Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (19)


Recommended Posts

buna seara, fetelor! eu m-am dezumflat rau de tot... dupa testul ieftin care mi-a aratat o a 2-a linie putin vizibila, am facut azi dimineata un test ba.za. rezultatul :NEGATIV!! buuunnn... exista 3 variante: fie m-am dereglat IAR(ca inainte sa iau ACO menstruatia venea din 2 in 2), fie trebuie sa vina uratii in viitorul apropiat, fie am ovulat mai tarziu, si de-asta n-a iesit la test(ceea ce nu prea cred... merg, din pacate, pe prima varianta)... mai astept cateva zile, pana facem rost de bani, si merg la medic...asta e! mergem inainte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sindromul ovarelor polichistice e altceva decat ovarele polichistice. Prezenta chisturilor ovariene nu este obligatorie pentru diagnostic iar pe de alta parte se stie ca peste 20% din femei pot avea aspect ecografic de ovare polichistice fara sa asocieze vreo disfunctie ovariana. Ca orice sindrom, aceasta afectiune trebuie inteleasa ca o asociere intre mai multe semne (sunt suficiente 2 din urmatoarele 3): 1. menstruatii neregulate sau intarziate sistematic (oligomenoree) pana la intrerupere (amenoree), avand ca substrat, ca si infetilitatea, lipsa ovulatiei (anovulatie) 2. dezechilibru hormonal ovarian cu productie in exces de hormoni de tip masculin. Acesta este fie identificabil fie la examenul medical (hiperandrogenism: pilozitate faciala si tronculara de tip masculin = hirsutism, cosuri = acnee, ten gras = seboree, caderea parului pana la chelie = alopecie), fie prin analize hormonale care sa arate un exces de testosteron (hiperandrogenemie) 3. numeroase microchisturi (peste 12 chisturi sub 1 cm) sau ovare marite depistabile ecografic in prima saptamana de la debutul menstruatiei; aceste chisturi sunt nedureroase si reprezinta foliculi ovarieni care nu s-au dezvoltat suficient pentru a produce ovulatie. In general daca ai sindromul ovarelor polichistice ai LH-ul marit. Tu insa ai FSH marit. Incearca un tratament naturist cu VITEX FRUIT. Gasesti pe net prospectul in care se explica cum Vitex Agnus Castus regularizeaza sistemul hormonal feminin si miscoreaza FSH si mareste LH.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Identific la mine doar menstruatia neregulata deci tind sa nu imi atribui PCOS, cu atat mai mut ca testosteronul a iesit in limere normale, deja ma simt mai bine [:)] [flo]pentru emilia.m. Aseara am avut o mare bucurie cd mi-am facut testul de ovulatie si mi-a iesit pozitiv si asta mai mult din cauza ca in ultimele zile mi-au trecut cele mai sumbre ganduri si deja ma si gandeam ca nici ovulatie nu mai am, bine ca sunt constienta ca un rezultat pozitiv nu este nici o garantie a faptului ca ovulatia chiar s-a produs, dar totusi aveam nevoie de ceva care sa imi dea curaj si sa ma faca sa gandesc din nou pozitiv. Acum ne-am pus pe treaba si sper, sper, sper, sper sa fie cu rezultat. Acum sunt foarte optimista si chiar NU CRED ca am FSH marit, sigur au gresit aia de la laborator. Multa bafta la toate fetele, sunteti minuntate prin ceea ce faceti pe acest forum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru floricica. ma bucur ca te-am bine-dispus. Acum insa o sa te prost-dispun (sper ca numai putin) spunandu-ti ca nici eu nu am testosteronul marit. E la limita superioara dar nu peste. Uite cum arata analizele mele in ziua 2 a CM: LH 11,2 (in limite dar conteaza doar in raport cu FSH) FSH 6,6 (in limite dar conteaza doar in raport cu LH) Estradiol 316,5 (normal, dar conteaza ulterior in raport cu Progesteronul) Prolactina 293 (ok, limitele mormale sunt 127-637) Testosteron liber 0,011 (max pt femei e 0,014) Si ecografia: UTER in AVF - diametrul longitudinal: 5 cm. - diametrul anteroposterior: 2.8 cm. - diametrul transvers: 4.8 cm. Endometru cu aspect omogen: 6 mm. Contur uterin regulat. Miometru omogen. Col uterin: 1.8 cm. Fara lichid in fundul de sac Douglas. OVAR DREPT: 3.9/2.2/2.6 cm, ce contine multipli foliculi de 4-8 mm dispusi in periferie. OVAR STANG: 3.8/1.8/3.2 cm, cu aspect ecografic similar ovarului drept. CONCLUZII: Aspect ecografic sugestiv pentru SOPC. Daca nu iau contraceptive sau suplimente de progesteron (Duphaston de regula) nu am menstruatie luni in sir.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

