Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aradence DC - (150)- Bun venit acasa Cristina!


Recommended Posts

Si eu sunt racita cobza.[bang] Da' nici nu ma mir...la cate viroze am avut in ultimele zile/saptamani...[bang]

Am o stare nasola, imi curge nasul, ochii, incepe sa ma usture gatul..offff! [nervo]id="blue">

 

[flo]Aradencele alaturi de maria_rubi[flo]id="red">id="Comic Sans MS">


Alinaid="purple"> [vampa] cu id="Trebuchet MS"> Adelinaid="Trebuchet MS">id="red"> [8**](31.08.2006id="Times New Roman">) & id="navy">Dragosid="blue">id="Trebuchet MS"> [bonjovi](11.04.2002id="Times New Roman">) id="navy">id="blue"> poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Saluti si de la mine.N-am chef de nimic pe motiv de vreme de cacao [cusca]

Colac peste pupaza Diana e cu febra de sambata,noaptea urca si la 39,5, ziua e mai mica in jur de 38,scade de la nurofen si alte cele dar urca iar.A fost ieri la pediatra ... iar puroi in gat.N-au trecut doua saptamani de cand aceeasi faza.Si a luat antibiotic.Azi i-am facut exudatul si inca nu i-am dat antibioticul sa vedem pana diseara cum mai e.

ILDI pai ti-au cerut certificatul de nastere la intrare [8D]? Io in primavara m-am rugat de antrenoarea aia sa incerce cu ea chiar daca e mai mica,dar i-am zis fiindca atunci nu avea Diana nici 4 ani jumate macar.Acum mai are doar doua-trei luni pana implineste 5 ani,asa ca nu m-am mai agitat [:-@].La cum arata David chiar pare de 5 ani,deci nu cred sa fie vreo problema.

FLAVIA si Diana incurca intr-o veselie cifrele cand era ca Bogdi,asta desi stia sa numere bine demult si avea prin casa tot felul de jocuri cu cifre.Le-a invatat muuult mai usor si rapid anul trecut cand au facut si la gradi ceva exercitii cu cifre.Daca ai chef sa il inveti in joaca cifrele poti incerca cu "Nu te supara frate" - cu ala a invatat Diana mai bine sa numere sau si mai bine cu ceva joc de carti , nr. cel mai mare duce ... Acum deja le stie dar nu chiar perfect si pe cele de pana la 20-30.Are un joc din lemn,o girafa-puzzle unde intr-o parte sunt in ordine numere pana la 25 si in cealalata parte literele alfabetului de la A la Z.Cand isi mai aduce aminte (destul de rar)se mai joaca cu aia si e tare incantata cand reuseste sa o faca singura.

Legat de alfabet: Diana isi scrie demult numele ca l-a invatat inca din grupa mica de pe ... foile de desen de la gradi.Si pe fiecare desen facut si acasa ... isi scria singura numele [alcool] Litere stie bine de tot vreo 10,inca vreo 10 le mai incurca.Cu alea care le stie,formeaza si cuvinte MAMA,TATA,CACA [:I],OI,OM etc. ca ne-am mai jucat asa cand avea ea pofta,mai demult si le mai stie inca vad.Dar dupa mine e mai mult un fel de invatat mecanic [:-@] De scris le scrie binisor pe toate,le mai scrie din memorie sau le copiaza de te miri unde si dupa aia vine si ma intreaba ce litere-s alea sau ce a scris [alcool]?

