Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 254
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sanzi, pai bravo tie, eu platesc ca sa zica el ca are "tema", ca eu sunt cam laid back (buflea poa' sa depuna marturie [:D] )si nu cred ca dc as lua eu cartile m-as tine de teme zilnic. Asa nici nu ma uit, si le face si scot din burta corecturile cu 2 minute inainte de lectia de la Kumon. Jeez, stiu, sunt dezastru, ar tb sa i le corectez si sa il cronometrez, da' nici macar asta nu fac, cum as putea sa cumpar io caaaaarti sa ma tin zi de zi de dat temeee, de certat cu eeeel[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele stiri apropos de citiri si matematici. Tata e la noi si asa ca mai de sila, mai de mila, fi-miu invata sa citeasca in Romaneste. Tata ii scrie in fiecare seara o pagina cu povestea zilei si fi-miu o citeste cu voce tare inainte de culcare, de doua ori. [:D] Saracu' fi-miu lol Alta faza azi. Ii zic lu' copilu', "ce vrei sa mananci, sa iti fac un hot dog?" ( ca la pranz mancase spanac cu ou si nu prea mai aveam ce sa ii dau). Da el cica: "No, I ate junk food yesterday, I want healthy food!!" [:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxi [:D] fu grozav Bogdan cu junk food-ul [:D] iaca iti face copilu educatie [8D] Cu uleiurile eu am in casa de obicei masline, floarea soarelui (ca piticu de pe creier vrea doar de ala la anumite dishuri) si vegetable . Canola nu e rapita noastra? ca mie asa un flavor mi se pare a avea [:I] si nu imi place. Da gusturile difera binenteles. In urma unei discutii tot de pe DC ma tenta grape seed oil ca ar fi super healthy dar e scump si cum gatesc mult nu-mi da mina :) La lucru suplimentar eu fac acasa cu Bianca ... cumpar carti si lucram . La mate doar ca in rest la tot ce tine de en e buna de nu-mi vine nici mie a crede [:D] Teachera zice ca e un talent al ei [:)] Plus vacanta asta teachera de anul trecut a trimis acasa un caiet de math care nu au apucat sa-l mai faca in clasa [pk]. De alea de am gasi Sinzi dar nu stiu de unde pot fi luate ... sunt super faine si variate . There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai tot de la mine a auzit de healthy food, aia e healthy, aia e junk, deh, dar asa e, imi face educatie, ca vreau sa ma las pe tanjeala [:D]. I-am dat salata cu crutoane si i-am facut whole grain pasta cu shrimps[:D] La desert un smoothie de piersici, adica un fel de pure, l-a facut tata din piersici, cu blenderul de facut pure la bbi, deci a iesit un fel de pure de piersici de fapt, da buuun :)) Am luat si eu grape seed oil, dar asa e, e f. scump.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alintaroma, vezi de la ce editura e cartea si vedem online[:D] Io am din Ro...o culegere de mate pt clasa 1, dar inca nu m-am apucat de ea[q].... Mai si eu sunt lenesa...mai mult gura de mine...am intentii bune...da....timp putin...nu stiu... Eu am jucat sah in copilarie...tata m-a invatat la 4 ani...si am mers la competitii[:D]...chiar castigam... De cativa ani ma chinui sa il invat si eu pe David...si ma simt ingrozitor de vinovata ca nu imi fac timp[bang][bang] Ruxi, vreau si io un bunic ca al vostruuuu!!![q] Bunicile lui David (una profa de romana cu peste 40 de ani de invatamant si una chimista) se poarta cu David de parca are 4 luni...[q]...atatea dulcegarii la un loc nu am vazut niciodata...(de fapt mai mult mama...soacra-mea e mai "reala" asa[:D]) Sinzi , Radu si David [detectiv] psihologul [cool] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8030428cd903dfdc201bf8&source=category&category_id=all"]David[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/11552209@N04/"][foto][/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi cartea e Everyday Mathematics - the University of Chicago School Mathematics Project , editura SRA/McGraw-Hill , www.sra4kids.com Stiu ca am cautat si eu mai demult despre ei cind am vazut prima data caietul de lucru adus acasa, dar stiu ca m-am desumflat ca nu am reusit sa dau de nimic concret. Daca tu reusesti ceva , let me know [flo] Hai si joaca sah cu Bianca ca ea fuse anul trecut la clubul de sah si mai incing partide cu DH de dureaza cu zilele [:D] eu ma amuz pe seama lor. Iar bunici am vrea si noi [flo] de oricare fel ca a noastre sunt tare bolnave si nu se incumeta nici una sa vina la noi [q]. Si scopul bunicilor asta e Sinzi [:)] sa iubeasca si rasfete nepotii la maxim [pk], educatia e a parintilor. There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Deci despre Canola Oil am stabilit. E bun si eu raman la el.
