Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce ar trebui sa fac????


Recommended Posts

nu stiu daca sunt ipocrita daca vb aici despre acest subiect dar am mare nevoie de un sfat! Sunt casatorita de 2 ani si jumatate dar sunt cu sotul meu de vreo 7 ani avem impreuna o fetita superba insa de la un timp ne cretam incontinuu din cele mai tampite motive!Ba ca lasa copilul la ai lui cate o saptamana si mie nu mi convine deloc lucrul acesta ,ba ca am pe altcineva ,ba ca nu vreau sa fac credit sa cumparam cine stie ce tampenie gen scuter,laptop,joc pe calculator sau cine stie ce aberatie de genul!Precizez insa k el nu munceste de vreo 2 luni si nu cred ca si va gasi curand de lucru pt ca eu am un job destul de bunicel si se bazeaza pe asta.Cel mai rau este ca noi stam cu chirie msi ne ajungem greu cu 2 salarii da cu unul![bang] Problema este ca desi nu mi s a intamplat asta niciodata m am indragostit de un coleg de munca care nu este insurat si care cred ca imi impartaseste sentimentele Acum problema este in felul urmator;ce ar trebui sa fac sa incep sa ma vad cu acel coleg sau sa stau in bavca mea pana depasim criza? Poate ca eu doar am cauat o scapare departe de probelemele pe care le am acasa nu as vrea sa mi parasesc sotul pur si simplu as vrea sa mai gust si eu o data din iubirea aia de adolescent vreau sa ma simt iubita,sa ma simt frumoasa,sa mi se faca complimente... Nu am trecut niciodata prin asa ceva! Imi iubesc in continuare sotul care se comporta ca un copil rasfat si in parte e si vina mea pt ca mai tot timpul eu am tras''greul''nu mi pare rau avem in general o casnicie fericita si un copil superb nu e totul perfect pt ca zic eu nu exista viata in cuplu fara anumite grutati dar totusi as avea eu curajul sa fac asta? As putea sa mi permit luxul de a avea o''relatie''cu un alt barbat?as putea trece peste prejudecati si as putea trai la maxim chiar daca doar pt o perioada scurta de timp? Am uitat sa va spun ca sotul meu a fost primul si singurul barbat din viata mea si nu as putea niciodata sa l insel''sexual''(daca e corect termenul)vreau doar sa ies sa ma distrez sa ma simt si eu VIE chiar si pt cateva clipe! Astept parerile si sfaturile voastre pt ca am mare nevoie de ele! ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nikol, tu chiar ai postat la modul serios acest subiect? Daca da...atunci fie nu-ti iubesti sotul, fie nu esti deloc matura (ca sa nu spun ca ai gandire de adolescenta cu gandul la "zburatori"). Alina, mami de Ana Antonia [copil] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [pk] (14 Feb 2003) [url="http://s210.photobucket.com/albums/bb9/lucalina78/Botez%20Ana%20Antonia%20-%202%20martie%202008/?start=all"]Poze botez Ana 02.03.2008[/url] [url="http://s210.photobucket.com/albums/bb9/lucalina78/Mamaia%2015-16%20iunie%202007/?start=0"]poze Luca nazdravan[/url] [bonjovi] [url="http://s210.photobucket.com/albums/bb9/lucalina78/?start=all&paginator=top"]poze Ana mica [/url] [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113377"]Povestea nasterii Anei[/url] [bibe] **************************
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"]Emma este iubire! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nikol, daca reusesti sa-ti raspunzi la urmatoarele intrebari, o sa-ti dai singura seama ce trebuie sa faci: 1. crezi ca colegul tau s-ar multumi cu o asemenea relatie sau, dupa iesit si distrat impreuna, si-ar dori mai mult? 2. ce crezi ca ar simti sotul tau daca ar afla ca tu iesi cu colegul tau? 3. ce crezi ca ar face daca ar afla? 4. daca ai sa te atasezi de colegul tau, mai mult decat ti-ai „planificat”, ce vei face? daca el se va indragosti de tine – ce vei face? ii vei spune ca a fost o joaca pentru tine? Parerea mea este sa-ti folosesti energia pentru a aduce relatia cu sotul tau in punctul in care sa-ti ofere lucrurile pe care ti le doresti, in loc sa le cauti in alta parte. Mai ales ca spui ca-l iubesti si ca aveti o casnicie fericita, fara probleme mari. Cred ca atunci cand unul dintre parteneri inseala, se creaza o ruptura intre ei iar relatia nu mai poate fi ceea ce a fost. Te minti pe tine insati daca iti spui ca, atata timp cat nu ajungi sa ai cu colegul tau o relatie sexuala, asta nu se