Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum procedam la plecarea din tara?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by valicam
Revin cu o intrebare: ce acte ar trebui sa traduc si sa iau cu mine in Suedia, ma gandesc la acte de nastere, casatorie, acte de studii...dar oare ce altceva ar mai trebui? Cartea de munca ar folosi la ceva? PS. In septembrie trebuie sa fim in Suedia [bis].
io n-am avut cartea de munca si nici nu i-am dus lipsa :-) nu mi-a cerut-o nimeni niciodata. la inceput cand cautam de lucru in scrisoarea de intentie (sau cum ii zice) specificam doar unde am lucrat si ce si atat. niciodata n-am fost nevoita sa dovedesc (dupa principiul " på heder och samvete" - pe onoare si constiintza :-) )in schimb acte de studii da. oricum daca ai nevoie te poate oricand ajuta cineva de acasa, nu? tu nu vei primi nici un ajutor (pentru ca sotzul lucreaza), vei primi in schimb alocatia pentru copii care e o suma destul de frumusica. dupa cum probabil deja stii apartamentele is dotate cu garderobe, dulapuri de bucatarie, aragaz, frigider, congelator, deci scapati de niste cheltuieli. masina de spalat nu, dar fiecare grup de locuinte are spalatoria ei, deci nu e o necesitate pentru inceput. p.s nu uitati de cererile la migrationsverket. foarte important nu numai pentru dreptul de sedere si munca ci si pentru cele zece cifre fara de care puteti intampina probleme (cont la banca, casa de asigurari, leverantori de curent, internet, samd) dupa ce v-ati inregistrat la migrationsverket (via internet) - amanunte iti pot da pe pm, mergeti la skatteverket/folkbokföring. acolo veti primi asa zisul samordningsnummer in loc de personnummer-ul pe care toti cu dreptul de sedere permanent il au. pentru cei care locuiesc provizoriu in Suedia dar mai mult de un an e acest samordningsnummer. ne auzim, daca nu mai devreme in septembrie [tel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
este bine sa ai diploma de la univ,foaia matricola,pensum(tot ce ai studiat la univ ,discipline de invatamint disecate pe capitole)asta in caz ca vrei sa te reprofilezi. ptru copii foaia cu vaccinurile,bolile prin care au trecut(fisha lor medicala),de la scoli adeverintele de scolarizare,materiile parcurse.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult![flo] Se pare ca cei din Suedia sunt preocupati de sosirea noastra acolo...tipa care se ocupa cu personalul de la spital unde va lucra sotul meu, a sunat si i-a cerut sotului meu datele de nastere ale copiilor, ca sa ii poata inscrie la scoala si gradinita si i-a spus sotului meu ca va reveni cat de curand cu un telefon ca sa ne spuna despre apartament, acum e in cautare. Ma bucur ca nu vom fi tocmai "in strada" :)). Deja ne gandim cu emotii ce ne asteapta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vali, ma bucur sa citesc ca esti in febra pregatirilor, succes cu actele si restul, iti tin pumnii. [flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Ajutati-o pe Diana[/url] ************ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul Help-Line[/url] ************ mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by valicam
Multumesc mult![flo] Se pare ca cei din Suedia sunt preocupati de sosirea noastra acolo...tipa care se ocupa cu personalul de la spital unde va lucra sotul meu, a sunat si i-a cerut sotului meu datele de nastere ale copiilor, ca sa ii poata inscrie la scoala si gradinita si i-a spus sotului meu ca va reveni cat de curand cu un telefon ca sa ne spuna despre apartament, acum e in cautare. Ma bucur ca nu vom fi tocmai "in strada" :)). Deja ne gandim cu emotii ce ne asteapta...
Si eu locuiesc in Suedia, ne-am muta acum ceva timp din Danemarca. Te pot ajuta cu cateva sfaturi daca ai nevoie. Pe scurt doar ca sa te incurajez. Vreamea nu este atat de cumplita cum se crede. Mie mi se pare mult mai suportabila decat cea din Romania cu temperaturi extreme. In principiu nu cred sa fie o problema cu perioada de proba. Este o formalitate si nu cred ca te trimit inapoi, excluzand cazul in care sotul tau ar face cine stie ce lucruri nemaiauzite. Tb sa tii cont ca limba suedeza nu este chair cea mai usor de invatat. Noua cel mai greu ne-a fost sa ne gasim o casa unde sa locuim. Firma ne-a asigurat/platit un apartament pentru 2 luni, timp in care ar fi trebuit sa gasim ceva de locuit. A fost aproape imposibil, si a trebuit sa angajam o firma care sa ne caute casa si sa se ocupe de relocarea noastra. In general ar trebui sa vorbiti si depre relocare cu firma, noua de exemplu ni s-a platit transportul de mobila, o suma de bani ca relocare, precum si cursuri de suedeza gratuite. Apoi in Suedia nu gasesti totdeauna loc la gradinita/scoala imediat. In general ei spun maxim 3 luni. Insa poti sa suni la comuna, sa explici situatia si sunt destul de draguti, vorbiti destul de mult cu cei de la resurse umane de la firma sa va ajute. Cereti ajutor si pentru aplicare/completare acte pentru inregistrare ca rezident suedez. Oricum alocatia pentru copii care nu este deloc fff mare (in general acopera cat platesti gradinita, pt 2 copii cred ca este 2100 SEK) o sa iti vina cateva luni mai tarziu dupa ce voi va inregistrati. Copiii prima luna nu vor beneficia de alocatie, si cred ca nici de asigurare. Oricum, parerea mea este ca dintr-un singur salariu,te poti descurca dar nu stralucit. daca doresti da-mi un PM si te pot ajuta si cu alte info. Mult noroc. Anja
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu cred ca ar trebui sa pleci o data cu el...ai putea sta o luna maximum 2 dar 6 luni e deja prea mult totusi e jumatate de an.Oricum va va duce lipsa si va va vrea cat mai repede acolo... Irina [mamica] lui [copil] Pierre-Sebastien montaj Sebastien http://www.onetruemedia.com/otm_site/share_work?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601 paginutza colorata www.totsites.com/tot/babysebastien pozici http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am bagat si eu in seama..Am scris numai prostii...mii de scuze[flo][flo][flo] Irina [mamica] lui [copil] Pierre-Sebastien montaj Sebastien http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=336a8e388908e126cef388 paginutza colorata www.totsites.com/tot/babysebastien pozici http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Irina, nu ai deranjat deloc. Intre timp, asa cum probabil ai citit, lucrurile s-au aranjat, vom pleca impreuna, undeva in jur de 4-11 septembrie. Inca nu stim exact data, trebuie sa soseasca "hartia" care ii da drept sotului meu sa profeseze in Suedia. Ar trebui sa soseasca la sfarsit de august, inceput de septembrie... Stim deja ca avem apartamentul rezervat, nu ne asteapta nimeni sa zugravim acolo, e mobilat cu tot ce ne trebuie, vom duce doar haine cu noi si ce nu reusim sa ducem vom face pachete, stim deja adresa unde sa le trimitem. Chiria e rezonabila si dupa calculele noastre, speram sa ramanem cu bani astfel incat sa ne descurcam. Emotiile sunt mari, bucuria si mai mare. O sa va scriu impresiile mele din Suedia, abia astept! Un we minunat alaturi de cei dragi. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Super...si noi abia asteptam sa ne scrii de acolo.. Mii de [pup] Irina [mamica] lui [copil] Pierre-Sebastien montaj Sebastien http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=336a8e388908e126cef388 paginutza colorata www.totsites.com/tot/babysebastien pozici http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...