Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

PRIETENE FARA TITLU (68)


Recommended Posts

Moni, pozele erau chiar foarte mici. Le-am micsorat la minim posibil .. dar tot nu a mers Am avut si eu o perioada in care ii citeam Dariei povesti. Si ... am inceput ... fetita cu chibriturile ... moare inghetata [bang] ... apoi .. degetica ... intalneste tot felul de pasarici moarte, rupte ..etc... alba ca zapada este ucisa ... iezii de la capra cu trei iezi sunt mancati si capetele lor atarnate la geam [alcool][alcool][alcool] Stooooooop !!! Deja Daria incepuse sa se smiorcaie de mila, si eu in rand cu ea ... apoi intrebari despre moarte .... Gata .. de ajuns. Ne uitam la poze in carti ... si ... povestesc eu .. ce ma taie capul. Discutam pe poze ... si nu mai citesc nimic, nici o crima, nici un sadism, nici o nedreptate. O fi fost la moda sa povestesti copiilor despre crime si sange...o fi fost "cool" ... naiba stie .. ca eu nu imi dau seama cu ce scop au inventat si scris astia asa povesti pentru copii. Mi-ar place sa gasesc de citit povesti de genul "tinkerbell", unde personajele fac lucruri fantastice, interesante, si nimeni nu moare, dom'le ! Se lupta, se cearta, se impaca ... si viata merge inainte...nu ai dupa cine boci la sfarsitul cartii. Uite, poate Harap Alb, Praslea cel Voinic si merele de aur, Punguta cu doi bani. Acestea sunt destul de pasnice, dar sunt putine. Daria si-a ales o carte cu fabule, foarte, foarte frumos ilustrata. In ea ne uitam mereu, si ii citesc fabulele, dar sunt atat de prost traduse, incat ... nici eu nu le inteleg[alcool] Am mai gasit o carte, Abecedarul Vesel, care are niste povestioare scurte, dar sunt asa fel scrise, incat au ritm. Daca le citesc si cu intonatie, cuvintele sunt atat de frumos potrivite, incat Daria e fascinata. Asemenea povesti as vrea sa ii mai gasesc, cu cuvintele ritmate (daca se poate spune asa), care sa sune bine, si sa o indemne la invatat cuvinte noi. ------------------------------------------- Deea, mamica de Daria poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1 [url="http://made-in-brasov.blogspot.com"]made in Brasov[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gata si sedinta,asa ca va scriu iute pana nu apar sus plimbaretii mei. Intai cu educatoarea cea noua: se pare ca e nou-venita in gradi,dar totusi a mai lucrat in gradinita asta (nu stiu cu cat timp in urma) ,deci educatoarea cea in varsta o stia.Mie mi se pare moaca f.cunoscuta si eram convinsa ca am mai vazut-o pe-acolo ... N-a amintit nimic despre conflictul cu cealalta,doar ca aia acum e la o grupa mijlocie.A laudat-o pe-asta noua ca desi e tanara ,ce serioasa e si ca lucreaza mult cu copiii - asta cred ca asa e,ca in curte nu i-au mai scos aproape deloc [bang] Diana zicea ca nu au timp fiindca au teme [:-@] Chestia e ca au in grupa 6-7 copii care vor merge la scoala la anul si din cauza ca cu aia trebuie sa lucreze ca la "pregatitoare",la fel fac si cu ceilalti mai mici - printre care si cu Diana.Au inceput si cu engleza si sportul din primele zile,nu doar din octombrie ca anii trecuti.De cotizat la fel pe luna: 4 lei engleza,4 lei sportul,5 lei apa plata.Mancarea 7 lei pe zi.Iar pentru rechizite 150 lei pe an platiti care cand si cum poate,deci si in rate.Nimic nou deci.Vor continua si cu mersul la teatrul de papusi si in excursii.Chiar am platit 15 lei ca marti ii duc la doua manastiri din judet si la casa memoriala a lui Ion Slavici. Apropo de activitati,la 15,50 cand am ajuns copiii ce mai erau acolo inca,faceau de zor tot exercitii matematice + colorat pe desenele care aveau tematica de toamna.Trei in unu [:D] A zis ca e mai greu cu scrisul,dar incet se vor descurca ei si cu ala.In rest sunt dotati cu de toate,nu le lipseste deocamdata nimic (mai putin rechizitele,dar le cumpara ele mintenas din banii stransi).Zicea ca mai aduce ea ceva vopsea albastra ce i-a ramas acasa sa vopseasca cateva grinzi din tavan sa arate si mai fain - la ei e decorata sala in albastru si portocaliu.La fel sortuletele sunt portocalii cu putin albastru.Si doamnele sunt imbracate la fel ,au sortulete (ma rog,halate de fapt) ca si copiii [:D] Revin.