Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8)


Recommended Posts

Draga Lulusha bine ai revenit pe la noi. Ma bucur ca micuta si tu sunteti bine. Si dolofanica mea e ok creste cat vezi cu ochii si am inceput de o saptaman diversificarea. Ne place la nebunie morcoveata si bananeata. De saptamana viitoare trecem pe suculet de mar.

 

In rest vreau sa intreb mamicile ce fel de scutece folosesc pentru bebe. Eu folosesc Pampers, dar ma bate gandul sa-mi iau din acelea refolosibile. Voi ce parere aveti.

Va pup pe toate!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cris, am comandat eu scutece refolosibile, o sa iti zic cum e, o sa le combin cu cele de unica folosinta si apoi vedem.

La noi huggies is mai "la moda" decat pampers dar si marci mai ieftine, care fac la fel de bine treaba.

Fetele de la Odiseea mea s-au dat pe Libero si erau f. multumite, ca Pampers cica nu ar fi asa de bun.

 

Noi crestem, gangurim, vream sa stam numa in fund (la 2 luni juma' [bang]), nu e ideea mea, ci a ei, se ridica daca o sprijin pe perna si se uita la calc la filme [:D]. Deja a bagat juma' de Ice Age 3, se uita cu o atentie incredibila.. culori, miscare crek de aia.

 

Va pupacesc pe toate!

 

Aurorra, LA MULTI ANI PT. MATEIUTU' SCUMP! [pup]

 

[bb] Daria Alessia (12.07.2009)

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Motana abia astept sa-mi spui cum merge treaba cu scutecele de unica folosinta. Poate imi pui si o poza cu ele sa vad cum arata.

Am folosit si eu Huggies si mi-au placut, dar nu am vazut pe aici prin Piatra, nici cele Libero. Pe net nu da prea multe detalii de cele Libero. Acum sunt la Pampers si sunt multumita, doar ca am auzit ca gelul din interiorul pampersilor in general, poate provoca ciuperci la fetite.

Astept sa-mi spui si cum se spala. Am inteles ca nu se folosesc detergenti normali din comert sau balsam de rufe, ci se spala cu un detergent pe baza de soda sau sapun. Eu imi cumpar de pe elemental.ro detergenti de rufe pt copii si sunt ecologici si spala f bine, mai ales ca scot petele de morcov fara probleme, iar de balsam nu mai e nevoie deoarece miroase a proaspat.

 

Si fetita mea la 4 luni sta sustinuta in fundulet si vrea sa se dea jos din bratele mele ca sa mearga. Nu mai spun ca adora sa stea in picioare si sa observe ce e in jur. Doar ca nu o las prea mult asa.

Sta la fel la televizor cu mine si urmareste filme si emisiuni de parca ar intelege tot ce vede. Ii plac mai ales desenele animate de pe babytv.com.

 

Va pupam!

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

Lulushaid="purple">,ma bucur sa aflu vesti de la voi,chiar ma gandeam intr-o zi ce mai faceti,sa te mai sun,dar mi-am zis ca nu te mai deranjez ca esti destul de ocupata!

Vacanta placuta si sa vii sa ne povestesti cum a fost,multi pupici micutei!

 

Motanaid="purple">,multumim de urari,multa sanatate va dorim si sa cresteti mari!

 

Cristinaid="purple">,eu folosesc numai scutece Libero,sunte extrem de multumita de ele,nu lasa nici un gel pe pielea copilului si ramane si foarte uscata,sunt muuult mai flexibile decat cele de la pampers si in plus au si tip chilotel,care pentru mine sunt foarte utili,ca Matei nu sta nici o srcunda si eu alerg prin casa dupa el la schimbat!Daca vrei poti folosi cu toata incerederea,partea proasta este ca nu le gasesti in Piatra,eu le iau de la Bacau din hipermarket(Real,Carrefour).Am folosit si Huggies,din acelea noi flexi form,foarte bune si ele,lasa pielea foarte uscata,am renuntat pentru ca ei nu au chilotel si mi-e greu la schimbat!Dar le gasesti tot asa,doar la hipermarket,in Piatra nu am vazut nicaieri.

Spor la diversificare si multa sanatate!

Va pup pe toate,aveti grija de voi si de bebei si o saptamana cat mai buna.

Aurora si duracell iubit Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Merci pentru informatii dar nu ajung la Bacau prea des ca sa-mi iau de acolo pampers. Am gasit un site de unde am sa comand sa vad cum sunt. Si au si huggies : alimentaraonline.ro Nu stiu cum sunt la pret fata de Bacau.

