Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clientela politica portocalie


Recommended Posts

Lali, daca spuneai asa de la inceput... Am intrebat mai sus ce ar trebui sa faca opozitia? Cand fraude nerusinate se petrec in fata camerelor de luat vederi, cand puterea nu-si mai ascunde faradelegie, opozitia chiar crezi ca are vreo sansa? sa joace o miuta, eventual, sa fluiere, sa ce? Poate sa se joace de-a guvernul, se aduna toti, isi pun ministrii si premier si iaca, avem un duplicat. Sa nu se mai intrebe toti, oare ce face opozitia? Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ups, acum cand ti-am devenit simpatica sa ma explic din nou: ce poate face opozitia ? Sa vina cu un proiect, habar n-am cu ce dar la cat de aiurea e tara asta sunt destule de facut. Sa-l sustina in Parlament, la tv, sa pice la vot eventual si apoi sa spuna, vedeti asta e lucrul bun pe care-l vom face noi cand vom fi la guvernare. Si apoi altul, si altul. Sa pregateasca cateva idei, proiecte cu tot cu oamenii care sa le poata pune in practica si sa ni-i arate in stand by. Sa arate ca gandesc, ca au creier ca sunt o alternativa nu numai la clientela politica. Mi se pare lipsa de inteligenta modul in care ambele partide inteleg sa faca acum opozitie. Mi se pare populism chiar si in opozitie sa sustii idei nerealiste, sa vorbesti numai si numai despre cat de rai sunt cei de la putere cand nici tu nu ai fost foarte departe cat ai guvernat. OK, o parte din opozitie poate vorbi in termeni de huo! si jos! , dar trebuie sa mai existe o parte care sa vorbeasca si constructiv pentru ca, oricand demolezi ceva trebuie sa pui ceva in loc. Aici e marea noastra problema, mereu: noi nu avem ceva bun de pus in loc, ne concentram mereu pe a distruge si am devenit foarte buni la asta. In cel mai bun caz alegem din doua rele pe cel mai mic ... dar e tot rau, nu e bun. Asta nu pot eu sa suport la actuala opozitie, critica mereu si uita ca si ei am mancat la aceeasi masa si ca sunt aceiasi. Pe mine inca nu m-au convins ca nu ar face exact la fel daca ar ajunge la guvernare. Rotim cu disperare aceiasi oameni politici care nu au nimic concret si bun de facut pentru noi. De aceea nu pot sa-i sustin, eventual, din lipsa de altceva sa-i votez, desi m-am cam saturat de aceasta motivatie de vot si recunosc ca e gresita. Si mai e ceva: Crinutul din punctul meu de vedere nu e un liberal de frunte care sa merite. Din pacate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Ups, acum cand ti-am devenit simpatica sa ma explic din nou: ce poate face opozitia ? Sa vina cu un proiect, habar n-am cu ce dar la cat de aiurea e tara asta sunt destule de facut. Sa-l sustina in Parlament, la tv, sa pice la vot eventual si apoi sa spuna, vedeti asta e lucrul bun pe care-l vom face noi cand vom fi la guvernare. Si apoi altul, si altul. Sa pregateasca cateva idei, proiecte cu tot cu oamenii care sa le poata pune in practica si sa ni-i arate in stand by. Sa arate ca gandesc, ca au creier ca sunt o alternativa nu numai la clientela politica. Mi se pare lipsa de inteligenta modul in care ambele partide inteleg sa faca acum opozitie. Mi se pare populism chiar si in opozitie sa sustii idei nerealiste, sa vorbesti numai si numai despre cat de rai sunt cei de la putere cand nici tu nu ai fost foarte departe cat ai guvernat.
Asta este motivul pentru care nu putem avea incredere in alternativa liberala si psd-ista. Nu numai ca am dubii, dar sunt absolut sigur ca situatia va arata fix la fel cand se va produce rocada putere-opozitie, singura schimbare fiind numele partidelor. Pana si o parte din oameni va fi aceeasi, pentru ca perdantii vor parasi barca avariata, iar cei de la putere se vor grabi sa-i ia in barca lor, le trebuie voturi, nu? Opozitia (oricare a fost si pana acum, nu numai astia) nu a venit cu nimic constructiv, chiar daca a afirmat ca are numeroase alternative. Asta inseamna doar populism, cum bine zici. De aceea, nu pot fi calificati sa ceara votul pentru o alternativa. Il vor cere doar pentru interese de partid. Sa-i voteze cine vrea! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S ...pe un indiferent il recunosc de la o posta. ..... Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Nu sunt indiferenta, ca nu ma mai oboseam sa scriu. Sunt contra !
