Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum procedam la plecarea din tara?


Recommended Posts

vali. ma bucur sa aud vesti bune de la tine. stai linistita nu o sa fie chiar asa de greu ,o sa aveti f multe ajutoare.tu pe masura ce incepi sa te descurci cu limba ai sa poti lucra ,ai sa fi inscrisa pe liste de joburi. sunt locuri unde este mult mai greu ca in suedia si lumea se duce fara sa aiba asigurat nimic ,si razbesc ,voi aveti multe atuuri. bafta ,sa ne trimiti fotografii din suedia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by principe
vali. ma bucur sa aud vesti bune de la tine. stai linistita nu o sa fie chiar asa de greu ,o sa aveti f multe ajutoare.tu pe masura ce incepi sa te descurci cu limba ai sa poti lucra ,ai sa fi inscrisa pe liste de joburi. sunt locuri unde este mult mai greu ca in suedia si lumea se duce fara sa aiba asigurat nimic ,si razbesc ,voi aveti multe atuuri. bafta ,sa ne trimiti fotografii din suedia.
Este cazul Suediei - cu ajutoarele? Ca aici in Franta nu am vazut/auzit de ajutoare, care sa te ajute sa te ingrezi. Mai mult - nu se poate cere regruparea familiala daca nu dovedesti ca ai resurse banesti suficiente ptr a intretine familia pe care o chemi. Un comisar vine si iti inspecteaza casa, desi ii arati actul in care se specifica suprafata, o va masura el inca o data. Se uita pana si la aerisiri[alcool] (asta chiar nu am priceput-o) Iar asta cu joburile iar ma intriga. Aici - chiar daca statul francez accepta si da viza de salariat unuia din membrii familiei venit aici cu job, asta nu inseamna ca in urma regruparii va da drept de munca consortului. Depinde de situatia pe piata muncii in momentul respectiv! Daca ai o meserie care se cauta (si unde nu sunt someri f multi), poti spera la viza cu drept de munca. Daca nu - doar viza cu drept de sedere.
Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza. Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant. Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele... Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor va multumesc inca o data pentru felicitari, pentru gandurile voastre bune. Spic de grau, m-am gamdit si eu la diplome si hartii pe care sa le legalizez inainte de a pleca. Despre piata muncii in zona in care mergem nu prea stiu multe, e o zona turistica pe timpul verii foarte apreciata, nu prea stiu iarna ce se face acolo...va trebui sa ma reorientez ca profesie, probabil, deorece am o situatie cel putin ciudata: meseria mea de pe urma diplomei n-am practicat-o decat 5 ani, iar de vreo 8 ani profesez intr-un alt domeniu in care n-am pregatire... De aceea vreau sa invat cat de repede limba, e posibil sa trebuiasca sa fac ceva studii, voi vedea acolo cerintele lor. Despre conditiile legale in Suedia: fiind cetatean al UE, orice roman poate sa lucreze in Suedia. In momentul in care gasesti angajatorul, iar el garanteaza printr-un certificat ca te angajeaza, primesti drept de rezidenta pe perioada contractului de munca. Familia(sotia/sotul si copiii sun 18 ani) primesc si ei dreptul de rezidenta pe perioada pe care primeste sotul/sotia. Probabil de aceea spune principe ca voi fi luata in evidentele lor si inscrisa pe lista de job-uri, pentru ca voi avea automat rezidenta suedeza. Iar ajutoarele la care se referea, sunt(cred eu) ajutoarele sociale...pentru copii(asta e sigur) si s-ar putea si pentru mine(asta inca nu stiu). Informatiile sunt luate o parte de pe un site oficial suedez cu privire la drepturile si obligatiile cetatenilor UE care merg sa lucreze in Suedia, o parte de la fetele suedeze de pe DC.