Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clientela politica portocalie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Avem doua optiuni: 1. rau cu rau, dar mai rau fara rau...categoria portocaliu cu personalitate; 2. raul cel mai mic, categoria opozitie. Ei bine, eu ma incadrez la al doilea punct, oricat ati spune, liberalii reprezinta o solutie decenta fatza (repet, fatza) de ceea ce se intampla acum pe scena politica. Rufus, frauda, frauda, da' noaptea? Si apoi, ia mai da-i in...nu ei se laudau ca se lupta cu sistemul ticalosit? Niste ordinari si demagogi. Ptiu, mi-e o sila de ipocrizie!! Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Avem doua optiuni: 1. rau cu rau, dar mai rau fara rau...categoria portocaliu cu personalitate; 2. raul cel mai mic, categoria opozitie. Ei bine, eu ma incadrez la al doilea punct, oricat ati spune, liberalii reprezinta o solutie decenta fatza (repet, fatza) de ceea ce se intampla acum pe scena politica. Rufus, frauda, frauda, da' noaptea? Si apoi, ia mai da-i in...nu ei se laudau ca se lupta cu sistemul ticalosit? Niste ordinari si demagogi. Ptiu, mi-e o sila de ipocrizie!! Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Ar fi trist sa fie numai doua optiuni pana la alegeri. Sper totusi sa se mai schimbe ceva ca si unii si altii, chiar si ceilalti ca sa fim corecti si-au dat cu stangu-n dreptul cat au fost la guvernare, iar clientela politica e la alegere dupa preferinta culorilor: portocalie, galbena, rosie. Iar asta cu raul cel mai mic ne-a dus la alegerea pana acum a lui Iliescu si a lui Basescu. Cat mai repetam aceeasi greseala ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingrid, eu stiu foarte bine cum se desfasoara sedintele in Camera Deputatilor. In primul rand, majoritatea se foloseste de pozitia sa pentru a obtine ce vrea. De la vot si pana la stabilirea (sau infirmarea) ordinii de zi. Intotdeauna, majoritatea a facut ce a vrut, uneori peste regulamentele care le reglementeaza activitatea deputatilor. Adu-ti aminte de suspendarea lui Basescu, facuta neconstitutional, dar cu invocarea incalcarii constitutiei. A contat ca nu trebuia suspendat? Nu, a contat dorinta unei majoritati in parlament. Iar daca majoritatea a decis ca Basescu a incalcat constitutia, n-a mai contat ca Curtea Constitutionala (cea care-i invocata astazi la tot pasul de opozitie) a zis ca n-a incalcat-o. Ca vorbesti de noapte...lucrarile ajung la acea ora tarzie din cauza opozitiei. Pana la un moment dat, se merge din pauza in pauza, pentru ca opozitia, neavand majoritate, actioneaza doar prin cuvantari, replici la cuvantari si pauze (de fapt timp pentru consultari in cadrul grupului parlamentar, ba PSD, ba PNL). Scopul acestor trageri de timp este incercarea "subtierii" numarului de parlamentari, pentru lipsa de cvorum. Cand socotesc ca din parlamentarii puterii au plecat destui, se retrag de la lucrari. O prostie, pentru ca, cei ce cunosc fenomenul, stiu ca e inutil, din doua motive: unu, se voteaza oricum, manual, ca sa nu se inregistreze electronic votul; si doi, presupunand ca se suspenda sedinta pentru absente, se reia a doua zi, apoi a treia zi...e o joaca la nesfarsit. Rolul opozitiei este altul, in opinia mea, o lupta continua pentru propriile idei, nu o abureala de copii razgaiati, daca nu le convine ceva, isi iau jucariile si pleaca. Dupa ce injura. Accept faptul ca tu consideri varianta liberala ca fiind una decenta. Eu nu consider asa ceva. Nu, nu si iar nu. Nu numai ca sunt acolo o gramada de parveniti si neaveniti, absolut incompetenti prin impotenta politica pe care o dovedesc in opzitie si pe care au dovedit-o cand au guvernat; dar si pentru faptul ca scorul lor electoral e mic, ei sunt putini si nu pot reusi fara aliatii lor, PSD, un lucru contra naturii (recunosti, da?) si absolut inacceptabil, dupa mine. Faptul ca ambele tabere arata spre ceilalti cu degetul, strigand ca-s vinovati, nu face altceva decat sa le descopere caracterul adevarat, lucru de care ei nu se sfiesc, pentru ca noi, oricum, suntem prea orbi sa vedem. