Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Io ma pun sa construiesc arca, ca la noi ploua intr-una :((.De unde dom'le atata apa nu pot sa imi dau seama. Noi folosim Canola la prajit cartofi in "frigarita" si atat, pt tot restul mancarurilor folosim ulei de masline. Organic cumparam lapte, oua, carne(vita o cumparam numai daca gasim Angus organica, ca e $6 o fleasca de vreo 2 lbs, nu e cea mai buna bucata de carne dar e foarte ok, nu e tare deloc, altfel nu cumparam vita organica pt ca e prea scumpa), pui, curcan si peste cumparam normal dar mai luam si organic cand merg la piata, legume-fructe iau de cele mai multe ori organice pt ca sunt la fel la pret cu cele ne-organice, la multe magazine. Adriana si Aidan - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 254
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sinzi, lasa-l sa faca foame o zi sa vezi cum a manca si mere padurete! Vezi sa nu aibe ceva, sa nu fie bolnav. Adriana si Aidan - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La produse noi cumparam organic laptele, carnea si ouale plus partial legume/fructe daca ne pica bine. Majoritatea cumparaturilor le facem la Costco, ceva magazine mici locale si micii fermieri locali ca avem o gramada in zona inclusiv amish . Mai avem si piata locala o data pe saptamina cu fermieri locali si e o incintare sa merg ca imi trezeste niste amintiri, desi preturile nu-s mici. Si mie Costco mi se pare net superior calitativ lu' Sam's club care e a lui Walmart, ca tot intreba cineva. Am inceract si Sam's cind am venit aici am platit memebership un an dar mergeam si ieseam cu mina goala ca nimic nu imi placea sfirsind a merge tot la Costco [:D]. Asa ca, am incercat dar noua nu ni s-a potrivit la gust. There's no elevator to success ... you have to take the stairs!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Corina, taman incisivii aia laterali la mine sunt in vant.. Au luat-o razna, parca nu erau asa intorsi, acu vad ca se duuuucc counterclockwise.. Na, ce-mi mai trebe acu aparat?
Asa,e si la mine.Si eu care credeam ca sunt unica[:D]Eu am tot sperat sa se toceasca[:D]cu virsta dar tot mai obraznici se fac.Dar vorba ta ,ce mai imi trebuie de-acu incolo[alcool] Americanii sunt obsedati cu dintii. intr-adevar.Ioana n-a avut sirme insa la asta mic o sa-i pun,are niste lopeti in fata[:D] Ramona,bine ca v-ati racorit. Violeta,felicitari pentru simburel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sinzi, gradina mea e pe life support. Acum am venit de la o tura de cules omizi din alea oribile. Nici nu mai stiu cite am gasit iar! Am dat cu nu stiu ce substanta organica, dureaza cica doua saptamini sa vad rezultate. Dar si asa e prea tirziu pentru ele. Vad semne ca au atacat si ardeii, dar nu gasesc inculpatii deloc, nu stiu acolo cum se ascund! Oricum ma dor ochii, sint verzi si se imbina perfect cu culoarea plantei. Ma uit la ele si nu le vad! Acum se coc smochinele, dar le-au descoperit si pasarile sau veveritele, care or fi. Asa ca ieri cind m-am dus sa mai culeg unele, am numarat doar cite au ramas cu ciotul, toate cele coapte erau "gone". In rest n-am facut poze ca nici nu prea am la ce si am avut tot cite 40 de grade. La legume am smuls buruienile, dar in rest le merge bine. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu le poti pune sperietoare Ramona? ca i pacat de smochine. Aseara mi am luat si eu o cutie mare de ele de la Cotsco, yummy. Violeta felicitari ptr samburel! Lasa Armina si Macrina ca i mai chic asa cu dintii decat plictisitor de aliniati. Sanatosi sa fie! Sanziana scoate i la piscina, ha ha. Cainele mai lasa l fara papa ca nu i se intampla nimic. Daca chiar nu mananca sa nu fie bolnav asa cum zice si Panteruta. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio felicitari pt samburel. Sa ai o sarcina usoara, fara greturi si un copil sanatos. Corina mai e un pic si gata. Se vede ca nu te-ai ingrasat si arati super. Si eu am luat in ultimele 6 sapt doar 1 pound. De abia astept sa merg la control sa vad daca e ok ca parca am luat cam putin. Pana acum am luat 5 kg cu toatele. Bun si asa, ca mie imi era frica ca iau cel putin 25 kg. Noi organice foarte rar luam. Iar ulei parca vegetable am. Adriana [gravi] 29+ cu [fetita] si [roker] Robert Cristian (08.26.