Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8)


Recommended Posts

Buna mamici si burtici,

Cosminuta mea este bine, creste mare, la 4 luni are 6,8kg si ii place tot ce papa. Deocamdata suntem la suc de mar. Ii place morcovul, banana, marul, ba chiar i-am dat si un pic de lapte batut de casa si i-a placut. Cu scaunele a fost ok pana acum. Imi face in fiecare zi, fara probleme. Asteptam si noi cu drag zilele cand vor aparea dintisorii [:)] .

Aurora frumoase poze. Sa fiti sanatosi! Apropos unde ai facut tortul acela minunat? La Magic Cake?

 

 

Va pupam pe toate!

 

Pozici noi: http://img176.imageshack.us/gal.php?g=dsc00010wb.jpg

http://img75.imageshack.us/gal.php?g=dsc00061m.jpg

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna,

Crisid="blue">,multumim dee urari!

Ai ghicit,tortul l-am facut la Magic Cake,acolo au prajitura care imi place mie cel mai mult din Piatra si fac si cele mai frumoase torturi.

Ce scumpa si bolfoasa e Cosmina,sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea![pup][pup]

 

Alinaid="blue">,[:0]da ce scumpa e o consultatie,eu dadeam atat pe 3D,ce jecmanitori sunt astia!

Eu zic ca e bine sa ai sun medic si acolo sa te supravegheze si sa stie cum evolueaza sarcina,ca sa ai pe cine chema in caz ca nu reusesti sa ajungi la Isis! Asta daca e om si vine la nastere si nu uita ca i-ai decartat bani 9 luni,ca aici la noi,multi se dau cotiti cand e momentul,chiar au afisat la cabinete ca supravegherea sarcinii nu atrage obligativitatea asistarii la nastere!

Sarcina usoara fara greturi si pofte!

Si sa ne tii mereu la curent.

 

Va [pup][pup]

Weekend placut!

Aurora si duracell iubit Robert Matei.

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetele,

Ce liniste pe aici!!Pe unde sunteti,v-a alungat frigul[:D]

Sper ca sunteti toate bine si bebelusii la fel!

Noi suntem mucosi de o saptamana de abia pute respira,nu stiu de unde a luat mucii ca afara nu am mai iesit,sper sa-i treaca totusi ca m-am saturat eu sa-l tot aspir,el saracul e terorizat de-acum!!

 

Va pupicesc pe toate si va doresc un weekend placut si calduros!

Aurora si duracell iubit Robert Matei.

 

Robert Matei

 

Pozici

Mateut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Si a mea a avut nasucul cu probleme vreo 2 zile. Probabil a fost trecerea de la caldura din casa la frigul de afara. Te pup.

 

Motana ce vesti imi mai dai in legatura cu scutecele refolosibile. Eu am incercat sa-mi cumpar pampers Libero de pe un site din Bucuresti, dar nu livreaza decat in imprejurimile Bucurestiului, nu la cucurigu unde sunt eu.

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! semnam condica si noi...suntem bine, crestem, radem, vorbim cu ursuletii de pe tapet si cu figurinele de pe lenjeria patutului si cu ce ni se mai pare noua interesant...oricum, eu il vad super bebe...nu plange, doarme...se joaca..ne jucam amandoi...In 14 am facut 4 lunite si progresam pe zi ce trece ...

 

Nu-mi vine sa cred ce repede trece timpul..in 20 oct se face 1 an de la momentul in care am aflat ca o sa fiu mamica si acum,,,am un bebe de 4 lunite!

 

In alta ordine de idei , am cam inceput sa storc degeaba sanii in scopul mulsului...ca nu prea mai imi vine nimic..sunt un pic deprimata pt ca am ajuns sa raman fara lapte dintr-o suparare f mare pe ceva care nu ma viza prea mult...pana la 3 lunite ma mulgeam in jur de 280-340ml/masa...razvan papa cam 180..si restul depozitam...dupa experienta aceea neplacuta din seara aia am muls fix 180...apoi din ce in se mai putin,,,[q][q][q][q] Am incercat tot ce mi-a stat la indemana sa schimb cu ceva situatia , dar nu a fost sa fie...Razvan refuza si acum sa suga la san...am recurs la o "smecherie"..cand doarme ii scot suzeta din gura, il pun in pat langa mine si ii dau sanul..asa suge, dar cand se trezeste cu sanul in gura ...urla instant de ne stiu si vecinii...mi-e ciuda de crap...pana acum nu aveam sfarcuri...acum am sfarcuri si nu mai am lapte [bang][bang][bang].

