti-a placut Andre Rieu. Voiam sa te intreb caci n-am apucat sa vad inca pozele tale daca ai ajuns sa vizitezi Brugges-ul mi-a placut enorm Venetia nordului cum ii zic ei, chiar as vrea sa ma intorc intr-o zi. Olga, felicitari pt. crestinarea micutei Sophia, iar sotul sa se intoarca fugutza din RO. Ceva poze de la eveniment ? Lorelai, nu ne mai povestesti ce mai e prin Suedica ? [pup] Denisa, multumesc de urarile de ieri [flo], am cam fost dute-vino. Nelia, imi pare rau de sotul tau, dar veti trece voi si peste asta. Felicitari atat pt. rezultatele Agatei cat si ale tale. Monicutza, felicitari pt. casa si sa o stapaniti sanatosi. Diana, sa va ocoleasca scarlatina. Ktrinel, Julia chiar citeste partiturile alea de la pian ? Wow, ai o pustoaica talentata. [olala] Mikiion, cand va mutati in Quebec ? Ina, eu n-am o impresie prea buna despre YMCA din prisma propriei experiente. Eu nu m-as agita asa tare cu privire la educatoarele gradinitei respective, as vorbi cu directoarea si daca as vedea ca nu sint sanse sa fiu inteleasa as muta copilul pur si simplu. Downsideul fiind ca instabilitatea nu prea prieste la varste mici, si adaptarea intr-un loc nou ia ceva timp, dar sint convinsa ca veti gasi ceva care sa va placa pana la urma. Imi amintesc si eu de muscaturile cu care venea fiimea de la un baietel, cand era de varsta Theei, dar vestea e ca nu dureaza, si nu o lua personal. Se intampla mai des decat crezi, you have to go through that, cumva inerent… Simi, vacanta placuta sa aveti in RO. [flo] Si noi ne-am facut testamentul caci in zilele noastre nu poti sa stii niciodata. Iar de asigurari, avem separate de viata si mortgage. Am pus si eu poze mai recente cu ai mei nazdravani. Va pup [pup], Cristina Mlle Yasmine et le bébé [baietel] Chris Anthony The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘a present’.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simi, eu pe la ora aia am sa plec de la aeroport (sper sa ma furisez mai devreme ca nu prea sunt sefi la servici vinerea seara), dar trec pe la check-in British inainte, sa va vad ! Si e foarte bine ca veniti cu doua ore inainte, ca oricum cu o ora inainte se inchide check-in-ul. Macar la ora la care plecati voi nu mai e asa trafic, ca la zborurile noastre avem zilnic 5-6 pasageri care rateaza avionul din cauza lucrarilor de pe 520 de la aeroport. Inacanada, eu zic sa mai astepti un pic sa vezi cum evolueaza lucrurile. Si eu sunt tot mai diplomata din fire, asa cum ai zis si tu, sotul e mai direct. Victor merge la o gradinita engleza, unde are doua educatoare la grupa, ambele anglofone, una mai tanara si mai simpatica, se lipesc copiii de ea, una mai batrana (irlandeza de origine) si mai dura, am vazut ca ea e inprincipiu cu pedepsele, time-out-urile, se poarta asa cam ca la armata. Si noi am avut probleme cu lucrurile dar educatoarele au profitat dand tot timpul vina pe sot, ca cica asa sunt tatii mai imprastiati (si au un pic dreptate aici), spunand tot timpul ca ele i-au dat cutare si cutare lucru seara cand l-a luat pe copil de la gradi (cu faze de genul, era intr-o punga de IGA [alcool]). Eu am tacut de fiecare data, asta dupa ce am intrebat in mod repetat daca s-a gasit respectivul lucru si am primit raspunsuri din astea. Pana intr-o zi cand am vazut un alt copil imbracat cu salopeta Tommy Hilfinger disparuta cu ceva saptamani inainte. Si le-am spus, frumos, cu zambetul pe buze, ce interesant ca are aceeasi salopeta ca cea a lui Victor pe care n-o mai gasim. Ele n-au zis nimic, dar seara salopeta era in sacul lui Victor. Nici scuze, nici altceva ... De atunci sunt foarte atente cu lucrurile lui Victor, si nu am mai avut incidente. Iar apropo de educatoare, e drept ca Victor e mai mic decat Theea, dar cand il intrebi de Elisabeth se uita in alta parte, in schimb la Liz face un zambet cat toata gura. Muscat si lovit l-am luat si noi, pana acum o saptamana cand a inceput si el sa riposteze, l-au pus in time-out, ne-au spus ce a facut, noi am zis OK si am mers mai departe. Este job-ul lor sa gestioneze ce se intampla la gradinita, cu bune si cu rele. Daca si-a schimbat comportamentul la gradi este pentru ca acolo a vazut lucrurile respective, si nu acasa. Acum in septembrie in principiu se schimba grupele, la Theea nu ? Si mai ma gandesc ca poate e doar ceva de moment, copiii iarta si uita repede daca persoana respectiva stie cum sa-i ia (ma refer la Martine) si sa-i recastige. Incearca poate sa o intrebi dimineata despre cineva pe care place la gradi, un coleg, nu stiu, sau o jucarie (eventual daca vrea sa se joace cu truck-ul [:D]), nu o mai intreba de Martine, ca si cum n-ar exista, poate o sa-i revina placerea dinainte de incident (oricare ar fi fost acela). In concluzie, nu gasesc schimbarea gradinitei o solutie imediata, dar asta e parerea mea subiectiva, mama unui copil care a trecut deja prin trei gradinite intr-un an si care a vazut probleme muuuuult mai grave care se intampla in astfel de institutii. Bafta multa la luat o decizie ! Deci vineri unde ? Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +31s cu [am] "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khristin- LA MULTI ANI CU SANATATE SI NUMAI BUCURII ALATURI DE FAMILIA TA MINUNATA[pup], sper ca ai avut o zi faina ieri[flo] si ti-am lasat un mesaj pe telefonul de acasa, dc poti da-mi si mie un semn sau un email.[pup] Ina- imi pare rau sa aud de asemenea probleme si eu sunt de aceasi parere cu majoritata doamnelor, ca educatoarele sunt f. importante si nu e suficient ca una a fie ok si alta nu prea, copilul treb sa se simta f. bine cu ambele, ca in general sunt cel putin cate 2 la grupa. Eu am incercat o gradi YMCA cu Emma la 1,9 luni cand ea era oricum la nivel de cel putin 2,5 ani si nu a mers, dupa 3 sapt de part-time am retras-o ca era jale si plingea si tot ce vrei, nu le cunosteam indeajuns pe educatoare sa le critic, cert e ca cu o polneza era ok,dar cu ceal. mai deloc- dar cand am dus-o la Montessori,e drept ca era si mai mare, nu a avut nici o prolema, ce povestiti voi cu zgariat, batut,lovit, pierdut d ehaine nu mi s-a intamplat intr-un an de zile DELOC, mai degraba cu ceva lovituri a venit de la grupa mica,sub 18 luni si cand mergea la Geta acasa Diana- eu sper sa se rezolve cu plecarea si sa va ocoleasca toate bolile.Eu la momentul asta sunt asa de happy cu M, incat cred ca ii tin pe amindoi pina merg la scoala acolo, poate la SK sa ii duc la scoala care vor merge apoi, e french immerssion,dar asta doar dc mama va veni sa stea cu noi.Educatoarele sunt super, isi dau interesul f. mult, e drept ca E e si cu 2 fetite de ale lor in grupa, au activitati, e noua, are 2 ani si e curata, nu sunt nici ei perfecti dar dau cu placere cei 750 pe luna pina la 6pm si vad ceva rezultate si suntem pe aceeasi lungime de unde in ce priveste princiipiile de educare-sper sa faca aceeasi treaba buna in continuare si sa fiu si de Alex la fel de multumita(sa va mai spun ca avluarea se face la fiec. trimiestru si are 5 pagini[:)])- si nu are E rezutate super peste tot, are ceva minus la a asculta si a fi mereu politicoasa, dar asta e si din cauza ca nu vb tare mereu,de ex dimi cand saluta, insa pt mine nu e o scuza si lucram la asta. Gata,inchei pledoaria,bafta sa rezolvati sau sa gasiti alta gradi la fel de buna, si eu cred ca Thea se va adapta mai repede decat crezi tu. Simi-vacanta placuta. Maru-mai bag asi tu un ochi pe aici,chiar dc esti busy[pup] Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza, vezi ca la mine au afisat si notele de la ultimul curs, la cel de comunicare am luat B+, mare fata de cit am muncit la el.[:D] Nu am citit, inca mai am cafea de baut asa ca o iau incet, dar am ajuns la mesajul Inei. Nu-mi place ce am citit si la mine e in alb si negru cind e vorba de felul in care se simt copiii mei acolo unde ii duc. Vreau sa spun ca am incredere in ceea ce simte copilul, nu in explicatiile date de cei care au grija de el. E clar ca ceva s-a intimplat si cea mica nu se se mai simte bine. Nu ma gindesc pina acolo incit sa cred ca e abuzata fizic, cred ca intr-adevar a cazut cind a venit lovita, dar eu ii stiu pe englezi, sint atit de intelegatori cu problemutele copiilor, atit de frumos ii impaca in micile lor probleme existentiale incit, cred eu, e suficient ca Thea sa fi cazut si sa nu o fi consolat nimeni, poate ca Marty chiar a certat-o ca nu e atenta sau ceva de genul acesta. Daca ea acasa e inteleasa si ajutata, Sandy a facut la fel, faptul ca a venit Marty, care nu mai e la fel, pentru un copil atit de mic este o adevarata tragedie si trebuie luata in seama pina acolo incit sa schimbi pur si simplu gradinita sau macar educatoarea. Uite, iti povestesc un caz de la gradinita Tudorei. Eu stau cam mult pe acolo, ca il socializez pe Lisandru care va incepe