Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgaria- impresii, drum, statiuni, hoteluri(15)


Recommended Posts

Ligia, da, ai dreptate, eu am crezut initial ca eun hotel, de fapt sunt vreo 4. Mie imi spusese cineva care a fost anul trecut acolo, intr-unul dintre hoteluri. Si au chiar pretul cel mai scazut, m-am mai interesat intre timp. Si acum vin si eu cu o intrebare [:I] pentru Bulgaria mai trebuie sa trec copilul pe pasaportul unuia dintre noi? El nu a iesit pana acum din tara, nici nu m-am gandit la aspectul asta ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ellinia, trebuie sa-i faci pasaport, altfel nu-l poti scoate din tara. Sau daca este pe unul din pasapoartele voastre e ok, dar treb sa aibe o valabilitate min de 6 luni la intoarcerea in tara[:D]
Albinutzza[mamica]& [url="http://community.webshots.com/user/bondarelul"][foto]Luca bondarelu'[/url][bonjovi] 07 Iulie 2005 & [url="http://community.webshots.com/user/albimik"][foto]Albimik Maria Antonia[/url] [copil]1 Februarie 2007 The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elinia: daca nu ati iesit cu cel mic din tara, clar ca nu e trecut la voi in pasapoarte, asa ca fuga sa-i faceti pasaport personal! Noua legislatie nu-ti mai permite sa treci copilul in pasaportul parintilor, poti iesi cu el doar cu pasaport propriu al copilului. Si neaparat cu ambii parinti, ca daca iese doar cu unul, trebuie acord notarial de la celalalt parinte... Cu Albena, promotia No Name m-a facut si pe mine curioasa, mai ales ca preturile erau excelente, insa m-am dezumflat repede, ptr ca ma gandesc ca te cazeaza in cele mai naspa camere ramase... Eu am bilete la Ralitsa 3*, am citit doar de bine de acest hotel, si faptul ca faci 5-10 min pana la plaja nu e mare scofala, mai ales ca ai si autobuz din 30 in 30 min gratuit. cat despre agentii de turism, eu intotdeauna prefer sa iau de la touroperatori, si daca nu pot de la ei, iau de la agentii mari, cu nume consacrate, nu de la orice taraba din spatele blocului numita ics travel... Corina si [bonjovi] Andrei (24.11.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, m-am intors, de luni, din pacate. Despre drum...am mers si la dus si la intors pe Giurgiu- Ruse-Shumen-Karnobat-Ajtos-Burgas-Duni. Intre Shumen si Karnobat sunt aprox 100 de km cam aiurea, adica cu multe denivelari, gropi nu-s, cand ne-am dus a fost liber- liber, probabil unde era si duminica dimineata, iar la intoarcere am avut cateva camioane si tiruri in cale. A...ne-am ratacit si in Shumen, ptr ca desi am vazut indicatorul , aparea si indicatorul de drum ptr camioane, si am crezut ca mai e altul[bang]. Asa ca in loc sa trecem pe langa oras, ca la dus, am intrat in Shumen si acolo e o brambureala....am intrebat 2 localnici care ne-au spus in 2 feluri, apoi un taximetrist a mers in fata noastra si ne-a scos din oras. Despre Duni...am ajuns pe la 12 si un pic, am bagat 10 eur in pasapoarte si am primit camera (A8122) pe loc, cu vedere spre mare, unde era liniste, nefiind spre piscine. Am avut suita, o camera mare din care intrai intr-o baie cu wc si chiuveta si in alta camera care la randul ei avea baie si cu dus. Deci cazarea...super. Am avut ceva dificultati pana am reusit sa ne orientam prin hotel[:D], de fapt nu gaseam drumul spre restaurant[:D], in prima zi, ca trebuia sa urcam cu liftul la et 3 apoi sa mergem pana la receptie, unde coboram 1 etaj sa ajungem in restaurant. (apoi am descoperit ca mai puteam ajunge intr-un fel). Despre plaja si apa....nota 11[:D] Am fost foarte incantata de apa limpede, fara valuri, unde fii-miu statea toata dimineata, apoi dormea dus de la 14 pana la 18.30, cand il trezeam eu[:D]. Despre piscine...cu toate ca nu-s fan (deloc), sotul si copiii au fost, in primele zile la Marina Palace, apoi si la cele de la Marina Beach. Iarasi totul ok. Animatia...si ei mi-au placut( apropo, spuneati de o tipa Teo de la miniclub- nu mai era cand am ajuns noi, nu stiu ce s-a intamplat cu ea). La spectacolul de luni au anuntat ca vineri va fi un spectacol cu copiii din resort si cine-i amator...sa se inscrie, asa ca Ana a fost albinuta, iar Oana a dansat la thriller(fiind fan Michael Jackson a fost super incantata). De marti si pana vineri au facut repetitii, asa ca la 10. 