cheama ca-ti inseli sotul. Se va simti la fel de ranit daca va afla. Pune-te putin in locul lui si gandeste-te ca el s-ar distra cu o colega – tu nu te-ai simti tradata? Ai rasufla usurata ca s-a rezumat la atat? Nu cred! Iubirea de adolescent pe care o cauti se traieste in adolescenta. Atata timp cat ai decis sa-ti faci o familie, viata ta a intrat in alta etapa si trebuie sa-ti asumi responsabilitatile care decurg din ea. E pacat sa-ti distrugi relatia cu sotul tau pentru niste vise, mai ales ca nu ai de unde sa stii daca celalalt barbat este gata sa ti le implineasca. Comunica cu sotul tau, rezolvati-va problemele, nu va mai certati pe toate nimicurile, lasati loc in aceste discutii sa spuna fiecare ce anume isi doreste si de ce are nevoie de la celalalt. Sper sa iei decizia cea buna si sa nu-ti complici viata fara rost!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb - oare toate femeile casatorite sunt trup si suflet pt barbatul lor, fara nici cea mai mica dorinta de a simti macar inca o data in viata acei UNICI fluturasi caracteristici unei proaspete iubiri? Eu nu zic ca Nikol ar trebui sa aiba o aventura, dar nici ca nu-si iubeste sotul sau ca e imatura pt ca vrea sa simta din nou ''fiorii dragostei''. Nikol, din pacate nu stiu cat o sa poti lua in considerare sfaturile de pe forum pt ca deja cred ca incepi sa gandesti mai mult cu inima (a se citi - hormonii) decat cu creierul. Dar ia in considerare variantele : - Sa presupunem ca o sa ai o relatie cu tipul respectiv si nu o sa afle nici sotul tau si nici sotia lui nimic. Totul e frumos si romantic si simti ca plutesti. Ar fi frumos daca ai putea trai intens, asa cum zici tu, pt cateva zile- saptamani, dupa care sa te plictisesti subit de noul iubit, sa te intorci la sotul tau si sa incerci sa iti repari casnicia. Din pacate e foarte probabil ca nu asa se vor desfasura lucrurile. E foarte posibil ca te vei indragosti de el, si ca orice clipa petrecuta departe de el va fi un chin, ca nu vei mai putea gusta nici una din bucuriile vietii atunci cand EL nu e langa tine. E foarte posibil sa te simti f f f rece si distanta fata de sotul tau, si sa strici si mai tare situatia de acasa. E foarte posibil sa te simti vinovata fata de sot si fata de fetita, sa iti petreci nopti intregi torturandu-te, plina de griji si de vinovatie. Sau hai sa presupunem ca te indragostesi nebuneste de coleg, si el de tine. Fluturasii din stomac - stoluri!!!Mai departer totul e chin. Sa incheiati relatia si sa il uiti- suferinta si durere.Sa continui relatia poate insemna divort de sot, fetita care sufera dupa divort, tu simtindu-te vinoavata in fiecare zi.... Si apoi doar ca sa realizezi ca si noul sot are chichitele lui care ti se par enervante, ca nu duce gunoiul sau isi lasa ciorapii pe nu stiu unde, etc etc. Cat despre faptul ca tu vrei doar sa ai o scurta idila,fara sex - eu cred ca tu ori esti in denial, ori subestimezi puterea pe care o au ''fluturasii'' asupra creierului si a constiintei. Ti-am enumerat doar unele din efectele negative a unei aventuri, te las pe tine sa le gasesti pe cele pozitive (in afara fluturasilor din stomac, mama lor de fluturasi ca nici macar nu au viata lunga).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ar trebui sa faci? Sa iti bagi mintile in cap![bang] Sa te uiti in ochii copilului tau, sa il strangi tare in brate si sa iti para rau ca ai vrut sa ii distrugi familia pentru vise de 18 ani! Trezeste-te! Nu mai ai 18 ani! Ai un copil, esti mama![flo] Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125079"]S-o ajutam pe Alexia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Relatie fara sex?Hm... Cel mai probabil vrei sa te simti un pic rasfatata, privita, admirata, dorita, vrei sa te simti noua si speciala, eu nu cred ca vrei o RELATIE cu tot ceea ce implica o relatie. Probabil esti intr-un moment cand esti depasita de probleme , de responsabilitati, cand tot greul cade pe tine si resimti din plin asta, traiesti un moment cand nu mai esti alintata si pusa in valoare....si vrei cumva sa-ti indeplinesti aceste dorinte si doruri . Insa nu cred ca pe termen lung si pentru binele casniciei tale, e bine sa faci ceea ce vrei sa faci. Chiar daca pare ceva inocent. Si NU cred