Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (149)


Recommended Posts

Buna, fetelor! In sfarsit am ajuns in Canada. Am ajuns miercuri dimineata la Montreal, am stat o zi, dupa care am plecat la Ottawa joi sa lasam bagajele, iar vineri ne-am intors iar la Montreal (Laval) si am stat pana ieri la verisoara sotului meu. Ieri dupa-amiaza ne-am intors in Ottawa pe o ploaie torentiala. Maine sotul meu are examen de conducere pentru G (restul le-am facut amandoi anul trecut, eu G-ul il dau anul viitor dupa ce termin cu sarcina). As vrea sa va intreb cum ati facut pentru viza parintilor. Vreau sa o aduc pe mama aici in octombrie sa ma ajute cu bebe 2 (nasc in decembrie)si as vrea sa fiu sigura ca primeste viza (noi suntem deocamdata rezidenti, nu avem cetatenie inca si doar sotul lucreaza). Desi am zburat cam 20 de ore in total Iulia a fost foarte cuminte, a dormit mai tot timpul, numai ca nu a prea mancat si nici nu prea mananca de cand am venit. Vrea mai mult lapte, biscuti, cereale etc. Banuiesc ca o sa mai dureze pana se acomodeaza cu noul fus orar si cu gustul alimentelor de aici. [gravi] DPN- Dec 21 "Louli" [zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata! Au ajuns cu bine si am avut un w/e frumos desi cam ploios, dar la sfarsit a iesit si soarele! O sa va pun poze pe contul comun. Am fost in periplu prin Belgia, pana la plaja, in Knokke, numai ca nu la facut plaja ci doar la aerosoli, avand in vedere vremea... dar ne-am rascumparat cu privelisti grozave pe care le-am revazut cu mare placere in Bruges, Gand si Leuven. Ange, va organizez, cum sa nu !!![:D] Simo, pun lista pe prima pagina, ca sa fie mai usor accesibila pentru toata lumea. Simi drum bun in Romania! Khristin pana la urma astazi o sa ajungem la André Rieu, ca incepe destul de tarziu concertul, la 9:30 seara, si pana acum au fost obositi ceilalti membri ai familiei. O sa-ti spun cum a fost!
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus canadience dragi [pup] Inainte de orice: MULTZUMESC DIN TOT SUFLETUL [flo] tuturor celor care s-au gandit la noi si ne-au tzinut pumnii sa trecem cu bine de restructurari (la firma sotzului) si examene (la mine)! In grupul din care face parte omul meu au fost "pusi pe liber" [q] 11 oameni... dar 4 si-au gasit pe intern la alte grupuri in cadrul aceleiasi firme, 2 au fost pensionatzi "early retirement" cu niste "pachete" f generoase, iar restul... din pacate au trebuit sa plece... Noroc ca sunt suedezi care stiu limba si poate reusesc sa geseasca ceva job-uri la alte firme... In rest, timp de 10 zile nu am avut I-net si m-am simtzit complet rupta de lume fara news-uri [:-@] dar m-am straduit sa recuperez in ultimele doua zile [:D] Deci: Mqqm - felicitari pt baietzel! sa va traiasca sanatos si norocos si sa va bucuratzi de el! Laura - felicitari pt Ioana, multa-multa sanatate tzie si bafta cu imblanzirea puiului de leu [:D] David Pucku - felicitari pt Steph (pt graduarea de la kindergaten[:D]) si pt "bobocutzul" care e "pe drum"! Roxana - felicitari pt bursa din Olanda si sedere placuta in Eu! Multzumesc frumos pt mesaj [pup][flo] Nelia - LMA Agathei cu multa sanante si fericire! Sperb tortul "fluture"! Ica - multa sanante Christinutzei "soricelul" mititel si cumintzel [pup]! Ce mai facetzi? Doina - felicitari pt job! Multa bafta in continuare! Dana (Podeanu) - sa va fie de bine vacantza! Ce frumos la soare [:D] si ce bine aratzi! (imi place f mult poza in care esti alaturi de fiica ta - zici ca esti sora mai mare! Super!) Denisa - vacantza placuta in doi! si pupici Emei si lui Alex! Miki - felicitari pt job-ul din Quebec City! Bafta in continuare si multa-multa sanatate piticutzului! Carmen - felicitari pt mutarea acasa si re-integrare usoara! Diana - sarcina usoara in continuare si vacantza