 

Nu stiu ce sa ma fac dar de o saptamana am niste dureri de spate insuportabile. Abia ma aplec sa-mi ridic fetita din carut. Am incercat Nurofen, Aulin, dar nici un efect. A mai patit vreuna dintre voi asa ceva. Cu ce va trecut? Sotul meu ma tot pune sa fac exercitii dar abia ma pot apleca.

 

Va pup!

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata fetelor,

Cristinaid="navy">,poate drerea e de la vreun curent ceva sau de la vremea asta urata si schimbarea ei brusca,eu mai degraba as zice sa-ti faca sotul masaj in fiecare seara cu ulei cald,daca nu trece poate ar fi bine sa mergi la un medic.Pupicei pentru Cosmina!

Nici eu nu merg prea des la Bacau pentru scutece,o data pe luna si imi iau ca sa-mi ajunga,prefer sa fac asta,ca ma pot uita la ele si decat sa iau de la pampers mai bine merg pana acolo,nu e departe si ma mai si plimb[:D]

 

Am reusit sa pun cateva poze de la taierea motului,cate am reusit noi sa facem,o sa mai pun cand mai reusesc sa mai strang de pe la cei care au mai facut!

Totul a fost foarte frumos,Matei s-a comportat exemplar,nu a facut deloc mofturi si chiar a si dormit vreo 3 ore,deci ne-am putut si zbantui in voie!

Sa va spun ce a ales de pe tavita! 1- un pahar, 2-telefon mobil, 3-intai a luat culori,apoi le-a pus inapoi si a luat bani! Cam asta,a fost amuzant,dar el oricum nu avea nici o treaba,a pus si el mana la intamplare!

O sa va pun poze si cu noul look al lui Matei,dar inca nu le-am descarcat!

Cam atat deocamdata,va doresc o zi buna!

 

Aurora si duracell iubit Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sunt asa nauca, incat nu puteam sa ma concentrez sa gasesc butonul "raspunde la subiect" [alcool]

 

Aurora [pup] intrebai cum e cu 2 pui. Vad crucis! dar in acelasi timp ma simt implinita si am parte si de momente care pur si simplu imi incarca bateriile.

 

Totusi, macar o noapte dormita integral nu mi-ar strica :P

Ana a facut colici, o port mult in wrap, ca altfel n-as scoate-o la capat cu bebelache cel "mare" care urla de eruptii de masele in continuare. Mult dureaza la noi sa iasa o masea!

 

Alina Cum stai cu greturile? cum te simti in general?

Imi pare rau ca iti raspund abia acum, poate intre timp ai sunat la clinica (sa nu te codesti sa ii suni, sunt rabdatori la toate intrebarile).

Deci, din foile pe care le-am semnat la clinica, mi-am dat seama ca nu sunt chiar pregatiti pentru situatii grele (sau n-au chef sa se lege la cap poate, nu i-am intrebat), nu fac nasteri premature (mai devreme de 35-36 sapt) sau mamici cu sarcini cu probleme mari. Totusi odata cu mine era o mama cu diabet de sarcina si bb avea si el ceva probleme glicemice, dar le=au facut fata cu succes. Cam toate clinicile private incearca sa evite provocarile mari, sa stii. Cauta sa redirectioneze spre spitalele de stat.

 

Alaptatul este foarte incurajat, poti sa ceri ajutor daca nu te descurci, orice ai nevoie, sa ceri, ca ele nu stau toata ziua sa te intrebe ce ai, ce n-ai. dar sunt prompte daca ceri. si se sta cat e necesar, nu te goneste nimeni. nu mai stiu de la cate zile in sus se rediscuta cazarea, 5 sau 7...

 

Ca sa ma esprim si eu despre ce s-a discutat: eu sunt pro scoica de masina, e cea mai sigura. Pe drum i-am scos putin sa se intinda, apoi i-am pus la loc.

Scutece: eu am folosit huggies, happy si pampers, imi plac pampers ca mi se par mai finute, mai subtiri.

Am tot respectul pt scutecele refolosibile, dar cand am aflat/studiat despre ele, deja era cam tarziu sa schimb, acum nu am timp sa spal scutece.

