Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PCOS (19)


Recommended Posts

Fetelor, iata ce am gasit pe site-ul farmaciei Dona despre pilozitate [url]http://www.farmaciiledona.ro/dona-info/hirsutismul-I265[/url] Am citit aici [url]http://www.pharmakon.ro/inc/arhiva/2004_03/profilaxie.pdf[/url] ca in afara de Metformin exista alte medicamente antidiabetice numite Thiazolidindione (TZD) care se pare ca au efect mai bun decat Metforminul in scaderea rezistentei la insulina. "Thiazolidindionele sunt o clasa noua de antidiabetice orale ce cuprinde trei preparate: troglitazona, rosiglitazona si pioglitazona. Efectele terapeutice ale acestei clase includ: cresterea transportului mediat de insulina al glucozei si reducerea insulinorezistentei la nivelul ficatului, tesutului adipos si muschiului scheletic. Troglitazona administrata in doza de 400 mg/zi la pacientele obeze cu SOPV a ameliorat parametrii metabolici si hormonali; un numar semnificativ de paciente au prezentat ovulatie. Troglitazona, s-a dovedit a imbunatatii metabolismul glucozei si insulino-sensibilitatea la pacientii cu diabet zaharat de tip II. Mai multe studii au aratat ca administrarea a 400 mg de troglitazona zilnic scade nivelul insulinei circulante si amelioreaza statusul metabolic si hormonal la femei obeze cu SOP. Corectarea nivelelor excesive de testosteron, trigliceride si activator de plasminogen duce la scaderea riscului pe termen lung a complicatiilor cardiovasculare la aceste femei." Troglitazona insa a fost retrasa de pe piata in anul 2000 pentru ca toxicitatea sa afecta serios ficatul. Rosiglitazon (AVANDIA) e cu semnul intrebarii deoarece se pare ca slabeste inima si a fost retrasa in unele tari. Singura ramasa e Pioglitazona (ACTOS). Ia vreuna dintre voi acest medicament in loc de Metformin?
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga emilia.m sa stii ca am incercat si naturiste si homeopate. Am luat vreo 2 ani tinctura de zmeur, coacaz negru si mur la indicatia unei dr.endocrinolog. Si mai apoi am luat de capul meu vitex, Dona Vital (contine exctract de zmeur si vitex), tictura de branca ursului, lemn dulce, marar, si nu mai stiu... Am luat si homeopate la indicatia unei dr. homeopat vreo 6 luni, dar m-am oprit, nu am mai avut rabdare, nu mi s-a parut a avea un efect pozitiv. In ceea ce priveste dieta sunt intr-o continua lupta cu mancarea[:D]! Oricum tu spre deosebire de mine ai un mare avantaj, nu esti supraponderala si ai renuntat la carne. Eu nu pot renunta la carne, chiar daca nu mananc mezeluri sau alte chestii asemanatoare din comert, gatesc cu carne de pui fara piele si grasime, vita si peste. Eu am fost tot timpul supraponderala, insa nu am ajuns la obezitate niciodata. Anul trecut am slabit 14 kg cu un regim foarte strict (la mine nu merge altfel) timp de 4 luni: primele 3 saptamani doar fructe si legume proaspete sau gatite cu putin ulei de masline, apoi pana la 4 luni in completare carne de pui, vita, peste fiarta sau la gratar. Ajunsesem la o greutate aproape normala (la 180 cm 82 kg). Dar anul asta dupa 3 vacante ( 1 saptamana de craciun, una de pasti si una in vara) m-am ingrasat 8 kg. Eu daca nu am grija ce mananc ma ingras 2-3 kg intr-o saptamana (ca porcul!) Oricum eu in general evit zaharurile rafinate, prajelile si grasimile saturate. Dar nici macar dupa ce am slabit nu am obtinut ovulatie[q]! In ceea ce priveste sportul in perioda in care am slabit mergeam de 2-3 ori pe saptamana la bazin, acum mai deloc. Din nefericire nu am prea mult timp, stau la birou 10-11 ore si fac pe drum inca 3 ore dus-intors acasa-serviciu. Merg pe jos vreo jumatate de ora pe zi cand ma intorc acasa de la serviciu, o bucata de drum nu o parcurg cu autobuzul. Dar mi s-a spus ca nu este sufiecient. M-am intins ca o zi de post! [pup] pe toata lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste Thiazolidindionele nu cred ca pt PCOS este recomnadat la momentul actual, cel putin la noi in tara. Din ce am mai citit pe internet cu metformin exista studii clinice efectuate pe paciente cu PCOS si s-a dovedit eficacitatea acestuia. In schimb cu TZD nu am gasit nimic. Iaca un link interesant: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:PX4DCrV6E6wJ:medicaacademica.com/2010/09/conduita-in-infertilitatea-asociata-cu-sindromul-ovarelor-polichistice/+Tiazolidindionele&cd=7&hl=ro&ct=clnk&gl=ro [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc fetelor pt cuvintele frumoase! eu mi-am mai revenit, psihic vorbind... adica na... Dumnezeu nu-mi va da niciodata mai mult decat pot duce! emilia, ma bucur tare mult ca-ti poti face analizele pe asigurarea de la munca!! cu siguranta te-ajuta tare mult! medicul meu de familie e... nu stiu cum sa-i spun... i-am zis ca vreau sa-mi fac analize la sange... i-am adus lista(care includea de la LH la HLG si glicemie), insa ea a considerat ca nu am nevoie[alcool] de toate, ci numa' de HLG, de-un colesterol, un calciu si o glicemie...[batcap]. i-am explicat ca trebuie sa le fac, dar n-ai cu cine, efectiv! doar sa merg la m. ginecolog, sa-mi dea o lista(pe care sa-si puna MUSAI parafa), iar apoi sa merg la ea... as schimba-o, dar sa ma duc iar la cineva strain... adevarul e ca nici nu mi-am batut capul cu ea... poate o rog pe mama sa mearga pt trimiterea mea[:D], ca se inteleg ceva mai bine... va pup, fetelor!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