 

Am incercat inclusiv sa-l infometez ca sa accepte sanul...pe langa faptul ca nu mi-a luat in greutate...l-am dat peste cap si dupa ce am revenit la proastele noastre obiceiuri cu laptele muls...nu mai manca decat maxim 120 (cum manca la o luna).

 

...si uite asa...traiasca Aptamil cu imunofortis [bang]

 

 

Va pup![pup][flo]

 

Ana-Maria,Valentin si comoara RAZVAN NAZDRAVAN!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sovi, doua intrebari am pentru tine:

 

1) cum ai reusit sa pui filmuletele pe site-ul acela? le-ai platit abonament? Ce pe mine m-a lasat sa-mi incarc filmele si apoi mi-a cerut bani![alcool]

 

2) te rog un pic sa dezvolti ideea refuzului vaccinarii copilasilor!Am citit tot felul de chestii si sunt total debusolata!

 

NU VACCINURILOR

 

[pup]

 

Ana-Maria,Valentin si comoara RAZVAN NAZDRAVAN!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, imi pare rau ca e pe duca lapticul, poate poti sa mai maresti productia, dar in 1 rand ar trebui sa fii psihic intr.o stare mai buna, sper sa se rezolve problemele [pup]

 

Despre vaccinuri, sa iti zic, ca am trecut si eu prin ceea ce simti tu acum (cred). Eu incepusem o cercetare inainte de a naste si am ramas masca masca, eu, cea care credeam ca vaccinurile is ok, pe DC aici sunt multe subiecte si pagini garla despre asta, cu injuraturi, insulte si etc, dar multe multe informatii pretioase.

E greu de decis, si cum zicea cineva, sa NU vaccinezi e o responsabilitatea mult prea mare pe care nu multi si-o asuma.

Daca nu esti in nici o extrema, schema alternativa a dr. Sears e calea de mijloc, daca o poti aplica si pe aia, succes!

 

Aurorra, cum scutecele, hmmm inca nu is total decisa daca imi plac super mult sau ma enerveaza [:D]. Exista si pro si contra, de ex: mi se par un pic cam gosolane pt copil mic (ca al meu) adik picioarele nu si le mai atinge unu' de celalalt, sper sa nu fie ceva nasol, poate din contra, in caz de dispazie stiu ca se recomanda 2 pampersi sau statul in wrap ca sa departeze picioarele mai mult, dar e oarecum inestetic.

In schimb, azi noapte de ex,. a stat 8 ore cu un bum genius si cand sa il schimb era aproape uscat, nu mi.a venit sa cred... deci e ok, alte dati o lasasem cate 3-4 ore, deci nu puteam sa zic cat de bune erau. Ce e drept seara am pus 2 insert (ceea ce le-a facut si mai bulky)

E ok pana acum, dar le alternez, mai ales pt noapte le-am luat. Oricum doar cu 3 cate am io nu se vede vreo diferenta de bani adik economie pe cele de unica folosinta, cu mai multe cred ca da.

 

Mai intreaba si zic.

Fug, va pup [pup]

 

[bb] Daria Alessia (12.07.2009)

 

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

 

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

ana imi pare rau sa aud as ceva, mai ales ca eu is patita.....numai ca la mine s-a oprit de tot acu o saptamana si ceva....asta e..am incercat de toate si nimik. m-am resemnat si am trecut pe formula si bebe ia in greutate, se simte bine. e cam miorcait el si face crizele de seara dar in rest e ft bine...trecem noi si peste asta.

in rest, ne pregatim sa venim in Romaniaaaaaa. a mai ramas o luna[:D]

va pup si multa sanatate...am vazut ca multi bebei sunt mucosi....offffff....pa noi ne-a ferit pana acu dumnezeu....si sper sa o faca in continuare

[flo][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Motana merci pentru informatii. Eu eram cea care te-a intrebat de scutecele de unica folosinta, nu Aurorra. Deci pana la urma nu sunt chiar asa de stralucite. Oricum m-am hotarat sa raman la Pampers, deoarece sunt mai la indemana si ca pret si ca utilitate.

