Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8)


Recommended Posts

Ola!

[alcool] oailei, ce experienta sa mamicesc cu 2 bebei! Inca fac fatza [8D]

Ursuletica, bine ai venit si Doamne ajuta sa auzim de bine despre nastere!

 

Cristina, Ana, [pup] ma bucur mult ca v-a placut povesea si va multumesc pentru urari si felicitari!

 

Ana micu, [s] La multi ani de 3 lunite! chiarca sunteti mari! cel putin in comparatie cu gamalia mea [:D]

Si [s][s] La multi ani si tie, am inteles ca a fost ziua ta? Sa aveti parte de toate cele bune!

Si sar'na pentru carte si pentru pontul cu baby talker.

 

Alina, felicitari pentru sarcina! mie in locul tau nu mi-ar fi asa teama cu drumul pana la Constanta. Mergeti si voi mai din timp acolo, sau daca ai vreo presimtire de nastere, rupe autostrada, ca ajungi repede. bine ca nu va fi in sezon estival. Ma bucur ca te-am inspirat sa alegi Constanta. In caz ca vrei sa ma intrebi despre clinica si intarzii cu raspunsul, poti sa imi dai PM, il vad mai degraba, ca primesc email de instiintare. Si oricand poti suna si la clinica sa ii intrebi orice.

Sa ai parte de o sarcina usoara! si nu uita sa faci miscare, mai ales in trimestrul 3, pentru o nastere si recuperare rapida [pup]

 

Luny [pup][pup], nu plange bre, pune si tu de o experienta similara, ca este loc, doar n-o sa lasi Mateiul singurel. Mulsumesc mult pentru cuvintele frumoase[flo]

 

Mai urez La multi ani! si lui Leeloo, si La multe lunite Cosminei de Cristina care s-a rotunjit si ea la un sfert de an [olala]

 

Va pup, ma duc sa bag cornul in perna, ca nu se stie care puradel ne ia de proaspeti la noapte :)

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor as vrea sa incep diversificarea la fetita mea si nu stiu cu ce? O cunostinta imi spune sa-i dau o saptamana suc de morcov crud, incepand de la o lingurita pe zi pana la 7 pe zi, apoi sa incep cu suc de mar. Parintii imi zic sa incep cu mar+biscuite, para cu biscuite, supe de zarzavat.

Voi ce stiti. Aveti vreo sursa de inspiratie?

Va multumesc!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, probabil ca stii deja ca exista multe scheme de diversificare la bebei. Eu nu am vrut sa incep cu radacinoase, pe motiv ca aproape toate contin nitriti si alte mascari pe care de multe ori chiar si o cultura ecologica le poate contine. Si in general nu i-as da nimic crud pana mai peste cateva luni. Am inceput diversificarea cu cereale la masa de seara puse in lapte de-al meu (mi-a placut mie mai mult schema americana de diversificare). Dupa 2-3 saptamani i-am dat legume facute la aburi, si mai tarziu am inceput sa ii dau mar copt sau aburit amestecat cu o lingurita de cereale. Banana i-am dat tarziu ca am tot citit cat sunt de tratate cu chimicale, asa ca ori i-am mai luat borcanas hipp cu banane bio, ori daca i-am dat, am cojit cu cutitul 1 cm din miez ca sa minimizez concentratia de mascari.

 

uite aici un extras de pe un site care pt mine a fost de capatai http://www.wholesomebabyfood.com/solidfood4to6montholdbaby.htm :

 

AGE/STAGE -

 

The AAP recommends that an infant not be started on solid foods until after 6 months of age. Many pediatricians still start babies on solids around 4 months of age. This chart accommodates all ages and stages up to 12 months.

 

 

 

 

CEREALS

 

Rice and Oatmeal cereals are the least of the allergenic grains and thus most babies are started out with those cereals. You don't HAVE to start with cereal - try avocado instead or banana.

 

 

 

FRUITS

 

May be served raw after 8 months old – bananas and avocados do NOT need to be cooked ever

 

 

 

VEGGIES

 

Always serve cooked until after 12 months old or when baby can chew well enough so that no choking hazard is present.

