Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se poate creste un bebelus vegetarian?


Recommended Posts

am incercat orice, andacos, crede-ma. gandesc ca delsim, ca nimic din legume nu poate inlocui proteina si grasimea animala, esentiale in dezvoltarea creierului, pana la 3 ani. pe la 9 luni, sonia a facut anemie din cauza asta. sfatul pediatrei a fost sa gasesc solutii sa accepte carnea, deci nu m-a sfatuit pro-vegetarian. tinand cont ca nu am cum s-o fortez, gasesc ca e mai intelept sa-i respect alegerea si gusturile culinare si sa suplinesc prin altele, cum am zis. personal, cred ca vegetarianismul e ok dupa 3 ani, dar cu oua+branza+lapte+peste incluse. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

delsim, ce ma deranjeaza, in principal, este atitudinea vizavi de intrebarile mele. Sa luam situatia opusa. Sa zic ca vine o graviduta sau o mamica la mine si imi spune ca vrea sa isi alimenteze copilasul preponderent cu carne. Eu i-as explica avantajele si dezavantajele, in niciun caz nu as face ditamai ochii si nu as spune, pe un ton afectat, "vaaaiii, dar cum se poate asa ceva?" Nu am jignit inca niciun consumator de carne, desi eu, ca vegetariana, suport mereu sicane din partea unor membri ai familiei mele. Tac si inghit, desi ma doare, este o lipsa de respect. Nu imi trebuie un doctor care sa imi zica ca nu e bine sa dau carne copilului, ci un doctor destupat la minte, care sa aiba macar rabdarea sa ma asculte pana la capat, sa-mi explice punctul lui de vedere, fara "intepaturi", si apoi sa vedem care ar fi solutia comuna. Repet, tampita nu sunt, sa distrug sanatatea copilului. Stie cineva vreun nutritionist bun in Cluj? Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca tu esti deja hotarata sa nu ii bagi carne si cauti incurajari. Ar fi bine sa incerci sa vorbesti cu alti parinti cu copii vegetarieni. Sunt o multime de siteuri/forumuri pe care ai putea sa intri si sa te documentezi. Aici lumea e cam "carnivora" [:)] Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Silvia&year=2009&month=7&day=24&babycount=1" type="]baby[/url] [gravi][fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
delsim, ce ma deranjeaza, in principal, este atitudinea vizavi de intrebarile mele. Sa luam situatia opusa. Sa zic ca vine o graviduta sau o mamica la mine si imi spune ca vrea sa isi alimenteze copilasul preponderent cu carne. Eu i-as explica avantajele si dezavantajele, in niciun caz nu as face ditamai ochii si nu as spune, pe un ton afectat, "vaaaiii, dar cum se poate asa ceva?" Nu am jignit inca niciun consumator de carne, desi eu, ca vegetariana, suport mereu sicane din partea unor membri ai familiei mele. Tac si inghit, desi ma doare, este o lipsa de respect. Nu imi trebuie un doctor care sa imi zica ca nu e bine sa dau carne copilului, ci un doctor destupat la minte, care sa aiba macar rabdarea sa ma asculte pana la capat, sa-mi explice punctul lui de vedere, fara "intepaturi", si apoi sa vedem care ar fi solutia comuna. Repet, tampita nu sunt, sa distrug sanatatea copilului. Stie cineva vreun nutritionist bun in Cluj?
