Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (19)


Recommended Posts

Emilia eu iau 3 pe zi inainte de masa sunt pastilute,se pot lua pana la 6 pe zi,dar pt mine e mult am vazut ca la 3 este ok. Daca ai probleme de sange de coagulare ceva nu trebuie sa iei. Ai grija ca trebuie sa le iei pana la ovulatie. Sunt foarte bune si pt colesterol ,au multe efecte benefice. Bafta ! [pup] anul acesta o sa fiu [gravi] Doamne ajuta [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu am probleme de sange din cate stiu. La cati medici am fost pana acum, daca as fi avut ceva, unul dintre ei sigur si-ar fi dat seama. Treaba asta cu luatul pana in ovulatie e cam tricky... ca eu nu ovulez si chiar daca ovulez nu stiu cand se intampla minunea. O sa iau si eu 10 zile incepand din ziua cand imi vine menstruatia, sa fiu sigura.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok... deci... aseara am fost la endocrinolog. Mi-a spus ca pasii sunt urmatorii: anticonceptionale (mi-a prescris Logest, nu Diane 35) din decembrie pana cand doresc eu. Initial ziceam ca luna mai ar fi ok dar viitorul sot s-a cam panicat si a zis ca nu e pregatit inca pt bebe si vrea sa incercam dupa nunta adica dupa octombrie 2011. Nu-i nimic batut in cuie momentan. Dupa ce renunt la anticonceptionale il trimit pe sot la spermograma si incerc natural urmatoarele 2 luni (cu Metformin ca adjuvant). Daca nu merge asa, atunci timp de 6 luni se face stimulare cu Ova-mit dar o sa am cate o luna pauza la fiecare 2 luni de stimulare adica in total 9 luni de incercari cu stimulari "slabute" condimentate cu tratamente naturiste. Abia apoi, daca nu merge, fac operatia laparoscopica de drilling ovarian si daca nici in urmatoarele 3 luni dupa operatie (din care prima luna fara stimulare, urmatoarele doua cu stimulare) nu raman graviduta atunci optam pt fertilizare in vitro. Se pare ca nu are sens sa fac stimulari puternice (cu Gonal-F de exemplu) fara FIV (endocrinologul spune ca ar fi bani aruncati si mai bine merg mai la sigur cu FIV-ul decat sa tot fac stimulari asa scumpe fara FIV). Eu sper evident sa raman fara prea multe tratamente. Sa vedem...
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Emi planul facut de dr. endocrinolog mi se pare bun, mai putin partea cu stimularile mai puternice (Gonal F, Puregon) si FIV. Stimularile pot ajunge la 200, max. 500 euro pe ciclu de stimulare, pe cand un FIV ajunge cu totul la min. 3000 euro. Si un FIV nu iti garanteaza reusita, procentul mediu statistic este de 30% reusite. Poate creste sau scade probabilitatea reusitei in functie de problemele fiecarui cuplu. Asa ca sfatul meu este sa faci 2-3 stimulari cu Gonal F sau Puregon daca nu reusesti cu clomifen, si apoi sa te gandesti la FIV. Oricum mai vorbim pana atunci! Succes! [pup] pe toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu, m-am gandit si eu la asta. O sa vorbesc si cu ginecologul care cred ca e de aceeasi parere cu tine si daca se va ajunge la asta o sa fac macar o incercare cu stimulari cu Gonal-F, Pregnyl, etc fara FIV. Apoi o sa incerc si FIV. Endocrinologul imi zicea ca drilling-ul ovarian laparoscopic nu mai e asa "la moda" si ca nu prea functioneaza si ea nu a trimis decat o fata cu PCOS la Marinescu la Giulesti sa-si faca aceasta interventie si nu a reusit asa ca nu o prea recomanda, dar daca vreau eu pot sa o fac fara probleme. Ea e genul care in clipa in care Ova-mit nu functioneaza timp de 6 cicluri opteaza pt FIV. Cam asta e impresia pe care mi-a lasat-o mie cel putin... dar poate n-am inteles eu corect... Oricum e prima care mi-a zis de Metformin si de Tinctura de Mladite de Zmeur, deci pot colabora cu ea.
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara am fost si eu diagnosticata cu pcos. am urmat cam vreo 3 ani cu intreruperi tratament cu anticonceptionale si din aprilie le-am intrerupt pt ca am decis ca am vrea un bb.mi-a dat endocrinologul vreo 2-3 luni tratatment cu duphaton cate 1 comprimat pe zi timp de 5 zile din ziua 15 binenteles ca fara ici un rezultat. am fost luna trecuta la ginecolog si la eco endovaginala aveam niste ovare aproape la fel de mari cat uterul pline cu chisti( aspect tipic de pcos) si mi-a dat tratament cu duphaston 2 comprimate pe zi timp de 10 zile din ziua 17, vitamina e si tinctura de branca ursului si binenteles sa fac teste de ovulatie sa vada daca ovulez. am inceput sa ma documentez si mi-am luat si ceai de coada soricelului, codita de zmeur, cretisoara si napraznic. in prima luna am luat vitamina e, branca ursului ceaiuri si duphaston insa din ziua 18 pt ca am calculat gresit. mi-am facut teste de ovulatie toate negative. mi-a venit ciclu dupa 5 zile de la intreruperea duphastonul in ziua 31. luna asta am luat acelas tratament si in ziua 18 am avut untest de ovulatie pozitiv ( cel putin eu asa cred oricum nici un test de luna trecuta sau de pana atunci nu iesise asa colorat). Am luat duhaston din ziua 17, 2 comprimate pem zi acum sunt la 6 zile dupa terminarea duphastonului si tot nu mi-a venit ciclu. ieri am facut un test de sarcina de la minut si a fost negativ. Acum nu stiu ce sa zic sa sper ca e bebelus sau sa ma sperii ca chiar si cu atatea tratamente tot nu mi-a venit ciclu. e posibil sa fi facut testul prea devreme si sa se pozitiveze peste cateva zile. incep sa fiu destul de speriata. sper sa fie cu ochisori imi cer scuze daca am scris prea mult
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