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In concluzie, se pare ca s-au cam pus cu burta pe facut exercitii mai intensiv la gradi.Educatoarea zicea ca e mai bine asa ca nu se stie ce si cum o fi cu legea invatamantului si ca asa vor fi pregatiti copiii in caz ca vor fi obligati parintii sa dea copiii la scoala de la 6 ani.La noi oricum nu e cazul,ca la anul in toamna Diana va avea doar 5 ani si 8 luni ... DEEA atunci nu stiu care e baiul,poate iti raspund adiminii de la bazar. Legat de povesti sunt multe si fara grozavii sau chestii super-negative.Dar cred ca depinde si de sensibilitatea copiilor carora li se citeste.Diana mea nu s-a smiorcait la nicio poveste,chiar cand erau chestii tragice.S-a mai intristat,dar rar si pe moment.In schimb ea se mai enerva si pocnea cu mana in carte peste imaginile cu lupi, vrajitoare sau alte personaje negative [:D] Ei ii plac cel mai mult povestile amuzante.As vrea sa ii citesc si lui Tudor,dar el e inca la faza in care iti smulge cartile din mana,asa ca nu am de ales decat eventual sa ii povestesc io.Numai ca eu in afara de Scufita rosie si Ursul pacalit de vulpe,nu prea imi vin in cap altele mai scurtissime asa ,sa nu imi prea obosesc cerebelul [:D] Scufita i-am mai povestit-o de cateva ori si a ascultat tare atent,dar evident nu stiu cat o fi priceput.mai usor ar fi daca ar accepta sa se benocleze pe cartile de povesti,alea cartonate si super scurte.Dar a avut grija sa sfartece deja cateva din cele vechi ale Dianei.Azi l-am dus iar la gradi,si dupa ce a intrat in sala de clasa s-a servit cu ceva jucarii dintr-o cutie.Si numai ce-l vad ca scoate de-acolo un pistol si il indreapta spre copii zicand "PAC PAC PAC" [:D] Tot azi spre mirarea lui taica-su i-a aratat corect ce l-am intrebat,adica care ii sunt pantofii ciorapii si pantalonii.El habar nu avea ca le stie si pe-astea,oricum si de partile corpului a ramas mirat ca le stie.Parca deja stie mai multe decat stia Diana la un an si o luna,sau poate nu mai retin eu bine? Acum Tudor s-a culcat si Diana ma invita sa ma joc cu ea. Mai revin eu cand imi da liber [:D]
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang] Deja a inceput circul,bine ca nu plange la povesti tragice si acum se smiorcaie ca i s-a rasturnat cladirea din cuburile de lemn - a facut un turn de vreun metru inaltime,e si normal ca s-a rasturnat mai ales ca era pe covor ... dar degeaba tot ii zic [alcool] Mie una nu mi se pare normal deloc sa se smiorcaie asa din orice [cusca]
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUna fetele. Si noi bolim, da? Multi muci si gat si altele. Ana merge la gradi, ca doar de acolo a luat bazaconia. SI am vazut eu ca nu e singura din categoria muci. Moni, cu cartile de care vorbesti, iti urez mult succes si rabdare! Diana sigur va fi incantata! EU una recunosc, am restante la capitolul rabdare. Nu citesc carti atat de lungi. Imi justific lenea, prin idei de genul: de ce sa-i stric eu placerea de a citi cartile mai tarziu, singura? Da, sigur, daca ash avea 24 de ore in care sa-i citesc continuu, a mea ar fi happy si n-ar misca de placere. Dar care mai e motivatia de a invata sa citeasca, daca au un sclav cititor de cursa lunga? Asa zic eu de toti ai mei, ca au nevoie de sclavi. [:-@] Ma rog, eu am citit