Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Oare mai exista asemenea cazuri?


Recommended Posts

Am citit mult timp mesajele de pe forum si ma doare sufletul cand aud povesti atat de triste[q]. In familia mea nu au fost probleme majore, dar faptul ca bunica paterna nu a dorit-o pe mama a creat destule necazuri. Practic ea a facut absolut tot ce i-a stat in putinta sa ii desparta pe parintii mei, si a facut asemenea eforturi sustinute pentru mai mult de 20 de ani. Si acest lucru - fara a tine cont de fratii mei, de mine, care aveam nevoie de ambii parinti si de o atmosfera calda si primitoare. Parintii mei sunt foarte iubitori si ne-au oferit totul mie si celor doi frati, nimeni nu are ce sa le reproseze. Dar, problema a venit tot timpul din partea bunicii care efectiv ne-a facut viata un iad! De cate ori venea la noi acasa in vizita, de atata ori creea cearta si scandal. Nu imi amintesc sa fi avut vreo zi linistita in preajma ei. Ii spuneam ca ma doare enorm sa ii vad pe parintii mei certandu-se si imi spunea ca e imposibil ca eu sa sufar pentru ca sunt mica,in schimb fratii mei, da, intr-adevar ei sufera pentru ca sunt mari. Oare ce logica e asta? Eu nu am reusit sa inteleg nici pana acum. Si mereu mama a avut grija de ea cu bani si mancare,a dus-o la spital cand era bolnava, s-a ingrijit de ea ca de propria-i mama, iar in schimb a primit doar rautate si venin. De ex., il intorcea pe tata impotriva ei si o data chiar l-a adus in stadiul de a o lovi si a o da afara din casa in pijama, in plina noapte si iarna fiind, apoi tata a adormit. In timpul acesta, eu am vrut sa o aduc pe mama in casa (eu eram mica), dar bunica mea mi-a interzis sa ma apropii de usa sub amenintarea ca ma va para tatalui meu si ma va bate. Asa ca a lasat-o pe mama afara cateva ore, in loc sa o aduca imediat in casa. De fapt toata copilaria mea ea s-a purtat la modul asta, nu numai cu mama, dar si cu mine si fratii mei. S-a straduit tot timpul sa ne inderpateze afectiv de parintii nostri si de ex., cand venea tata acasa de la servici, desi tata de abia astepta sa ne vada, ea ne spunea sa plecam in camera noastra ca daca ne vede ne va bate. Desi tatal meu nu m-a lovit niciodata, eu ca un copil mic si naiv, credeam tot ce spunea ea. Profita de faptul ca parintii munceau toata ziua si veneau acasa seara morti de oboseala si nu mai aveau timp de nimic.Practic ea a incercat sa ii intoarca pe parintii mei unul impotriva altuia, pe copii impotriva parintilor, pe frati unul impotriva celuilalt. Si noi cei trei frati, inca mai suferim de aceasta influenta din nefericire. Acum recent i-am povestit toate acestea tatalui meu si el a suferit un soc. nu-si putea imagina asa ceva despre mama lui! Acum totul s-a linistit si lucrurile sunt normale pentru ca a disparut acest factor negativ din viata noastra. Dumnezeu s-o ierte! Dar inca ma dor aceste amintiri. Eu ma intreb daca mai exista astfel de cazuri?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, parintii mai sunt impreuna si acum. Insa e real ca asemenea lucruri lasa urme adanci! Eu si acum ma lupt cu mine sa uit si sa iert, altfel nu stiu cum as putea sa imi gasesc linistea sufleteasca. Si din acest motiv vreau sa ma marit cat mai tarziu. Parintii mei isi doresc un nepot/nepoata si sunt ingrijorati ca sunt inca singura, dar mi-e teama de suferinta. Am avut un prieten mai demult, dar l-am parasit pentru ca locuia cu bunica lui si cand ma duceam in vizita ea incepea sa imi dea ordine. De ex., cand se uita nepotul ei la meci, eu trebuie sa fac liniste deplina in casa! Eu m-am suparat si de atunci cand eu mergeam in vizita nepotul ei a vazut meciurile fara sonor. Dar la scurt timp am decis sa il parasesc. E pacat insa ca bunicii care ar trebui sa se bucure la batranete vazandu-si nepotii, isi consuma toata energia ca sa le distruga echilibrul si casnicia parintilor lor! Eu acum dandu-mi seama de toate implicatiile, nu pot sa-mi imaginez cum a putut proceda asa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ce ai scris inteleg ca voi toti stateati laolalta. asta era prima greseala, trebuiau familiile sa stea separat, iar a doua greseala, mama ta nu trebuia sa-i permita soacrei s-o trateze asa. chiar nu i-a spus nimic sotului ei timp de atatia ani? sau sotul era indiferent la asta? nu pricep [:-@]