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu ma informez foarte mult de la voi si pe lista mea de shopping dau si explicatii sotului daca merge el e care sa nu ia. se mira si tot asa imi cere argumente stiintifice "de la mamici" dar totusi ma sculta. mai tineti minte cu laptele omogenizat? cumpar lapte pasteurizat dar ma feresc de omogenizat daca pot. corinadana: nu mi se par dintii asa deplasati. m-am uitat si eu la poza fetei tale! la sotul meu e jale, asa ca oi avea si la copii asa. sa invat de la tine ce sa fac. hi hi hi. si aici in comunitatea de romani eu mereu intreb, o prietena mi-a zis ca eu am de toate oric einformatie. ha ha ha! dar ea nu stie ce usor le obtin eu de aici de pe forum de la voi! Ruxij: ca sa obtin datele cind au fermele porti deschise, intru pe arizonaguide punct com. orice stat trebuie sa aiba o pagina oficiala pentru turisti de la .... office of tourism, la sectiunea what's happening acolo cauti la family. ca acolo au mentionate si evenimentele fermelor aici sunt de piersici. nu stiam ca sunt e visine.... Vio: dar unde-s pozele de simburel? sau poate nu le-am vazut eu! felicitari sinziana: SAm;s club e aceeasi cu Walmart, Costco e mai cu fitze dar si produse foarte bune. la carne eu is multumita. e si frageda. tot la costco va recomand pestele tilapia fresh cam 15 usd dar e foarte bun pane prajit( fara ou, doar faina de griu cu porumb amestecate) cu mamaliga si mujdi yammy... cu catelul nu trebuie sa aiba permanet mincare in vase! da-i doar de doua ori pe zi, daca nu maninca, lasa-l in pace, da-i doar apa. pindeste pe ceilalti sa nu-i dea mincare sau dulciuri.o fi vreo indigestie. stii doar ca nu are voie oase!? sau hot dog? eu iau ulei de la Costco de porumb. la noi e f important gustul la ulei decit provenienta. daca ne-am obisnuit cu un gust nu-l schimbam in veci! Ramona: omizi? valeu! ma las de gradinarit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij In alta ordine de idei, as vrea si eu sa merg la o ferma de visine, ca mi-a facut buflea poftaaa, cica sunt visine in Midwest, dar eu nu stiu cum sa le gasesc. Macar pt la anul. Dc. nu de visine, altceva, dar nu mere, ca mere am gasit, prune, piersici ceva... Cum gasiti voi fermele astea?
Nu scapi de mine[:D]. Pot sa te ajut cu site-ul de pe care am gasit ferma la care am cules eu visine[pofta]pe 4 iulie: http://www.pickyourown.org/ Da la cautare sour cherry sau tart cherry (la ferma din Michigan le-am gasut sub ultima denumire). E prima data cand am gasit si eu visine, ca pe piata nu apar pe nicaieri si am cules o gramada (de dulceata, paritura si visinata[:)]). Legat de organic food, si mie imi place Environmental Working Group, si ma ghidez cand pot si ma tine buzunarul dupa tabelul de mai jos: Worth It Fruits: Apples, cherries, grapes, pears, berries, peaches, nectarines, plums Vegetables: Celery, potatoes, spinach, bell peppers, lettuce, tomatoes, green beans Meat/Dairy: Beef, pork, poultry, eggs and dairy Other: Baby food Not Worth It Fruits: Bananas, kiwi, mangoes, papaya, pineapples, oranges Vegetables:Asparagus, avocados, Brussels sprouts, broccoli, cauliflower, sweet corn, onions, sweet peas Meat/Dairy:Seafood Other: Processed food (chips, pasta, etc.), cleaning products, cosmetics http://www.smartmoney.com/spending/deals/buy-organic-without-breaking-the-bank-21545/ Si inca ceva, exista o gramada de snobism legat de cumparat organic; eu una fac lucrurile din convingere si incerc sa ma orientez dupa un sistem propriu. Nu condam si nu judec pe cine are alta opinie, e alegerea fiecaruia, dar pentru aia nu mi-e teama sa share o informatie care cred ca poate intereseaza (pt cine nu, skip it), doar pt ca cineva striga mai tare. Am crezut ca aici putem discutam despre orice aspect din viata de zi cu zi, inclusiv mancare. Pot sa argumentez stiintific fara frica fiecare opinie pe care o initiez, dar nu e locul pe acest forum sa intram in asa detalii. Cine vrea sa traga concluzia singur, raspund cu placere pe PM cu tone de referinte. Sa aveti un weekend placut, eu fuga sa ii cumparam Sophiei o playhouse pt gradina[:D]. Cristina, mami de [url="http://www.totsites.com/tot/sophiantonia"]Sophia Antonia [/url] - 1 martie 2007 [url="http://picasaweb.google.com/cristina.sophia07"]Poze[/url] "The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...