Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se poate creste un bebelus vegetarian?


Recommended Posts

ariel-cu tot respectul iti spun teoria ta cu dintii ma facut sa mor de ras...e logic ca trebuie sa astepti bietul copil sa aiba si el dintisori inainte sa-i dai chestii tari sa mestece,dar stiu ca bebelusii pot digera cu succes carne de pui si peste daca e data prin robot sau pasta... nu am copil si nu ma bag mai mult in chestia cu vegetarienii dar sincer mi se pare o nebunie numai ideea de a decide daca sa cresti un bebelus vegetarian sau nu...caliti-va copiii oameni buni ca asa se fac mari si tari nu lesinati si mofturosi...fiecare cioara acum isi vede odrasla cea mai reusita evident,dar intrebati si pe altii cum va vad ei copiii,daca apar prea multe pareri negative atunci exista o problema undeva...eu cand voi avea copil stiu sigur ca voi avea grija ce mananca,cat mananca si cum o face,dar nu ma gandesc sa-i tai niciodata carnea cat e mic,daca vrea o va face el pe parcurs. Iar fraze gen"a manca vegetarian e cel mai sanatos pt noi"este si va ramane o chestie controversata mereu..poate e sanatos pt unii sa fie vegetarieni si fff nesanatos pt altii,omul este omnivor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Subiectul acesta este atat de sensibil pe cat este de important! Sunt de partea Conchitei:cand copilul iti refuza carnea numai cand ii simte mirosul, nu este momentul sa-ti pui intrebari? Asa am patit si eu cu mofturosii mei si mi-am dat seama ca procedeaza ca mine:am "gusturi" alimentare in functie de ceeace imi lipseste. Ca medic nu pot sa neglijez consecintele nefaste ale alimentatiei private de aminoacizi esentiali si vitamine, pe care le aduc in alimentatie carnea! In consecinta, trebuie sa stabilim regimul alimentar in concordanta cu pediatrul care ii cunoaste starea de sanatate(consult si analize)si cu preferintele LUI alimentare si nu cu obiceiurile familiei(obtiuni derivate).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui raluca30
ariel-cu tot respectul iti spun teoria ta cu dintii ma facut sa mor de ras...e logic ca trebuie sa astepti bietul copil sa aiba si el dintisori inainte sa-i dai chestii tari sa mestece,dar stiu ca bebelusii pot digera cu succes carne de pui si peste daca e data prin robot sau pasta... nu am copil si nu ma bag mai mult in chestia cu vegetarienii dar sincer mi se pare o nebunie numai ideea de a decide daca sa cresti un bebelus vegetarian sau nu...caliti-va copiii oameni buni ca asa se fac mari si tari nu lesinati si mofturosi...fiecare cioara acum isi vede odrasla cea mai reusita evident,dar intrebati si pe altii cum va vad ei copiii,daca apar prea multe pareri negative atunci exista o problema undeva...eu cand voi avea copil stiu sigur ca voi avea grija ce mananca,cat mananca si cum o face,dar nu ma gandesc sa-i tai niciodata carnea cat e mic,daca vrea o va face el pe parcurs. Iar fraze gen"a manca vegetarian e cel mai sanatos pt noi"este si va ramane o chestie controversata mereu..poate e sanatos pt unii sa fie vegetarieni si fff nesanatos pt altii,omul este omnivor.
