Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (8)


Recommended Posts

Cristina, eu l-am tinut ridicat pe Razvan in pozitia descrisa de tine inca din maternitate...si nu s-a intamplat nimic! Chiar l-am intrebat pe Dr Baciu daca procedam bine ca mama imi vazuse pozele si a urlat considerabil la mine ca nu asa se tine un bebe...dr Baciu chiar mi-a recomandat pozitia asta il loc de cea clasica e tinut un bebe(stand asa elimina mai usor aerul si se reduce riscul de a avea dureri pricinuite de colici)..[pk] Si cu babele alea care imi spuneau chestii de genul "pe vremea mea se facea..."le-am linistit rugandu-le sa-si face ele un bebe si sa-l creasca dupa principiile alea...de atunci am liniste...[pup]dulci la frumoasa ta printesa![flo] Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunshine, frumoasa povestea ta si am trait-o pas cu pas...si eu am fost in camera/sala aia de nastere, si eu m-am uitat la cadita (am si facut poze cu ea)dar de nascut in apa..n-a fost sa fie...chiar cand iti citeam postarea ma imaginam pe mine facand ceea ce ai facut tu...inca o data felicitari si ai fost o mare curajoasa! Sa va traiasca micuta si sa aveti parte doar de bucurii![pup][flo] Ana-Maria si Valentin, fericiti parinti de Andrei-Razvan !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am un bebe lenes.....foarte lenessssss....nu vrea cu nimik sa iasa, nici macar un semn nu da[q] iar pe mine incepe sa ma apuce disperatea[bang]... colul nu se deschide, contratii ioc, bebe e relaxat in burta.....eu, diseparataca deja e 24 si termenul era pe 22 si uite asa, ma plimb cat pt toata viata intre casa si spital....offfffffffffffffffffffffffffffffff
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emanouela, ai incercat ceai de zmeur? Inteleg ca vrei sa nasti normal, ajuta foarte mult sa-l bei cu mai multe saptamani inainte d enastere, dar macar acum, bea 1l pe zi, sau si mai mult. Rau nu face, sigur. Si multe plimbari lungi, ca ajuta. Am auzit ca si [cina2][ispita][pathot]ajuta. Nu stiu, dar e mai bine sa iasa mai repede bb din burtica, daca iese normal, ca sa nu fie prea mare si plus ca 40 sapt. ajung (eu am scapat la 37). Eu va citesc povestile si va sustin, din umbra. [flo] La cat mai multe mamici de delfinasi. Ma surprinde ca au fost destule cezariene la Eva si totusi se practica epiziotomia, si acolo...[bang]Sunshine, cate kg a avut bebelusa la nastere? Totusi chiar nu se poate scapa de aceasta procedura, nici la nasterea in apa? Nu inteleg cum se poate in afara, ce alte pregatiri fac si la noi nu se folosesc. Spre exemplu la cele care aleg sa nasca normal, in apa sau pe uscat la aceste clinici, nu se dau explicatii despre exercitiile Kegel, masajul perineal, etc? ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006) [url="http://homemadelaly.blogspot.com/"]My workshop[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guguluff, bebe a avut 3100 kg. Sincere sa fiu, si eu mi-am dorit tare sa scap de epizotomie, fiind chiar una din motivele pentru care am apelat la nasterea in apa. Cand m-am pus pe masa si dr. mi-a zis ca trebuie epizotomie, am inceput sa negociez cu el, spunandu-i ca eu chiar nu vreau sa fiu taiata, dar mi-a zis ca e prea mica distanta...oricum nu am inteles exact...dar mi-a dat o sansa, si a spus daca reusesc fara, e ok, dar uite n-am reusit( bine nici dureri mari/contractii nu aveam, primind chair atunci o doza de epidurala)si dupa mai multe incercari m-a taiat chiar acolo in apa. Consolarea era doar ca asa nu m-am rupt, dar pot sa spun ca epizotomia mi-a mai dat multe batai de cap dupa nastere, cei de la Eva nu mi-au dat un calmant potrivit....si uite asa m-am dus la un ginecolog aici in Tg-M( ma durea tare, si ne era frica sa nu fie ceva complicatie), si mi s-a dat diclofenac supozitoare, care mi-au facut foarte bine, plus splat cu rivanol, si nu cu apa si sapun , precum se procedeaza la Eva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cele care nu scapati de epiziotomie, se fac spalaturi cu ceai de galbenele si pelin (se face o infuzie mai concentrata, cam 2l de ceai). Si se spala zona de 2 ori pe zi. Se poate da cu Banocin pudra, unguent de galbenele/ cu propolis. Eu am avut-o facuta cu fire reapsorbabile si a durut si usturat neplacut cand am eliminat firele, mai multe zile la rand... Preferam sa mi se faca cu fire obisnuite, macar durea cand le scoteau, dar putin. Pentru dureri tot supozitorul e perfect, ca actioneaza mai repede si local; eu aveam Ketonal. Asta ma si socheaza, ca nu se scapa de epiziotomie. Ar trebui sa recomande exercitii pentru muschii perineului, din timpul sarcinii, nu dupa epiziotomie, pentru recuperare.[bang] Si am inteles ca daca se face acel masaj perineal, si doctorul procedeaza in timpul nasterii, tot prin cateva miscari, de directionare a capului copilului si de protejare a perineului, se scapa de epiziotomie si pentru copilasi mari. Fetita mea a avut mai putin si tot m-au taiat, si am mai auzit de multe cazuri de copilasi de 2,5-2,6kg la care tot au taiat mamica. Nu pot intelege nevoia romanului, de a taia. Parca in tarile unde nu se practica, sunt alte compilcatii sau rupturi mari, de ce se tem ei. Oricum Sunshine_szb, ti-ai indeplinit visul de a naste in apa, si asta conteaza. Oricum recuperarea dupa cezariana este mult mai grea, si epiziotomia e de preferat, daca fara nu se poate. Ma gandeam ca ar fi util de scris la primul mesaj si tipul de nastere si clinica, la mamicile care au nascut deja. Asta in masura in care aveti ceva timp liber.