Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum procedam la plecarea din tara?


Recommended Posts

valicam, exemplele care le dai tu sotului, cu cei plecati in canada, america sau australia nu sunt valide, pt ca nu au nicio legatura cu situatia voastra. e o diferenta ca de la cer la pamant sa emigrezi (sa ai drept de lucru oriunde), si alta sa te duci pe un contract temporar de lucru. eu nu vad de ce atata tambalau pt 6 luni (sau mai putine) in care sotul se va duce singur. din postarile tale si eu citesc doar ambitie sa pleci, iar copii sunt doar un pretext ca sa obti ce doresti tu. s-ar putea ca sotul tau sa vada tot asta in argumentele tale. inteleg sa fi mers si tu daca ai fi stiut limba, dar asa intreaga situatie va atarna tot pe umerii lui. nu ai fi nici prima nici ultima care sta cateva luni departe de sotz. iar copiilor le-ar fi mai bine intr-un mediu familiar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by speed
quote:
Originally posted by aschiutza
. Amu pt doctori stresul e mare, mai ales daca lucreaza la spital. Nu e asa de sigur ca ii va fi usoara adaptarea.
total de acord.si crezi ca e corect ca in conditiile astea sa se ocupe de gasitul,amenajatul unui apartament,batut drumuri cu inscrierea la scoli a copiilor,si asa mai departe?
Pai Speed mama, daca nu pleaca cu familia pt cine sa caute scoala? Iar un barbat singur nu are neveoie sa tot amenajeze un apartament. Lui ii e suficient un pat si o masa. In schimb daca are familia, trebuie sa alerge in sus si in jos cu amenajatul si inscrisul s.a.m.d. Pt toate astea trebuie sa stii un pic din limba, si eu am inteles ca Valicam nu stie prea mult suedeza, deci ar avea nevoie de sot pt una-alta. --------------------- Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aschiutza
quote:
Originally posted by speed
quote:
Originally posted by aschiutza
. Amu pt doctori stresul e mare, mai ales daca lucreaza la spital. Nu e asa de sigur ca ii va fi usoara adaptarea.
total de acord.si crezi ca e corect ca in conditiile astea sa se ocupe de gasitul,amenajatul unui apartament,batut drumuri cu inscrierea la scoli a copiilor,si asa mai departe?
Pai Speed mama, daca nu pleaca cu familia pt cine sa caute scoala? Iar un barbat singur nu are neveoie sa tot amenajeze un apartament. Lui ii e suficient un pat si o masa. In schimb daca are familia, trebuie sa alerge in sus si in jos cu amenajatul si inscrisul s.a.m.d. Pt toate astea trebuie sa stii un pic din limba, si eu am inteles ca Valicam nu stie prea mult suedeza, deci ar avea nevoie de sot pt una-alta. --------------------- Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
Eu am inteles altceva, ca sa aiba timp o luna sau doua sa caute un apartament asa cum avem nevoie, deci nu se culca pe o ureche acolo in perioada in care noi ramanem in tara, va avea si el de lucru acolo...plus cautarea scolii si a caminului... Sau n-am inteles eu bine ce inseamna "pregatirea terenului"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by aschiutza
quote:
Originally posted by speed
quote:
Originally posted by aschiutza
. Amu pt doctori stresul e mare, mai ales daca lucreaza la spital. Nu e asa de sigur ca ii va fi usoara adaptarea.
total de acord.si crezi ca e corect ca in conditiile astea sa se ocupe de gasitul,amenajatul unui apartament,batut drumuri cu inscrierea la scoli a copiilor,si asa mai departe?
Pai Speed mama, daca nu pleaca cu familia pt cine sa caute scoala? Iar un barbat singur nu are neveoie sa tot amenajeze un apartament. Lui ii e suficient un pat si o masa. In schimb daca are familia, trebuie sa alerge in sus si in jos cu amenajatul si inscrisul s.a.m.d. Pt toate astea trebuie sa stii un pic din limba, si eu am inteles ca Valicam nu stie prea mult suedeza, deci ar avea nevoie de sot pt una-alta. --------------------- Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar
pai aschiutza draga, valicam nu punea problema daca sa plece sau nu.oricum vor pleca cu totii.ea intreba daca sa plece sotul mai intii-si sa se ocupe de amenajarile pomenite mai sus- si apoi sa mearga si ei sau sa plece impreuna...citeste cu atentie mesajele ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