Chiar daca dr pediatru ar fi vegetarian, asta e alegerea lui, insa profesional nu are voie sa incurajeze o mamica sa elimine din alimentatia copilului un element fara a avea motive serioase (gen alergie), e chestie de deontologie profesionala. Ce doresti tu e o incurajare/exemplificare de alti copii crescuti fara carne, ceea ce nu cred ca vei gasi, decit exceptii date de copii ce refuza carnea la/pina la un moment dat, ceea ce e alta mincare de peste. Cunosc o asemenea familie aici, de vegetarieni (nu stiu insa daca au dat copilului oua, brinza, ca nu am intrebat, n-am vrut sa creada ca-i descos). Pe copil, care e de-o seama ca prislea al meu (3 ani), nu l-am vazut de mult, insa sora tipei e prietena mea si indirect mai intreb de bb si-mi mai spune cite ceva. Ce-am aflat de la ea e ca s-au dat peste cap sa-i prepare tot felul de mincaruri sa-i asigure necesarul de proteine, lipide, se pare ca ii merge bine over all . Insa, cind a venit bunica din RO, evident ca ea a gatit carne si bb a fost incintat sa se indoape cu cele gatite de bunica[:)]. Dupa ce ea a plecat, copilul a fost nevoit sa renunte la carne (evident nu a fost optiunea lui)...Acum, ce sa zic? Daca nu vede copilul nu stie ce e aia si poate nu va cere (deocamdata) insa ce te faci daca mai tirziu va face cunostinta cu carnea si o va cere? Ce-i vei raspunde? Ca e cih? Ca e mai bun un cirnat de soia? Parerea mea e sa-i oferi copilului o alimentatie din care sa nu lipseasca nici un aliment de baza (ceea ce include carnea), pina cind vei vedea clar preferintele lui (in jur de 3-4 ani, un copil stie clar ce mincare ii place si ce nu), si-atunci ii vei putea ajusta meniul, insa nu-l descuraja sa incerce vreun aliment de baza, este f important sa ai un copil cu pofta de mincare normala (sintem o gramada de mamici care am sta si-n cap, numai sa vedem ca plozii maninca macar o bucatica de carne sau legume-eu as sta de 2 ori in cap, ca baiatul cel mare uraste legumele, cel mic carnea[bang], so, dati-mi idei ce sa gatesc sa impac taberele[bang][:D])). Dupa aceea daca intr-adevat doresti ca el sa devina vegetarian, ii vei prezenta diferite meniuri si poate le va gasi mai tentante decit carnea sau, poate cine stie, ai si tu un copil care refuza carnea? Si-atunci rezolvi mai usor dilema de-acum![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, stiu ca asta e o problema, imi pare rau si nu stiu cum sa procedezi, inca nu sunt mamica ca sa stiu trucuri de-astea. Insa nu e obligatoriu ca dac refuza carnea acum, mai tarziu nu-i vor placea anumite carnuri. Gusturile alimentare se mai schimba, copiii au fel si fel de mofturi.Asta nu inseamna ca trebuie sa renunti definitiv la a incerca sa-i mai dai carne. Selene_Bunny, nu stiu ce ton am folosit, nu vreau sa fiu nici dura, dar nici dulce pentru ca medical faci o gresala. Ai intrebat atatia doctori si tot nu esti convinsa ca nu este bine. Repet: oamenii aia si-au spus parerea ca doctori, din punct de vedere medical. Ce mananca ei nu conteaza. Si nici ce mananc eu nu conteaza. Intrebarea era ce e bine pentru un copil. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu cunosc nutritionist in Cluj. stiu ca mai erau fete pe forum care aveau bebelusi vegetarieni...dar parca la un moment dat au solicitat copiii si carnita...cred ca la gradi, cand au vazut ce mananca ceilalti. pe de alta parte stiu ca orice ar manca si oricat s-ar stradui parintii sa gateasca tot felul de minunatii, totul trb suplimentat cu vitamina B12. azi a fost chiar un reportaj mic la TV despre regimul vegetarian - pro si contra si s-a incheiat cu fraza: nu se recomanda femeilor gravide si copiilor in perioada de dezvoltare. selene, eu as spune sa incepepti diversificarea si cu carnita...cand va mai creste va manca oricum din mancarea voastra, si daca voi gatiti preponderent legume, se va obisnui cu ele si probabil va solicita rar carne (la un restaurant, intr-o vizita, la bunici). mult succes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz
