Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (149)


Recommended Posts

Mikiion, da, vreau masinuta ca este genul preferat al lui Victor ! El le zice "bumper car" ca au mai multe la gradinita si fac bump intre ele cand le conduc. I-am luat una de la un vente de garage dar e roz si e bataie pe ea cand o scoate pe strada ca vin toate fetitele sa o incerce iar el ca un cavaler ce e, cedeaza. Acum daca o sa avem doua are cu ce sa faca bump ! Azi m-a sunat sotul cand l-a luat pe Victor de la gradi sa-mi spuna ca azi a fost prima zi cand Victor a fost in "time out". Motivul: a impins un coleg, chiar de doua ori (nu stiu daca pe acelasi). Stiu ca nu este frumos ca si comportament, dar nu pot sa nu ma bucur stiind ca a reactionat pentru prima data la actiunile colegilor care nu l-au menajat de cand a inceput aici la gradi, l-am luat de vreo trei ori muscat si nu stiu de cate alte ori zgariat pe fata. Chiar saptamana trecuta cand l-a luat sotu a asistat la o scena cand il inghesuisera doi "prieteni" intr-un colt, unul il ciupea de obraji, iar fetita ii cara la pumni pe unde putea. Iar el urla ca din gura de sarpe, cu mainile pe langa el ! Uite ca a crescut baiatul nostru si incepe sa inteleaga ca viata e o jungla, cei mai tari supravietuiesc ! Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +30s cu [am] "Life's a journey, not a destination"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa fetelor. Revin. O sa incerc sa folosesc termeni in romana, ca acum realizez ca in Qc engleza nu e asa folosita. Deci puteti sa va deduceti cheltuieli de mutare numai daca va mutati la cel putin 40km de la locatia actuala si va mutati ca sa fiti mai aproape la locul de munca(sau chiar sa va cautati de munca dar e bine sa va gasiti in cateva luni de la mutare :), sa fiti studenti full-time sau et muti pur si simplu si esti self-employed) Cheltuielile eligibile le-am scris mai sus. In romana erau cam asa( scriu si eu ce-mi aduc aminte, verificati cu contabilul pt mai mare acuratete): -cheltuieli cu transportul, -cu depozitarea obiectelor din vechea casa pt o perioada, -cu mesele intre locatii sau mesele si hotelul pentru cel mult 15 zile( daca asteptati la noua locatie pana e gata noua locuinta), -costul de renuntare la lease-ul vechi, -costuri legale cu noua locuinta, -costuri pana la $5000 cu vechea locuinta daca nu reusesti sa o vinzi( s-o incalzesti, taxe proprietate, asigurare, utility costs), - costuri de conectare la utilitati la noua locuinta -costuri de deconectare de la utilitati de la vechea locuinta -cost de inlocuire a permisului de conducere si a altor documente oficiale, daca te muti in alta provincie. - alte etc-uri marunte.( vezi situl CRA) Suma maxima nu exista(adica este salariul de la noua locatie; daca crezi ca ai cheltuieli asa mari, pregateste-te cu chitante si go for it[:I] )...suma trebuie sa fie rezonabila in general. La unele cheltuieli vi se dau flat rates, nu sume maxime; daca chitantele voastre sunt cu 5 dolari mai mult e ok dar trebuie sa trimiteti si chitantele. Daca utilizati ratele lor, nu mai trimiteti chitantele. De ex la mese aveti posibilitatea sa aplicati 33$/zi, la kilometri:~0.4$/km, maximul la costul cu vechea locuinta dupa ce v-ati mutat: $5000. Difera de la provincie la provincie, verificati. Inca ceva important: trebuie sa ai grija cum te ramburseaza pt demenajare( poftim ca mi-am adus aminte de un cuvant franco-roman[:D]). Daca ti se da o "allowance" pt mutat de la angajator, cred ca va fi necesar sa o incluzi in venit cand iti faci taxele si apoi deduci cheltuielile cu mutatul. Daca angajatorul te ramburseaza direct pt cheltuieli specifice, nu incluzi in income. Suma este limitata la venitul pe care il obtii la noul job( daca esti student este limitata la scholarshipul pe care-l primesti la noua locatie, daca esti self-employed se limiteaza la venitul pe care-l produci la noua locatie) si se deduce din venitul taxabil. Tine toate chitantele intre timp. Planifici taxele. Daca venitul e mic si nu trebuie sa platesti taxe, nu mai iei in calcul deducerea pt anul viitor, astepti pentru un an in care tb sa platesti taxe. Nu-mi aduc aminte ca CRA sa specifice un termen anume pt "forwardarea" acestor cheltuieli. Verifica bineinteles si poate e mai bine sa-ti iei un contabil anul viitor. Sper ca am raspuns pe scurt si la intrebarile celorlalte fete. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea... Nikolas e preferatul meu, asa ca asteptam decizia, votul final :) eu am petrecut 2 zile la Four Seasons unde organizam o conferinta pe brain injury la copii si trebuie sa va spun ca sunt socata!!! M-a mancat undeva ieri sa citesc din Sillabus si nu mai am somn: ce cazuri au prezentat astia, cum privesc ei injury ale brainului la copilul mic, cate date nu ne sunt prezentate de doctori cand suntem insarcinate si nici dupa, socant!!! abia astept sa se termina si sa iau la periat syllabusul din nou, sa caut niste date, ca m-au bagat in sperieti! ca sa ma intelegeti: acele cazaturi inevitabile din pat, accidentale, sigur li s-a intamplat fiecarui copil din sezatoare ce consecinte au...brrrrrrrr gata, ma duc sa muncesc, sa imi iau gandul de la ororile astea[bang] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mikiion
Hilde multumesc. Am cautat mai multe informatii si n-am inteles nimic. Adica ce ai spus tu am inteles, dar n-am inteles in ce proportie se scade. Ca ma indoiesc ca 100%. Am inteles si ideea cu transferul. adica daca ma costa 1800 si ar trebui sa platesc doar 1000 impozitul atunci as putea sa cer in 2010 restul ramas. Vreti sa va spun ce propunere mi-au facut cei de la SINGURA firma acreditata de guvern ca sa mute personalul lor? Echivalentul la aproape 2 salarii!!! Si depaseste cu 650 subventia de la guvern. Si subventia immi era data doar jumate inapoi acum si jumate peste 6 luni.
