Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV in Ungaria 115


Recommended Posts

edennoa mie nu mi-a dat aspenter! mi-a zis ca pentru mutatia mea e suficient acidul folic de 5 mg... da' iau eu de capul meu aspenter si fac clexane de 0.2... adi simpatica foc intrebarea nepoatei mici si dragi! [:D] abia astept sa intru in club! [flo] Laura
mutatia MTHFR C677T heterozigota
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mami vreau sa stii ca si mie mi-a zis ca aspenterul nu e absolut necesar, acidul folic insa da (acifol, 5mg) eu am mutatie MTFHR 1298 - homozigot, mutatie PAI1 4G/5G - heterozigot (restul erau negative); practic iau acid folic pt prima ca e homozigota, dar pe cea de-a doua zice ca nu e cazul; eu am fost si la un hematolog profesor din Cluj si mi-a zis ca voi face pe parcursul sarcinii ceva analize de gen proteine C, S, homocisteina (desi asta zice ca daca iei ac folic iese normal) si abia daca valorile nu sunt okay primesc clexane [:)]; nu mai stiu ce si cum, oricum am inteles ca mutatiile pot sa nu dea efecte nici in sarcina sau pot sa dea, de aia se urmaresc niste valori din singe; si efectele sunt mai mult in trimestrul 2 si 3, nu la inceput; cred ca inca nu e chiar clar totul pe tarimul mutatiilor (sau cel putin in capul meu [:D]) multa bafta si sa iasa bine [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

edennoa pai iau acid folic de 5 mg... eu am facut proteina c si s si homocisteina cand nu luam acid folic... si erau normale... dar nu imi dauneaza cu nimic faptul ca iau aspenter si fac clexane de 0.2... uite, in clinicile de la greci, in toate fiv-urile se da aspenter dupa ET! intr-adevar mutatiile nu sunt grave insa am vazut ca unele fete au pierderi de sarcina timpurii din pricina acestora... asa ca le iau preventiv! Laura
mutatia MTHFR C677T heterozigota
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...