 

 

 

PROTEIN

 

Always serve cooked with no pink areas – NEVER give a small baby/child raw meat or fish

 

 

 

DAIRY

 

NEVER replace breast milk or formula until after 12 months of age – serious health risks are possible.

 

Never give a child under the age of 2yrs old low fat or skim milk products; whole milk is necessary.

 

 

Succes cu diversificarea si sa ai parte de bebelina cooperanta :)

 

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

savi..superba nastere! sa fiti sanatori si fericiti ca frumosi sunteti!!! bestiala familie! [pup]

 

ana multumesc! [pup] la multi ani si tie!

 

va [pup] ma duc sa-i dau fructele lui tudor!

 

sovi..oare dupa cezariana pot naste in apa? tare as vrea s atraiesc ce ai trait tu..desi sunt constienta ca nicio nastere nu se aseamana cu cealalta..la fel k toate celelalte

 

[flo]

 

Cristina si Alin, parinti super fericiti de [bibe] Tudor (lumina ochilor nostrii) pestisor de 12 martie '09

 

nasterea in apa

 

pozici dragute

 

evenimente pozate de Alin(tati de Tudor)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leeloo [pup] se zice ca in ziua de azi se poate naste natural dupa ceza, daca lasi suficient timp intre nasteri si daca operatia a fost facuta profi. Mai ales la cat esti de tanara, eu as fi optimista. daca vei avea drum prin C-ta, eu iti zic sa intrebi chiar doctorii de acolo, ca imi imaginez raspunsul multor doctori din bucuresti.

 

Sa dea DD sa iasa cum iti doresti![flo]

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioaraid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sovi merci pentru sfaturi. Dr. mi-a spus sa incep cu suc de morcov, mere apoi supa de zarzavat, doar zeama. Eu a inceput cu cereale la cutie de la milupa. Oare le pot face si cu lapte praf aceste cereale?

Apoi marul copt care il dadeai la bebele tau, cu ce fel de cereale il amestecai? Tot cereale la cutie? De exemplu am citit pe site-ul care mi l-ai recomandat despre faina de orez sau cereale de orez. Unde ai gasit asa ceva, de la ce firma?

Merci pt raspunsuri. Pupici!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristina1980
Sovi merci pentru sfaturi. Dr. mi-a spus sa incep cu suc de morcov, mere apoi supa de zarzavat, doar zeama. Eu a inceput cu cereale la cutie de la milupa. Oare le pot face si cu lapte praf aceste cereale? Apoi marul copt care il dadeai la bebele tau, cu ce fel de cereale il amestecai? Tot cereale la cutie? De exemplu am citit pe site-ul care mi l-ai recomandat despre faina de orez sau cereale de orez. Unde ai gasit asa ceva, de la ce firma?Merci pt raspunsuri. Pupici!Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana
align="right" id="quote2">Da, sigur ca poti sa le faci cu laptele praf cu care e obisnuita zana. Sa fii foarte atenta ca cerealele sa nu contina deja lapte praf. Fulgii mei de orez sunt tot Milupa. -foarte multumita de ei. Atentie la fulgii de orez ca se umfla destul de mult, sa nu pui prea mult.Multi bebei se constipa putin la diversificare. Eu pe sash l-am rezolvat fara gres cu avocado. [pup] (\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red"> (='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08 (")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioaraid="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu vesti bune, intram in saptamana a opta si lucrurile merg excelent.

Saptamana trecuta am fost la prima ecografie si am auzit primele batai de inima. Totul arata foarte bine, dimensiuni bune, batai cum trebuie, m-am speriat putin pentru ca este putin desprins de perete, dar doctorita mi-a spus ca e OK, se intampla si nu e neaparat un risc sa moara.

Mi-am facut toate analizele, totul arata cum nu se poate mai bine.

Partea cea mai buna este ca pana acum nu am avut greturi. Sigur, nu e o garantie ca nu or sa mai apara, dar macar se scurteaza perioada in care pot sa mai apara...

Acum ma intreb ce am sa fac in urmatoarele patru saptamani pana la urmatoarele analize? Parca e prea liniste... dar lasa ca o sa avem destule de planificat, gandit, visat, ales!