Exact asta am spus si eu. Pe un indiferent l-as recunoaste, tu nu faci parte din categoria aceea. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Nu numai ca am dubii, dar sunt absolut sigur ca situatia va arata fix la fel cand se va produce rocada putere-opozitie, singura schimbare fiind numele partidelor. Pana si o parte din oameni va fi aceeasi, pentru ca perdantii vor parasi barca avariata, iar cei de la putere se vor grabi sa-i ia in barca lor, le trebuie voturi, nu? Opozitia (oricare a fost si pana acum, nu numai astia) nu a venit cu nimic constructiv, chiar daca a afirmat ca are numeroase alternative. Asta inseamna doar populism, cum bine zici. De aceea, nu pot fi calificati sa ceara votul pentru o alternativa. Il vor cere doar pentru interese de partid. Sa-i voteze cine vrea! [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Nu se poate vorbi cu tine. In loc sa te indignezi de ceea ce vezi azi, frauda aceea de nesimtiti, faptul ca au votat sa nu se mai repete votul pentru legea pensiilor, tu o tot tii cu ce s-ar intampla daca ar veni opozitia la guvernare. Esti clarvazator cumva? Nu, nu esti, daca erai nu votai in veci cu Basescu. Sa-i ia dracu' pe hotii astia, ceea ce se intampla acum e revoltator. Mi-e rusine ca odata am crezut in pdl si am votat cu Base si clica lui de hoti. Wow, Ponta cu tot cu parlamentarii lui paraseste sala, iar hoata de Anastase zice: ei, vedeti ce fac parlamentarii platiti din banii vostri! (ma uit la tv, nu visez inca) Nu se poate atata tupeu de jigodie. Apropo, ce faceau putorile alea din putere de n-au stat sa se obtina cvorumul necesar in seara de 15? dar stim sa aratam cu degetul numai spre Crin, el chiuleste, el nu-i capabil, bine ca is restul. Capabil sa-si umple buzunarele. Vorbeste Base la parlament, oare ce spune? Nimic nou, se lupta cu sistemul ticalosit, avem deficit de incredere (hahahaha), guvernul Tariceanu a fost de vina pentru gaurile de acum, suntem un stat democratic, coruptia afecteaza increderea etc. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Ups, acum cand ti-am devenit simpatica sa ma explic din nou:
Nu e vorba nici de simpatie, nici de antipatie. Ma contrazic pe idei, nu sentimente.
Citat:
ce poate face opozitia ? Sa vina cu un proiect, habar n-am cu ce dar la cat de aiurea e tara asta sunt destule de facut. Sa-l sustina in Parlament, la tv, sa pice la vot eventual si apoi sa spuna, vedeti asta e lucrul bun pe care-l vom face noi cand vom fi la guvernare. Si apoi altul, si altul. Sa pregateasca cateva idei, proiecte cu tot cu oamenii care sa le poata pune in practica si sa ni-i arate in stand by.