redramy, multumesc pt raspunsuri. Si eu ma ingras repede si slabesc greu. Mai ales de un an incoace... Catalina, sfatul meu e sa iti schimbi urgent medicul de familie sau sa te infigi tare in ea. Te duci cu un buchet de flori sau un pachet de cafea si ii zici ca vrei trimitere pentru LH, FSH, TSH, TPO si ANTI TPO, Testosteron si Testosteron liber, Dehidroepiandrosteron sulfat, Prolactina si ce altceva mai vrei tu. Daca nu iti da ii arunci o privire incruntata si ii explici ca atata vreme cat nu plateste ea din buzunar analizele tale atunci sa-ti dea trimitere sa le faci daca vrea in continuare sa fie medicul tau. Nu conteaza ce considera ea ca ai putea sa ai, ca nu e nici endocrinolog nici ginecolog si nici nu a tratat vreodata cu succes cazuri de PCOS. Of... Doamne cati medici d-astia "destepti" si calificati sa se dea cu parerea pana te baga in mormant am vazut pana acum... Tratamente prescrise dupa ureche, anticonceptionale prescrise doar dupa ce se uita in ochii femeii, diagnosticare eronata (am auzit inclusiv de diagnosticul "dureri abdominale" pus de un medic de familie - de cand doamne iarta-ma simptomele constituie diagnostic? [bang]). Deci, ori te infigi bine in ea ori ii ceri sa-ti elibereze dosarul si negatia si te duci la orice alt medic de familie din oras, te prezinti acolo, ii explici ce si cum si-l rogi sa te primeasca. Garantat te va primi. E concurenta mare "pe piata".
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor este vb de dr.Marinescu de care vb voi ca este anchetat penal de cand cu incediul de la maternitatea giulesti??? getik [mamica] mamika de [copil] mika minune ariana-ioana 29.12.2009 [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/AryPozeNoi#"]ary poze[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156087"]ary povestea unui aricy[/url] [url="http://picasaweb.google.ro/102347085797853723665/Nunta#"]poze nunta[/url] [url="http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4145"]am produse la bazar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Catalina nu stiu daca te ajuta postarea mea. Dar eu am facut toate analizele posibile la Synevo unde m-am dus pur si simplu am cerut un formular si ma completat ce doream sa m-i se faca din sange. Ce nu era in rubrica lor am scris-o in plus.La TTGO au cam comentat dupa metoda mea de a face dar le-am zis clar ca NU o fac cum doresc eu ca is banii mei in joc. Si de intru in oarecare ''coma'' hiposau hiperglicemica din punctul lor de vedere este tot problema mea. Doar is bani mei si fac ce vreau, cand mi-or deconta paote dansez cum zic ei daca stiu mai bine. La analizele de trombofilie intr-adevar la adoua runda (zic a doua ca la prima nu am avut nici un comentariu, dar trecand timpu s-au cam inmultit trombofilistele si s-au smecherit cei din Germania) imi trebuia de la ei un formular anume sa completez si parafa de medic. Dar orice parafa era buna, daor trebuia sa fie ca ei asa aveau siguranta ca aici va fi interpretata de ceva medic rezultatele. DEci in concluzie impune-te! Mai ales pa medicul de familie Succes[pup] in asteptarea unui ingeras
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor nu v-ar interesa sa discutam un pic si despre dieta? Sincera eu tare rau ma impac cu ea. Daca nu mananc ceva consistent (va dati seama de aici ca e vb de mancare nepermisa in SOP) nu m aimpac cu metforminul , m-i rau, nu ca la inceput dar inca nu m-am obisnuit si nici cm inca de un an incoace nu m-i s-a reglat. De kilograme am scapat de cinci dar am pus unu inapoi. Offf tare greu e . in asteptarea unui ingeras
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa si daca nu va stresez prea mult , pe mine m-ar interesa cartea lui Montignac in format electronic. M-ar putea ajuta cineva? Multumesc. in asteptarea unui ingeras
Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...