Pai, raluca30 draga, stiu de acum cum suntem considerati: anormali, "mancatori de iarba", nebuni (asta ca derivatie de la cuvintele tale, "e o nebunie"), criminali (asta ca derivatie de la cuvintele lui delsim, "e o crima")... Nici nu ma mir ca vegetarienii isi cauta prieteni de aceeasi "orientare culinara" ca si ei... Ia sa ma apuc si eu sa-i "intep" pe cei care mananca (,) carne, atunci cand ma asez cu ei la masa: "mancatori de mortaciuni", "mancatori de cadavre"... Suna beton, nu? Lesinati si mofturosi? Hai ca m-ai dat pe spate... Cat mai e pana sa se ajunga la jigniri si topicul sa fie inchis? Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa cresti un copil vegetarian, dar doar sub indrumarea atenta a unui medic nutritionist (daca exista nutritionist pediatru si mai bine). Si ar fi bine ca toate vitaminele si toti nutrientii necesari sa fie asimilati din alimente si sa nu fie administrati sub forma de pastile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a 2 a oara cand pierd mesajul! [bang] raluca, da, pare bizara teoria mea...insa mixerul si pasatorul sunt inventiile omului, nu ale naturii. eu vorbeam acolo de mama natura si ce a vrut ea pt noi...daca voia sa fim "carnivori" din faza de pruncie, ne dota cu canini si masele, proprii si personale, nu "electronice", nu ale mamei care mesteca carnea pt bebe, acum 20 de ani...natura ne-a dotat cu ei abia spre un an. de ce oare? pai bietul intestin face fatza la atata efort? poate ca e sursa de proteine, lipide, vitamine, carnea asta, dar sa nu uitam ca e si plina de toxine! de hormoni, de conservanti si alte porcarii... iar carnea de pui din comert este o bomba! fetite de 9 ani cu ciclu si cu sani, baietei cu sani!!! calirea are si ea rostul ei, dar se poate face numai cu un organism sanatos, nu cu unul "conservat"... diversificarea se incepe la 6 luni, treptat, cu cereale, cu fructe, legume, supe, oua, lactate...introduse la un anumit interval. pai cum ajungi atunci la 7 luni, respectand regulile, la carne??? lumea se uita ciudat ca cei care nu consuma carne, insa vad ca este absolut "normal" sa se dea pufuleti, creme, budinci (danone, brrrrrrrrrr), chipsuri, cremwursti, parizer (buneee, de pui!!!) junk food la copii mici... ma uitam la emisiunea lui james oliver, care zicea ca a incercat sa introduca alimentatia cat de cat mai sanatoasa in scolile din anglia si nu a reusit, ca s-a izbit de ziduri groase, atat din partea copiilor, cat mai ales a parintilor. erau copii de 10 ani, care nu stiau care e gustul zmeurei! nu mancasera niciodata! refuzau categoric sa guste fructe, legume... selene, hrisca ii dau de la 7 luni, ii inmuiam in apa de seara pana dimineata, apoi pasam si amestecam cu lapte sau iaurt facut in casa. initial nu-i placea, ca ramaneau cojite, insa acum e topit dupa ea! acum, dupa 1 an ii fac cu miere si lamaie, e un deliciu! lintea si nautul tot dupa 1 an, ca se balona putin, lintea mai ales ca supa, dar si piure, nautul sub forma de piure, cu ulei de masline. oul de prepelita, am inceput sa i-l dau pe la 7 luni, dar numai fiert si doar galbenusul. dupa 1 an i-am dat si albusul, iar acum i-l dau crud, amestecat in lapte sau in mancare. schema mea, acum, la 1 an si 3 luni e asta: 1 zi piure de legume cu oua (acum mananca 5 oua de prepe, echivalentul unui ou de gaina), 1 zi piure de legume cu branza facuta in casa (ii place cea facuta din iaurtul de capra [:D]) si cu iaurt, 1 zi legume cu putin peste (max 2 lingurite), eu prefer salaul, am avut de la cineva din tulcea...sa vad acum de unde mai fac rost:(, apoi iar 1 zi cu piure cu lactate, 1 cu oua si ultima legume cu putina carne de vitel sau ficatel de pasare (de la tara, ambele) -masa de pranz dimineata ii dau cereale (ovaz, hrisca, orez brun sau basmatti) cu lapte sau crema de branza cu fructe (de sezon), biscuiti de ovaz cu miere. mai are o gustare de fructe sau biscuiti de ovaz, suc de fructe, caise uscate (e topit dupa ele!!! si sunt o sursa excelenta de fier) dupa amiza mai primeste o gustare, fructe in general, iar seara lapte (de tara sau in lipsa, dorna bio, uneori lapte praf, de care inca nu s-a dezvatat si-l prefera), "soldatei" cu cascaval de la tara sau branza, mamaliguta cu iaurt si branza... mancarea o condimentez cu ierburi uscate sau proaspete, cu sofran (da un gust aparte mancarii!!!), nucsoara. ma rog, meniul nu e "batut in cuie"... alex mananca tot cam aceeasi schema, insa adaptata la varsta ei, iar ea mai primeste si un dulce pe zi, ca altfel se face "gaura in cer" [:D] si anume o