mihaela, Hilde a explicat foarte bine ce poti deduce, editez pt ca am scris inainte sa citesc postul ei. ideea e sa pastrezi toate chitantele, chiar daca par ne-importante. de curiozitate, cit e subventia de la guvern? eu m-am mutat acum 8 ani si m-a costat compania $4500 cu tot cu impachetat de la Vanc la Ottawa. masina a mai fost $800 (au pus-o pe tren) si biletele noastre de avion cam $1000. Adunate a fost mult sub subventie care era $10,000. nici eu nu am avut de ales firma, si atunci era numai una care muta angajati la guvern dar pe mine m-a satisfacut, cum scriam mai sus. si inca ceva, eu nu am platit nimic, au billed direct pe guvern. intereseaza-te, poate merge si la tine. daca trebuie sa platesti si nu ai cu ce, poti lua de pe o linie de credit si ii pui sa-ti plateasca dobinda. am intilnit un caz care a facut asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trec si eu pe aici sa va salut, sa va spun ca suntem tot in formula 2 in 1, dar ne putem astepta oricand la orice... Doctorul ne-a spus ca de acum incolo, oricand se poate produce nasterea. Cred ca de asta sunt intr-o stare de semi-inconstienta, nu prea stau pe acasa sa ma odihnesc, ziua la job si dupa-amiaza colind magazinele, merg pe la prietene, etc. Sunt restantiera la capitolul [nani] si sunt constienta ca in curand voi fi privata de lucrul asta.[:D] Sper ca toata lumea e bine, n-am prea citit din urma decat asa, am scanat rapid in diagonala. Urmeaza sa va mai scriu si va anunt imediat ce am vesti. Am o intrebare, nu stiu daca s-a mai discutat pe aici, dar soacra mea ajunge pe la sfarsitul lui august aici cu British Airway, e prima oara pt ea si nici nu stie vreo limba straina sa se descurce. Are doar o ora in Londra si ce vroiam sa stiu e daca as putea cere insotitor sau ceva de genul asta pentru ea, nu vreau sa risc sa piarda avionul pe acolo... Aveti idee daca este posibil si cum as putea proceda? Ma gandesc ca mai bine ma ocup de problema asta acum, inainte sa nasc, decat dupa... mi-e sa nu uit sau sa fie prea tarziu. [pup] toata fetele de la sezatoare [gravi] 37+ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui maru
salutare la toata lumea... Nikolas e preferatul meu, asa ca asteptam decizia, votul final :) eu am petrecut 2 zile la Four Seasons unde organizam o conferinta pe brain injury la copii si trebuie sa va spun ca sunt socata!!! M-a mancat undeva ieri sa citesc din Sillabus si nu mai am somn: ce cazuri au prezentat astia, cum privesc ei injury ale brainului la copilul mic, cate date nu ne sunt prezentate de doctori cand suntem insarcinate si nici dupa, socant!!! abia astept sa se termina si sa iau la periat syllabusul din nou, sa caut niste date, ca m-au bagat in sperieti! ca sa ma intelegeti: acele cazaturi inevitabile din pat, accidentale, sigur li s-a intamplat fiecarui copil din sezatoare ce consecinte au...brrrrrrrr gata, ma duc sa muncesc, sa imi iau gandul de la ororile astea[bang] Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Maru, hai ca m-ai speriat, poti detalia un pic? Ca amandoi ai mei au cazut cand au fost mici, nu cazaturi periculoase, cel putin nu dpdv al medicilor, care au zis sa stau linistita, si atunci ma intreb, daca exista un pericol (care se pare ca nici macar nu e mic), de ce te trimit acasa frumos si linistit?[bang] [url="http://community.webshots.com/user/carmen77108"] [aerob] Strumfii mei [aerob][/url] Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel + Marc David [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007
Bun, deci ramane intalnirea pentru vinerea viitoare, 17 Iulie, la Arahova ? Face cineva (cu mai multa experienta) o listuta din aia cu rosu si scris mare ? Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si [gravi] +30s cu [am] "Life's a journey, not a destination"
face Roxana listuta aia mare cu scris rosu.ne organizeaza ea de la distanta[:D] Eu semnez prezent pt Arahova,pt vinerea viitoare [pk] week. fain tuturor. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...