enorm, de foarte mica. Si-s si acum maniaca. Nu ash rezista nervos sa le citesc carti gen: Print si cersetor sau Fram ursul polar. Alea nu mi-au placut nici mie. Iar altele care mi-au placut....da, rabdarea. Noi citim la pranz si seara, apoi in timpul zilei mai citim poezii (le plac mult poeziile). Seara la culcare, Ana dupa ce-i citesc primeste o carticica preferata, pe care "o citeste" singura (are ilustratii superbe!). Asta cu povestile. Cu gradi. Mie mi-e rusine de educatoare sa-i explic ca eu nu am nici un fel de pretentii si asteptari de la ea. Nu vreau sa faca nimic special cu copiii. Vreau doar sa fie fata fericita cand merge la gradi (si o vad ca e), nu vreau sa vad copiii isterici si isterizati, nu vreau sa le cultive competitia intre ei, nu nimic. Ce face e bun facut. Educatoarea ar tot vrea sa-mi explice chestii cu fise si cifre, litere. Ufff, ce denaturata sunt. [bang] Avem noi niste idei mai bizare legate de educatia si scolarizarea copiilor. cred ca vom mai aprofunda sistemul de homeschooling si vom face un hibrid sa-i duc la scoala dar sa ma ocup eu de tot ce trebuie sa stie pe baza programei de invatamant. Si la varsta la care sunt acum, daca ar fi dupa mine n-ash face cu ei nici matematica, nici litere, nimic. Pictura, muzica, desen, modelaj, da, jocuri, dans, sport, da. Dar te pui cu "sistemul"? Asa ca ne adaptam. Ufff si ar fi buna o profesoara de limbi straine. Poate la anul, ca i-ash scolii macar pe cei 2 mai mari, daca nu si pe Tavi. [pup] Lili si la voi sunt multi in grupa vad. Nasol. Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello gagici. DEEA daca te intereseaza povestioare cu animale,iti amintesc de asta a lui Emil Garleanu http://www.supercarti.ro/carte/din_lumea_celor_care_nu_cuvanta.html I-am citit si eu cateva Dianei si i-au placut.Poate le stii de cand erai mica. In privinta poeziilor exista pe DC un subiect unde e full de poezioare de toate felurile,eu mi l-am listat demult la birou si am un dosaroc plin.O sa caut si iti pun linkul.Asa ii poti citi direct de pe net,nu mai dai banii pe carti. De mine ce sa zic,azi am avut treaba in oras si mi-am mancat nervii cu niste chestii birocratice. Diana e la gradi,Tudor tot cam mucos,dar de-aia tot a fost la plimbare ca e fain afara.Diana la gradi ... Apropo de gradi,am uitat sa precizez ca educatoarea cea in varsta ii scoate inca afara la joaca ,asta cand e timp frumos.Cealalta noua in schimb nu i-a scos cand a fost ea pe tura de dimineata,ca vorba Dianei "au de lucru".Din cate am inteles la sedinta,unii copii deja s-au plans acasa ca nu le place la gradi ca fac matematica [:D] Aaaa si ne-a zis educatoarea si de cei 4 baieti noi,a zis intai ca parintii sunt cunostinte de-ale lor (ca doar chiar daca li s-a impus sa ia copii in plus,nu iau pe oricine [:-@][8D]) dar ca cei patru sunt tare prost pregatiti comparativ cu cei vechi ,sunt mai in urma si nu stiu o multime de chestii din ce stiu ceilalti,chiar daca nu au venit in premiera la gradinita,ci de la grupele mijlocii din alte gradinite - asa am inteles.Io am ramas afis,mie mi-ar fi fost jena sa zic asa ceva la sedinta, in public,mai ales daca ii si stia pe parintii respectivi.Da' ma rog,trebuia sa sublinieze ea ce bine pegatiti sunt doar "copiii ei" [:D] Atata se stie lauda ... printre altele cica e si inscrisa ca "mentor" un fel de indrumator oficial al educatoarelor tinere si a tot croncanit pe-acolo ca generatia asta e cam prost pregatita fata de cum erau pe vremuri,ca in meseria asta trebuie sa fi pasionat de ceea ce faci,ca trebuie sa iubesti copiii,ca nu se face doar pentru salariu etc.Cam asa e,nu zic nu ... dar oricum tot laudaroasa ramane [:D] Atat ca nu se lauda doar pe ea ci tot timpul si pe copii.