placuta! Ana - spor la noul loc de munca si sa-tzi ajute bunul Dumnezeu sa fie asa cum tzi-ai dorit [flo] (De fiecare data cand iau Rhodiola Rosea ma gandesc la tine [:D]) Simi - vacantza placuta in Ro (sper ca am retzinut bine ca plecatzi acasa [:I]) si sa va simtzitzi rasfatzatzi si gugulitzi in mijlocul familiei! Kristin - vacantza frumoasa in Quebec! Ktrinel - un pupic dulce Juliei [pup] si itzi tzin pumnii sa trecetzi cu bine impreuna (tu si ea) peste toate incercarile [flo] Multa-multa sanatate! Oana - vacantza placuta in continuare - cred ca deja suntetzi in Ro acum... Cum a fost Corsica? Maru si Cge - bun-venit bunicilor! sa avetzi parte de rasfatz si sa se bucure nepotzii si voi de ei! Try, Lorelai d´Ottawa, Salina, Mimitete, Selena, Bebitzu, Ange, Simonna, Daiopri, Magda, Olga - ce mai facetzi? Pt voi si pt toate fetele noastre dragi de la Sezatoare - un pupic [pup] de la mine si numai ganduri bune [flo] Mii de scuze tuturor celor care, din graba mare, nu am apucat sa le mentzionez numele! Promit sa incerc sa fiu mai activa si mai punctuala [flo] Doresc bun-venit tuturor bunicilor si rudelor venite in vizita in Canada, cat si tuturor noilor-venite la Sezatoare [flo]! Multa sanatate gravidutzelor [flo] si puiutzilor si mamicilor lor [flo] Va tzuck cu drag si fug la copila ca vrea sa-i citesc [:D] Lorelai As a woman, I have no country As a woman, I want no country As a woman, my country is the whole world. Virginia Woolf Inainte de a va face "tai-tai" [recevere] hop si eu [hopsieu] pe-aici sa va spun ca imi prezint "comorara"[comoara] la concursul Ratusca din viata mea pag 9 - poza lore1"doua ratuse fac acrobatie pe genunchii mei..." [foto] http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=8 pag10 - poza lore2 "...o ratusca a cazut si a ramas doar una..." [foto] http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Ratusca%20din%20viata%20mea&page=9
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mini-Me, "Bienvenue au Canada". Si noi stam in Laval, cand mai ajungeti, dati de veste, facem o intalnire.[:D] Lorelai, ma bucur ca ati trecut peste toate hopurile si ca ne-ai scris. Ne-au lipsit mesajele tale elaborate. Multumesc ptr urarile adresate parintilor mei. Sunt haiosi, ieri am fost in Vieux Port, le-a placut.[:D] Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau nelia, nu am mai intrat din lipsa de timp da, eu as duce-o la spital pentru investigatii suplimentare (ei nu poarta casca la patinaj?)
Citat:
citat din mesajul lui nelia
Asa, Maru, sperie-ma si tu... ieri Agata a cazut rau de tot cu capul pe gheata si sint cu inima cit un purice, nu am dormit noaptea pentru ca am tot pazit-o sa nu apara cine stie ce... ea nu are nimic, a fost un pic ametita dupa cazatura, i-au pus gheata si am plecat acasa... dar eu stau cu inima cit un purice. Intotdeauna am fost paranoica cu cazaturile si loviturile la cap, asa ca ce mai conteaza daca ma tii si tu la curent cu ce afli!?! Ce sa fac acum, sa ma duc la totusi la spital, sa-i faca niste investigatii, e a doua oara cind cade atit de rau in cei citiva ani de patinaj, prima data a fost pe ceafa, acum pe frunte...[q]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelaim, si mie mi-au lipsit mesajele tale[pup]. Bine ai revenit! Sa inteleg ca sotul tau a scapat de restructurare! Ma bucur pentru voi! Tu cum mai stai cu scoala? Sau ai vacanta acum? Am vazut pozele "ratustei" si vreau sa spun ca a crescut mult si e la fel de dragalasa cum o stiam![pup] DanaP, ce poze faine am vazut, in stilul vostru! Ti-am mai zis, sinteti o familie frumoasa, ai doi copii absolut superbi, iar tu, cum zicea si Cge pari sora Denisei nu mama ei![pup] Am vazut si poze de Ktrinel, adica Julia[pup]. Copil de pus in poster cu ochisorii aia albastri! Mai am timp saptamina asta