 

Lulusha [pup] ma bucur sa aud ca sunteti bine

Cristina, cum e, accepta bb tot ce ii dai sa pape?

s-a modificat tranzitul intestinal dupa diversificare? imi amintesc ca Sasa se constipase pt prima data cand i-am dat si altceva decat lapte. Aia a fost singura pauza de kk pana acum :)

 

Motana, grabita Daria, ca fata la maritat :)) [pup] sa va traiasca!

 

Si sa va zic, in caz ca vrea careva sa isi ia wrap pt nounascut. L-am vazut cum arata cel de aici http://www.eco-baby.ro/Produse_pentru_Mamici-Esarfe_port_bebe.html - si era foarte bun ca elasticitate pentru legatura de bebelusi (la orizontala). Mai exact, cel mai subtire, ca are 2 grosimi de wrap. era din tricot (material ca de tricou) - la care si materialul, si vopseaua sunt BIO. In schimb daca bebe e mai mare si sta copacel, cred ca mai bine cel mai gros, care era doar f putin elastic.

 

Frunza verde si-o aluna, noi va spunem noapte buna. Nu stiu cat de coerenta am fost, am avut o zi f grea, imi pica ochii in gura.

 

[pup][pup][pup]-ici tuturor

Mamiceala/gravideala usoare!

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioaraid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor

Cristinaid="purple">,uite aici sunt pozele,sper sa le poti vedea de data asta. Ce face Cosmina?

 

Soviid="purple">,ma bucur ca sunteti bine si te simti implinita,adevarul ca oricat de greu ti-ar fi,cand vezi zambetul si seninatatea de pe chipul micutilor,uiti de tot si te simti fericit si implinit,ei sunt cea mai mare avere a noastra! Sanatate multa va doresc,crestere usoara si multa forta si rabdare! Va [pup][pup]!

Sa mai treci pe la noi din cand in cand sa ne mai povesteti!

 

M-am uitat aici in listuta si am vazut ca la cadita ar fi trebuit sa fie Ingeras26id="purple">,stie cineva ceva de ea,a nascut,a reusit in apa,eu sunt cam in urma cu evenimentele!

Acusica urmeaza Viooid="purple">!Tu ce faci,cum esti,nu ne mai dai nici un semn?

 

Pupicei tuturor,sa aveti grija de voi!

Aurora si micul duracell Robert Matei

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor,

 

Desi nu mai sunt alte mame "mici" ca mine pe aici, eu tot am sa va spun ce mai fac. De fapt, raspund si la intrebarea lui Sovi.

Nu am nici un pic de greturi, de fapt de vreo cateva ori am simtit o chestie de ca si cum as fi avut un vag rau de masina (nu eram in masina), si o data am avut o foarte puternica senzatie de voma (slava domnului, nu s-a intamplat!) Am auzit ca altele umbla cu punga de plastic peste tot, sa fie, asa ca ma declar o mare norocoasa! In afara de foarte mult somn, nu mai e nimic care sa ma deranjeze...

 

Am sunat deja la clinica din Constanta, voi merge acolo in noiembrie. Mi-e destul de clar deja ca nu au mare aparatura pentru urgente, asa ca trebuie sa ma interesez cum merg lucrurile si cu spitalul de stat de acolo. Sper nici sa nu fie cazul sa il vizitez!

 

Dincolo de asta, sunt in mari dileme cu medicul de pana la nastere. Eu am mers de la inceput la Medicover, la Dr. Iaut, pt ca am abonament acolo. Doar ca am primit un tratament mizerabil de la medicul ecograf la prima ecografie, si drept urmare m-am intors la doctorita la care am mers pana acum, si anume Dr. Carmen Radulescu. Am zis ca dau un ban, dar macar stiu pentru ce, pentru ca imi place mult de ea si am citit lucruri bune. Si uite ca tocmai ma intorc de la doctor, unde am avut un consult de 10 minute, si am platit 250 RON! Pai in ritmul asta unde ajung, cu analizele mai complicate si ecografiile de dupa? Plus ca mi-au facut testul Papanicolau si nici nu m-au intrebat daca il vreau sau nu, m-am trezit la receptie ca il am de platit (nu mai zic ca nu aveam bani pentru el...) Si il si aveam facut, inca o data, tot la ei, in ianuarie... Ma rog, ar trebui oricum sa ma hotarasc la un singur medic, sa nu fug de la unul la altul, ca o iau razna!

 

Astept cu nerabdare sa mai apare si alte mame proaspete, pana atunci va multumesc tuturor pentru toate sfaturile bune pe care le citesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...