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Vreau sa-ti mai spun si eu cateva lucruri legate de meseria de medic in Suedia (am o gramada de rude acolo,medici :) inclusiv sora'mea - dar cu ei a fost alta poveste intrucat au plecat acum muuulti multi ani, si o cu totul alta motivatie). Este foarte adevarat ca este o lipsa mare de cadre de specialitate in Suedia. De aceea si-au deschis larg portile catre alte tari din UE. Primii care s-au dus acolo au fost polonezii. O parte s-au integrat cu succes, o alta parte nu si s-au intors la casele lor. Exista 2 variante negative: 1. Angajatorul sa nu fie multumit. - chiar daca sunt in criza de doctori, uite ca se intampla. Indiferent ce-ti spune acum, iti da papucii fara nici o problema la sfarsit, in fond e un contract si gata. E falsa ipoteza ca ei sunt in criza si accepta orice. 2. Sotul tau nu va fi multumit cu munca pe care o presteaza. Poate din mai multe motive (si depind de specializare si experienta) - in prima etapa va fi pus sa faca munca underlevel - nu numai bariera limbii (imagineaza-ti cum ar putea un psihiatru sa-si faca treaba) ci si datorita procedurii lor. Asa ca daca sotul tau este un chirurg de succes, s-ar putea sa aiba ceva frustrari pana sa ajunga sa faca ce facea el aici acasa. Parti pozitive: 1. Esti tratat la alt nivel. Acolo exista respect fata de cetatean, angajat, etc. Sper sa nu te uimeasca noul "spirit". 2. N-o sa va puneti niciodata problema ce puneti pe masa copiilor sa manance. Din contra, veti avea un nivel de trai cu mult mai ridicat decat aici in tara. E la fel de adevarat ca nici in partea cealalta nu veti putea sari niciodata (sistemul de acolo uniformizeaza atat de tare indivizii, incat nu spera sa-ti cumperi yaht oricat de bun ar fi sotul in meseria pe care o face). Ar mai fi clima (eu de exemplu n-o agreez deloc). Sper sa nu fie o problema chiar as de mare pentru voi. Nu stiu daca mai are vreo importanta ca plecati toti odata sau pe rand...asta e din punctul meu de vedere un amanunt minor. Eu va urez succese mari acolo, sa va integrati imediat si sa va fie bine! Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva: este foarte bine acolo cata vreme cunosti limba. Trebuie neaparat sa mergi la scoala de limba acolo, eventual ulterior faci niste cursuri de specializare pe domenii in care sunt cautate la ei...eu n-am auzit pe cineva sa nu-si gaseasca de lucru acolo, daca chiar a vrut. dar limba e un "must". Nu stiu ce-ai terminat tu, s-ar putea sa nu-ti foloseasca deloc acolo - in schimb te reprofilezi cu usurinta. Nu stiu copilului cel mare cum ii va fi cu scoala acolo...cu cel mic sunt convinsa ca n-o sa fie nici o problema. Adina + [copil]Olivia 04.03.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina, ma gandesc totusi ca daca sotul ei a fost asa motivat sa bata drumul pana la Bucuresti pentru cursuri de suedeza, cam greu sa o dea in bara. Pare un om serios in ceea ce face. Ma gandesc ca atat timp cat iti vezi de treaba nu iti intrerup contractul. Eu am fost gica-contra la plecarea impreuna, dar daca lucrurile s-au asezat asa poate e mai bine. Pregateste-te oricum si pentru momente mai putin roze. Nu va inchiriati un apartament mai mare decat necesarul. Va fi si mai greu de mobilat si cheltuielile de intretinere vor fi mai mari. Grow where you're planted.