sa ma mai uit la poze, o sa ma uit si la cele ale MoneiB[pup] si la tot ce mai apare nou pe-acolo! Va multumesc mult de urari in ce priveste vacanta! Pina una-alta sint bagata-n traistute si bagajele pina-n git, plus instructiuni la fiul meu cum se foloseste washer/dryer (nu c-ar avea nevoie, dar are 2 tricouri pe care le poarta non-stop, fara alea nu se mai poate, asa ca tre sa le spele, sper eu ca nu le-o purta 3 saptamini[:D]), tre sa-l invat sa-si faca omleta (asta mi-a cerut), sa-i fac schedule pentru hranit Johnny (papagalul), si multe multe altele... Uf, vorba lui mQQm, mai bine sa nu ma gindesc ce-o fi acasa in lipsa mea![:D] va pup si mai intru eu pina plec![:D] Smile,tomorrow could be worse!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lorelaim,si mie mi-au lipsit mesajele tale perfecte[:D] mini,sa aveti mult noroc! va stabiliti la Orttawa? Ana,Cge,Katrinel,mimitete,ajungeti vineri seara la intalnire? mie mi-a ramas saptamana asta si apoi intru in vacanta 3 saptamani[pk] o zi buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loreleim, ma bucur tare ca te "revad" [pup], sa stai pe la noi pe sezatoare; Rox, enjoy vacanta cu cei dragi in Europa (uof:)) invidia [:D]) Cami, eu sunt ca un cosash [:D]: daca ploua si al meu nu lucreaza vin, daca nu nu am cum; mi-a facut o vara de pomina cu programul lui de la 18H fiecare noapte 7 zile din 7 [bang]; Mai dati-mi idei unde s-o scot pe sor'mea; la Village d'Antan nu i-a placut categoric, Ville de Qc am fost simbata-ok, mai avem Charlevoix in plan (daca reuseste a'meu sa ia liber doua zile), la Mont Tremblant si Ottawa nu mai vrea, le-a vazut in 2005; Niagar nu stiu daca mai putem (daca as fi condus si eu distante lungi [bang]) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelai, bine ai revenit, ne lipseau mesajele tale. noi facem bine, scriu mai rar ca nu avem nimic de raportat. Mini_me, welcome to Ottawa. iti trimit PM cu detalii despre picnicul bisericii care va fi peste 2 sapt, poate ajungeti si ne cunoastem in persoana. scrie-mi PM cu emailul tau si iti trimt formularul de invitatie pt parinti. e ok daca lucreaza numai sotul, invitatia vine de la amindoi, scrii acolo venitul pe familie si ar trebui sa fie in regula. noi am invitat parintii cind eram rezidenti si studenti, cu $700 pe luna salariu si parintii au fost ok cu viza. cami, tu au cumva un meniu pt copilasii de la gradi pe care il putem imprumuta si noi. ma dispera pachetul in fiecare zi, habar nu am ce sa le mai dau. pleaseee. stiu ca s-a mai discutat dar nu gasesc mesajele. mi_ro, incearca la COSTCO cu ochelarii. te rezolva fara bani ai sa fii uimita ce inventivi sint. eu am dus ochelarii mamei facuti in romania pe rame de plastic si i-au reparat. nu trebuie sa fii membru, intri si mergi direct la ochelari si ii rogi sa se uite la ei. rox, te invidiez. am o intrebare, cum rezisti la ciocolata? pe mine magazinele de ciocolata unul linga altul in Belgia m-au terminat. am luat 8lb intr-o luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Ange ne stabilim la Ottawa deocamdata (2-3 ani), pe urma mai vedem ce va fi. Lorelai iti trimit pm cu adresa mea de mail pe pm. Multumesc pentru info. O sa ajungem si la picnic. Saptamana asta sper sa ajung si la ambasada noastra, trebuie sa ii schimb pasaportul Iuliei si sper sa reusesc sa ii fac procura mamei mele, ca nu vreau sa astept atatea luni sa il fac prin ambasada. Abia m-a sunat sotul, a avut azi examen de condus pentru G si a trecut.Imi fac si eu curaj acum si ma programez. Cge "Merci" O sa mai trecem prin Laval. O sa iti trimit pm inainte. Familia sotului meu e in Laval, ar vrea sa ne mutam acolo, mai ales pentru nastere, dar deocamdata ramanem in Ottawa. [gravi] DPN- Dec 21 "Louli" [zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...