30 trebuia sa fiu la amfiteatru cu Ana, iar Oana se ducea singura, la ora 15. Spectacolul a iesit foarte bine, l-am filmat, si mi-a placut foarte mult cum se purtau cu copiii, iar ptr spectacol nu am avut voie sa intram cu ei, animatorii i-au imbracat, machiat, aranjat. Am inteles ca o saptamana era spectacol cu dansuri ptr copii iar alta saptamana era bal mascat, tot cu copii. Din cele care ati fost la Duni, ati vazut vreuna balul mascat? Cum a fost? Mi-a placut iarasi joi seara, cand a fost Party Beach, care s-a incheiat cu focuri de artificii, pe care fii-miu le astepta si-n serile urmatoare[:D]. Iarasi nu stiu: in fiecare saptamana e Party Beach? Despre baruri...am fost la cele din Marina Palace, Marina Beach si Wunderbar . Cocteiurile cele mai bune erau cele facute la Marina Beach, la fel si barul mi-a placut, care era mai mare decat cel de la Marina Palace. ( sa va mai spun ca am incercat toate bauturile low alcool[:D], iar cel mai mult mi-a placut White Bear ?) Mancarea....aici a fost o " problemuta": nu pot spune ca mureai de foame, dar mancare mai mult gatita, friptura de porc la gratar iti rupeai dintii in ea, daca se termina un fel de mancare nu mai aducea alta tava... la un pranz luasem piure ptr copii si cand s-a dus si sotul sa ia n-a mai gasit, cand mi-a spus ca nu a gasit, am crezut ca nu l-a vazut, dar de fapt nu mai era. La fel cu prajiturile, daca luai de la inceput...bine, daca luai ca noi, dupa ce terminai de mancat...mai gaseai, dar nu mare lucru, fapt ptr care luam si prajiturile odata cu mancarea. Prajiturile mi-au placut, mai bune ca la Kaliakra, erau unele cu crema de ciocolata...si eclere...[pofta] cred ca ma ingras numai cand ma gandesc[:D]. In restaurant puteai cere vin, era alb si rosu, ambalat la sticle, sticle care am vaga impresie ca erau umplute acolo. Nu-s consumatoare, dar sotul si varul meu au baut si au zis ca-i naspa, plus ca sotul a avut arsuri toata noaptea de la un pahar de vin alb parca , asa ca nu i-a mai trebuit. Dintre restaurantele a la carte am fost doar la cel bulgaresc, ca la cel italian am vrut sa facem rezervare sambata ptr duminica, si ne-am adus aminte aproape de ora 19, cand ne-a spus ca nu mai sunt locuri ptr a 2-a zi. Despre restaurantul bulgaresc...n-am fost prea incantata, am luat ceva cu carne de miel, care nu era rau la gust, dar cred ca pusese toata sarea din resort, asta tinand cont ca eu mananc sarat in general, deci va dati seama ce gust avea ptr cineva care nu consuma sare in cantitati mari, ca mine. Ptr cel mic am luat- de fapt ne-a recomandat chelnerul- pastrav, care era bun, nimic de zis, iar Ana a vrut pui, de care nu stiu sa zic cum era, ea e mofturoasa de felul ei, arata bine, dar n-am gustat. O singura data am mancat la restaurantul de la vile( cel de langa Wunderbar), asta ca sa putem fi acolo la minidisco, dar a 2-a oara n-am mai calcat, nici acolo si nici in alta parte, mi s-a luat. Pe langa faptul ca erau mai putine feluri de mancare ( si prajituri), erau cateva mese sub un copac din care picase frunze si...altele, dar nimeni nu se obosea sa scuture mesele acelea. Asta sa zicem ca treceam peste, nu ma deranja , ne asezam la alta masa, dar cand m-am dus sa iau farfurie am descoperit vreo 3 cu urme de mancare pe ele[bang]. Si ptr ca am adus vorba de minidisco, copiii mei sunt innebuniti dupa asa ceva, dar incepea la 19. 