Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum procedam la plecarea din tara?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Siminaf
[quote]Originally posted by Aprilie
Nu te poti compara cu Simina,care a venit cu Loteria,cu toate drepturile in buzunar...ea si-a putut gasi job in 24 de ore (chiar si fara engleza)si implicit intretine ;plecarea ei a fost definitiva - deci -riscuri 0
Uite asa imi dau seama ca lumea habar n-are ce e cu loteria vizelor Cind cistigi loteria vizelor, cistigi doar reptul de a avea GC, nimic altceva. Cine v-a zis ca aici ne asigura statul casa, masa si munca?!?Eu am gasit de munca (platita) dupa 2 luni jumate, aproape 3 luni, iar sotul meu dupa 6 luni (la el engleza schiopata pe atunci). Altii si-au cautat si 6 luni de munca, pentru ca GC-ul iti asigura drept de munca, dar nu si un loc de munca. Si cu toate astea am plecat cu totii, pentru ca noi funcitonam ca o familie, nu pe bucatele. Simina, draga mamei, tu chiar ai impresia ca eu "habar n-am" ce e cu loteria vizelor ? Unde am afirmat eu ca GC iti si ofera o slujba ?! Reciteste si vei vedea ca am spus "poti gasi un job" in 24 de ore! E cu totul altceva. Ca a durat 2-3 luni pina ti-ai gasit de munca e alta poveste...ai avut bani sa te intretii, ca altfel intrai rapid in orice slujba,inainte de a o gasi pe aia care sa-ti si convina... Si sotul meu a asteptat luni bune pina si-a gasit job. Dar el avea deja drept de lucru din start (inaintea mea, avea alt statut). Eu am luat carnetul de conducere la 2 sapt. dupa ce am ajuns aici ,fara SS nr (6 luni mai tirziu,in feb 97 nu se mai putea lua carnet fara SS, asa ca aici am avut noroc...chit ca nu aveam incotro si as fi circulat probabil si fara carnet, daca nu-l obtineam...). Pe urma, ce e chestia aia cu functionam "ca o famile, nu pe bucatele" ? Zimbesc, nu-ti port deloc ranchiuna dar sa stii ca si noi functionam ca o familie de...24 de ani.Motivul pt. care nu am plecat impreuna este pt. ca a fost imposibil! Noi ne-am pregatit pt. plecarea lui (eu si baiatul sa raminem acasa) dar a iesit pe dos...am luat noi 2 viza si el a ramas acasa! Ne-am repliat imediat,re-orientat in teren si actionat in consecintza... Ma astept ca toata lumea sa stie ca GC nu-ti ofera casa, masa ... dar iti ofera basic-ul ; dreptul de a munci legal, care implicit (si imediat) iti rezolva casa,masa,transportul,toate cheltuielile...la ce nivel ? Depinde de multi factori... Vulpitza de Ruxij ma intreaba cu inocentza [:D] cum am facut...ca tare o intereseaza amanuntele, hi,hi,hi. Ruxij,eu "te cunosc" un pic si-mi place stilul tau direct (de genul "scurt si fara vaselina") asa ca te intreb : cite modalitati exista de a lua GC-ul ? le cunosti si tu, le stie toata lumea; cu contract de munca (si apoi rezolvi-daca poti-sa te sponsoreze compania),cel mai elegant (din pacate accesibil numai virfurilor in profesie, nu e cazul meu [ups] ), prin casatorie cu cetatean american [usa] ( costa ceva dar merita)sau prin sponsorare [help] (div institutii non-profit).Daca tu stii si alte modalitati, nu as fi curioasa neaparat dar m-ar surprinde...eu mi-am facut lectiile la capitolul asta inca din Romania [cit] Uitindu-ma in urma...mi-a fost f. greu emotional; dreptul de munca l-am luat cu zile inainte de a naste al doilea copil ( + 38 ani),la peste 2 ani de la sosire iar GC dupa 3 ani... Valicam, buna introspectie - "sint convinsa ca nu ti-a fost usor". Nu mi-a fost, in primele 6 luni slabisem mult...sotul abia m-a recunoscut la aeroport...Nu aveam nici o certitudine ca voi ramine (INS-ul mi-a raspuns f.f.tirziu) si stiam ca in Romania nu mai pot sa ma intorc si sa traiesc...nici inainte nu fusesem fericita acolo iar in America m-am simtit ca pestele in apa de la inceput, mi-a placut atunci si azi imi place si