Eu cred ca tu esti deja hotarata sa nu ii bagi carne si cauti incurajari. Ar fi bine sa incerci sa vorbesti cu alti parinti cu copii vegetarieni. Sunt o multime de siteuri/forumuri pe care ai putea sa intri si sa te documentezi. Aici lumea e cam "carnivora" [:)] Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Silvia&year=2009&month=7&day=24&babycount=1" type="]baby[/url] [gravi][fetita]
Eu sunt cam 70% hotarata sa ii dau numai peste si eventual pui. Cel care este total impotriva introducerii carnii in alimentatie este tatal ei. Cunoastem doua cazuri (o fetita de 7 ani si una de 15) crescute fara niciun fel de carne, cu regim ovo-lacto-vegetarian. Aceste doua cazuri mi le "arunca" el in fata mereu, pentru a-si sustine punctul de vedere. Repet, punctul meu de vedere este asta: daca, totusi, carnea este necesara in alimentatie pana la o anumita varsta (de exemplu, 10 ani), contribuind la dezvoltarea fizica si psihica a copilului, dupa care se poate renunta la ea fara probleme, pentru ca etapa in care aportul nutritiv al carnii era esential s-a incheiat? Nu am gasit, pana acum, informatii care sa imi sustina / combata acest punct de vedere. Mai caut. dodo, bun raspunsul tau, cred ca asa o sa si fac(em), pana la urma, mi se pare normal ca, daca eu am avut libertatea de a alege, si tatal ei, la fel, sa o aiba si ea, atunci cand isi va putea exprima alegerile. ymca, sunt constienta de acest lucru. Cred ca va trebui sa le facem educatie parintilor nostri si celorlalte rude. Familia matusii mele, de exemplu, cand e vorba de carne, sare in sus de bucurie, indiferent ca e de pasare (gaina, pui, fazan, curcan), vanat (iepure, caprioara), porc, vita, miel... Sau fructe de mare... La fel, bunicul din partea tatalui tranteste o halca de carne in tigaie, o prajeste 10 minute, 5 pe o parte, 5 pe alta, si apoi o haleste, dupa care se tavaleste pe jos de crize de fiere, ficat... Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
draga selene, prin dilema asta am trecut si eu...sotul meu este vegetarian, ba chiar adeptul bucatariei fara foc, eu nu ma numesc vegetariana, insa fara sa vreau neaparat, am renuntat la carne in sarcina, caci vomitam numai la ideea de carne! orice firisor de carne ma facea sa sufar cumplit. la fel pateam si la oua si lapte dulce, pe care oricum l-am urat toata viata. am mancat numai fructe, legume, branzeturi, iaurturi si carne deloc! nici macar o firimitura...adica am incercat, dar a ajuns la wc... nu stiu cum, necum, am nascut o mandrete de baiat de 4.600 kg si 56 cm, care nu e nici retardat, din contra...e putin sensibil la boli din prostia unor medici prost alesi...asta e, vom rezolva noi. nu i-am dat carne deloc pana de curand, caci asa am decis. am o teorie, conform careia natura ne-ar fi dotat cu canini si masele inca de la cateva saptamani daca ar fi vrut sa mancam carne de timpuriu. un exemplu elocvent sunt animalele carnivore, care si ele initial sug lapte, apoi cand sunt "echipate" cu canini si masele incep sa manance carne...am considerat ca dupa ce-i apar lui teo primele masele si canini este momentul optim, insa nu-i dau deloc carne din comert! mai ales de pui...se stie clar ca puii sunt super, extra, mega hormonati...eu ii dau numai peste cumparat dintr-o sursa sigura si vitel, la fel. altfel de carne nu. ii mai dau oua de prepelita, lapte de vaca de la tara (doar putin, caci rar accepta), iaurtul i-l fac eu. de ce am ales sa-i dau totusi putina carne? pt ca am avut multe exemple de prieteni cu copii vegetarieni, care, fara ca parintii lor sa stie, mancau parizer, salam si alte d-astea. si cum stiu ca "fructul oprit" tenteaza, am ales calea cea mai acceptabila pt noi... fetita mea era carnivora inraita. chiar radeam de tat'su cand ii ziceam ca s-a transferat asupra ei "carnivorismul" lui apus [:D]. de vreo jumatate de an, nu mai vrea sa manance deloc carne. initial m-am opus, apoi am facut un pact cu ea, sa se faca vege cand va fi mai mare, pe la 16 ani, dar pana atunci sa pape 1 data pe saptamana peste si 1 data vitel. in rest proteine isi va lua destule din ouale de prepelita (studiaza aportul lor si o sa vezi ca pot aduce multe minerale si proteine, care pot ajuta la aceasta dieta semivegetariana), din ciuperci, lactate si HRISCA! hrisca este un aliment