Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (68)


Recommended Posts

Buna fetele. Moni, deci analiza e ok, ma bucur ca macar n-a mai evoluat chestia. Off, tot nu-mi vine sa cred! Bine ca esti optimista si mobilizata. Liliana, precoce Cosmin. Si tare seamana cu Nicolas, chiar daca e blond. El cum duce racelile? Ti-a facut vreo boacana? Cu scarile.....RAzvi care era un motoras inascut, a urcat si a coborat muuulte scari si singur. Tavi inca exerseaza. El nu-i asa tzapan pe picioare cum era fratele lui. Despre camere, ale noastre sunt toate 4/4. Eu zic ca intra de toate inauntru. Momentan nu avem decat paturi...si pe ici pe colo cate ceva in care mai "aruncam" haine. De exemplu copiii impart un dulap minuscul, pe care l-am luat cu patul de bebelush, inainte s-o nasc pe Ana. Deci insuficient, dar inca n-am ce face. Deea, homeschooling-ul e legal in Romania. Cred ca trebuie sa urmezi oarecum o programa, cred ca exista testari pentru copii periodic. EU am mai zis ca asta voi face. Si voi lasa scoala la nivel de: divertisment si integrare sociala. Eu sunt mai relaxata, au o viata sa invete, de ce sa-i grabesti? Filozofia mea de viata, spune ca inainte de 7 ani, chiar nu e cazul sa fie invatati ceva. Ma rog, Rudolf Steiner, cel de la care a plecat sistemul Waldorf. Nu-s eu foarte de acord cu el, dar in privinta asta tind sa-i dau dreptate. Oricum intre sisteme de tip Waldorf si Montessori, eu l-ash prefera pe primul. Si cum n-am de unde alege, ii las in sistemul obisnuit. Eu nu-s de acord nici cu catalogarea generala a copiilor sau tinerilor la modul: n-au nimic in cap, n-au aspiratii, nu au o filozofie de viata. Din pacate, noi am trecut in tabara "dusmanului" si s-ar putea spune ca nu au nimic de impartasit cu cei din generatia noastra. Sunt refractari la "provocari" venite de la adulti responsabili. Sau apare spiritul de turma si daca unul vrea sa fie teribil si sa nu scrie nimic si restul vor face la fel. Sunt sigura ca nu-s deloc diferiti de cum eram noi. Moda e diferita, gusturile poate, dar astea-s lucruri de suprafata. Eu am colegi de master, care acum au terminat facultatea. Si sunt foarte inteligenti si ambitiosi si dornici sa invete. Ce "hibe" le gasesc eu: vor sa fie invatati (Adica profesorul trebuie sa-i invete, ceea ce mi se pare cam pueril) si mai ales vor ca profesorul sa-i invete ceea ce vor ei! SI aici e dovada de imaturitate. Acum ca am trecut de 30 de ani stiu ca la 23 nu stiu exact ce-mi trebuie. Oricum, admirabil e ca-s preocupati. Si eu eram. Da, discutia despre educatie e una interminabila. Si e un subiect sensibil, care ma preocupa mai ales pentru copiii mei! Eu stiu una si buna: nu cate cifre, litere, sau alte lucruri stie un copil la 5 ani il ajuta sa fie mai fericit in viata. Si eu vreau sa fie in primul rand fericiti si sanatosi. Noi la gradi avem o educatoare care-mi tot da raportul despre tot ce fac ei. Da, ai nostri fac cifre, litere inainte de pregatitoare. Cat despre desenat, fiecare pe nivelul lui. Ana mea e foarte preocupata de pictat si desenat, de balet si limba engleza. Cifrele si literele....nu. Stie cifrele si recunoaste litere (nu pe toate). [pup] Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bee- eu am studiat mult sistemul waldorf inainte sa aleg montessori si am si copiii in jurmari de la 12-18 ani din ambele sisteme-de ce nu sunt de acord cu primul=W, pt ca nu ii pregatreste pt societatea in care vor trai si invata-adica aici exista toate rasele, lumea nu e perfecta, viata nu e roz si fiind sensibil si traind mai mult in lumea artelor nu te ajuta dupa 18 ani sa tii piept realitatii si diferitelor tipuri de personalitati din mediul inconjurator sau unde lucrezi, nu in societatea de azi -parerea asta mi-am format-o pe ce am vazut si citit aici in canada si mi-au confirmato 2 prietene care sunt profe in sistemul public si cativa parinti care intr-un fel au regretat ca au ales waldorf pt prea multi ani,poate pina la 6-7 ani e ok, dar cum aici asta e tot privat si costa de te usuca, macar dc tot faci investitii in copiii sa fie cu folos dupa 20 de ani. Ma opresc ca sa nu se interpreteze gresit. Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bee, tu vorbesti de absolventi de facultate, si cursant de master. Eu vorbeam de adolescenti si liceeni, care multi nu iau bacul, si dintre ei, si mai putini fac facultate, si si mai putini merg la master. Cei despre care vb tu sunt un procent foarte mic. Eu am intalnit adolescenti care nu stiau cum se numeste floarea aia galbena (papadia), sau care se refereau la Poarta Schei cu denumirea "Arcul de Triumf". (Poarta Schei este o constructie foarte importanta in Brasov, chiar in centru, obiectiv istoric, vechea poarta a cetatii, obiectiv turistic care da si denumirea zonei in care este amplasata. Este la fel de importanta ca si denumirea "Piata Sfatului"). In schimb, stiu sa dea si sa obtina comentarii la poze pe FaceBook, si sa scrie in limbaj messenger. Posibil ca asta sa fie un soi de inteligenta sociala ... cine stie ? [:D] Poate pana la final vor reusi sa codifice atat de tare limbajul scris, incat nu va mai intelege nimeni nimic si vor fi nevoiti sa apeleze la telepatie .. si .. uite de unde rasare evolutia !!! [:D] Nici pe mine nu ma pasioneaza sa stiu cate cifre si cate litere stie un copil de 5 ani, dar as fi vrut ca la gradi sa faca ceva mai mult decat jocuri de genul: Broasca sare in in tufis, broasca sare pe lac ... unde copii trebuie sa sare ori in fata ori in spate. Nu ma intereseaza neaparat sa citeasca, dar as fi vrut ca macar sa faca zilnic ceva care sa le puna mintea la contributie. Pe principiul joaca de voie ... nu se dezvolta nimic. Joaca trebuie coordonata de adult, in asa fel incat sa devina un exercitiu de dezvoltare (intelectuala, fizica, emotionala) si atunci se face educatie. Joaca de voie cu alti copii nu realizeaza decat plafonare si o dezvoltare haotica a personalitatii. Copilul trebuie sa fie coordonat de adult, pe care sa il aiba exemplu de comportament, si nu un alti copii. Daria a avut pe rand tot felul de manifestari pe care le imprumuta de la copiii din parc. Le regaseam imediat: asta e de la Patricia, asta de la Alexia .. asta de la Raul. Din punctul acesta de vedere, sunt extraordinar de multumita de doamna de la gradi, care se poarta exemplar cu ei. Daria e foarte ascultatoare, si raspunde mult mai frumos la intrebari de cand e la doamna asta. Se vede ca este atenta si respectoasa, pentru ca asa se comporta si doamna cu ei. Daria a imprumutat aceste caracteristici imediat, la fel de repede cum la cealalta gradi a imprumutat datul cu fundu de pamant. La dezvoltare emotionala, sociala, Daria va avea numai de castigat aici, dar la intelectual, conform programei ...mai nimic. Bee, m-ar interesa sa stiu mai multe despre homeschooling la noi. Voi mai cauta si eu. ------------------------------------------- Deea, mamica de Daria poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1 [url="http://made-in-brasov.blogspot.com"]made in Brasov[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, am gasit un link cu un articol despre homescoling ca fiind ilegal. Si mai interesante mi s-au parut comentariile. Nu ma asteptam sa majoritare PRO. [flo] Foarte interesant .... ------------------------------------------- Deea, mamica de Daria poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1 [url="http://made-in-brasov.blogspot.com"]made in Brasov[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor am putin timp asa ca va scriu cateva randuri. Moni ma bucur ca ti-au iesit bine analizele. Fiar sa fie de sistem sanitar romanesc, cat de scumpe sunt toate!!!! Denisa, oaaau ce socoteli complicate stie Emma si ce bine citeste. Al meu copil de clasa II nu stie sa faca asa ceva. Si pe romaneste nu vrea nici cum sa citeasca. Zilele trecute ii scria la bunica-sa pe mess “ a fost bun in vacanta” de fapt asa cum vorbeste. Deea , Daria a crescut de cadn nu am mai vazut-o in poze. Ce talentate sunteti voi. Ce desene frumoase face. Doar are pe cine semana, nu? Si sa va povestesc putin de vacanta. Cand ne-am dus, am fost ca la cursa de formula 1. Heinz a vrut sa fie totul legal asa ca a facut cerere la scoala sa putem sa-l luam pe DAvdi la 2.30 in loc de 3.15. Binenteles ca nu a fost acceptata. A fost personal la director. Bineneteles a spus ca are o programare la doctor. NIMIC. ……….si bine a facut ca nu m-a ascultat. David ne-a spus ca si invatatoarea lui de joi si vinery dupa-masa merge in vacant in Sardinia. Dar Sardinia e mare, nu?, Ei, na cu cien credeti ca dam nas in nas numai ce aterizam la hotel. Cu invatatoarea lui. Cred ca as fi facut stanga-mprejur daca reuseam sa-l luam cu minciuna ora aia de la scoala. La granite cu Italia era o coada de masini………….asa ca ne-am bagat pe banda de camioane care era libera si tine-o intins. La Milano la fel masina in masina. 