ca vati putea ramane inocenti, atata timp cat zboara fluturasii si tropaie hormonii. Cel putin 2 adulti sanatosi nu cred ca pot sta in postura asta indefinit. Si apoi...daca constati ca-ti place sa iesi cu el, sa vorbiti , sa te descarci , sa te mangaie, etc...daca te indragostesti ce faci? In mod clar iesind cu alt barbat NU o sa te apropie de sotul tau. Cred ca trebuie sa incerci sa fi lucida ...acum, pentru ca daca intri in hora va trebui sa joci si va fi foarte greu sa controlezi cum vor evolua lucrurile. In nici un caz , sa iesi cu altcineva nu o sa fie ceva bun pentru tine si sotul tau ca si cuplu si pentru casnicia ta! Va fi bine pentru tine, pentru psihicul tau, pentru orgoliul tau. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred ca vei gasi aici vreun raspuns de incurajare [:D] sincer. Poate de asta ai si postat sa te "incurajezi" pe tine insati sa urmezi calea cea buna. Pentru familia ta clar nu are ce sa iasa bun din extra-relatia posibila, pentru tine nu stiu...cat de bine si pe ce termen, ramane sa vezi ce este prioritar in viata si sentimentele tale. Fazele astea nu se termina bine niciodata...decat in filme cand ea ramane fericita cu noua iubire si prietena la cafea cu fostul sot [:D]. Eu nu iti dau niciun sfat ca tu trebuie sa iei orice decizie si nu pot si nu vreau sa ma pun in pielea ta...ia insa oricum partea buna de pana acum ai radiat, te-ai aranjat mai des si ti-ai zambit tie insasi in oglinda ! Ce urmeaza depinde de tine dar indiferent ce vei decide cea mai implicata e, nu tu sau sotul tau, ci fetita voastra...din pacate, viata devine extraordinar de complicata dupa ce apar copii,nu ne mai apratine noua in totalitate. [flo] pentru sinceritatea de a-ti expune povestea aici. Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu-ti va spune sa te urci pe aripile vantului si sa aterizezi in taramul idilic in care barbatii iti voi doar prietenia,cavaleri care nu te vor pangari cu privirea. Bucura-te de acest flirt care te va face sa treci peste greutatile actuale.Umpleti sufletul cu ideea ca te place......la tine e aiurea ca nu ai experienta cu barbatii,sotul tau fiind primul......fii flatata si bucuria ce o radiezi revars-o asupra copilului.Consuma idila asta fara cuvinte si incarca-ti bateriile,dar nu ceda sexual. Bucura-te de idila ca iti va abate gandurile,hraneste-te cu atentia ce o primesti insa nu materializa nimic in cuvinte si inca o data iti repet,nu ajunge in pat. De-ai fi avut un trecut,ai fi stiut sa gestionezi situatia,asa stai si doar primeste. Presimt ca voi avea rosii pt toata vara de la membrele forumului,insa trebuie sa incerce si aceasta experienta.Mai bine sa fie la carma,sa gestioneze situatia,decat sa ofere sufletul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu te inteleg f bine. e firesc sa simti asta, pt ca tu esti obosita si depasita de probleme..iar sotul tau s-a transformat intr=un mic parazit rasfatat de tine. in al doilea rand, e firesc sa simti curiozitate pt alt barbat, tocmai pt ca nu ai avut prea multi la viata ta. in al treilea rand, e firesc ca dupa 7 ani si mai ales pt ca te certi mereu cu sotul, sa simti nevoia de ceva nou, care sa te faca sa te simti bine. nu stiu precis ce as face eu in locul tau si nu stiu ce sfat sa-ti dau. nu e corect sa te instige cineva sa faci un lucru, moralmente rau: sa-l inseli. nu e nici corect sa te puna cineva la zid. nu-mi pari imatura si oricum e nefiresc si inuman sa pretinzi cuiva ca NU are voie sa simta ceva pt alta persoana.unele sentimente nu se pot controla. indiferent ce dezicie iei, e imporant sa ti-o asumi, impreuna cu consecintele de rigoare.[flo] _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! [ruga]In asteptarea unui ingeras in viata noastra.... ________________________________________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e atat de usor sa iei la "pietre" pe cineva.... eu zic asa : ia o mica pauza,trage aer in piept,gandeste problema pe toate fetele si apoi sunt sigur ca vei lua decizia cea mai buna. si pt voi cele ce va dati oripilate un mic sfat : puneti-va in pielea celui care intreaba.dar obiectiv! I'm not crazy my reality is just different than yours !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...