Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nu am putere sa l las!


Recommended Posts

pai de ce sa-l lasi? doar mai ai atitea batai de incasat, doar n-ai sa ramii pierduta de ele ... mai stai ... fetita ta mai are multe grozavii sa vada, nu e pacat sa le rateze? si daca acum o duce de la bunici la nasa fara ca tu macar sa ai habar - cine stie ce "excursii"- surpriza o asteapta pe biata de ea si tu n-ai sa poti face nimic si, da, indragosteste-te de altul acum cit treburile sint deosebit de tulburi, esti victima perfecta si ai sanse maxime sa dai din lac in put, chiar se poate sa-ti fie mai rau decit este .... eventual ar fi dragutz sa afle sotul ca iti umbla ochii dupa altcineva si atunci sa vezi distractie si machiaj natural dar nu, sa nu care cumva sa-l lasi si sa ratezi toate astea! [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Candva o prietena mi-a povestit urmatorul experiment: O broscuta a fost aruncata intr-un vas cu apa foarte calda. Instantaneu broscuta a sarit afara si nici nu s-a mai apropiat de vasul respectiv. O zi mai tarziu broscuta a fost din nou aruncata intr-un vas, de data asta cu apa rece. Broscuta s-a tot balacit, era fericita, se simtea excelent. A doua zi temperatura apei din vas a fost crescuta cu un grad. Insesizabila schimbare. Broscuta se simtea in continuare bine. In ziua urmatoare temperatura a fost crescuta din nou, cu inca un grad... Dupa mai multe zile in care apa a fost constant incalzita cu cate un grad, broscuta nu mai era asa fericita pentru ca apa nu mai era atat de placuta. Intr-adevar nu era groaznic de calda, dar era clar mai calda ca la inceput. Tocmai de aceea broscuta putea spera ca lucrurile se vor imbunatati. Dupa alte cateva zile, apa devenise deja cam prea calda. Broscuta nu mai era fericita deloc, dar apa prea calda o facea sa fie prea lipsita de vlaga ca sa mai poata sa sara afara. Desi se simtea zi dupa zi tot mai rau ea s-a obisnuit sa spere ca lucrurile vor reveni la starea lor initiala, ca apa va deveni din nou rece si placuta. Tot asteptand sa se raceasca apa, broscuta a murit. La fel se intampla si cu oamenii... daca inca de la inceput ceva nu e bine, nici nu ne da prin cap sa ramanem. Daca raul apare treptat, daca lucrurile se transforma in timp din bune in mai putin bune, e mult mai greu sa renunti. Multi dintre noi suntem ca broscuta... murim asteptand sa se raceasca apa. Asa esti si tu? Daca da, iti place?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Povestea cu broscuta " boil the frog" am citit-o ca pe "strategie de management al schimbarii" sau cum sa implementezi masuri restrictive necesare schimbarilor. Pe langa aceasta mai e si strategia "burning bridges" sau arsul podurilor . Ce ar putea reprezenta " arsul podului " in cazul tau cred ca e foarte usor de inteles. http://bloguri.dailybusiness.ro/iulian-matache/companii/ardem-podurile-sau-fierbem-broasca-457
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui nikol24
nu stiu daca este cazul sa aruncati deja cu rosii nu am mai avut pana acum decat o singura relatie cu sotul meu atat si nu stiu cum ar fi viata fara el ,intorc problema pe toate partile atat tot este imposibil sa postezi aici o problema si sa nu intervina cineva care sa ti dea o palma peste ochi,nu trebuie sa fii o mama imorala daca te gandesti si la binele tau ca si femeie ,n a zis nimeni ca o s ami abandonez copilul sau o sa l las in casa ca sa alerg eu dupa"handralai"pe bune! asta este ,nu zic sa ma mangaiati pe cap si sa mi dati numai sfaturi bune dar nu stiu daca este corect sa va para rau de copilul meu daca eu ,ma gadesc ca as mai putea avea o alta relaie dupa despartirea de sotul meu era ideea sa ne dam sfaturi si sa ne sprijinim in luarea unei decizii nu sa aruncam cu rosii atunci cand nu nise pare ok o idee sau o afirmatie poate gresesc eu [flo] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Vad mereu fete care cer pareri, pentru ca apoi sa le spuna celor care le-au spus parerea sincera, ca "le dau palme peste ochi" ca "arunca cu rosii" etc. Daca nu vreti sa vi se spuna decit ce vreti sa auziti, spuneti asta de la inceput. Nikol24 spune asa: sotul meu nu munceste, m-a inselat de nenumarate ori, dar eu l-am iertat pt ca eram mica si il iubeam, ma jigneste, ma bate, eu lucrez 12 cu 12 ca sa il intretin pe el si familia, avem un copil, care mai devreme sau mai tarziu va astista la batai, va trai intr-o atmosfera de abuz, va deveni probabil, ea insasi, victima a unui barbat abuziv. Eu sunt o femeie cu moralitate, care se gandeste la binele ei, care nu isi abandoneaza copilul, care crede ca fata traieste bine alaturi de tatal ei, chiar daca astuia ii mai scapa mana si imi mai trage o palma. VREAU SA IMI SPUNETI CA E BINE CE FAC! Ia vezi un pic cum arata ce am scris mai sus, crezi ca e o relatie care te implineste?? Crezi ca e un tata, care poate fi exemplu copilului tau? Daca tu crezi asta, inseamna ca esti acolo unde iti e locul, dar nu le spune celor care vad un pic mai departe de culisele astea, sa nu iti compatimeasca copila, pt. ca ea, NU merita asta. Sa-mi fie cu iertare daca am jignit pe cineva. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si samburelu mititelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