http://www.pnl.ro/Public/art/5710/Pre-edintele-PNL-Crin-Antonescu-propune-un-Guvern-alternativ-format-din-11-ministere-Patru-personali.html Aici ai guvernul alternativ PNL. Eh, de joaca, chiar crezi ca va mai castiga cineva in afara de portocalii? Daca vei cauta pe net, vei gasi amendamente propuse de opozitie, dar te rog sa ma crezi ca orice ar propune, nu au majoritate. Deci... Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bai deci m-a umplut de respect si crinuletzu cu guvernu' lui... Guverne fac si eu, cinci daca vrei, in juma' de ora, pe genunchi. Dar niste masuri CONCRETE, ceva, ceva, unde putem vedea? Programe, planuri de actiune, proiecte, uite bai prostilor, cam asa ne-am gandi noi sa scoatem tara din rahat, unde putem vedea? In afara de o dragoste profunda si o fidelitate de invidiat fatza de Johanis si Vosganian, alta ceva io una-cel putin n-am vazut. Daca or fi, inseamna ca n-am citit io unde trebuia. Da' nu-s. Si anume pentru nu egzista[:D] Si ca sa te dumiresti si si tu, draga Ingrid, mai citeste tu de cate ori consideri ca e nevoie, textul de la linku' ala ultimul, pe care cu afabilitate ni l-ai indicat. Nu ca pedeapsa, ci ca sa te dumiresti despre ce e vorba in propozitie[:)] Cat priveste abilitatea de a-i mirosi pe indiferenti de la o posta... imi dai voie sa ma indoiesc de ea? Te roooog, te rog mult!Pot, pooot?[:)] Proud [gravi] 28+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ingrid, ma surprind (adica... asa cred...) limbajul si manifestarile tale, chiar daca crezi sincer ca tu ai dreptate si eu nu. Ma surprinde (de fapt, parca incep sa nu mai fiu sigur) ca nu ai decat o placa: daca nu am incredere in PNL si Antonescu, nu numai ca gresesc, dar e musai sa-mi placa Basescu si PDL. N-are nici o logica, dar ce conteaza pentru tine? Esti indignata, esti convinsa de furturile din parlament...tu te intrebi unde erau putorile puterii ca sa fie qvorum, nu sufli o vorbulita despre toate putorile opozitiei, plecate la iarba verde, cand sunt platiti de noi sa stea acolo! Si nici o vorbulita despre exact aceleasi furturi, cu vot manual, exact, exact la fel, de pe vremea conducerii intelepte a psd, pnl...tu nu-ti dai seama ce impresie lasi prin "impartialitatea" de care dai dovada? Vorbesti de amendamentele opozitiei pe net? Acolo se desfasoara activitatea parlamentara? Amendamente? Dar legi, solutii pentru criza, solutii pentru haosul pe care il creaza opozitia, cot la cot cu puterea? Nimic! Eu zic, cel putin pe mine, sa nu mai incerci sa ma convingi...am vazut destule lucruri de cand "beneficiem" de libertatea obtiunii politice, am vazut destui "suparati" ca tine pe vremea fsn-istilor atotstiutori...merci, nu mai vreau. Daca tot esti pnl-ista declarata (bravo tie!), mai folositor partidului si, de ce nu, noua tuturor in final, ar fi sa incepi cu jigodiile din PNL, ca sunt destule, in frunte cu Antonescu, "marele" om politic bun de nimic. Un PNL puternic si schimbat, e mult mai folositor tarii decat cel de acum. Ma rog, daca telul acestui partid e binele tarii. Daca incerci sa porti discutia pe aceeasi panta, da, nu se poate discuta cu mine. Nu mai am rabdare, cum aveam in 1990. Au trecut 20 de ani...n-ai remarcat? [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da nu va ingramaditi asa sa-mi raspundeti, Doamne, parca v-ati pierde locurile de munca! Sa rezum: aceeasi placa veche. Antonescu e asa si pe dincolo, opozitia doarme in papuci (btw Rufus, ziceam pe net, ca doara n-o vad pe Lali sa dea fuga la Parlament sa se informeze de motiuni, amendamente...), cand spunem mai indignati ca e porci dom'le aia din putere, ups, dar unde era opozitia si tot asa. Bine. A, ce ziceam? Ca nu sunt fesenista, pesedista si orice aduce cu ei. Asa ca, din partea mea, 20 de ani sa tot treaca si sa mai treaca inca 20, nu vad asemanarea ce ai facut-o, sa stii Rufus, ca "suparati" sunt si suporterii unei echipe de fotbal, ba inca foarte suparati. Daca vor. Sa inteleg printre altele ca injuriile tale sunt soft sau ca numai tu ai dreptul sa fii suparat? Ce dovada mai buna ati avut pe 15 ca puterea face ce vrea ea? Cred ca ar putea opozitia sa vina cu planuri recoltate direct din laboratoarele germane, ii doare pe astia fix in cot. Ingrid S si Diana Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede. Vauvenargues
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...