Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vitamine romanesti in Germania (32)


Recommended Posts

Claudi@, ma bucur c-atzi ajuns cu bine, chiar vroiam sa te bipuiesc. Sanatate la micutzi, poate a fost prea extenuant drumul pt ei, de reactzioneaza cu febra. S-avetzi concediu frumos de-acuma (mai ales ca esti la mare).

 

Kea, eu am avut tot felul de experinetze cu krabbelgruppe-le. La una de exemplu , dupa ce a sunat sotzul meu (era anuntzul in ziarul local), i s-a spus ca in principiu m-ar lua, c-ar fi locuri, iar dupa ce am revenit eu cu un telefon (vreau totusi inca sa cred ca nu din cauza accentului) mi s-a spus ca diferentza de varsta e prea mare, ai mei fiind cu 2-3 luni mai mici decat ceilaltzi copilasi .

 

La varsta de 10 luni a copiilor mi-am gasit totusi o noua grupa de copii cu varste amestecate, in care m-am simtzit foarte bine pana au aparut niste "elemente" , genul, prima care paraseste incaperea e barfita si am renuntzat , dar ma intalnesc si acum privat cu 2 dintre ele.

 

ideea e, nu ai cum sa te imprietenesti cu toate, dar daca pastrezi legatura cu una-doua, tot ai de castigat.

 

intra si pe "eltern.de", este un forum regional, sunt multe doritoare ca tine sa nu mai impinga caruciorul de una -singura prin oras, eu asa am dat de grupa asta a doua.

 

Potzi sa suni si la Rathaus sa intrebi daca se organizeaza asa ceva in localitate. Krabbelgruppe sunt pe gratis, de obicei organizate prin biserica.Succes in cautari!

 

Mira, ba , stiam ca stai pe malul celalalt , chiar m-am gandit la tine, dar ne-am hotarat asa in 5 secunde sa plecam si am avut inca 10 sec la dispozitzie sa-mpachetez copiii.

Data viitoare anuntz din timp, promit [:)]

 

O seara frumoasa fetelor!

 

Adina, imblanzit(a)oare de Fabian si Alexander (06.10.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mersi Adina, sper si eu sa fie un concediu frumos.Acum avem stresul cu nunta si de asta nu ma pot bucura asa tare.Tony intreaba mereu de Alex si Faby si ANDINA (asa-ti zice el)

 

Kea si eu merg la krabbelgruppe si m-am simtit adoptata din primul moment, dar si cunosteam 2 fete de la vorbereitungskurs. Si cred ca este la fel peste tot, ma refer la barfa. Si la noi se barfeste dar ma tin deoparte, cateodata ma si enervez dar trece. Cum zice Adina, daca te imprietenesti cu una si tot ai de castigat.

 

Merg sa caut sa cumpar un carut pr bebe, sper sa gasesc unul mai ieftin ca dupa tre sa-l las aici.

 

[mamica] de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09

Nunta

 

 

Poze

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor si spor la plimbari azi...pentru ca este sarbatoare si sa mancati peste ca asa e traditia[flo]

nu-mi vine sa cred ce vreme frumoasa e de vreo saptamana,ce tare as fugi la piscina...dar e sotu plecat citeva zile si nu am auto,iar cu busul e cam greu si cu fiemea dupa mine.

astept sa se intoarca sotul din dotare ca sa merg la gineco ca altfel nu pot cu copila dupa mine,sa vedem daca e totul ok

in rest toate bune,ma mai streseaza faptul ca nu prea stiu nimic despre elterngeld,mutter geld,etc si nici nu prea stiu sa traduc ce am gasit aici pe forum.voi stiti daca poate lua si sotul bani dupa nastere,in conditiile in care suntem angajati amandoi,eu de vreo1,5 ani,dar cu salariu f micsi jumatate de norma,iar el este de 1 an angajat,are salariu mai mare decit mine,acum in august trebuie sa ii iasa umbefristtet sau ceva de genul [batcap]ca nu stiu sigur daca asa se scrie...