traiesc acelasi sentiment de deja vu de fiecare data cand citesc cate o astfel de poveste. asta ar fi a... nici eu nu mai stiu, au fost prea multe femei abuzate care si-au scris ofurile aici. si de fiecare data povestea decurge la fel: ea spune cat de nefericita e si o mare de femei sar sa o ajute. care cum poate. unele cu sfaturi spuse pe ton bland, altele cu mistouri care mustesc de ironie. si toate au un singur lucru in comun: absolut toate isi presara posturi cu motive care sa sustina teoria parasirii, motive luate din povestea nefericitei. motive care subliniaza caracterul de c**** al individului. ce vreau sa spun? ABSOLUT TOATE sunt niste evidente. le stie si ea, le stim si noi. si cu toate astea nu se desprinde. desi el e un mitocan, nenorocit, lenes, agresiv & so on. alege sa stea in continuare cu el. nikol, singurul sfat pe care ti-l pot da nu e nici macar al meu. e un citat din nichita stanescu. care spune asa: sunt atatea greseli nou-noute de facut, incat e pacat de Dumnezeu sa repeti una veche. de ce vrei sa iti repeti greseala de a trai langa el? nu-ti garanteaza nimeni ca urmatorul va fi mai bun. sau ca viata ta fara el va fi brusc o poezie. dar s-ar putea sa fie mai buna. si macar pentru acest "s-ar putea" si merita sa incerci. si, in plus, sunt atatea greseli noi noute de facut... nu-i pacat de Dumnezeu sa le repeti pe alea vechi? http://picasaweb.google.ro/MihaiPop99
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o ruda care a trait o viata de om langa un barbat abuziv. De ce? Nici ea nu stie..cred ca a sperat ca odata si odata lucrurile se vor schimba. Nu s-a intamplat lucrul acesta si in plus "omu " ei avea si daru' bauturii, ca sa fie tablou' complet. Am intrebat-o acu cat'va timp de ce a stat cu el atata amar de timp? Raspunsul a fost unul sincer :din prostie! Nu-ti garanteaza nimeni ca viata de dupa "el" va fi lapte si miere, dar cu siguranta va fi una mai buna. Ce simti tu fata de el nu este iubire, oricat ai vrea sa te amagesti. Nu poti sa iubesti mana care te loveste. Nu poti iubi, n-ai cum, un barbat care nu aduce hrana puiului lui, care nu-i pasa de copil si cred ca nu-i pasa din moment ce nu munceste ca sa-i fie bine copilului. Nu-i pasa si nu va iubeste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, Iata ca am venit si la acest subiect al tau. Eu as zice sa incerci sa iti evaluezi foarte foarte serios situatia si sa vez exact ce rvei de la viatza. Care iti sunt prioritatile tale. Ce iti lipseste, etc. In momentul in care ti-ai facut auto-evaluarea (cat de cat la rece) e cazul sa te decizi ce vrei sa faci. Nimeni de aici nu poate sa te ajute sa ia decizia in locul tau. Cel mult iti pot da sfaturi (si crede-ma e un intreg spectru de sfaturi)...dar in fond tu esti cea care trebuie sa se gandeasca ce vrea de la viatza ei si ce sa faci mai departe. Iti pot zice o mie si una de lucruri : sa divortezi, sa te impaci cu sotzul, sa stiu eu , faci terapie la solar... Per ansamblu fa ce trebuie facut! Pentru tine, pentru copilul tau! Succes!
Citat:
citat din mesajul lui nikol24
nu stiu daca este cazul sa aruncati deja cu rosii nu am mai avut pana acum decat o singura relatie cu sotul meu atat si nu stiu cum ar fi viata fara el ,intorc problema pe toate partile atat tot este imposibil sa postezi aici o problema si sa nu intervina cineva care sa ti dea o palma peste ochi,nu trebuie sa fii o mama imorala daca te gandesti si la binele tau ca si femeie ,n a zis nimeni ca o s ami abandonez copilul sau o sa l las in casa ca sa alerg eu dupa"handralai"pe bune! asta este ,nu zic sa ma mangaiati pe cap si sa mi dati numai sfaturi bune dar nu stiu daca este corect sa va para rau de copilul meu daca eu ,ma gadesc ca as mai putea avea o alta relaie dupa despartirea de sotul meu era ideea sa ne dam sfaturi si sa ne sprijinim in luarea unei decizii nu sa aruncam cu rosii atunci cand nu nise pare ok o idee sau o afirmatie poate gresesc eu [flo] ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
________________________ Felicia,[mamica] mami de scufundac atomic, Gabriel[titanic] (23 Mai 2008) [url="http://good-times.webshots.com/album/563670138lHriHR?vhost=good-times"]Noi doi si maimutzica [/url] [url="http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/FecianUrsuletzulPufarina"]Exploratoru' Bitzu' [marinar][/url] [url="http://lb2f.lilypie.com/cjvfp2.png"]M-am nascut de ziua mea!!![/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124614"]Poveste siropoasa[/url] [url="http://www.TickerFactory.com/weight-loss/w6inu1h/"] [aerob]Sa revenim la normal[aerob][/url] [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html"]SEMNEAZA SI TU ![/url] ________________________ Impreuna vom reusi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E trist ce se intimpla... E usor sa-l parasesti. Problema pe care trebuie sa o rezolvi este copilul. Cine are grija de copil cind tu esti la servici, daca nu mai este el, daca nu mai esti tu cu el? Cind vei gasi o rezolvare la aceasta problema ti se va parea usor sa iei decizia corecta. Experimentul cu broscuta mi-a dat si mie de gindit. Iti doresc sa fii fericita http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 Nulla dies sine linea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...