 

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Alina, debandada mai mare ca in Romania la capitolul analize de sarcina, nu stiu unde mai exista! Eu, dupa experientele din sarcina 1, in care am schimbat 3 medici pe motiv ca erau prea rigizi si ne re-actualizati cu obstetrica de la 48' incoa, ca sa nu mai zic cat asteptam pe la usi, la sarcina 2 am decis sa nu fac decat 1 set de analize de sange in trim 3 ca sa ma primeasca la spital sa nasc, nu de alta :) si cele 3 ecografii morfo-fetale la dr.Iosup care e mai deschis la intrebari si il intrebam eu daca e ceva in neregula unde nu intelegeam, ca n-aveam chef de nici un medic sa imi dea antibiotice pt te miri ce ii casuna! Poate e un risc, dar eu am simtit ca e ok asa pt noi de data asta.

Tine-te tare si nu te lasa manipulata, si mai ales informeaza-te pe net, cand nu esti sigura daca chiar sunt necesare unele actiuni. Multe analize sunt total in plus.

 

Aurora, imi pare rau de muci :(

Sasha cand era mic a racit odata, cu mucii de rigoare, l-a ajutat mult sa tin patutul inclinat (am pus niste carti sub picioare) si sa il tin cu fatza deasupra aburilor cu inhalant. Il ajuta mult. Ce vremuri. acum cred ca n-ar mai sta la aburi nici sa il pic cu ceara. Acum m-am pregatit de iarna, am comandat din Germania un inhalant care se picura pe o batista langa nas si cica isi face treaba. Sanatate!

 

Ana [pup][pup] lasa, nu dispera ca atatia copii au crescut foarte bine cu lapte praf. Daca nu se poate, ata ete. Daca nu ai abandonat de tot ideea, iti zic cu ce imi strunesc eu productia cand mareste zana cererea: seminte de mgdale si in special seminte de cedru: Alaptare - se mananca 30-40 de grame de seminte de cedru siberian pe zi. Este un tratament simplu, dar cu efecte complexe, care stimuleaza lactatia, imbunatateste vitalitatea tinerei mame si, in acelasi timp, face si laptele mai hranitor, dandu-i calitatile energetice si nutritive optimeid="size1">, spirulina, galafor, galactogil, ceai de lactatie, si ma masez pe sani cu un ulei special de la weleda. Rezultatul e super in cazul meu.

Nu e necesar sa platesti nici un abonament pe onettruemedia. unde te impotmolesti? incarci dar nu le vede nimeni? mie mi s-a parut tare bun, ca mi-era usor sa editez. Vezi ca dupa ce incarci si editezi, trebuie sa mai treci de niste etape: share video, etc... care etape se termina (parca) cu "grab links and codes" (undeva sus dreapta e butonul) unde iti arata ce link sa folosesti ca sa il dai cunoscutilor.

Despre ne-vaccinare, nu prea vorbesc, se nasc prea multe controverse si nu are rost. Daca vrei, comanda cartea asta http://www.edituraexcalibur.com/index.php?main_page=product_info&cPath=4&products_id=4 si poti citi niste fapte. In schimb, recomand cui si-a vaccinat copilul si a avut diverse reactii neplacute dupa, sa se informeze despre produsele homeopate care repara acest dezechilibru. Nu stiu exact cum se numesc, nu se gasesc in Romania (in Germania si Anglia sigur, in alte parti nu stiu) dar sunt special facute pt diverse tipuri de vaccin. Rau n-au cum sa faca, oricum.

 

Emanuela, iti doresc AMR usor! [pup]

 

Cristina, si eu cu pampersul. Doar ca eu am 4 tipuri in casa :))pt baiat -de noapte, cu 1 nr mai mare, de zi si tip chilot pt cand nu sta locului sa ii pun; si minusculi pt fata :)

 

Motana, succes cu scutecele [pup]

 

La noi nu e usoara viata (din ciclul "viata e grea, dar trece"), sotul vine de la munca in perioada asta dupa ce culc copiii, e greu in timpul imbaierii celor 2, cu bb mare haladuind prin casa in curu'gol si facand pipi pe unde apuca pana impachetez mandra, de multe ori cu nevoi urgente in acelasi timp, etc. Bucurosi le-om duce toate :)

Sambata avem botezul, abia astept sa o botezam si sa treaca si asta. Nu facem tam-tam la carciuma, doar o masa mare la curte la unchiu.

 

Va pup!

 

(\__/)id="orange"> pozici MONTAJE id="red">

(='.'=)id="orange"> nasterea lui Sasha, 17.04.08

(")_(")id="orange"> nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioaraid="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...