va pup si sa va distrati frumos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui puiul11
Fetelor care ati fost in Croatia a-si vrea si eu ceva pareri, statiune, cazare, preturi.Vrem sa mergem si noi dar nu prea stim unde.va multumesc
align="right" id="quote2">Salutare,de 2 sapt am venit din Croatia.Am plecat fara rezervari facute undeva dar aveam in plan sa gasim nisip.Am gasit nisip la Medulin.Cu cazarea sa nu-ti faci probleme,in fiecare statiune sunt puncte turistice,intri acolo si intrebi.Noi ne-am cazat intru-n apartament la parterul unei vile,locuinta a fost imensa si dotata cu tot ce vrei.Am avut la dispozitie teresa,curte,gratar si 4 broaste testoase si un caine lup.Pentru 7 nopti am platit 310 e,de mancat am facut-o la restaurant unde am gasit peste si fructe de mare sin belsug.Portiile erau uriase,inghetata bestiala[pofta],si lumea de gasca.Magazine peste tot si deschise pana la ora 24.Drumul a fost scurt-6 München-Medulin-si pesisajele superbe.Munti si multe tuneluri.Daca te mai pot ajuta cu ceva ,cu placere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Salutare tuturor! Fetelor, iar va cer ajutorul![:I]Ati fost la intalniri cu mamici si bebelusi cand erau copiii mici? Ma refer la Babygruppe Babytreff Krabbelgruppe si altele asemenea.Eu si bebe (mai mult eu[:D]), m-am saturat sa colind oraselul singura de-a lungul si de-a latul, m-as mai intalni cu alte mamici, sa mai aud pareri despre un doctor, despre diversificare, despre gradinite, etc.Intrebarile mele sunt: -unde ati gasit grupurile respective?-nu v-ati simtit in plus prima data cand ati mers acolo? Cum a fost, cum a decurs prima intalnire? Eu ma si vad ducandu-ma intr-o sala in care toate se cunosc, rad, vorbesc si apar eu, ma uit derutata in toate partile si ori nu ma baga nimeni in seama, ori se uita toate la mine.[alcool]-trebuie sa ma inscriu undeva, sa platesc undeva o taxa, cum trebuie procedat?-de la ce varsta ati mers cu bebele?-s-au integrat si mamici care nu vorbeau bine germana? Ma ajutati?[pup]Keutu cheliutu 4 luni
align="right" id="quote2">Cauta la tine in oras, sigur exista o grupa de P.E.K.I.P. http://www.pekip.de/ eu am facut cu ambii copii, si a fost minunat.Se merge cam de la 6 luni, asa ca e perfect, ai timp sa gasesti.(Pe site e o greseala, se merge cam de la 6 luni, nu de la 6 saptamani)>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie ChaplinCorinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anda_banu
in rest toate bune,ma mai streseaza faptul ca nu prea stiu nimic despre elterngeld,mutter geld,etc si nici nu prea stiu sa traduc ce am gasit aici pe forum.voi stiti daca poate lua si sotul bani dupa nastere,in conditiile in care suntem angajati amandoi,eu de vreo1,5 ani,dar cu salariu f micsi jumatate de norma,iar el este de 1 an angajat,are salariu mai mare decit mine,acum in august trebuie sa ii iasa umbefristtet sau ceva de genul [batcap]ca nu stiu sigur daca asa se scrie...
align="right" id="quote2">

Eu astazi am fost la Amt sa depun actele pt Elterngeld. Am nimerit o tipa dragutza ,i-am zis ca am cateva nelamuriri si la punctele X si Y n-am stiut ce sa scriu, asa ca mi-a luat ea foile si le-a completat (era joi, ora 11, deci nimeni prin preajma :D). Am avut un dosar maare cu acte dpa mine, de la Permisul de sedere, actele de nastere ale copiilor, actele de salariu si contractul sotului, pasapoartele etc.
Bafta multa, te lamuresc ele sigur :)

Mari, mami de dulceatzaid="red"> Elizaid="red"> (06.09.07) si bondarel Danielid="blue"> (27.06.09)
Mergem prin viata in PATRU-la
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...