Ruxij, daca zici tu asa e, ca prea pui punct cu patos. Eu te admir pe tine ca esti funny, realista si dintr-o bucata[flo], si sper ca nu iei dialogul nostru personal, dar vreu sa mai adaug un singur posting despre topicul pe care l-am initiat si despre care esti asa categorica. Intentia mea a fost sa semnalez niste facts, acum e la latitudinea fiecaruia daca sunt de interes sau nu. Pe mine una ma deranjeaza teribil campaniile platite de industrie, si ma incita la a cerceta, nu a adopta produsul prezentat in poleiala de "healthy". Mai, e foarte simplu de ce cineva scrie ce ai citat tu: in Canada si America exista lanuri imense de canola si n fabrici specializate de extractie, care tre’ sa-si vanda productia, asa ca dai cu o campanie de “best oil ever”. Uitati o sursa medicala moderata, dar obiectiva: “The campaign to promote Canola oil has been so successful that even lowly educated supermarket salesgirls might tell you that Canola oil is "the best". When you ask them why, they shrug their shoulders. So what is canola oil? According to the people who promote it, Canola oil is the "best" or "ideal" oil for human consumption. It is rich in monounsaturated fatty acids (about 60%), which are good for health. It further contains significant amounts (about 10%) of Omega-3 fatty acids, which are also good for health. Sounds convincing? Maybe. But you should ask yourself, is there such a thing as "the best" oil in the first place? People are different. They are born differently, they live in different environment conditions, they face different health issues and so on. People also eat different foods. Some eat plenty of meat, others eat plenty of vegetables... When you consider such differences, it becomes obvious that different people have different needs. So the idea that there is one "best" oil for everybody is a wrong idea to begin with. This is just marketing propaganda. The most important thing to know about what is Canola oil is this - Canola oil is an artificially created, genetically modified food. In nature, that is no such thing as a "Canola plant" that produces "Canola oil". (..)These studies all point in the same direction - that canola oil is definitely not healthy for the cardiovascular system. Like rapeseed oil, its predecessor, canola oil is associated with fibrotic lesions of the heart. It also causes vitamin E deficiency, undesirable changes in the blood platelets and shortened life-span in stroke-prone rats when it was the only oil in the animals' diet. Furthermore, it seems to retard growth, which is why the FDA does not allow the use of canola oil in infant formula.When saturated fats are added to the diet, the undesirable effects of canola oil are mitigated. Most interesting of all is the fact that many studies show that the problems with canola oil are not related to the content of erucic acid, but more with the high levels of omega-3 fatty acids and low levels of saturated fats.” - Dr Mary Enig. Scuzati fetele care nu va intereseaza, ne intoarcem la scaderi si inmultiri. Ma apuca groaza cand va fi Sophia de scoala, ca parca tare diferit e sistemul scolar si programa de cele prin care am trecut noi in Ro. Ziceti mai departe[pup], ca iau notite si bookmarkez linkuri, sa fim pe faza la timpul potrivit. Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Krissy [ (..)These studies all point in the same direction - that canola oil is definitely not healthy for the cardiovascular system. When saturated fats are added to the diet, the undesirable effects of canola oil are mitigated. Most interesting of all is the fact that many studies show that the problems with canola oil are not related to the content of erucic acid, but more with the high levels of omega-3 fatty acids and low levels of saturated fats.[/i]” - Dr Mary Enig.
Problema este ca eu suspectez si orice antipropaganda de interese comerciale. Adica au vazut unii ca prea se face propaganda la canola oil si nu li se vand lor produsele, hai sa facem antipropaganda. Makes sense. Oricum articolul e cam slabut. Canola Oil nu ca e rau, dar nu e "cel mai bun", zice autoarea. Efectele nocive sunt contracarate dc mananci si grasimi saturate (adica lapte si produse lactate, carne, nuts etc)--adica dc nu esti vegetarian din cate trag eu concluzia. Pai eu mananc, atunci care e problema. Problema nu sta in altceva, zice autoarea, ci in nivelul jos de saturated fats. No problem, nu's vegetariana. Nu mi se pare ca am de ce sa ma sperii, but thanks for the info. Eu nu o iau absolut deloc personal, sper ca nici tu. E doar un ulei pana la urma. Pe mine nu ma deranjeaza introducerea unei gene in planta rapeseed, n-am probleme cu "mdoficatul genetic". S-a introdus aceasta gena, dar acum planta exista. Nu e "artificiala", creste acolosha in pamant. Nu iti face nici un rau introducerea genei aleia, a fost bagata acolo ca sa nu fie erucic acid din ala. Asa si mulatrii sunt negri modificati genetic [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa, sa adaug un disclaimer. Stiu ca multi "feel strongly and passionately" in legatura cu mancatul cat mai organic, cat mai natural si observa cu multa multa grija ca totul sa fie cat mai natural si nealterat de procesare. Eu nu fac parte dintre voi, sper ca nu va suparati pe mine, e doar o diferenta de opinii. Nu pentru ca's needucata, ci tocmai pt. ca mai studiez si eu una-alta in meseria mea si cred ca e o utopie sa incerci sa traiesti 100% natural, in afara cazului in care iti faci ferma si mananci doar ce produci. Si nici chiar atunci. Totusi speranta de viata a crescut continuu si cred eu ca trebuie sa vedem jumatatea plina a paharului, sa facem ce putem, fara sa obsedam. Imi cer scuze dc. jignesc "organicienii" pasionati, e doar parerea mea, nu cer sa fie adoptata de nimeni si n-am interese comerciale [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...