10 autostrazi si toate pline. Oh, Doamne am crezut ca pierdem vaporul. Ne-am imbarcat si dupa noi au inchis usa……… Vremea a fost asa si asa, mai ales primele 2 zile. Duminica ne-a plouat vreo 3-4 ore de dupamasa . Asa cum numai odata la 2 ani ploua acolo. David a gasit ca e prea plictisitor sa astepte sa se opreasca asa ca s-a echipat cu pantalonii de baie geaca de ploaie si a iesit sa se joace afara. Nu a trebuie sa caute mult pana si-a mai gasit 2 colegi doritori de balti. Nu au canalizari, burlane asa ca acolo apa curge pe unde poate adica peste tot. Doar ne-am dus sa ne imbaiem. Tot baie se chema si asta. Oricum nu a fost rece deloc. Apoi am iesit pe plaja. Cert e ca pana seara am epuizat tot geamantanul de haine. Zilele urmatoare a fost frumos, mai innorat, mai niste picaturi de ploie dar am putut sta pe plaja in fiecare zi. Copii s-au simtit minunat, si-au gasit colegi si ne-au uitat complet. In fiecare zi aveau program de la 10 la 12. (2 ore de liniste si pace pentru noi……..ieeeee!!!!!!) Seline ne canta de atunci intr-una. Au invatat multe cantecele. Tot poporul din vacanta a fost elvetian. Cred ca eu am fost singura intrusa pe acolo, asa ca nici noi nu ne-am plictisit Din pacate eu a trebuit sa renunt la excursiile mele planificate, ai mei copii nu s-au lasat nici cum convinsi sa mergem sa mai vedem si altceva. Mancare multaaaaa, nu foarte variata. Pasta la pranz, pasta seara. Pentru Seline paradisul……………. Oricum eu inca plang de dorul caldurii. Sunt in soc de cand ne-am debarcat in Livorno. Chiar si in Toscana muntii erau pudrati cu zapada. Acum ploua si sunt vreo 4-5 gr. Gata ma duc sa mananc. Va pup Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/kluckermira/WeekendDeRusalii#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, ce aventuri frumoase povestesti tu [olala][olala][olala] Ce frumos ca va mobilizati sa mergeti la plimbari cat de des puteti. [pk] Misto faza cu invatatoarea [:D] Nu cred ca are un talent deosebit Daria ... si .. eu nici atat, dar ... ne place sa coloram [:D] Daria cand se trezeste, primul lucru pe care il zice e "Vreau sa pictez". Iar eu o incurajez, cat pot de mult, nu neaparat ca sa scot din ea o pictorita, ci mai mult ca sa o incurajez sa faca ceva la care sa isi puna mintea la contributie. Am citit undeva ca mana este reprezentata direct pe creier, si ca orice faci cu mana, fizic, exercitii de indemanare, iti foloseste in mod direct la dezvoltarea intelectuala. Plus ca e un exercitiu foarte bun pentru dezvoltarea personalitatii, pentru ca se antreneaza sa realizeze lucrari, sa termine proiecte, etc. I-am facut un dosar in care pastrez cele mai reusite lucrari si e bucuroasa cand se uita la el, sa inspecteze tot ce a realizat. ------------------------------------------- Deea, mamica de Daria poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1 [url="http://made-in-brasov.blogspot.com"]made in Brasov[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara gagici. Io p-aci cu copiii,astept sa ma apuce febra mare plus frisoane,ca asa mi-a zis doctorita ca urmeaza la primele doze.Mi-a zis sa iau un paracetamol si un algocalmin cand ajung acasa,ceea ce am si facut.Deocamdata insa nimic la orizont.Dar de la 17,30 pana acum au trecut doar 3 ore,mai astept [:D] Diana m-a lasat afis acum seara.Era si mami aici si mi-a povestit ca o cunoaste pe bunica unuia din baieteii cei nou veniti la gradi,unul Razvan care are pat chiar langa Diana.La care Diana zice: "MIE IMI PLACE MULT DE EL,SUNT INDRAGOSTITA" [:0] Mami o intreaba daca stie ce inseamna sa fi indragostita la care Diana: "Inseamna cand iubesti asa tare pe