Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ilinca mica luptatoare


Recommended Posts

nu am mai postat deloc dar simt nevoia sa impartasesc lumii intregi experienta fetitei mele si a noastra. Totul a inceput cu un gand.Ovidiu,sotul meu l-a lansat imediat dupa nunta...hai sa facem un copil.Era vara cald,eram fericita si indragostita.Mda...totul era perfect.In ziua in care ne-am casatorit a fost ultimul ciclu.Era grabita micutza noastra.La nici o luna dupa nunta am fost la ginecolog si am vazut un punctulet pe ecranul monitorului.S-a intamplat totul asa repede,nu ne venea sa credem.Tot timpul am crezut ca trebuie muncit pentru un copil.Eram asa speriata,simteam ca nu o sa ma descurc niciodata in rolul de mama.Se intamplase totul asa repede incat nu am avut timp sa diger ce se intamplase pana atunci...nunta...acum copil..asa repede.In saptamanile ce au urmat eram tot mai mandra de burtica mea care crestea.Citeam tot ce se poate citi despre sarcina si despre nastere.M-am pregatit ca la carte.Sarcina mea a fost de vis,fara probleme ,complicatii,eram mai fericita ca niciodata...In luna a sasea de sarcina ne-am mutat in anglia ,pentru o mai buna ingrijire in timpul sarcinii si nasterii.am fost supravegheata prin controale lunare la clinica de o moasa ,totul era bine.Burtica mea era mare,toata lumea zicea.Se asteptau sa nasc mai repede din cauza asta.Si asa am ajuns sa fiu cu o saptamana inaintea datei prevazute,dupa aceea a venit si data la care trebuia sa nasc si a trecut si aia si a mai trecut o saptamana si nimic.Dupa inca trei zile am fost indusa.Cu un travaliu lung.La 12 mi-a fost indusa nasterea,deja la 1 aveam contractii din 5 in 5 minute ca dupa inca o oara sa le am la 3 minute.Crunt.Deja imploram epidurala,care mi-a fost data la ora 7 seara.Am stat in travaliu pana la 2 dimineata,cand am fost dilatata complet.La ora 3 m-a lasat sa imping.Vroiam sa imping deja de o ora dar nu m-a lasat moasa ca sa nu imi afecteze colul...zice ea.Am impins bine o buna bucata de vreme,dar bebita nu cobora.inimioara ei deja arata semne de stres,ritmul ei tot coborand la fiecare contractie.la 3.50 a venit doctorita sa ma ajute.A aplicat ventuza dar tot fara succes.S-au hotarat sa ma duca in sala de operatii ,in caz de cezariana sa fie pregatiti.eram deja ca in transa.l-am vazut pe ovidiu prin preajma.a disparut o vreme,dupa aia l-am vazut in sala de operatii imbracat in albastru si ma gandeam ce bine ii sta in albastru,ii scoate ochii in evidenta.Acolo am primit prin cateterul de epidurala o doza de anestezic puternic pt cezariana.Intre timp doctorita a incercat sa o scoata cu forcepsul pe bebita.se grabeau .Anestezia nu prinsese inca ,ma durea ca nimic altceva in viata mea.A reusit sa o scoata pana la urma.mi-a pus-o pe piept si nu respira.au luat-o pediatrii in 5 secunde si au dus-o in camera alaturata.Doctorita a inceput sa ma coase.l-am trimis pe ovidiu sa vada ce e cu fetita noastra.Eu tot imi pierdeam unpic constiinta ..de la efort...de la anestezic.Cand a venit inapoi a spus ca e bine,o ajuta sa respire.simteam ca nu e ok.Am fost dusa intr-o rezerva si ovidiu a stat langa mine.l-am trimis iar dupa cateva ore sa vada ce e cu copilul.a fost dusa la terapie intensiva.A mers ovidiu sa o vada si s-a intors plangand si cu o poza.fetita mea la aparate.Nu puteam sa plang,parca visam.Nici nu pricepeam tare bine de ce plange ovidiu.Am nascut la 4 si 12 minute.la 11 am reusit sa ma ridic si sa ma duc jos la ea sa o vad.Din fiecare manuta si picioru ii iesea cate un fir,din buricut.peste tot..masca de oxigen,nu puteam sa cred.imi venea sa innebunesc de durere.Doctorii mi-au spus.aspiratie de meconiu.Citisem despre asta in timpul sarcinii,stiam ce e.Nu puteam sa cred.Ne gandim ca noua nu ni se poate intampla.mie mi s-a intamplat.in cursul noptii urmatoare a fost transportata cu ambulanta la un spital univeristar.Am mers si noi acolo.Moasa nu si-a dat acordul,a spus ca e prea repede pentru mine,ca nu au trecut nici 24 de ore de cand am nascut,epiziotomia,bla bla.nu m-a interesat.Vroiam sa fiu langa copilul meu.stiam ca ma poate simti langa ea,vroiam sa stie ca are pentru cine lupta ca mami si tati o asteapta si sant langa ea.Asta a fost sambata dimineata pe la 5.am stat cu ea 3 zile lungi si i-am urmarit evolutia.din momentul in care a ajuns la spitalul asta numai spre bine a mers.Nu puteam sa cred.cei de acolo s-au purtat minunat,niciodata nu le voi putea multumi suficient de mult.Era o luptatoare.duminica seara deja nu mai avea atatea fire.Eram langa ea si i-au micit si doza de morfina.Micuta era pe burtica cu caputul intr-o parte.si-a ridicat caputul si si l-a pus in botic.Am ramas uimiti de puterea ei.Si sora medicala spunea ca e atat de puternica.Luni dimineata i-au scos si ventilatorul,respira singura.A fost trimisa inapoi la spitalul unde se nascuse,ramanand doar sa termine tratamentul cu antibiotice.Am mai stat cu ea in spital pana vineri.a fost foarte cuminte.vineri am luat-o acasa,complet vindecata. e minunea noastra.E cea mai cuminte fetita din lume.E cea mai curajoasa.e o luptatoare.Si a fost numai un gand.ilinca gloria.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Felicitari Dana pentru Ilinca, o fetita puternica si determinata :) Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si norocoasa! [:X][pup] Ruxi cu Timeea aricelul, 21 dec 2006 si Clara pisicuta, 19 aug 2002, burticoasa in 29 sapt cu Victor Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA [url="www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12172"] Povestea nasterii [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Dana![flo] Bine ai venit Ilinca Gloria!![pup]
Ela,mami de sufletel blond!! [url="http://b2.lilypie.com/aJ6Gp2.png"]Mihai creste!![/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134444"]Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa![/url]
[url="http://community.webshots.com/user/zozela"][harp][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...