[flo] Ar fi ca un fel de statistica pentru cele care aleg o anumita clinica, sau care cocheteaza cu ideea unei nasteri in apa. ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006) [url="http://homemadelaly.blogspot.com/"]My workshop[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunshine pentru epiziotomie mai incearca si cu solutie de rivanol de la farmacie. Eu m-am interesat inainte de tot ce trebuie pt a vindeca epiziotomia mai repede, dar nu am avut nevoie. Oricum am auzit ca e una din metodele cele mai bune : vindeca repede, usuca si dezinfecteaza. Sa fiti sanatosi! Poze cu fetita mea cea mare: http://img145.imageshack.us/gal.php?g=dsc00001iaj.jpg Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Shunshine,imi pare rau ca a trebuit sa-ti faca epiziotomie,nu inteleg de ce! Bebele meu a avut 3450g si l-am nascut fara sa ma taie,m-a intrebat daca vreau si i-am spus ca nu,mai incec daca nu se poate accept,dar se pare ca am reusit! Ce-i drept,am avut o mica ruptura,dar nu am avut nici o secunda neplaceri din cauza ei! Si pe mine m-a cusut cu fir resorbabil,dar credeti-ma nu am avut nici o durere,o mica jena,dar atat! Plus,ca mie dr mi-a zis sa-mi dau cu Oximed,ceea ce a ajutat la vindecare rapida!Ma mira faptul ca nu te-a informat despre asta! Cristina,poti sa-ti tii micuta ridicata fara nici o problema,fii fara grija ca nu pateste nimic.Pai Mateutul meu nu mai statea in pozitie culcata de pe la 2 luni jumate!El la 2 luni deja isi tinea singur capul,bine ca iti dai seama ca eu grijulie il mai sustinea,dar sa stii ca nu e nici o pr. Vin-o si tu odata prin oras sa ne vedem si noi,macar acum cat inca mai e caldut,bem un suc,ceva!Va pupicesc! Fetele o zi buna sa aveti! Aurora,mamica micului duracell Robert Matei [url="http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png"] Robert Matei [/url] [url="http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP"] Pozici [/url] [url="http://community.webshots.com/album/570207394nlCrgX"]Mateut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] va tot citesc dar mai greu cu scrisul. Noi suntem bine, crestem, de vreo saptaman credeam ca ne bat colicii dar se pare ca de fapt e reflux, desi nu vomita si era mai greu de dat seama, dar cand o ridic inceteaza plansul. se intampla mai ales noaptea cand ii dau san culcata si facea niste crize rau de tot. Problema e ca de atunci si-a dereglat programul de noapte, inainte dormea de pe la 12 la 5 jumate, boierie, acu se scoala si pe la 1-2... si uneori mai des. Subscriu si eu la sfatul cu epiziotomia, eu nu am avut deloc probleme, adik doar la o sapt. cand se resorbeau firele, o zi si apoi gata. Din prima zi m-am spalat cu ceai de coada calului si arnica plus o solutie cu iod, dupa o luna nici nu se mai cunostea. Crema de galbenele face si ea minuni, merita incercat. Io abia acu mi-am dat seama din citite.. adica la Eva ce se face pana la urma in cada, travaliul? Ca vad ca expulzia e pe uscat, am inteles io bine? De ce asa si nu pana la capat, inteleg ca nu se baga dr in cada cu tine, dar se poate si de afara, nu? Daca o iau asa am facut si eu travaliul acasa, sub dush [:D] hehe, ca nu ma mai dadeam dusa la spital, am ajuns cu dilatatie 8, dupa dush si stat cu pisica in pat de nu mai aveam chef sa ma ridic. [alcool] Va mai pun niste [url="http://family.webshots.com/album/573513055apbOcx?start=84"]poze cu Daris[/url]. Aurorra, Ana, ce mai fac bebeii? Sovi, nastere usoara, ce mai zice Sasha, asteapta perechea? Cristina, sa stii ca si Daris isi ridica capul, de la 2 zile o tineam pe piept si o vad ca se indreapta, [pk] pentru cateva secunde, desigur, dar acum din ce in ce mai mult. Culcata nu ii place deloc, vrea numai vertical, si sa o plimbi, saltand mai mult si se mai impinge si de picioare creka vrea s-o ia la pas, hehe! Va [pup] pe toate. [bb] Daria Alessia (12.07.2009) "The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld "Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Motana,ce fetita frumoasa si ochioasa,aveti!Sa va traiasaca si sa creasca mare si sanatoasa! Nasterea se produce tot in apa,nu pe masa! Eu am avut o parte din travaliul in apa si expulzia tot in apa,doar o data sau de 2 ori am urcat pe masa sa vada dr exact ce si cum e pe acolo! Nu stiu daca s-a intamplat la cineva sa aiba travaliul in apa si nasterea nu! Noi suntem bine,sanatosi si din ce in ce mai mofturosi si mai pretentiosi! Ne apropiem cu pasi repezi de primul anisor,Doamne ce a mai trecut timpul! In rest toata ziua ne ocupam cu papica,cu plimbarica,cu jucatul si cam atat! Am pus si eu cateva pozici,daca vrei sa ne vezi! Va doresc o zi buna! Aurora,mamica micului duracell Robert Matei! [url="http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png"] Robert Matei [/url] [url="http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP"] Pozici [/url] [url="http://community.webshots.com/album/570207394nlCrgX"]Mateut[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...