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici asa sa fii nihilist in toate. Ala nu-i bun, altul e corupt, eliminam pe toti si ramanem cu ce? Iti spun de ce mi-e frica cel mai mult: de nebuni ca Vadim si Funar. Poate ca poporul s-a lamurit demult in ceea ce-i priveste, poate nu. In plus apare cate un Becali, acestia sunt produsul nostru (generic spus, ca al meu sigur nu-i). Atunci normal ca prevaleaza logica intr-o alegere, daca ai nevoie de unt si nu-s decat 3 feluri pe raft, alegi din acelea trei, nu pleci acasa si stai flamand. Jocul opozitiei, care vrei sa fie rolul ei? Sa aplaude? Sa plece de tot? Si tu si Espiritu incercati sa va convingeti ca nu exista o solutie viabila azi. Nu-i adevarat, exista. Doar sa nu fii inversunat si sa analizezi cu atentie, sa pui in balanta tot ce-i negativ si tot ce-i pozitiv. Raman la ideea ca, independent de masluirile, marsaviile, afacerile care s-au facut de o parte si de alta a esichierului politic in cei 20 de ani, PDL i-a intrecut pe toti. A invatat de la cei mai buni in domeniu si i-au depasit cu succesuri. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Nici asa sa fii nihilist in toate. Ala nu-i bun, altul e corupt, eliminam pe toti si ramanem cu ce? Iti spun de ce mi-e frica cel mai mult: de nebuni ca Vadim si Funar. Poate ca poporul s-a lamurit demult in ceea ce-i priveste, poate nu. In plus apare cate un Becali, acestia sunt produsul nostru (generic spus, ca al meu sigur nu-i). Atunci normal ca prevaleaza logica intr-o alegere, daca ai nevoie de unt si nu-s decat 3 feluri pe raft, alegi din acelea trei, nu pleci acasa si stai flamand.
Din punctul meu de vedere, solutia e monarhia, si voi sustine asta pana in panzele albe. Un rege are onoare si demnitate, asa incat macar de rusinea obrazului fata de rudele incoronate din Europa e mai interesat de soarta poporului sau decat hienele cocotate prin parlament si guvern. Proud [gravi]27+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bruxinha
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Nici asa sa fii nihilist in toate. Ala nu-i bun, altul e corupt, eliminam pe toti si ramanem cu ce? Iti spun de ce mi-e frica cel mai mult: de nebuni ca Vadim si Funar. Poate ca poporul s-a lamurit demult in ceea ce-i priveste, poate nu. In plus apare cate un Becali, acestia sunt produsul nostru (generic spus, ca al meu sigur nu-i). Atunci normal ca prevaleaza logica intr-o alegere, daca ai nevoie de unt si nu-s decat 3 feluri pe raft, alegi din acelea trei, nu pleci acasa si stai flamand.
Din punctul meu de vedere, solutia e monarhia, si voi sustine asta pana in panzele albe. Un rege are onoare si demnitate, asa incat macar de rusinea obrazului fata de rudele incoronate din Europa e mai interesat de soarta poporului sau decat hienele cocotate prin parlament si guvern. Proud [gravi]27+
sincer si eu as merge pe mana monarhiei. I'm not crazy my reality is just different than yours !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S Raman la ideea ca, independent de masluirile, marsaviile, afacerile care s-au facut de o parte si de alta a esichierului politic in cei 20 de ani, PDL i-a intrecut pe toti. A invatat de la cei mai buni in domeniu si i-au depasit cu succesuri.
Nu stiu, poate ai dreptate. Si? Ce-i cu asta? Incepi si tu ca Ponta, inciudat la alegeri ca ei furau mai putin pe vremuri? Hai sa fim seriosi...ca n-au murit oamenii onesti in tara asta, de trebuie sa ne blocam in maimutoii astia de se baga in seama sa-i votam noi. Il vrei pe Antonescu? Treaba ta! Si eu il vreau pe Regele Mihai. Macar vorbim de o legenda, nu de un vagabond. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei na, unde dai si unde crapa. Vagabond...pe toate le-am auzit, dar asta e o noutate. Propun sa sfarsim cu caracterizarile, deoarece Basescu castiga detasat daca ma apuc de o analiza amanuntita. Da, as prefera si eu monarhia. Dar ciobanii din politica nu stie sa zica alteta regala. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...