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandusa, tie ti se pare ca fac prea mult, mie mi se pare ca face prea putin [bang] Daca continua in stilul asta, Daria se va plictisi urgent de "teme". Astazi au avut de facut o fisa de colorat un mar !!! doar rosu, doar rotund ... atat !!! A fost extrem de incantata ca Daria l-a colorat repede, si a cerut sa faca si "lectiile" copiilor de la pregatitoare. Si mi-a aratat fisa ce a facut-o in plus de la pregatitoare. De colorat fata trista ...casa mica ...si inca o chestie extrem, extrem de simpla. Daria le face cu mare usurinta, si eu stiu ca nici placere nu ii face, pentru ca nu este ceva interesant ca sa ii puna mintea la contributie. Extrem de plictisitor !!! Eu am rugat-o pe doamna sa o puna si pe ea la masa cu copiii de pregatitoare, ca mi s-a parut mie ca nu prea e solicitata Daria. Dar si asa ... tot nu e. Era doamna incantata ca Daria a facut fisele la amandoua grupele, si le-a facut si foarte bine, dar cand am vazut de fapt la ce nivel sunt ... m-am lamurit. Nu e Daria desteapta, ci cerintele la un nivel extrem de mic !! Sper ca asta e doar asa ...inceputul, pentru testare. Brandusa, despre ce homeshooling vorbesti ? Exista asa ceva la noi ? ------------------------------------------- Deea, mamica de Daria poze: http://www.dropshots.com/oitabarsana1 [url="http://made-in-brasov.blogspot.com"]made in Brasov[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BRANDUSA cam asa sunt si eu,nu am mari pretentii,adica am pretentia sa nu ii prea oboseasca cu mate si scrisul.Nu zic ca sa nu faca deloc,dar as prefera ca macar pana ii cald sa ii scoata zilnic si afara in curte la joaca.De jucat ii lasa evident zilnic si in clasa (asta ca sa nu se inteleaga ca numai mate fac toata ziua).Chestia e ca nici nu au foarte mult timp si din cauza englezei si sportului,ca aproape zilnic au sau una sau cealalta.Si daca mai incep si cu teatrul de papusi si excursiile,iar se mai aglomereaza.Dar nu-mi pare rau.Una din mamici chiar a zis ca e super multumita de profesoara de engleza ca tare multe cuvinte stie baiatul si nu avea de unde sa le invete decat de-acolo.Inseamna ca si Diana stie destule chestii la engleza si eu nu stiu ? Mi-a mai zis ea parca zilele trecute de gat ca in engleza se zice neck si alte chestii (nu prea am bagat-o in seama ca nu stiu ce faceam) ,deci asa o fi. Legat de cartile alea (apropo mie mi-au placut mult amandoua de care zici) si eu m-am gandit ca poate ar trebui sa o las sa le descopere singura.Sper ca ii va placea sa citeasca! Cel putin de cartile pe care le are e tare atasata. M-am gandit la o faza,aia cu imprumutatul de la biblioteca de carti pentru copii,avand in vedere ce scumpe sunt.Dar nu merge ... Diana n-ar intelege ca trebuie duse inapoi,adica ar intelege,dar ar pretinde sa i le cumpar,sa le aiba ea.Cand eram la generala eu imprumutam asa carti,eram mult mai mare deci si tot am ramas cu niste sechele [alcool][:D] ca m-am indragostit de o carte cu o poveste pe care am tot imprumutat-o o vreme si n-as mai fi dat-o inapoi [q] dar pana la urma tot am dat-o.Si in ziua de azi ma intreb cum se numea cartea si de cine e scrisa [q]? Ca habar nu am si nu am mai auzit de ea.Era de vreun autor roman cvasinecunoscut.Era cu o fetita ce a nimerit in ceva padure vrajita si acolo s-a intalnit printre altele si cu o fetita exagerat de rea pe nume Melania - multi ani de zile n-am suportat numele asta,imi era antipatic din pricina personajei cu pricina [:D]
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DEEA si mie mi se par tare simple chestiile alea - asa ceva se face la pregatitoare?? Pai la 5-6-7 ani nu stiu ce e aia mic/mare trist/vesel? Mi se par chestii de grupa mica. La Diana am vazut exercitii din alea cu unit puncte in ordine 1-2-3 etc pana pe la 20 parca si daca-s unite corect iasa diverse imagini.Pe urma le si coloreaza ei.Apoi am vazut de-alea cu multimi,ma rog chestii matematice simple.Diana a mai facut din astea anul trecut la gradi sau acasa in joaca,atat ca doar pana la 10.Na si e la grupa mare,nu pregatitoare. A si faza cu coloratul marului aluia clar e de grupa mica.Pai nu atunci a luat Diana premiul intai la concursul intre grupele mici, ca a colorat perfect inima aia mare? [:D]
MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] 10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156074"] ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...