patratica-doua de cicolata heidi 75% cacao sau prajituri de casa, iaurt cu fructe (facut de mine), migdale crude, fistic crud, smochine, curmale, caise uscate. ea, ca si noi "adultii", mananca fructele ca masa unica sau inainte de mese cu jumatate de ora cel putin, niciodata la desert. (asta e o mare greseala alimentara!!!) la noi in casa lipsesc cu desavarsire condimentele de "gostat", zaharul (eu folosesc fructoza, restul miere - mie nu-mi prieste mierea...), sarea iodata. folosim numai sare "pura", aia de se pune la muraturi, data prin rasnita de cafea, dar in cantitate mica. alt ulei decat cel de masline extravirgin nu avem... mai scapa ea si la "rele", insa nu prea des. imi place de ea ca a inteles, pe propria piele, ce inseamna chipsurile, gogosile si a ales sa nu se mai atinga de ele, dupa ce i-a fost rau. chiar zicea intr-o zi ca chipsurile si pufuletii au miros de ciorapi purtati, iar cartofii de la mc d's parca sunt din plastic. [:D] m-a distrat, recunosc, eram la socra-mea si ii facuse pastrav la cuptor si o imbia cu el, insa bietul copil, nu voia sa se atinga de el deloc! am intrebat de ce nu vrea si mi-a zis bazaind:"mami, dar pestele asta sta in farfurie si se uita la mine cu ochii aia urati!" [pk]. m-a apucat rasul si am lasat-o in pace. na, nici eu nu pot sa ma ating de ceva de care am senzatia ca acum se ridica si pleaca din farfurie [:D] acum vad ca iar este intr-o faza de razvratire si refuza fructele [bang] si face mutre la mancare...dar noroc ca pleaca cu ai mei la tara (zona de deal inalt) 1 saptamana si isi va recapata pofta de mancare [:)] acum send repede, ca daca pierd si mesajul asta, ma impusc! mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

selene-interpretezi oarecum aiurea ce am scris eu...eu nu te-am facut anormala ca esti vegetariana sau altele,esti adulta si decizi pt tine ce e mai bine,tu ai deschis topicul pt bebelusi vegetarieni...NU despre tine e vorba in acest topic,e vorba despre copii,ce mananca ,cat,cum...tu se pare vrei musai sa ti se spuna doar de la strict vegetarieni sa cresti copilul vegetarian,decizia e deja luata in capul tau oricum...eu nu sunt vegetariana,dar nu ma pot numi nici carnivora,mananc carne daca mi se serveste,dar nu-mi gatesc mie special si totusi daca voi avea candva un copil va manca orice,nu vreau sa fac un mofturos din el,el va decide la o varsta mai mare daca devine sau nu vegetarian...e o decizie personala pana la urma,asa ca iti urez succes cu cresterea copilului tau vegetarian sau nu,sanatos sa fie si la trup dar si la minte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai de ce e altceva cind copilul refuza carnea categoric? Ca mie mi se pare ca tot aia e: copilul nu minca proteina din carne si punct, ce mai conteaza de ce. Si apoi mai iese copilul destept daca mai are si ce mosteni genetic acolo una alta, nu cred eu ca e musai mai cu stea in frunte de maninca puii hormonizati si prea iubitii cremwursti si pateuri[bang], decit grasimea aia din slana si resturi mai bine o rosie cu mozzarela de bivol ca la italieni si o lingura sanatoasa de ulei de masline! Si in rest se joaca numai intre 4 pereti la bloc ori la strada in tubul de esapament al masinilor. Sanatate curata[alcool]! Aldo al meu a refuzat carnea pina la 2 ani jumate cind a reusit sa bage pe git o bucatica(si ma refer la carne de calitate ca asa un wurst/ cirnat plin cu toate minunile toti vor[bang]) si abia de la gradi dupa 3 ani usor usor s-a mai acomodat cu ea. Acum maninca peste si carne de pui, incerc eu sa iau bio dar la gradi le dau tot pui din astia albastri cum le zic eu si parol ca nu-l vad mai destept peste noapte de la ei. Eu vad carnea de vita o varianta mai buna, cel putin aici gasesc mai usor carne de vita de la ferme traditionale. Oua a refuzat pina la 2 ani, acum e indragostit de ele. Noi doi suntem carnivori chiar adevarati, eu prefer biftek tartarurile, mai sunt si alte specilitati pe aici din carne cruda care ma fac sa salivez doar daca ma gindesc dar tre sa ma abtin ca-s insarcinata[:D] si evit riscurile carnurilor vii dar e greu taaare, ca sa nu mai vorbesc de un carpaccio[pofta], sotul meu maninca si el carne zilnic si totusi Aldo a refuzat categoric. Chestie ciudata, in sarcina cu el abia inghiteam si eu carnea, chiar ma fortam sa o maninc, nu stiu de ce mi s-a intimplat asta. Si Aldo a fost ditamai bebeul la peste 4kg si intotdeauna a fost si este mai inalt decit media, cit a fost mic era mai implinit dar nu gras ci asa cum is copilasii acum e lung, slabut, cu un corp