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valicam , felicitari sotului pentru contract, si va doresc sa intampinati cat mai putine obstacole odata ajunsi acolo.Noi am plecat separat, adica eu cu baiatul am venit dupa 6 luni, dar nu despre asta vreau sa vorbesc , ci as vrea sa te intreb(nu stiu daca ai mai spus, iarta-ma daca te fac sa repeti)daca copii tai cunosc cat de cat limba, pentru ca spuneai ca odata ajunsi ei vor merge la scoala, si iar nu stiu in ce clasa sunt.De ce te intreb?Pentru ca poate daca imi vei raspunde ma vei ajuta si pe mine sa fiu mai optimista in legatura cu inceperea scolii.Vad ca tu nu iti pui nici o clipa problema ca ai tai copii odata inceputa scoala in septembrie nu vor face fata cand vor merge undeva unde nu inteleg o boaba, dar trebuie sa faca cot la cot cu colegii . Al meu baiat incepe aici in Germania scoala in septembrie si cu toate ca stie cat de cat limba , tot nu pot fi decat speriata de asta.Stiu ca sunt ajutati, ca li se ofera cursuri de limba, dar una peste alta ei vor avea de facut teme , de expus lectii ...in limba tarii respective. Iti spun asta nu ca sa te sperii , pentru ca si eu eram foarte euforica cand am plecat incoace, ci ca sa privesti cat mai realist aspectele. Urmaresc cu interes ce ti se explica la subiect, de catre fete mai experimentate care au trecut peste astea si au reusit sa se integreze, tocmai pentru ca si eu am de invatat din raspunsurile lor.Inca odata multa bafta si acomodare usoara. Inca ceva...al meu sot vine seara pe la 8 cel mai devreme de la servici, deci si singuratatea va fi putin un factor care poate influenta optimismul meu, cu toate ca eu acum am cateva prietene cu care mai vorbesc la telefon , dar cu toate astea tot singura ma simt si nu pot vedea rezolvarea asa usor la unele probleme...dar sper ca la tine sa nu fie cazul roxy[gravi][baietel]Alex sunt in saptamana 34 [i] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina Iulia, multumesc mult pentru prezentarea aspectelor pozitive si negative in ceea ce priveste munca si viata in Suedia. Asa cum am mai spus, sotul meu a petrecut o zi vazand ce face un medic in spital. Stie ce il asteapta, i-au fost prezentate conditiile de munca si faptul ca pentru inceput va fi "subdoctor", adica nu va putea lua decizii singur, dar asta va dura o vreme doar. Pana cel de "deasupra" va decide acest lucru. Sotului meu i-a placut foarte mult cum se lucreaza acolo, nu crede ca nu se va putea adapta. Locul unde vom merge noi are cea mai blanda clima din Suedia, e cea mai insorita parte a Suediei. Cel mai greu, dupa parerea mea, va fi partea de iarna cu noptile lungi...dar e chestie de obisnuinta. Multumesc mult pentru urari! [flo] Clover, mutumesc mult![asia][flo] roxy, fetele din Suedia mi-au raspuns ca fetita de varsta scolara nu va intra direct in scoala pana nu va invata limba. La fel au spus si doctorii cu care s-a intalnit sotul meu in Suedia si care l-au intrebat despre familia lui. Abia dupa un timp, in functie de cat de repede va invata fetita limba suedeza, i se va da un test ca sa vada in ce clasa va fi pusa. Eu de asta nu-mi fac prea mari probleme, ea nu va trebui sa faca fata de la inceput orelor de curs, doar invatarii limbii... n-am de unde sa stiu de aici cum va fi, cat de repede va invata. Ea stie limba engleza binisor, se descurca intr-o conversatie simpla, atat cat sa se descurce acolo pana incepe sa invete suedeza, sa ceara eventual ce are nevoie. In Suedia e un procent mare al populatiei care vorbeste engleza. Cea mica e la gradinita. De ea, toti suedezii carora le-a povestit sotul meu despre familia lui, au spus ca-i va fi cel mai usor. Fetele nu stiu defel suedeza, n-am avut cum invata nici eu, copiii nici atat... Iti urez si eu integrare usoara, esti cu un pas inaintea mea si poate ne vom mai intalni la subiecte despre emigrare si integrare. Mult succes! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Revin cu o intrebare: ce acte ar trebui sa traduc si sa iau cu mine in Suedia, ma gandesc la acte de nastere, casatorie, acte de studii...dar oare ce altceva ar mai trebui? Cartea de munca ar folosi la ceva? PS. In septembrie trebuie sa fim in Suedia [bis].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...