ma simt bine...cum nu m-am simtit niciodata in Romania! Nu am facut ceva deosebit- mi-am analizat sansele,am evaluat situatia si posibilitatile,am ales o "ruta" pt. mine si una pt. sotul meu si...am actionat corespunzator.Am avut ceva bani,am avut informatie (fratele -frontierist pe vremea comunismului si bun cunoscator in materie de legislatia emigrarii) si ,la fel ca muuuulte alte fete,care au "fortzat" putin usa Americii,am facut-o si eu. In alta ordine de idei, am trecut si prin perioade mai grele: Am alaptat aproape 8 luni si am stat acasa cu copilul 10 luni,pina mi-am gasit primul job "legal",la o Cmpanie.Vorba vine -stat acasa-pt. ca am avut un part time job,la Walmart,la photo-center,de la 4.30 la 9.30 pm cu $ 6.5/ora. [bang] Cind lucrasem la negru, faceam $100/zi cash dar atunci a fost singurul job part time si cu orarul care-mi convenea (lucram dupa ce venea sotul sau fiul cel mare acasa,sa-l preia pe bebe)pe care l-am putut gasi. Am dorit atunci sa stau acasa (desi stateam cumva pe spini,abia asteptam primul job adevarat)pt. copilul meu...a fost un sacrificiu,financiar ne-a fost greu dar nimic ne e mai important decit copiii ...Apoi am adus-o pe mama,si tot asa. Mi-a placut ce-a spus Simina - "daca esti berbecutza atunci sigur stii ce vrei si vei face totul ca sa obtii ". Eu una nu ma indoiesc ca are perfecta dreptate! Draga Valicam, iti doresc mult noroc ! Daca plecati impreuna sau separat - asta e un amanunt. Important e sa luptati pt. visul vostru. Multzumesc pt. flori [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aprilie, dar eu nu comentam ce ai spus tu cu "familia pe bucatele". Ci in general tot ce s-a scris pina acum pe aici. Peste tot pe unde am umblat mi-am cautat job care sa includa si familia mea in el. La fel sotul meu. Am refuzat joburi care cereau sa-mi parasesc familia fie si numai pentru citeva luni. Pentru chiar nu putem sa ne despartim unii de altii. Nu ma refer la cazuri de ceva "schimburi de experienta" de o luna sau pe acolo, ca oricum nu am avut ocazia la asa ceva. Si sa stii ca nu am avut cinestie ce bani din Ro adusi aici. Dar am stiut sa tragem de ei mai ceva ca de gumilastic. [:D] Din acest motiv am spus ca noi functionam ca o familie, pentru ca asa simtim noi si stiu ca mai sint si altii care gindesc si simt asemanator noua. Deci nici gind sa atac pe cineva. Despre GC insa...... teoretic poti avea job in urmatoarele 5 minute dupa ce ai primit stampila pe aeroport. Practic insa.... nu ai experienta americana. La fel se intimpla si la canadieni, australieni, neozeelandezi. Deci e mai usor dp asta dv cind vii cu o viza de munca sau de studii. Deci mult succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am plecat cu toti cu un copil de 3 ani fix... Lui i-a fost destul de greu sa se acomodeze, sa invete limba, sa schimbe gradinita, sa isi faca alti prieteni, sa se mute in alta casa... E destul de greu pentru un copil mic sa "emigreze"...Desi toata lumea spune ca ei se adapteaza cel mai usor...asa ni se pare noua, adultilor, pentru ca nu ne plecam urechea la semnalele de stres pe care le emit, si suntem destul de preocupati de propriul nostru stres survenit in urma emigrarii... Eu, sincer, daca as stii ca in 6 luni s-ar putea sa ma mut inapoi, nu stiu daca as supune copilul la o schimbare asa mare... Pentru ei e mai usor sa se schimbe doar faptul ca tati e la "serviciu" 6 luni, decat sa schimbe absolut tot ce il inconjoara inafara de asta...(ca sa nu mai amintesc ca stresul parintilor il percep si copii in aceiasi masura, de parca nu ar fi si ei buimaciti de schimbare) Asta din pc de vedere al copiilor... Daca nu as avea copii, as pleca oriunde cu sotul...sau daca as stii ca unde ne mutam stam cel putin 1 an, sau cel mult 2 luni (asa ca o vacanta!!!)