ralucaac, de ce iei Duphaston daca vrei sa ramai insarcinata? Nu are nici un sens. Cel putin nu asa cum il iei tu. Trebuie sa iei tratamente de stimulare a ovulatiei (Ova-Mit, Clomid...) sub atenta monitorizare (ecografica) a ovulatiei (testele de ovulatie pot da gres foarte usor). In afara de asta Duphastonul se ia altfel decat il iei tu pentru sustinerea unei sarcini (scrie pe prospect cum anume la "iminenta de avort" - o doza soc la inceput cand incep contractii si dureri in urma carora poti pierde o sarcina si apoi la interval de 8 ore daca imi amintesc bine). Evident ca astfel se ia numai dupa ce ramai insarcinata. Tu il iei oricum in doza insuficienta chiar si pentru a suplini deficitul de progesteron astfel incat sa ai menstruatie. Pentru a regla menstruatia se iau cate 2 comprimate pe zi timp de 10 zile dupa ovulatie. De ce ti-a prescris 1 cp/zi timp de 5 zile nu inteleg. Oricum, daca iei Duphaston inainte sa ovulezi nu vei mai ovula in luna respectiva, deci trebuie sa te asiguri 100% ca ai ovulat inainte de a lua Duphaston (daca este nevoie, conform prospectului si numai la sfatul medicului, cu scopul de a sustine sarcina cum am mai zis) Nu e suficient sa ai ovulatie ca sa ramai insarcinata. Trebuie sa ai si endometru ok (lucru care se vede la ecografie). Iti spun din experienta de luni de zile ca duphastonul luat asa si intrerupt + testul de sarcina este negativ inseamna ca vei avea menstruatie curand. Daca ai sa treci candva prin Bucuresti iti recomand sa mergi la un endocrinolog care sa iti explice mai detaliat cum sta treaba cu PCOS si Duphaston. Numele lui este Cristofor Dominic. Uite si un link util: [url]http://tl-ph.facebook.com/note.php?note_id=138980109448050[/url] Succes! [flo]
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ralucaaac bine ai venit printre noi si sedere cat mai usoara la acest topic. Iti doresc din suflet sa ramai insarcinata cat mai repede si sa iesi invingatoare in lupta cu acest nesuferit de sindrom PCOS. Pot sa-ti dau un sfat cu privire la testele de ovulatie. Acestea nu sunt prea reprezentative pentru noi cele cu PCOS, adica pot sa iasa fals pozitive, datorita nivelului mai mare de LH pe care il avem (testele de ovulatie se bazeaza pe cresterea LH-ului (pic de LH) in perioada ovulatiei). Din nefericire singura monitorizare sigura a ovulatiei este cea ecografica si cam atat(iti spun din experienta)! In ceea ce priveste Duphastonul aici este discutabil, deoarece acesta este un progestativ si se da pentru deficienta noastra de progesteron, care la unele e mai mare la unele e mai mica. Cateodata ajunge 1 compr timp de 5 zile, cateodata poate sa nu ajunga 2 comp timp de 10 zile. Daca vine ciclul dupa 5 comprimate e f. bine, dar daca nu vine dupa 20, ori e sarcina, ori e un deficit mare de progesteron. Dar stai linistita ca poate sa vina si dupa mai mult de 6 zile de la intreruperea Duphastonului. Dar daca nu vine dupa max 10 zile, cred ca ar trebui sa te prezinti la medic. Daca nu esti insarcinata deja[pk] si o sa-ti vina ciclul intr-un final cred ca ar trebui sa-ti gasesti un endocrinolog bun care sa-ti dea niste metformin si un ginecolog bun sa-ti monitorizeze ecografic ovulatia! Mai am o intrebare la tine, tu ai menstruatie fara Duphaston? [pup] sa ne tii la curent si bafta multa, sa fie cu ochisori!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna cred ca m-ati inteles prost. eu am zis ca initial enocrinologul mi-a dat 1 comprimat timp de 5 zile dar de 2 luni iau cate 2 comprimate timp de 10 zile insa mi-a spus ginecologul sa iau din ziua 17. problema mea e ca am mai luat duphaston si imi venea dupa 5 zile si acum dupa 7 zile nimic si atunci luam si doza mai mica de duphaston si nici nu beam ceaiuri pt reglarea functiei ovariene, nici branca ursului nici vitamied ca tr sa mai astept poate totusi am facut testul de sarcina prea devreme. redramy ca sa iti raspund la intrebare nu nu imi vine fara duphaston sau probabil mi-ar veni daca as sta sa astept dar dupa 4-5 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...