Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum procedam la plecarea din tara?


Recommended Posts

Salut! Nu stiu daca subiectul meu se incadreaza la acest topic, am citit ca se discuta aici de certuri, impacari, inselari si iertari...problema mea nu e de aceasta natura, desi se poate numi un subiect despre problema despartirii (sau nu) temporare a familiei in ideea plecarii si stabilirii in strainatate. Iata pe scurt datele subiectului: sunt maritata si am 2 copii; sotul meu a primit o oferta de lucru in strainatate, o oferta serioasa dar care ne impune unele restrictii: contractul e pe 3 ani dar primele 6 luni sunt de proba, abia dupa terminarea celor 6 luni partenerii straini vor semna contractul definitiv pentru inca 2 ani jumate. Coditiile ar fi invatarea limbii(sotul meu e la nivel incepator-intermediar, se descurca intr-o conversatie dar nu inca la nivelul cerintelor profesionale) si desigur sa dovedeasca el profesional ca merita sa fie acceptat. Ok, veti spune...care-i problema? Este ca sotul meu vrea sa mearga singur pentru cele 6 luni si noi-eu cu copiii-sa ramanem in tara si abia dupa ce e sigur ca va ramane inca cei 2 ani jumate sa mergem si noi. Iar eu vreau sa plecam toti odata...eu sunt optimista, el sceptic, ca nimic nu e sigur pana nu vede contractul in mana si daca nu il accepta cei de acolo si trebuie ca dupa cele 6 luni sa ne intoarcem in tara, ne bulversam degeaba. Mai ales pe copii... Parerea mea e contrara, ca oricum ne bulversam ramanand eu cu copiii in tara, ca n-as suporta despartirea timp 6 luni si nici copiilor nu le-ar fi usor fara tatal lor. Si apoi as pierde 6 luni din viata noastra impreuna, eu asa simt...cum se spune impreuna la bine si la rau, nu? Ok, astept parerile voastre, sa-mi spuneti voi, cele care sunteti deja in starinatate si ati fost in situatia noastra cum ati procedat? Sau voi care va puteti pune intr-o atare situatie cum ati proceda? Aaa, am uitat sa va spun ca avem si o situatie de compromis :)), adica sa plece sotul meu primul si dupa o luna sau doua sa mergem si noi...dar mie nu mi se pare nici asa OK, dupa mine nu e bine nici asa, pentru ca tot nu stim sigur decat dupa 6 luni si atunci tot ne bulversam si pentru un timp mai scurt...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pai eu zic asa:daca stai in tara singura cu copiii,el are destul timp sa se acomodeze acolo singur,sa invete limba,sa dea randament la locul de munca si sa impresioneze.Cu voi toti langa el s-ar putea sa fie mai stresat.Copiii merg la scoala?Daca da,atunci aveti o problema,ii mutati de acum,cu vacanta de vara sau nu?Si daca nu va semna contractul de 2,5 ani,ma gandesc ca poate isi gaseste de munca la alta companie si poate tot va ramane in tara aia.Eu as astepta o luna,doua,sa-mi dea sotul unda verde,sa se acomodeze acolo,sa inceapa sa-i placa,sa i se faca dor de mine si de copii,sa aiba nevoie de ajutorul meu sa-i gatesc si sa-i calc hainele.6 luni si mie mi se pare mult. Lav [url="http://community.webshots.com/user/lavinia1701"]Natalia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca ar trebui sa mearga sotul intai. Nu este usor sa o iei de la zero intr-o tara straina, lasa-l pe el sa mearga, sa se acomodeze, sa semneze contractul, sa va gaseasca o casa, sa fiti stabili din toate punctele de vedere, mai ales din cauza copiilor si apoi ai sa mergi si tu cu copiii. [mamica]Saphir[gravi], [bonjovi] Amos si [fetita] Ailish [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

valicam, sotul tau are dreptate ,el vede aceste sase luni ca un compromis facut pentru viitor ,trebuie sa se infocheze total pentru a fi acceptat la scujba ,familia il poate distrage,de la obiectivul principal. eu sunt emigranta ,si traiesc intr-e multi emigranti din toate partile ,doar cei care nu au avut copii au plecat si s-au aventurat ,in rest au fost intii sotii sau sotiile ca sa pregateasca terenul. valicam ,te asigur ca nu o sa fie o vacanta pentru el. compromisul cu slujba este al lui respecta-i necesitati-le ,si fi aproape sufleteste ,o sa aiba mare nevoie. monica mami de print.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in afara de cele enumerate, cred ca el ar invata si mai bine si rapid limba, daca ar fi singur. Asa, vine acasa, vorbiti tot romaneste, nu este aceeasi presiune de a exersa limba. Apoi, se simte responsabil si pentru voi si timpul petrecut impreuna, cred ca e mult prea stresant. Parerea mea... Adina & Jasmina (24 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai bine sa plece el singur decat sa mergeti si voi. Stiu ca acelasi lucriu mi l-a sus si tatal meu cand a plecat : s-a bucurat ca nu m-a luat deoarece e greu la inceput. 6 luni sunt nimic , vei vedea . ;) http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem 2 experiente de genul asa; sotul meu e ofiter NATO si se cam plimba, iar cand e vorba de mai mult de 6 luni mergem si noi cu el! Prima oara am fost in State; el a plecat cu o luna inainte ca sa pregateasca totul pentru venirea noastra; e mai bine asa, gandeste-te, cand mergi intr-o tara straina trebuiesc indeplinite o gramada de formalitati, plus gasirea unei locuinte potrivite, nu in graba, nu stresat, si multe, multe alte chestii; crede-ma nu trebuie sa mai aiba si grija voastra acolo. Cand mergeti voi, totul sa fie aranjat si organizat! Iar acum, cand am venit in Turcia la fel; el a venit inainte cu o luna, ca sa pregateasca "terenul" pentru noi! Avem o locuinta frumoasa pe malul marii, care a durat cam 3 sapatmani pentru a o gasi, plus o saptamana aranjatul casei de la zero. Au venit aici o data cu sotul meu si alte familii cu copii si au fost nevoiti sa inchirieze prima casa care le-a fost oferita pentru ca militarii, respectiv sotii nostrii, pot locui in baza militara de aici, dar fara familii. So, a fost un cosmar pentru ei si pentru copii, unele apartamente nici macar nu erau zugravite, aranjate si totul s-a pertrecut cu ei in casa. Hai ca m-am intins cam mult, dar am vrut sa-ti explic putin din cum stau lucrurile. Sper sa iei o decizie buna, atat pentru tine cat si pentru copii tai! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Shi eu cred ca cel mai bine ar fi ca sotul sa plece intai..o tzara straina nu e floare la ureche..totul se incepe de la 0: limba straina, o casa, amici..este indicat sa tatoneze el terenul intai, sa se adapteze cat de cat, iar dupa cele 6 luni sa il urmezi impreuna cu copiii.. ..shi te iubesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...