Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ardei capia copti la borcan


Recommended Posts

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu fac insa nu pun ulei la conservare. Pun si putin conservant(nu stiu de merge fara,n-am incercat,mi-e"mila"de munca mea sa se strice). Ardeii in coc,curat,tund codita(pe unii ii curat de tot cotorul si semintele,insa las si cativa intregi pt decor.Fac sterilizarea borcanelor(am povestit la subiectul cu pastaile)asez ardeii,fac un mix din otet,zahar sare,piper ,boabe mustar(inhiba fermentarea)fara apa.Nu intra mult,la un borcan de 800 ml sa zicem un 10%,capsez si iarasi sterilizez in cuptor preparatul(nu mult,pana vad ca se fac brobonele in borcan,deci a ajuns la fierbe).Le las sa se raceasca in cuptor,iar ca si proba verific de curge vreunul dupa sterilizare.Daca da,in punga la congelator,sunt buni si asa,o idee aposi insa iarna-i lunga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai asteapta,este f devreme.La mine la tara abia i-am cules pe primii din gradina.Voi in Timis sunteti mai inainte ca si vreme,insa tot e prea din timp.Iti dau niste ponturi:nu trebuiesc sa fie neaparat capia si rosii,indiferent de soi ,ardeii se preteaza la copt si conservat.Iti scriam ca pun in borcane si ardei curatati(doar pulpa),aceia pot fi si de-o calitate mai..te asigur ca nu raman nemancati.Eu adun orice soi din gradina,ma chinuie putin la copt insa nu exagerat.Aaa,grija mare de este vreunul iute compromiti intreg borcanul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra mea conserva ardeii capia copti asa: Intr-o tigaie lata pune ulei la incins, ardeii spalati si uscati in pune in tigaie pana se rumenesc un pic , ii pune la racorit apoi ii aseaza in borcane cu un pic de sare si conservant , in borcan ii pune mai indesati ca ei isi lasa un pic de suc. sunt super buni, cand ii scoti iarna doar ii cureti de coaja si pui otet sau lamaie dupa gust, e ca si cum ai fi cumparat atunci ardeii si i-ai copt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ni-na
Mai asteapta,este f devreme.La mine la tara abia i-am cules pe primii din gradina.Voi in Timis sunteti mai inainte ca si vreme,insa tot e prea din timp.Iti dau niste ponturi:nu trebuiesc sa fie neaparat capia si rosii,indiferent de soi ,ardeii se preteaza la copt si conservat.Iti scriam ca pun in borcane si ardei curatati(doar pulpa),aceia pot fi si de-o calitate mai..te asigur ca nu raman nemancati.Eu adun orice soi din gradina,ma chinuie putin la copt insa nu exagerat.Aaa,grija mare de este vreunul iute compromiti intreg borcanul.
Are dreptate e prea devreme
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...