cineva" . Ca sa vezi unde-mi sedea indragostita [:D] [:-@] M-a chinuit o gramada la Piticot si cu un zar si cu doua .Iar cand mami a laudat-o ca s-a jucat frumos,Diana a sarit cu replica: NU NE-AM JUCAT FRUMOS CA EA (adica eu) M-O BATUT DE FIECARE OARA" [:D][bang] Pai daca am avut noroc la zaruri? [:D] Si catre mine tzafnoasa: "nU RADE DE MINE CA II NUMAI VINA TA!" Io incercam sa ma justific cu zarurile,ea imi baga ca ... "M-O ENERVAT CA NU AI INCREDERE IN MINE" [alcool] Pai cum naiba sa nu rad ca a nimerit de vreo 4 ori la rand pe capul unui miel la nr.25 si a trebuit sa se intoarca tot la lup la nr. 19.Deja era turbata de nervi [cusca] [:-)))] De cum a venit acasa m-a intrebat daca nu mergem la inot [:-@] Mai tarziu m-a intrebat daca nu mergem maine.Nuu ... doar poimaine. Tudor a facut azi dimineata iar ceva febra,nu i-am mai luat-o dar era cam cald,i-am dat nurofen.Si tuseste rau iar la antibiotic e deja la a cincea zi.O fi de la dintii aia febra? Naiba mai stie. Legat de Baby Einstein (apropo LILI eu il am de la Cristina,dar nu e complet) ca zicea Denisa ceva ca mai nou nu e ok la ei in Canada.Mie mi se pare ca efectiv il hipnotizeaza pe Tudor.I-am pus azi de proba DVD Cartea junglei dar nici 20 de secunde nu i-a captat atentia si am dat de mai multe ori inainte si chiar la muzica.Niciun efect.La fel celelalte desene animate.Si la fel de neinteresata de desene a fost si Diana pana dupa 3 ani.Nu stiu cum ar fi fost la Baby Einstein ca nu-l aveam atunci dar poate o hipnotiza si pe ea ... Mai citesc p-aci si revin sa va raspund daca nu ma apuca frisoanele alea intre timp.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ati atins si problema noii generatii,drept sa va zic si eu am avut colegi de munca mai tineri din diverse generatii,dar ce am observat si eu e ca le cam lipseste cultura generala chiar daca unii-s chiar binisor inteligenti.Unora le lipseste mult de tot si inteligenta sociala din pacate.Mai bine stau cei de 30+ fata de cei 25+ nu mai vorbesc de 20+ unde chiar e cam jale.Practic cred ca se vede clar faptul ca nu au citit/nu citesc mai deloc.Unii nici la filme nu s-au uitat/nu se uita ca macar de-acolo mai preiei o cultura cat de cat,chiar daca mai superficiala.Na asta e sondajul meu,probabil superficial si astia de care vorbesc sunt doar din cei cu studii superioare.Imi imaginez cum sunt deci cei la 20+ si fara studii superioare ... Am si o gramada de verisoare/nepoate/nepoti cu varste de 20-30 dar la ei nu pot aprecia ca-s subiectiva rau,totusi clar si dintre ei cei care iubesc lectura de orice gen sunt cu cateva clase mai sus si parca altfel poti discuta cu ei.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni-pai tocmai asta e ideea, sa nu ii hipnotizeze pe copiii BE ci sa ai putina interactiune, chiar dc e doar 4-5 min,atata pot ei la 1 an-pe cand BE prezinta cate 1 imagine si aia nu e f.reprezentativa sau prea aproape de cum arata in realitate de ex animalul resp si totul se deruleaza f.incet si pe o muzica enervanta-asta zic studiile, si cu un procent destul de mare eu sunt de acord ca am avut intreaga colectie de dvd de la Emma-dc s-au mai schimbat si au mai aparut habar nu am-la Alex nu au functionat de ex. Denisa cu Emma Andrea 4,5 ani si Mark Alex 3 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DENISA sa stii ca si eu m-am tot gandit cum ar fi sa o inscriu pe Diana incepand din clasa intai la liceul de arta din Arad ... avand in vedere ca are ceva talent la desen si indemanare la tot felul de chestii practice.Atat ca si eu judec asa ca tine mai practic si ma gandesc ca in primul rand ar crapa de foame cu asa meserii artistice ca nu imi imaginez sa aiba ea nu stiu ce mari talente artistice incat sa dea lovitura.In plus acolo din cate am citit e mai relaxata programa la materii mai tehnice si daca s-ar axa pe alea in viitor probabil ar ramane mai de caruta fata de altii.Tot contra mai sunt doua chestii: cred ca e obligatoriu sa aleaga si un instrument daca merge acolo si pe de-o parte o vad la fel de "talentata" la muzica precum subsemnata [bang] iar pe de alta parte un instrument costa ...
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...