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, In viata nu exista tuse atat de precise: - bunica cea rea - parintii cei buni si iubitori Pot sa inteleg ca bunica ta era rautacioasa cu voi si in special cu mama ta, asta e rolul socrelor, nu? Ce mi se pare mie ciudat e ca tu il absolvi complet de vina pe tatal tau. Are partea lui de vina, mi-e greu sa cred ca nu observa toate astea, cred mai repede ca se complacea in aceasta situatie. Cat de greu e sa observi ca nevasta ta ingheata daca sta iarna afara??? Ca nu-ti vin in intampinare copii? Si pot intelege ca tu esti speriata sa nu repeti acelasi scenariu in familia ta. Asa cum iti spun si fetele, exista o solutie foarte simpla: sa nu stai cu soacra! Eu practic cu succes aceasta varianta, si desi soacra mea dupa 10 ani inca nu s-a plictisit sa bage strambe pt mine e [:-@]. si ce-am mai descoperit dupa ceva ani: nu-ti face nimeni viata iad daca tu nu accepti asta. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu Cristiama [flo] Din punctul meu de vedere parintii tai au si ei partea lor de vina pentru traumele tale. Soacra-mea e o chestie de-asta ... ca bunica ta. Dar a apucat sa-mi faca figuri (de fapt sa faca niste chestii fiica-mii) doar cateva zile! Atunci am realizat ca un om care face rau intentionat unui bebelus de 4 zile e dus cu capul si in concluzie nu mai vorbesc cu soacra-mea. Si soacra-mea are interdictie la vazut copilul meu altfel decat sub supraveghere. Cu alte cuvinte o perioada sotul meu si-a vizitat parintii luand-o si pe fiica-mea cu el (vizite de 2-3 ore cam o data pe luna) dar i-am spus clar ca trebuie sa fie cu ochii pe copil, ca daca pateste ceva fii-mea pe el dau vina, ca ma-sa nu poate fi invinuita (din motive de lipsa de responsabilitate demonstrata). Soacra-mea n-a mai vazut-o pe fi-mea de la 4 ani, acum fi-mea face curand 7 sni. N-a intrebat niciodata de nepoata-sa .... Sotul meu s-a vazut cu maica-sa in ultimii 3 ani de 2 ori. E drept ca Monica nu are bunica (mama mea a murit) dar nici nu are nici un fel de traume sau amintiri neplacute. Nu are bunica si asta e. Sorana si Monica (in curand scolarita)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este 100% VINA MAMEI TALE. Erinn's mummy [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/HAWAII_MEXICO_US #"]Hawaii Mexico US[/url] * [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld#"]Around The World[/url] * [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding #"] Wedding[/url] * [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall#"] Erinn Kendall[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara, Nu exista vina 100% intr-o relatie. Este un dans complex unde unul face un pas, celalalt reactioneaza. Poate parintii ei nu aveau unde sa locuiasca in alta parte, poate mama ei nu avea cu cine sa-si lase copii cand era la servici. Voi mai tineti minte? Eu in clasa I-a, cu cheia de gat ma duceam la gradinita si o luam pe sor-mea, si veneam acasa unde eram singure inca multe ore. Cred ca o bunica, chiar nu prea buna era de preferat. Mie tatal mi se pare imatur si egoist in relatia asta! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, in familia mea, bunica din partea tatalui, bunicul a fost un om de treaba dar ce pacat daca in casa a cantat ^gaina^. Mama se tinea cam departe de soacra, cand eram mici mergeam doar cu fratele si cu tata la bunica care statea la cateva minute de noi, bunica nu prea venea la noi in vizita, dar cand mergeam la ea ne impuia capul mie si fratelui meu cat de mult ne-a ajutat ea si ce a facut ea, ca din banii ei era apartamentul, da de unde, din partea bunicii lui maica-mea care si-a vandut apartamentul din oras, s-a mutat la tara si banii i-a impartit la cei doi copii ai ei, unchiul si mama mea. Parintii mei nu s-au certat, sau cel putin nu am vazut noi copiii, din cauza bunicii mele, oricum nici mama nu prea avea multe texte cu ea, in general mama este dintr-o bucata, asa cum de usor se imprieteneste cu tine tot asa iti da si cu flit daca o enervezi si te bagi in familia ei. Dupa moartea tatalui meu am rupt legatura cu bunica, cu unchiul din partea tatalui care este si nasul de botez al fratelui meu, de fapt ei au rupt legatura cu noi, s-au indepartat. O data bunica din partea tatalui i-a dat mamei niste bani de pe CEC, care de fapt i se cuveneau ei nu ca ar fi fost bunica vreo filantropa, da de unde, isi manca de sub unghii si mama ne-a cumparat de incaltat. la cateva lunidupa m-am intalnit cu bunica prin oras si m-a intrebat ce a facut mama cu banii, daca i-a fumat sau i-a dat pe cafea si i-am spus ca nici una nici alta, ne-a cumparat de incaltat. Ne feream de ea, daca o vedeam pe strada o ocoleam, o singura data am mai fost la ea dupa moartea tatalui meu ca ne invitase la masa, la pomana, asta dupa 2-3 ani. Mama incetase sa mai faca pomana, facea bunica din partea mamei la tara, ptr ca era penibil 2 familii cu 2 colive la acelasi mort, preotul ne cunostea, mai mare rasul, i-a si zis mama ca de ce nu comunica cu ea si sa faca impreuna. Unchiul din partea tatalui statea in bucuresti, ramasese dupa facultate acolo, am verisori primari dar nici nu-i mai cunosc, sunt niste straini ptr noi. Bunica din partea tatlui a murit de curand, cand mi-a dat mama vestea nu am simtit nimic, cred ca daca colega cu care tin legatura in romania mi-ar spune ca a murit vreun pacient, cred ca as simti mai multa durere. A fost o femeie foarte rea, toti vecinii se fereau de ea, mama a aflat de moartea ei de la o vecina din bloc de la bunica. Pacat, dar asta este situatia, oricum a murit, capitol incheiat, bine ca parintii tai au ramas impreuna. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...