armonios si o alura puternica ce arata de pe acum ca va fi un adult puternic si bine facut. Va dati seama ca eu carnivora am suferit rau de tot pe linga copil, aproape ii plingeam de mila mai ales influentata de tot ce citeam si am realizat pe urma ca m-am agitat degeaba. Calitatea alimentatiei unui copil are mai multe nuante, eu de ex vad acum ca fiind mai important ca produsele sa fie neaparat biologice macar pe cit se poate decit neaparat carne de la 4-5 luni ori chestii de gen. Baza alimentatiei lui a fost: lapte, iaurt, brinzica proaspata si supa in care fierbeam cite o gaina mare ca sa aiba si el in zeama aia macar cite ceva, plus legume, fructe si cereale. In proportie de 80% biologice. Nu zic asta ca fiind cea mai buna varianta de alimentatie, dar suntem diferiti, cu gusturi si apucaturi diferite si normal ca nu putem minca toti la fel dar cu grija la mai multe aspecte putem avea copii puternici si sanatosi. Si mamele care dau carnuri copiilor trebuie sa fie la fel de grijulii sa vada daca nu cumva e prea multa, sa aiba grija sa nu predomine parizerul, pateurile si cremwurstii, hamburgerii si schnitzele facute acu' doi ani, congelate si aruncate in ulei rapid sa caute de la ferme pe cit posibil, stiu ca in vest e mai usor dar si pe la noi inca merge cu sursele de pe la tara. Nu vad ca daca ii dai copilului ceva cu numele carne, gata poti sa rasufli usurata, nimic nu mai conteaza. Nadja e carnivora de mica dar i-am ascultat ritmul si cerinta corpului ei si i-am introdus carne tirzior, pe la 9-10 luni si atunci de 2 ori pe sapt. I-a placut prea mult[:D] dar totusi am stabilit in timp un program fix pt amindoi acum maninca o singura data pe zi carne si in cantitati mici doar pestele e la libera dorinta. Daca au mincat carne la prinz seara sub nici o forma. Selene eu ca si carnivora chiar prea convinsa din motive de preferinte, nu te vad sub nici o forma iresponsabila, nu toti vegetarienii sunt la fel si vad ca tu urmezi calea aia rezonabila cu oua, lapte si te gindesti chiar si la peste macar la citeva zile pe sapt. Eu cred sincer ca vei lua o decize buna si echilibrata, altceva era de mincai numai salata verde cu seminte si doreai sa dai asta si copilului tau. Si fii ferma cu familia ta, nimeni nu are voie sa te atace in calitatea ta de mama, numai faptul ca intrebi, cauti, te agiti arata ca esti o mama buna plus ca esti o vegetariana rezonabila ca sa zic asa[:D]. Vikinga [gravi]15+ cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vikinga, chiar ai fost simpatica. Normal ca ma agit si caut in dreapta si in stanga, nu vreau ca, peste ani, sa-mi dau cu pumnii in cap ca nu am facut ce a trebuit atunci cand a trebuit. Gabrilama, am cartea aceea, multumesc. raluca30, si cum ai vrea sa interpretez? Uita-te si tu cum ti-ai formulat mesajul... Mie mi-e clar ca, daca Daria va fi vegetariana, va avea de infruntat aceleasi prejudecati ca si mine, acum. Va merge in colectivitate si nu cred ca nu va avea parte macar de o privire... ciudata. Ca e... altfel. Tu cum crezi ca m-am simtit eu cand matusa mea mi-a spus, sugubat, asa, dar parca nu prea, "va reclam la Protectia Copilului ca nu hraniti fata cum trebuie?" Pune-te in postura mea. Eu nu ma "dedau" la astfel de ironii fata de consumatorii de carne. Si sa stii ca n-o sa-i fac Dariei capul calendar ca a acceptat sa manance carne atunci cand a fost servita, in vizita, sa zicem. Mai mult m-as preocupa de cat de sanatoasa este carnea aceea, de unde provine, avand in vedere ca eu m-am intoxicat groaznic cu carne incorect preparata, pe vremea cand consumam inca acest aliment. Si mai fusese gatita si de o doctorita. [:D] Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

selene-faza ca altii o sa-ti vada copilul "altfel" nu ar trebui sa te afecteze,tot "altfel "sunt si copiii adoptati,copiii care in loc sa se joace exerseaza nebuneste la sah,copiii care vorbesc fluent 3-4 limbi straine,astea sunt cazuri pe care le cunosc personal..."altfel"prin alimentatie nu cred ca o sa sara prea rau in ochi,poate doar cei din jurul tau sa faca remarci,dar si ei au dreptul la opinia lor,pe tine ar trebui sa te preocupe sanatatea ei si indiferent de ce mananca mergi la doctor regulat si verifica-i starea de sanatate pentru a nu face greseli ireparabile...primii 7ani de acasa sunt cei mai importanti,si se refera la tot inclusiv la ce mananca,poate va fi ok sa fie vegetariana,dar poate sa fie si in defavoarea ei,depinde de corpul ei pana la urma...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...