Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete cu vinete


Recommended Posts

Nu prea stiu retete cu vinete care sa iasa bune, bune. Am incercat musaca cu carne tocata la cuptor, dar cred ca n-am facut-o cum trebuie, probabil trebuia sa-i pun niste usturoi, sau ceva sa-i ia amareala aceea specifica. De salata ne-am saturat ... Pe gratar as incerca sa fac dar iar nu stiu ce mai trebuie pus ca sa-i dispara gustul acela. Sau vreun sos, ceva... Aveti vreo idee?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vinete gratinate la cuptor Ai nevoie de:vinete,rosii,mozzarela,oregano,sare,piper. Vinetele se taie felii groase cam de 1 cm ,se dau cu sare pe ambele parti si se lasa la scurs aproximativ 20-30 de min.Se taie rosiile,cascavalul/mozzarela felii. Se pun intr-o tava/vas uns cu putin ulei de masline,se asaza vinetele apoi rosiile,oregano,mozzarela/cascaval se dau la cuptor la foc mediu cam 20 de min. Vinete pane Vinete la gratar cu dressing din ulei de maline,usturoi si patrunjel proaspat. Pofta buna.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o reteta de vinete umplute. Pt 2 persoane Iei 2-3 vinete lunguiete, nu foarte mari. Cureti vinetele, le tai in 2 si scoti miezul. Pui intr-o cratita ulei, o ceapa taiata marunt, miezul de la vinete taiat cubulete, 2 ardei grasi si 5-6 rosii taiate cubulete. Le pui la foc domol si cu capac. Condimentezi cu sare,piper sau ardei iute daca iti plac picant. Cand verdeturile sunt bine fierte, umpli vinete, pui parmezan ras pe ele si le bagi la cuptor la 180° timp de 30 de minute. In ceea ce priveste amareala, nu poti sa o scoti cu nimic. Teoretic ar trebui sa nu folosesti vinetele amare. Cand le tai sau le cureti pui limba pe ele si simti imediat daca sunt amare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melanzane alla parmiggiana - 1 Kg de vinete - 100 gr. de parmezan ras - 200 gr. de mozzarella - rosii - faina - 2 cepe - olio Vinetele se taie felii, se pune sare si se pun una peste alta cu o greutate deasupra ca sa se scurga apa din ele. Dupa 1 ora, se usuca, se dau prin faina si se prajesc in ulei. Separat s pregateste sosul de rosii. Se pun cele 2 cepe taiate marunt si ulei, cand ceapa e aurie, se adauga rosii taiate cubulete (se pot folosi si rosiile in cutie), la sfarsit se pune sare si busuioc taiat marunt. Intr-o tava se pune pe fund putin sos de rosii, apoi se fac straturi cu vinete, mozzarella taiata cubulete si parmezan ras. Apoi se pune la cuptor 15-20 de minute la 180°. Pofta buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellinia, uite aici mai multe retete pas cu pas, plus poze [:)] http://www.bucataras.ro/cautare/?ws=3&key=vinete Oana, mami fericita de [bonjovi] Eric-Stefan (18 aprilie 2008) si [roker] Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005) [url="http://b2.lilypie.com/9bbJp3.png"]Bubu mic[/url] [url="http://by.lilypie.com/AXarp2.png"]Bubu mare[/url] [url="http://www.bucataras.ro/"]Bucataras[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa iasa amareala, atunci cind le faci musaca le tai felii si le tii in apa cu sare (concentratia ca la muraturi) cel putin jumatate de ora, dupa care le storci bine de zeama si le prajesti in ulei pe ambele parti inainte de a face musacaua cu ele daca le coci, le lasi sa se scurga bine bine intr-o strecuratoare sau pe un plan inclinat, cel putin 15-30 minute, sa iasa zeama aceea siropoasa (si amara), apoi le speli sub jet de apa edit: poti sa faci musacaua si cu vinetele coapte, in loc de prajite; secretul este sa le coci la flacara mare, nu pe tava sau in cuptor se pot coace si la microunde, intepate in citeva locuri, apoi le pre-procesezi ca si pe cele coapte la flacara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salvata de aici, de pe forum , scuze, nu retin autoarea [flo] TOCANITA SICILIANA CU VINETE INGREDIENTE ulei de masline 2 vinete mari, taiate bucatele 1 lingurita cu varf oregano uscat sare, piper 1 ceapa rosie tocata marunt 4 catei de usturoi taiati felii 1 legatura mica de patrunjel proaspat 2 linguri capere sarate, spalate, inmuiate si scurse 1 mana masline verzi fara samburi 5 rosii decojite si taiate bucati MOD DE PREPARARE Se prajesc vinetele in ulei de masline, adaugand oregano. Dupa ce vinetele s-au inmuiat usor adaugati ceapa, usturoiul si patrunjelul. Daca vi se pare prea uscat mai puteti adauga ulei de masline. Adaugati apoi caperele si maslinele, iar la final rosiile. Se lasa la fiert, acoperit, la foc mic aproximativ 15 minute. Se serveste presarata cu frunze de patrunjel tocate. [pofta] --------------------------------------------- "Someone's pleasure is another's pain!" Alergic at stupidity.
"There's nothing can't be done, if we raise our voice as one."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi le mancam cel mai des pregatite la gratar, in curte, cu branza si unt: sunt DELICIOASE ! [pofta] deci: iei vinetele, le intepi ici-colo cu furculitza ca sa nu explodeze, la perpelesti pe gratar pe toate partile pana sunt gata (ca pt salata). le dai deoparte intr-un vas - daca sunt multe trebuie sa le pui capac si sa stea calde-fierbinti pana ajung pe farfurie. NU se curata! iei frumos cate 1 vanata/ persoana, o pui pe o farfurie, o tai in lung, o despici pe taietura cu o lingura si bagi in ea branza rasa/ cascaval si cubulete de unt, sare si eventual piper, depinde si de cat de sarata este branza (reteta originala este cu branza telemea de oi, ca la stana, veche si sarataaa, dar mie nu imi place asa ca pun cascaval). dupa ce ai umplut-o bine cu cele de mai sus, o strangi la loc si lasi 2-3 min pana se topeste bine untul si branza; apoi o desface fiecare mancau, se ia cu lingurita din compozitia topita si leguma coapta... mananci pana te bati pe burtzi! [:D] ********** ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] [url="http://ganduriaiurea.wordpress.com/"]Blogul meu... under construction [olala][/url] Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...