It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation
Sinzi, Radu si David[avion] bomba pisaloaga [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/photo/2854699730087737923yPfWZD"]poze[/url], [url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
[url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80065"]Atelierul Piticilor[cool][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aprilie [floare3] eu voiam sa iti citesc povestea mai amanuntit, pentru ca ma fascineaza povestile despre emigrare, in special cele in care au existat obstacole care au fost depasite gratie hotararii si tariei de caracter a povestitorului, asa cum a fost cazul tau, nu sa aflu exact cum se poate lua green cardul :)). Eu si barbatul personal ni l-am luat deja si spunem tuturor cum am facut fara probleme. Si cei care au castigat loteria au povesti interesante, dar la ei am eu perceptia ca a fost totul mai simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate se intoarce sotul tau entuziasmat si iti cere el sa mergeti. Asa s-ar rezolva toate problemele. Si pentru toate persoanele care sustineau ca echilibrul emotional al familiei se tine impreuna, va subliniez din nou ca pana una alta persoana pe umerii careia va pica greul prefera ca familia sa stea in Romania pana stiu sigur ca raman acolo. Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

valicam, in Suedia (ca de altfel in toata Scandinavia) doctorii se cauta ca piinea calda. Il inteleg pe sotul tau ca ar vrea sa va aduca acolo doar cind situatia este sigura, insa nici nu-mi fac probleme ca nu-si va mentine contractul si apoi prelungi. Suedeza nu este o limba foarte grea (in sensul ca e pronuntabila [:D]), iar daca vii in contact zi de zi cu suedezi, e imposibil sa nu o inveti la nivel de conversatie fluenta in 6 luni!! Ca urmare, parerea mea e sa plecati impreuna. Si asta din mai multe motive: - salariul de acolo va fi suficient unui trai decent pentru familia voastra - voi intrati rapid in sistemul de invatare a limbii suedeze (mai ales copiii) si cum, aici, invatamintul e felxibil, nu este exclus ca ei sa nu piarda anul de studii (asa cum s-ar intimpla in situatia in care ati veni dupa 6 luni). - perioada asta ar fi salvata pentru tine, in ideea de acomodare si pregatire pentru job. Chiar sa fi fost vorba si aici in Danemarca, unde limba e infinit mai pacatoasa si conditiile de integrare ceva mai dificile decit in Suedia, v-as fi sfatuit sa veniti impreuna!! Mult succes [flo] ...hh, de pe siteul [url="http://careerfocus.bmj.com/cgi/content/full/326/7399/s173-a"]asta[/url], mi-a atras atentia paragraful despre salariu (You have to negotiate your income, since there is no fixed one. Your income depends on professional experience, specialty, and negotiating skills. The local doctors union should give you some guidance about the average income for the region and the specialty you want.) N-ar fi rau sa-i sugerezi sotului sa ia legatura cu sindicatul din zona, inainte de negociere [:D] (da' probabil sigur trebuie sa existe si un site pe suedeza de check income, asta ca sa va faceti o idee...caut si revin daca o sa-l gasesc). Succes!
Tot io: am gasit [url="http://www.slf.se/templates/ArticleSLF.aspx?id=3180"]un site despre salarii si conditii pentru medici[/url], iar daca apesi linkul de la Lönestatistik, o sa gasesti pagina cu sindicatele [url="http://www.slf.se/templates/ArticleSLF.aspx?id=2448"]medicilor din Suedia[/url] si adresele la care pot fi contactati. [url="http://community.webshots.com/user/lilanda"]pozulici[/url] si [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4"]calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vali, ce mai faci, care sunt vestile? [flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Ajutati-o pe Diana[/url] ************ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul Help-Line[/url] ************ mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...