Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Asa, sa adaug un disclaimer. Stiu ca multi "feel strongly and passionately" in legatura cu mancatul cat mai organic, cat mai natural si observa cu multa multa grija ca totul sa fie cat mai natural si nealterat de procesare. Eu nu fac parte dintre voi, sper ca nu va suparati pe mine, e doar o diferenta de opinii. Nu pentru ca's needucata, ci tocmai pt. ca mai studiez si eu una-alta in meseria mea si cred ca e o utopie sa incerci sa traiesti 100% natural, in afara cazului in care iti faci ferma si mananci doar ce produci. Si nici chiar atunci. Totusi speranta de viata a crescut continuu si cred eu ca trebuie sa vedem jumatatea plina a paharului, sa facem ce putem, fara sa obsedam. Imi cer scuze dc. jignesc "organicienii" pasionati, e doar parerea mea, nu cer sa fie adoptata de nimeni si n-am interese comerciale [:D]
[flo]..gand la gand cu bucurie[:D]...eu mai am o problema cu care o tot sacai pe SINZI[:D],de unde stie ea 100 la 100 ca ceeea ce cumpara de la asa zisele"organice" chiar sunt organice???[:D]...da,sunt de acord cu cei ce isi produc..dar in rest,hmmmmm,[:D]...toma necredinciosul scrie pe mine[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 ...sau aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 254
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu ani de zile am cumparat de la WF si de nu stiu cate ori scria pe ele organice si tot ce vrei tu si la gust eu nu simteam nici o diferenta...e adevarat ca la carne am vazut diferenta si o sa tin sus si tare ca puiul care e organic e muuuuult superior celuilalt,se simte efectiv la gust...la legume,fructe,hmmmmm,nu m-a convins nimeni/nimic inca[:D]...eu cumpar rosii de la Costco,din acelea mici(nu cherry),acelea ca de gradina,mi se par cele mai bune/gustoase rosii de cand sunt in America si nu sunt organice(sau cel putin nu scrie pe ele[:D])...ah,si crede-ma am incercat multe tipuri si soiuri[:D]...pt ca iubesc rosiile...ei,asta a fost doar un exemplu..dar si la fructe am din astea[:D]...sincer,eu nu cred ca tot ce vine pe piata ca organic e 100% organic...parea mea evident[:)] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 ...sau aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Posibil, am remarcat si eu ca fructele organice nu's intotdeauna mai bune la gust. Laptele mi s-a parut mai bun la gust. Si unele fructe. Eu fructele le miros, dc. nu au nici un miros, nu le cumpar, dc au, da. Produsele de la farmers market sunt in general mai bune la gust, dar nici acelea toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi folosim doar Extra Light Olive Oil pentru tot (Bertolli). Nu miroase asa de tare ca EVOO, dar are aceleasi calitati. Mai am si o sticla de vegetable oil si inca una de canola, pierdute prin pantry, dar nu-s desfacute si nici nu cred ca le desfac prea curind. Dupa ani de ELOO, am folosit putin vegetable acum citeva luni si mi s-a parut "greu". Asa ca nu ma-ntereseaza ce zic studiile, bune-rele, eu tot la ELOO ramin [:D] La mate de clasa 1 aici, nu ma pricep, ca avem doar 4 ani [bibe] In alta ordine de idei, am fost la PYO farm azi si, pe linga o gramada de legume, am gasit prune de-alea mari, pe care le mincam acre cind eram copil. Asa ca mi-am umplut punga de prune verzi, acre si pe jumatate coapte, de se uitau ca la aliens prietenele cu care am fost acolo (si copiii lor). I-am dat si Evei sa guste, si de atunci bobineaza la prune acre intr-o bucurie (fata mamii) [:D] Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de laptele organic, poate sa-mi spuna si mie cineva de ce laptele Organic de la WF nu se poate face lapte batut? Adica daca il las pe masa peste noapte iese ceva oribil [vom] Legat de cartile de mate, eu folosesc pt fi-miu [url="http://us.dk.com/nf/Book/BookDisplay/0,,9780789457240,00.html?strSrchSql=math+made+easy/First_Grade_DK_Publishing"]Math Made Easy[/url] de la DK (Dorling Kindersly)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Eu zic ca produsele organice au gust mai bun, in general. Asta dc sunt organice. Dc. scrie "certified USDA" ii cred. Le mai cumpar si eu, pt. gust, but "I don't feel strongly" despre beneficiile pt sanatate.
Da, da, de-asta le cumpar si eu [pofta] Noi incercam sa cumparam carnea, ouale si produsele lactate, cu USDA Certified. Legumele si fructele organice au cam acelasi pret ca cele neorganice, asa ca ne-a intrat in obicei. Avem citeva ferme organice pe linga noi (de carne, oua, lapte, legume-fructe), asa ca de f multe ori mergem acolo si cumparam/culegem; imi place sa cumpar local, ca ii incurajeaza pe fermierii locali organici sa produca mai mult. Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij [Problema este ca eu suspectez si orice antipropaganda de interese comerciale. Adica au vazut unii ca prea se face propaganda la canola oil si nu li se vand lor produsele, hai sa facem antipropaganda. Makes sense.
Sorry, it doesn't. Crede-ma ca stiu ce vorbesc, in Canada am lucrat la o fabrica care printre altele imbutelia ulei de soia. In US soia, care e sursa uleiul vegetal (soybean oil), acopera 90% din productia de oleaginoase, iar in restul de 10% se inghesuie porumbul, floarea soarelui, rapita/canola, etc. Asa ca zi-mi si mie cine tre' sa faca propaganda la greu sa ii mai creasca un pic buzunarul? Iar despre ce zici cu modificarile genetice, chiar trebuie sa ma abtin. Pe cat este de superficiala concluzia ta despre modificari genetice, pe atat este de tehnic si controversat subiectul, asa ca mai bine lasa-l in pace. Una e povestea just to be funny si alta e stiinta. Pupice baietelului health-conscious - ce ti-e si cu copiii astia[:-)))]! Macrina[flo] laptele, fie el organic sau regular, nu are cum face lapte batut din cauza pasteurizarii. Rolul pasteurizarii e sa elimine microoganismele, dar din nefericire asta e un proces termic care nu e selectiv: mor si patogenii, dar si bacteriile benefice, ca Lactobacillus de ex, care produc fermentarea/"prinderea" naturala a laptelui. In plus, prin pasteurizare se distrug si niste enzime care participa biochimic in fermentare. Daca totusi vrei sa iti faci lapte batut de casa, se gasesc culturi-starter de iaurt sau kefir (la WF de ex. sau pe Internet), al caror rol este exact acela de a introduce inapoi in lapte bacteriile si enzimele (+ drojdii in cazul kefirului) necesare fermentarii. Iti dau mai multe detalii daca vrei pe PM. Hai ca azi am tot scris, se vede ca am fost mai libera, ma mai duc si la culcare. Sa aveti o noapte buna. Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...