Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum procedam la plecarea din tara?


Recommended Posts

speed, intelegi diferentza dintre "a dori", "a vrea", a visa etc si care e situatia de fapt? Asta e situatia:
quote:
sotul meu a primit o oferta de lucru in strainatate, o oferta serioasa dar care ne impune unele restrictii: contractul e pe 3 ani dar primele 6 luni sunt de proba, abia dupa terminarea celor 6 luni partenerii straini vor semna contractul definitiv pentru inca 2 ani jumate. nimic nu e sigur pana nu vede contractul in mana si daca nu il accepta cei de acolo si trebuie ca dupa cele 6 luni sa ne intoarcem in tara, ne bulversam degeaba. Mai ales pe copii...
In primul rind, un contract de doi ani jumate nu inseamna "definitiv", ci doi ani jumate. Deci nici macar dupa ce trec de primele sase luni nu pot vorbi de stabilire in tara respectiva. Autoarea subiectului n-a spus decit ca ei si-ar dori sa ramina acolo. Asa cum si tu iti doresti sa ai dreptate, dar n-ai. In schimb vad ca ai vointza. [:D] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by valicam [...... nici un caz...de aceea v-am cerut parerea, dar nu pot sa va spun deja: gata, m-ati convins...
draga valicam, noi aici nu incercam sa te convingem de nimic. doar discutam situatia ta. si normal ca atunci cand esti disperat sa fie ca tine, te lasi foarte greu convins de contrariu. daca nici sotul nu a reusit sa te convinga...nu o vom face noi. noi discutam doar de principiu, decizia va apartine voua ca familie. insa mie argumentele tale nu mi se par fiabile: copii fara tata pt 6 luni, blah blah blah. argumentele lui se apropie mai mult de rational. oare nu ti-e teama ca nu reuseste sa treaca de cele 6 luni de proba, si nu mai ajungi sa pleci si tu????????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij
Eu una am simtit pe pielea mea ce inseamna sa nu ai si ce inseamna sa ai rezidenta permanenta intr-o tara.
Da asa e si eu am simtit si altii, si totusi cu totii am plecat; sotul tau a capatat bursa o data cu tine sau unul dintre voi a fost "floricica"? (apropo : eu nu-s genul floricica) Trebuie sa mearga toti impreuna pt ca altfel moare omul de plictiseala in Suedia, eu am fost si stiu ce zic .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speed , ti se pare ca 6 luni in alta tara pt. a aduce familia ulterior acolo este sinonim cu abandonul copiilor de catre tata? Pt. Dumnezeu! Tatal meu a plecat DE TOT cand eu eram in primara si nu m-am simtit abandonata , nu am plans cu perna in gura prin colturi si nu a fost nimic. Nu trebuie sa hiperbolizezi totul. http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
mey, da' pe asta cu floricica de unde ati scos-o? [zz] daca familia vrea sa fie impreuna si unu' dintre ei nu are posibilitate sa munceasca ala-i floricica? asta la modul general fara legatura cu situatia lu' valicam
Eu am zis ca una e sa se duca doar nevasta ca o floricica, fara responsabilitati, si alta cu copii. Retrag termenul floricica, n-a vrut sa fie peiorativ.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

valicam,la fel ca si fetele,am sesizat si eu dorinta asta a ta,de a pleca Cu Orice Pret din tara. Dar sa stii ca,una e sa vizitezi o tara,alta e sa locuiesti in ea. Si nu sunt nici prin alte tari cainii cu colacii in coada. Eu sunt in Spania si vorbesc fluent spaniola de 2 ani de zile,dinainte cu mult sa vin si crede-ma ca,mi-a fost f greu. Stateam toata ziua in casa,pana sa cunosc si eu un om doi,si-l asteptam pe el sa vina de la munca,sa am cu cine vorbi. Si tine cont,ca vorbeam limba !! Si tot mi-a fost greu. Si nici nu eram aici cu copil,sau ceva de genul ! Inafara de dorinta ta de a pleca,am observat ca,tu nu ai deloc incredere in sotul tau. Ti-e teama ca in 6 luni isi va gasi pe altcineva in Suedia ? [8)] Am vazut ca,l-ai presat f mult,cu chestia asta cu plecatul.Asa reiese din postarile tale. Si,la fel ca si celelalte fete,sunt de acord cu faptul ca, El ..trebuie sa plece singur cel putin 4 luni,daca nu chiar,6-pana vede si omul daca il accepta in continuare sau nu. Sa stii ca,nu e imposibil sa astepti.Cu rabdare se fac lucrurile.Nu te purta ca o adolescenta ! Ai 2 copii.Ei sunt pe primul loc. Observ ca,tie iti e f teama ca nu cumva sa te paraseasca sotul ! Never say never !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...