bogat in toate elementele importante. conchita, poate te ajuta pt carenta de fier...nu stiu daca gasesti acolo insa...daca nu, iti recomand sfecla rosie, strugurii rosii cu tot cu seminte (semintele in special), ovazul, smochine. ca sa se fixeze fierul, obligatoriu trebuie si o sursa de vit. C. in cazul calciului, trebuie vit. D, pe care o luati cu succes din uleiul de peste, adica un peste mai gras sau capsule cu ulei sau omega 3. si uite asa s-a rezolvat si problema lui delsim...si nu mai sunt bietele mame criminale...ufff, cum arunca unii cu cuvintele... o alta sursa excelenta de lipide este uleiul extravirgin de masline. dar banuiesc ca asta se stie deja. daca ii poti da alimentele cat mai putin neprelucrate, este un lucru excelent! nu mai stiu la ora asta ce sa enumar...dar se pot discuta multe pe tema asta... ca idee generala, eu nu am vrut sa imi fac copiii 100% vegetarieni, pt ca sigur vor fi tentati sa incerce carne sau mai rau, mezeluri, pt ca mai tarziu imi vor putea reprosa ca le-am impus asta, pt ca e dreptul lor sa aleaga...eu am doar datoria sa le asigur hrana cat mai sanatoasa si sa-i informez de eventualele pericole unor produse si de beneficiile altora. cat despre parerea altora referitor la ce fac eu in casa mea si cum imi cresc copiii, chiar nu ma intereseaza...eu i-as zice in gluma matusii carnivore, sa citeasca numai despre bolile de inima, ficat, rinichi, intestine... [flo] mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delsim, sint medic si am copil vegetarian.Nu stie gustul carnii, merge in colectivitate si refuza singura orice fel carne.Alimentatia vegetariana nu inseamna mere, pere, morcovi, cartofi.Copilul meu nu e retardat, si fiindca am aici un medic din vechea garda, ma trimite mereu la analize cu fetita, pt ca abia asteapta sa ma prinda la cotitura... niciodata nu i-a iesit ceva in minus, si de aceea ma si suspecteaza ca ii scap la copil carne.Dar timpul cat il sta o mama cu copil vegetarian in bucatarie nu il sta o mamica cu un copil mancaios de carne. Nu as fi scris, dar si pe mine m-a deranjat atitudinea ta agresiva.In ceea ce nu am citit suficient pt a fi perfect informati, a arunca cu piatra nu cred ca e masura de convingere a celor ce gandesc diferit de noi. Si da, ii las obtiunea copilului meu sa aleaga si sa exploreze daca vrea.Acum cand e mic, am considerat pe baza a ceea ce am citit, ca a manca vegetarian e cel mai sanatos pt noi(ca multe alte decizii pe care ca parinti le luam in viata bebelusilor nostri).Daca isi doreste in timp sa mamance carne decizia ii va apartine.Si acum, cand mergem undeva o las sa guste tot, insa din proprie initiativa ceea ce i se pare ca seamana cu carnea evita. Nu stiu cine zicea ca un medic din pucnt de vedere profesional nu are voie sa recomande vegetarianismul.Cand ai ce sa oferi in loc, cand esti documentat pot sa o faci, nu este neetic sau lipsit de profesionalism. Selene sint mai multe mamici pe forum cu bebei vegetarieni care la randul lor au fost vegetariene in sarcina si i-au nascut sanatosi si in prezent sint tot sanatosi.Dar repet numai in masura in care stii ce mamanci si cum iti rotesti alimentele te poti baza pe efecte bune.Dupa ureche da vegetarianismul poate fi o alegere cat se poate de proasta.Succes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefanna, ti-am raspuns si pe PM. ariel_7000 a enumerat inca un motiv, cel al "fructului oprit". Oricum, exista si posibilitatea sa-mi scuipe din start carnea (bucuria lu' ta-so... [:D]) ariel_7000, multumesc de sfaturi. Hrisca de la ce varsta se poate da? Hrisca, linte, naut? Daria are acum 7 luni, inca nici ou nu am introdus, ca imi facuse niste bubite mici, ca grauntele de nisip, pe spate, nu m-am lamurit daca de la caldura sau de la biscuiti... Asteptam sa-i treaca. Si ouale sunt din comert, poate sunt si astea cu hormoni... Cu informatul altora asupra bolilor, e ca si cu tigarile. Daca scrie pe pachet ca "tutunul dauneaza grav sanatatii", nu inseamna ca fumatorul va renunta la tutun. Matusii i-am spus: "mai citeste!" Raspunsul: "da' mai citeste tu!" Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...