Sovietica, m-ai inspirat mult cu o gramada de chestii, nu doar nasterea in sine, crescutul copiilor, attachment parenting si cate si mai cate. Si mai sunt o gramada de inspiratii pe forumul asta, ma bucur mult ca v-am gasit, mi-ati facut deja viata mai usoara!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Alina_k iti doresc ca totul sa mearga bine si sa faci un bebe sanatos. Ai grija de tine.

 

Sovi am mai multe intrebari care ma apasa. Fetita mea mananca cam din 3 in 3 ore, ba chiar in ultimul timp la 2 ore jumatate. Nu are un program fix de mese. Mananca la ora 16 la 18:30 la 20:30 sau 21. Soacra mea tot insista sa-i fac program fix la 6,9,12,15,18,21 {ca pe vremea ei} si tot asa, iar daca cumva se intampla sa doarma la ora cand trebuie sa pape, vrea sa o trezeasca si sa-i dea de mancare. Eu nu sunt de acord cu treaba asta. Nu mi se pare normal sa-i fac program {doar nu e robot} si mai ales sa o trezesc din somn ca sa-i dau sa manance. Eu am lasat-o pe micuta cu programul care il vrea ea. Acum spune-mi si tu daca gresesc, sau are ea dreptate. Nu ma lasa inima sa o fac sa astepte fix 3 ore pana la masa, dar mai ales sa o trezesc. Bine, eu zic ca ea dar fac ca mine.

Ultima masa o are la ora 20:30-21 asa se simte ea mai bine. Aseara i-am dat cereale la ora 20:30 si nu a mancat decat dimineata la ora 5, apoi a mancat cam putintel pana la ora 11 cand, a papat tot.

De masa cu cereale imi zice sa o dau la ora 17-18 si nu seara la culcare. Am citit pe net la alte mamici ca nu e nici o problema in a-i da masa de cereale la culcare. Asa se satura si doarme linistita toata noaptea.

Maine incep sa-i dau cate o lingurita suc de morcov, apoi laptic.

Astept musai un raspuns.

 

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, incet incet creste si samburelul tau :) ce ma bucur! Nu te ingrijora ca e prea liniste ca nu va fi mereu asa [:D]. Canta-i si tu un cantecel daca zici ca e prea liniste :)

Ma bucur ca te-am inspirat, mai citeste pe forum, ai sa vezi ca sunt mic copil pe langa alte fete si mai informate. Si eu, acum 2 ani cand am poposit pe acest forum, eram absolut paralela cu tot ce inseamna bebe! nu vazusem niciodata nici cum se pune un pampers. apoi am intrat la odisee (iti recomand, daca ai timp, e minunat sa imparti emotiile cu fete in aceeasi situatie) si am invatat o multime de lucruri.

 

Cristina, mie nu mi se pare corect de facut program de masa! Cel putin la Sasha, daca vreau sa ii dau mancare imediat dupa somn (asta in ideea ca treziti zana pt masa), nici nu intelege ce vreau de la el :). Eu daca m-ar trezi cineva pt masa, l-as ura. Si apoi, gandeste-te ca astia micii isi tot modifica in timp programul de somn, cand de exemplu incep sa isi decaleze orele ca sa treaca de la 3 la 2, si apoi la 1 somn pe zi. si atunci ce faci, iar cobori militaria, iar il adaptezi fortat ca el mort, copt tre sa manance la o ora anume.

Cat despre ora de cereale, eu lui sash i-am dat inainte de culcare, si apoi asa de bine dormeam cu totii pana dimineata!... Si are greutatea ideala, nu i-a daunat cu nimic. Cred ca se pune problema de ora doar daca au deja tendinta spre obezitate.

Cel mult, ce as face in locul tau, daca a trecut prea putin de la ultima masa, m-as asigura ca chiar i-e foame si ca a mancat cat poate la fiecare masa. Anusca ratusca, daca maraie prea curand, mai intai verific scutecul,mai vad daca iese un partz, o raga, ii vorbesc, si are ea grija sa ma anunte ca chiar ii trebuie mancare :)

Succese cu diversificarea [pup]

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioaraid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...