emilia.m, iti multumesc pentru rezultatele tale, le-am comparat cu ale mele si concluzia este urmatoarea:testosteronul mie mi-a iesit in a 2-a zi a CM 0.48 ng/ml (val de referinta: max.0.81 ng/ml) deci nu ar fi la limita superioara, chiar si doctorita mea a fost surprinsa de rezultatul testosteronului, celelalte rezultate le-am scris pe pagina anterioara, LH-ul la mine e mai scazut: 4.5, la fel si E 2 : 104 pg/ml, in schimb vin cu un FSH care e dublu......acum pot sa spun ca intaleg foarte bine rolul fiecarui hormon dar cd incerc sa interpretez rezultatele astea nu prea se leaga lucrurile. Dupa ce am citit raspunsul tau am mers sa vad cate chisturi s-au vazut la eco si pe un ovar aveam 7 si pe celalat 9. Mentionez ca menstruatia imi vine 2-3 luni de la sine dupa care iar treb s-o mentin cu Duphaston. La fel am o problema evidenta in ultima perioada in mod special cu caderea parului, sunt ingrozita cum imi cade parul[q], am par de-al meu peste tot in casa, pe haine, sunt pe cale de-a ma tunde scurt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draguta, tunsul nu ajuta. Incearca Hair Grow 5% sau Alopexy 2% de la farmacie. S-ar putea ca testosteronul sa nu fie cu probleme dar alt hormon androgen da. Am scris cum se numeste acum cateva pagini... stai sa ma uit in geanta... Dehidroepiandrosteron sulfat. Pe asta il testez maine la analize ca in week-end n-am mai ajuns. Sa stii ca nu e obligatoriu ca Testosteronul sa fie mare ca sa ai PCOS... poate sa fie doar mai mare comparativ cu ceilalti hormoni care-i anuleaza efectul... E complicat.. trebuie privita imaginea de ansamblu oricum. Test de toleranta la glucoza ai facut? Eu am facut si a iesit bine. Si insulina e buna. Totusi medicii zic ca sigur am rezistenta la insulina, caci e caracteristica PCOS (glicemia glicozilata a iesit mare - e o analiza care da cumva media glicemiilor pe ultimele luni) si proteina C reactiva care masoara inflamatia in corp si poate duce la infarct (cercetatorii au descoperit ca e in corelatie cu grasimea abdominala)... Mie oricum diagnosticul de PCOS mi l-au pus in urma multor ani de analize.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gagici! Draga emilia.m Follistimul este comercializat la noi sub denumirea comerciala de Puregon, iar Ganirelix Acetate sub denumirea de Orgalutran. Pregnylul e Pregnyl. Puregonul contine FSH recombinat, si din aceasi gama face parte si Gonalul F. Orgalutranul se foloseste "pentru prevenirea vârfurilor secretorii premature de hormon luteinizant (LH) la femeile la care se efectueaza hiperstimulare ovariana controlata în cadrul tehnicilor de reproducere asistata." Din aceasi clasa de medicamente se mai gaseste la noi Cetrotide (cetrorelix) si Firmagon (degarelix). Pregnyl continand gonadotrofina corionica umana obtinuta din urina de femeie gravida are activitate predominant luteinizanta; la femeie favorizeaza mentinerea corpului galben si secretia de progeteron (pana in luna a 3-a de sarcina); Nu prea se mai gaseste pe piata! Cu aceasi substanta activa se gaseste Ovitrelle , dar e mai scump. Povestea mea o stii, si toate aceste medicamente se folosesc de la caz la caz, in diferite concentratii. Si de aici si costurile diferite! Ca si preturi informative intra pe site-urile marilor lanturi de farmacii din Romania si vei gasi ce te intereseaza! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate intaleg DHEAS-ul se toate testa in orice zi a ciclului? Se pare ca are un rol semnificativ si el nu intaleg de ce nu mi-a spus doctorita si de acest hormon......oricum concluzia mea este ca e mai informativ acest forum decat o consultatie, cel putin la doctorita la care am fost eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...