Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Se poate creste un bebelus vegetarian?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny Mie mi-e clar ca, daca Daria va fi vegetariana, va avea de infruntat aceleasi prejudecati ca si mine, acum. Va merge in colectivitate si nu cred ca nu va avea parte macar de o privire... ciudata. Ca e... altfel. Daria Nandini http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png Am adus pe lume o minune! [url="http://community.webshots.com/user/Selene_Bunny"]Lucrusoare de daruit[/url]
selene,nu intzeleg,tu spui ca lumea priveste "ciudat"vegetarienii ?Cum adica un vegetarian e altfel? Eu zic ca din punctul asta de vedere chiar nu ar trebui sa-tzi faci probleme zau asa,societatea evolueaza si cu sigurantza ca atunci cind fetitza ta va ajunge in colectivitatzi nu va fi privita ca o ciudata!Eu personal n-am auzit pe nimeni care ca prinveasca vegetarienii ca pe niste ciudatzi! Dar...sa fie optziunea ei si numai a ei! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

anda, poate la voi nu, insa aici...cand cineva aude ca esti vegetarian, prima intrebare este:"Dar ce mananci???" tu ii explici ca mananci orice altceva decat carne si aici apar variante de intrebari: - esti bolnav? - esti sectant? [:D] - nu mori de foame? - de ce??? - de unde iti iei proteinele? sau incercari sa te "corupa", sa te convinga [:D]... selene, copiii nu cred ca o sa-i faca probleme, mai mult comentariile adultilor, daca sunt auzite si de ea... la gradi la alex sunt 4 copii vegetarieni si nimeni nu a reactionat negativ...pe copii nu-i intereseaza, pe parinti nici atat, iar personalul a inteles ca acei copii nu mananca carne, drept care li se comanda mancare vege la firma care aduce mancarea. cu familia si cu amicii trebuie sa discutati sa le explicati ca asta este optiunea voastra, ca asa considerati voi ca e bine pt copilul vostru... insa ti-am zis...poate sa apara un moment in care sa fie tentata sa vada cum e sau pur si simplu sa guste din greseala. i s-a intamplat si sotului meu sa manance o salata sau pateuri in care nu stia ca exista carne. la cat de putina carne era in ele, eu nu am sesizat (pe atunci mancam carne cam de 2-3 ori pe saptamana), dar el imediat a reactionat. acum, dupa ce nu am mai mancat nici eu de aproape 2 ani, decat de max 3-4 ori, si eu simt imediat daca ceva are chiar si foarte putina sau cel mai rau imi face mirosul. mirosul de gratar, mici sau carne prajita imi face stomacul sa mi se stranga... mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariel ,nu contest ca daca te duci la masa de craciun unde troneaza friptura si cirnatzii,caltabosii si raciturile[:D]si ma rog alte chestii din astea nu te intreaba lumea de ce nu maninci si cum![:D] Dar daca te plimbi in parc de exemplu,nu scrie pe tine lacto-ovo-vegetarian![:D] Si apoi asa cum am mai spus ,societatea evolueaza,multa lume cunoaste efectele grsimilir,a carnii de porc,eu as spune ca din contra vegetarienii sunt privitzi admirativ! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anda, da, la faza cu parcul m-ai facut sa zambesc. acolo ma privesc ciudat ca sunt anti chipsuri, pufuleti, seminte, vata pe bat si alte bombe d-astea. [:D] eu am un truc...cand merg la cineva sau la iarba verde si se insista cu friptanele, eu le zic ca am avut indigestie si ca mi-a fost rau si nu pot "inca" sa mananc carne. in felul asta evit explicatiile inutile. iar cei care ne cunosc deja preferintele alimentare, s-au obisnuit cu ideea, s-au plictisit deja sa o "rumege"... sunt unii care privesc admirativ asta, dar cei mai multi nu. eu sper in acea evolutie. nu ca as dori sa devina toti fani ai acestui tip de viata, dar mi-as dori ca fiecare sa-si vada de farfuria lui si sa nu-si mai bage nasul in a mea. e o chestie de educatie. romanii isi baga nasul in tot, pe cand in alte tari, in cele nordice mai ales, fiecare isi vede de viata lui. eu inca primesc bobarnace ca expun principiile alimentatiei cat mai sanatoase (sunt si eu constienta ca nu exista alimente 100% sanatoase, insa aleg mereu raul cel mai mic). ori sunt luata in ras, ori mi se zice ca exagerez, ca ar trebui sa-mi adaptez copiii si la hrana improprie, caci asta e viitorul si atunci vor avea un shoc... nu stiu, mi se pare absurd... unii sunt receptivi, chiar multi mi-au multumit ca le-am zis ce si cum, caci nu stiau de unele pericole. ehhh, eu am o vorba:"oameni si locuri" ... mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...