Chestia e ca astea e bine sa le invete asa repede doar in joaca, din placerea lor si neobligati.Ca destul or sa fie obligati la scoala.Dar sunt copii care efectiv sunt atrasi de astea si le-au invatat chiar mici de tot fiind.Un exemplu e Diana cea de la Timisoara cu care ne-am intalnit la Zoo, care e cu o luna mai mica decat Diana mea: stie toate literele de mai bine de un an si chiar citeste binisor.Si scrie dupa dictare.De cifre nu mai zic,era chiar obsedata de ele pe la 3 ani,se juca toata ziua cu un puzzle cu cifre pe care i-l facusem cadou.A mea era obsedata in schimb de tobogane. Fiecare cu talentele lui [:D] Dianei mele ii placea si ei sa se joace si cu cifre si litere,dar dupa 15-20 de minute ii pierea cheful si trecea la altceva.Si poate ne mai intorceam la jocul cu cifre sau litere doar peste cateva saptamani cand isi aducea iar aminte si o apuca cheful.Deci nu a fost niciodata vorba de un "studiu" constant cat sa apuce sa le invete cu adevarat.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size3">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIHA super reactia copiilor.Nici mie inca nu-mi vine sa cred ca vine iar bebe !!! Ce fain ! [olala] Cand se vede ce-o fi? Ai fost la eco? Tudor a cam depasit deja stadiul de bebe,e tot mai smecher si cam intelege tot ce spunem [bang][:D] Trebuie deja sa vorbim cifrat in unele cazuri.Cu Mattia ce facusi ai vorbit cu aia pentru inscris la performanta? Trebuie ceva conditii sau doar pile? [:D] Io sper sa ii treaca odata Dianei sa poata continua cursul asta,pe urma sper sa o mai inscriu la inca unul ... si neaparat as vrea inscrisa si la performanta,numai sa mi-o ia.E cam aiurea ca e tare friguroasa (ca mine), dar pe de alta parte ii si place la balaceala.

GABI si ii place Ioanei la balet? Eu am dus-o pe Diana doar la mare,era o profesoara tare draguta si dedicata,dar Diana desi a colaborat,a doua oara nu a mai vrut sa mearga si nici n-am insistat.Ea credea probabil ca o sa zboare direct [:D] mare balerina,cand colo faceau ceva gen repetitiile de la serbarile de la gradi,la dansuri.Deci s-a cam desumflat.Oricum clar nu e baletul genul ei,le-am dus atunci doar de proba mai mult sa ne distram noi mamele [8D]

ALINA felicitari pentru nepotica.Sper sa fie ok finul tau.Si tu sa te faci bine.

X-RAYULE hai numai fi asa amarata si mai povesteste-ne de perlele Elisei ca precis are in program destule!

 

Noa si la restul [pup][pup][pup] ca nu mai stiu ce si cum la ora asta.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">

ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI
id="size3">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, mersi! Sanatate si Dianei! [pup]

 

Citat:
stie toate literele de mai bine de un an si chiar citeste binisor.Si scrie dupa dictare.
align="right" id="quote2">

Mi-a "sarit" in ochi fraza asta si ce am bolduit.[:I] Si cine ii da dictare? [V]

Eu cred ca uneori parintii forteaza nota...parerea mea...[asia]

 

Ildi, nu ne-ai obosit cu ale tale, te mai asteptam. [pup]

 

X-ray, tu nu i-ai dat Elisei Broncho-Vaxom? (poate te-am mai intrebat [:I])

 

Niko, ai ajutor daca vine sora ta la Arad. [:)]id="blue">

 

[flo]Aradencele alaturi de maria_rubi[flo]id="red">id="Comic Sans MS">


Alinaid="purple"> [vampa] cu id="Trebuchet MS"> Adelinaid="Trebuchet MS">id="red"> [8**](31.08.2006id="Times New Roman">) & id="navy">Dragosid="blue">id="Trebuchet MS"> [bonjovi](11.04.2002id="Times New Roman">) id="navy">id="blue"> poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiect nou, AICIid="red">. [bis]id="blue">

 

[flo]Aradencele alaturi de maria_rubi[flo]id="red">id="Comic Sans MS">


Alinaid="purple"> [vampa] cu id="Trebuchet MS"> Adelinaid="Trebuchet MS">id="red"> [8**](31.08.2006id="Times New Roman">) & id="navy">Dragosid="blue">id="Trebuchet MS"> [bonjovi](11.04.2002id="Times New Roman">) id="navy">id="blue"> poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...