pe 20 iulie si nu vreau sa sufere cind va ramine singur. Asa ca, in ultima luna, am stat si dimineata si la 3 cu copiii in curte si cum Agata face benevolat si merge cu ei si in parc si la activitati, ma duc si eu cu bebe dupa ei. Faza pe care vreau sa ti-o povestesc poate trece neobservata, dar pentru ca e vorba de un copilas de 18 luni, un baietel care va fi in grupa lui Lisandru, eu, ca mama, am observat-o si nu stiu cum sa fac sa atrag atentia cuiva care ar putea-o rezolva. Acum doua saptamini, acest baietel se juca cu un camion. Firea lui e mai apriga, se supara repede si din orice, mai impinge copilasii care vin la jucariile luate de ei, dar cum Lisandru meu e de aceeasi virsta si ne bate de de rupe pe toate din casa (atentie, nu pe tati!), eu il iau ca atare. Lisandru meu in public e copilul supersociabil si nu le impinge nici macar pe fete, desi acasa le arunca cu masinile in cap... si m-am gindit ca poate copilul respectiv e singur la parinti si acasa nu are cum sa se razvrateasca si pe cine, asa ca, la gradinita gaseste victime. Ei, si cum se juca el cu camionul respectiv, vine un baietel mai mare, mai calm decit cel mic, si il impinge rau, ii ia camionul... cel mic incepe sa urle si se duce la cel mare si il impinge. Una dintre educatoare vede faza si il cearta pe cel mic, cel mic se razvrateste si este pus in time out. Ma uitam la baietel si mi se rupea sufletul, se vedea disperarea lui pe fata si frustrarea in acelasi timp. Ei, dar asta nu-i nimic, cel mare, victorios, se juca in fata lui cu camionul si ii cinta na-na-na-naa.... stiti voi, melodia aia enervanta. Si nici o educatoare nu vedea ce se intimpla pentru ca cel mare o facea numai cind credea ca nu se uita nimeni la el si, in afara de mine, chiar nu se uitau. Sa nu intelegi ca le acuz pe educatoare, ele sint nemaipomenite si eu le respect mult pentru felul in are se descurca cu copiii, ca doar am si eu trei stiu cit de greu este sa faci acest lucru si inca cu rezultate bune, ci pur si simplu, asa e in viata, chiar si in acea a copiilor, sint conjuncturi in care unul este avantajat in defavoarea altuia. Problema apare cind aceste conjuncturi se creeaza in mod repetat si persoanele nu se schimba intre ele. Pentru ca peste citeva zile cind ma nimeresc din nou in curte cu copiii, vad cum baiatul cel mare vine si-l provoaca pe Lisandru, ii ia jucaria, il impinge, eu ii atrag atentia ca nu-i frumos si atunci il lasa in pace. Dar se duce la acelasi baietel mic si ii face la fel... iar faza de data trecuta se repeta, cel mic este din nou pedepsit. Si ca un facut, eu sint singura care observ situatia, e si normal, eram cu ochii pe Lisandru, care e pe urmele baietelului mic tot timpul, va fi viitorul lui prieten si vad ca se inteleg de minune. De fapt, e singurul prieten pe care si l-a facut de cind a iesit in lume.[:D] Crede-ma, ca faza de mai sus s-a repetat in fiecare zi cind s-a nimerit sa fiu si eu pe acolo, de unde am presupus ca, de fapt, se intimpla in fiecare zi. Nu e o situatie grava, dar cel mic e pedepsit pe drept pentru ca il impinge pe cel mare si apoi se razvrateste cind e certat, dar cel mare il provoaca in mod constant (mare nu e, ca nu are nici 4 ani si eu am una de 4 si si stiu cit de mare![:D]) si apoi savureaza victoria in fata celui mic pedepsit. Culmea este ca se intimpla mereu ca o singura educatoare sa-l pedepseasca si aceasta este educuatoarea celui mai mare... care il stie de copil cuminte, iar pe cel mic nu-l cunoaste suficient. Luni cel mic plingea... si una dintre educatoare imi spune ca plinge dupa mama, ca nu mai vrea sa vina la gradinita si plinge si dimineata, desi pina acum nu o facea, si plinge si in timpul zilei... Mi s-a rupt din nou sufletul... si sint hotarita ca la prima faza sa ma duc, cu diplomatie, si sa-l dau in git pe cel mare.[:D] Pentru mine a fost un semnal de alarma si in casa, am inceput sa observ mult mai bine certurile fetelor si, nu pentru prima oara, constat ca Agata e uneori certata pe nedrept, adica pe drept ca s-a purtat urit cu Tudora, dar nici dracusorul ala mic de Tudora nu e chiat atit de nevinovata cum pare la prima vedere.[:D] Citesc mai departe si poate mai vine, desi cred ca nu voi mai avea timp, ca se face ora de patinaj. Astazi sint doar cu doi acasa... si vad ca sint din cale afara de linistit, sper ca nu-s bolnavi.[:D]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...