Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se poate creste un bebelus vegetarian?


Recommended Posts

Buna ziua la toata lumea! Am o fetita de aproape 7 luni. Am inceput diversificarea la 5 luni si jumatate. Pana acum, mananca cu succes cereale - Nestle si Milupa, branza calcica amestecata cu fructe, suc de mar, de portocale, mar, banana, piersica, para, supa din morcov, dovlecel, cartof. Eu sunt vegetariana de 3 ani, de cand m-am intoxicat crancen cu carne incorect preparata. Tatal ei este vegetarian de 16 ani. Am avut discutii daca sa introducem sau nu carne in alimentatia bebelusului. Ceea ce ma framanta pe mine este urmatorul fapt: daca acest aliment, carnea, este necesar pana la o anumita varsta, contribuind la dezvoltarea fizica si psihica a copilului, dupa care se poate renunta la ea fara probleme? Vorbesc in principal de carnea de peste si, eventual, de cea de pui. Stie cineva vreun studiu in acest sens? Are cineva informatii legate de subiect? Si-a crescut cineva copilasul vegetarian? Daca da, cum i-a stabilit dieta, astfel incat sa nu fie privat de nicio substanta esentiala pentru dezvoltare? Va rog sa nu aruncati cu pietre si sa nu incepeti cu criticile, ca si asa mi-a zis matusa (carnivora convinsa), mai in gluma, mai in serios, ca ne reclama la Protectia Copilului...[alcool] Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

eu stiu o pereche de tineri care si-au crescut copilul vegetarian, asa cum gindesti tu, dar pe la 2-3 ani au renuntat, de nevoie, nu stiu insa detalii Fata unui prieten de peste ocean a fost vegetariana o perioada indelungata, cam de pe la 10 ani, pe la 16-17 ani a avut tot felul de probleme de sanatate, intr-un final dupa fel de fel de analize m,edicii au constatat si diagnosticat ca ii lipseau anumite elemente din organism din cauza acestei diete; a renuntat la vegetarianism si problemele de sanatate s-au ameliorat, chiar disparut - iar nu stiu detalii dar daca voi mai fi incontact cu persoanele respective pot sa intreb exact acum depinde si ce intelegi prin vegetarianism, adica din acela fara produse animale sau din acela cu lapte, oua, brinza etc in al doilea caz alimentatia e mult mai variata si contine proteine si altele asemanatoare sau la fel cu cele din carne poti incerca macar cu peste in loc de carne - iar imi vine in minte un exemplu al unui prieten care a fost multa vreme vegetarian habotnic, acum insa tot din motive de sanatate a adaugat si pestele in meniu - bine, el e barbat, nu copil in devenire dar a fost silit sa introduca si ceva carne si atunci a ales pestele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Selene, eu zic ca poate creste ok vegetariana, asa creste copila mea prin alegere proprie - nu vrea carne, pur si simplu, inca de cand am inceput diversificarea, doar peste si sea food -, dar nu pot nega benefiicile carnii. eu mananc carne din joi in paste, pui numai, foarte rar vita si aproape niciodata porc. pentru ca nu-mi place, nu ca am vreo convingere vegetariana, dimpotriva. in rest, la fel ca ea, peste si sea food. suplinim cu oua, fasole, linte, etc... [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, poti creste un copil vegtarian. Dar cu o conditie: sa studiezi si sa te documentezi alstfel incat sa ii dai un meniu complet din care sa nu-i lipseasca nici o vitamina/proteina...etc. Ca daca il cresti cu morcovi si mere dupa ureche nu o sa-i fie bine Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Silvia&year=2009&month=7&day=24&babycount=1" type="]baby[/url] [gravi][fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea copilul tau sa ceara carne mai incolo cand vede alti copii mancand carne si sa ii placa foarte mult. Cred ca pt tine e greu sa gatesi carne daca esti vegetariana. Si eu mananc carne f putina de ceva vreme de cand nu o mai gasesc asa cum era inainte (nehormonizata), pe mine carnea ma stoarce de energie, as putea spune ca sunt pe jumatate vegetariana, in schimb fetita mea o adora. Eu nu cred ca un copil ar putea avea mari probleme de sanatate daca nu mananca carne. Cel mai bine e sa consulti un pediatru/nutritionist sa vezi ce zice de startul in viata cu sau fara carne.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...