speed, daca nu intelegi ce se scrie pe aici, nu e deloc vina mea. Mai citeste o data, copacel, poate reusesti. Nu-i nimic asa senzational in faptul ca bulversezi copilul cum ti se pare tie. Copilul are nevoie de stabilitate, iar intre a lipsi tat-su citeva luni de linga el si a tine legatura telefonic pina isi aranjeaza ploile acolo si "a ramine fata parinti" e o diferentza enorma pe care tu probabil nu o percepi. O multime de oameni pleaca in delegatii sau cu contracte temporare, ce mare drama, ca-s o gramada de posturi care presupun mobilitate. Trebe chiar asa sa iti cari nevasta imediat dupa tine peste tot, sa dai copiii la scoala tot acolo, si sa fii legat non stop la citiva m. de ei?! Nu poti nici macar sa pleci inaintea lor sa aranjezi de locuintza si sa vezi conditiile?! In cazu' asta mai bine te lasi pagubash si te faci agricultor. Stai acolo in curtea ta cu catzel si purcel, cu tot. PS: iar ai inteles gresit.
quote:
pai aschiutza draga, valicam nu punea problema daca sa plece sau nu.oricum vor pleca cu totii.ea intreba daca sa plece sotul mai intii-si sa se ocupe de amenajarile pomenite mai sus- si apoi sa mearga si ei sau sa plece impreuna...citeste cu atentie mesajele ei.
Sotul in discutie vrea sa-si aduca familia doar DACA va trece de perioada de proba si va fi angajat pe termen nelimitat. Nu scrie nicaieri ca "oricum vor pleca toti". El vrea sa plece toti daca e ceva definitiv. Sa iti mai traduca cineva.... [alcool] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by BalMascat
valicam, exemplele care le dai tu sotului, cu cei plecati in canada, america sau australia nu sunt valide, pt ca nu au nicio legatura cu situatia voastra. e o diferenta ca de la cer la pamant sa emigrezi (sa ai drept de lucru oriunde), si alta sa te duci pe un contract temporar de lucru. eu nu vad de ce atata tambalau pt 6 luni (sau mai putine) in care sotul se va duce singur. din postarile tale si eu citesc doar ambitie sa pleci, iar copii sunt doar un pretext ca sa obti ce doresti tu. s-ar putea ca sotul tau sa vada tot asta in argumentele tale. inteleg sa fi mers si tu daca ai fi stiut limba, dar asa intreaga situatie va atarna tot pe umerii lui. nu ai fi nici prima nici ultima care sta cateva luni departe de sotz. iar copiilor le-ar fi mai bine intr-un mediu familiar.
Stiu despre diferentele de a pleca in Canada sau Suedia, am spus deja intr-o postare anterioara. Pacat ca asta se intelege din postarile mele, e adevarat ca imi doresc enorm de mult sa plec dar nu mi-as pune nici o clipa copii in fata, nu i-as duce acolo "tarandu-i" dupa mine cum le place unora sa spuna, doar ca sa-mi satisfac eu incapatanarea, in nici un caz...de aceea v-am cerut parerea, dar nu pot sa va spun deja: gata, m-ati convins...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
speed, daca nu intelegi ce se scrie pe aici, nu e deloc vina mea. Mai citeste o data, copacel, poate reusesti. O multime de oameni pleaca in delegatii sau cu contracte temporare, ce mare drama, ca-s o gramada de posturi care presupun mobilitate. Trebe chiar asa sa iti cari nevasta dupa tine peste tot, sa dai copiii la scoala tot acolo, si sa fii legat non stop la citiva m. de ei?!
[:D] [:D]pai nu-i nici vina mea ca tu nu intelegi niste situatii simple si expuse foarte clar.mai citeste odata despre ce vorbea valicam,poate copacel sau nu,iti vei da seama ca nu e vorba de nici o delegatie sau post ce presupune mobilitate....e vorba de decizia de a parasi tara impreuna sau nu,in conditiile in care vor sa se stabileasca in strainatate pentru totdeauna.da nu-i bai,incetisor,incetisor poate intr-o buna zi vei fi si tu capabila sa raspunzi la obiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

speed, io am trecut de perioada 2-3 ani in care imitam papagaliceste ce mi se spune. [:D] Trebe sa treci si tu de faza asta, inainte sa incepi exercitiile de logica. Iar urmatoare faza e sa renunti la dramatizari: vaaaii...a plecat taticu' fara noooi..... Omu' ala se duce sase luni pe contract temporar, de proba, dupa aia se pune problema stabilirii definitive, daca se pune. Daca nu vine inapoi dupa 1 sapt, 1 luna, doua, trei. Si el vrea sa-si aduca familia doar DACA se vor putea stabili definitiv. Greu, nu? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by valicam Nu vrem sa mergem sa facem bani, vrem sa ajungem sa traim acolo definitiv. Dorinta de a pleca din tara e foarte demult inradacinata si probabil nu-mi imaginam plecarea noastra altfel decat toti impreuna. Initial a fost Canada si de aceea ma gandeam asa. Canada a cazut din motive de job pentru sot, acolo n-ar fi devenit medic decat daca incepea din nou facultatea. Asa ca ne-am reorientat spre Europa. Iar anul trecut s-a ivit portita asta care a ramas deschisa. In mintea mea plecarea se facea la fel, impreuna.
uite aici elise,citeste mesajul postat de autoarea subiectului,daca nu-i un efort prea mare pentru tine si daca nu sta in calea desfasurarilor tale artistice...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

speed si eu am senzatia ca citesti cam cu...viteza. e o diferenta intre a pleca pe un job temporar cu perioada de proba si ca vrei sa stabilesti in strainatate. s-ar putea ca ce vrei tu sa nu se materializeze. deci situatia nu e: pleaca cu el sau nu...ca oricum raman acolo. daca sotul s-ar duce singur, nu ar amenaja nimic primele luni, si-ar vedea strict de job si de limba. cand are un contract pe un termen mai lung si fara instabilitate, incepe sa caute un apartament mai mare. dupa ce gaseste, poate sa vina familia sa il ajute la aranjat. dar el stie ca "aranjeaza" pt mai multi ani, nu pt cateva luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...