30, cina era de la ora 19, deci oricum faceam nu aveam cum ajunge intr-o juma de ora , trebuia sa mancam si sa si ajungem acolo, deci am fost doar de 2 ori( a 2-a oara cand am fost la rest. bulgaresc). Crangutali, tu ai avut 2 camere si o singura baie? M-am intalnit acolo cu Cosmina, de aici de pe forum, si ea a stat intr-o camera jr. suite, care era ca o dubla, dar mai mare. In concluzie, mi-a placut, mai mult decat anul trecut la Kaliakra- Albena, 2 lucruri au fost sub Kaliakra: mancarea si minidisco, dar sunt compensate de restul ( locatia, verdeata, plaja, apa marii, animatia...etc) As mai merge si anul viitor daca vom avea bani, si as lua tot la Marina Royal Palace. Mi-a placut si Marina Beach, dar am vazut ca era full la masa, probabil unde pot veni si de la celelalte hoteluri acolo, fiind aproape de plaja. Si inca ceva: erau romani, dar nu cu mult mai multi decat nemti si bulgari. Si m-am convins si eu ca degeaba spun astia ca romanii sunt hoti, am vazut pe plaja cum o fetita de-a unor nemti " imprumutase" o galetusa si lopetele de la un sezlong ( plecasera sa manance si au lasat prosoape si altele acolo) si plecase cu ele cu tot, uitase sa le puna la loc, iar in dimineata urmatoare cand le-a recunoscut, i-a intrebat pe nemti daca fetita e a lor, aceia au spus ca nu, dar a stat si a urmarit-o pana s-a dus la sezlong, dupa care n-am inteles ce le-a spus, ca a vb in germana, dar dupa ton cred ca le-a zis si de " dulce", pe limba lor. Si alta faza, de data asta cu o frantuzoaica: fii-miu isi lasase galetusa si o basculanta langa tarmul marii, eram cu el in apa si am vazut ca vine o tipa si le ia, le clateste si da sa plece cu ele[:D], am strigat dupa ea si i-am spus ca-s ale mele( noroc ca am facut si franceza in scoala si spre deosebire de engleza, mi-a si placut[:D]), ma rog, mi le-a dat, dar ma intreba si de o lopatica si cateva forme ptr nisip daca-s ale mele, i-am raspuns ca nu, asa ca le-a luat si le-a bagat intr-o punga[:D] Deci fiecare padure are uscaturile ei, nu numai a noastra. Si am vazut si un grup de " romani", mai precis rromi din aia romanizati, cazati tot la Palace, plini de ghiuluri, lanturi ca alea de la vaci[:D] de groase, care dupa ce au baut la barul de la piscina o dupa amiaza intreaga si se injurau de mama focului pe acolo( noroc ca numai romanii ii puteau intelege[:D]), pe la ora 19.30, cand noi eram la restaurant, unul din ei a intrat imbracat in piscina, si a iesit dupa 2-3 minut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit Roxana, asteptam cu nerabdare sa ne spui impresiile despre Duni.Sa-ti raspund la intrebarile la care stiu sa raspund: 1.Da, am avut junior suite A 8753(parca) la penultimul etaj compusa din 2 camere:intrai in camera, in drepta baia(baie cu cada) si in stanga usa spre celalalta camera a copiilor, care de fapt cred ca era livingul, canapea extensibila si 2 fotolii, televizor,geam imens pe rotund cu iesire pe o terasa imensa, iar celalalta camera cu un balcon mai mic, ambele cu vedere spre piscine, mare, Marina beach(balconul nostru era cumva spre miniclub)adica vedeai jos in dreapta cumva miniclubul.Ori ne-a dat noua suite si n-am stiut, nu stiu, si eu m-am mirat ca sunt 2 camere, o singura baie.Precizez ca n-am dat nimic la receptie si pe lista intrarilor din ziua respectiva eram prima pe lista cu junior suite.Oricum, superb, si vedere si tot, fiind si asa sus era liniste. 2.Party beach e doar joia, in fiecare saptamana, eu asa stiu. 3.N-am vazut spectacolul cu bal mascat, iar cel cu copii la care zici ca au fost copiii tai l-am prins in prima zi(de fapt a doua, ca prima zi a fost joi cu petrecerea pe plaja) si prin urmare nu aveam cum sa duc si eu copiii ca sa prinda un alt spectacol, mi-au zis ca e din 2 in doua saptamani ca e greu de organizat, de pregatit copiii etc.Iar petrecerea pe plaja e bestiala, si copiii mei au asteptat apoi artificiile in fiecare zi. 4.Despre Teo nu stiu, dar banuiesc ca totusi aveau alt animator roman care sa se inteleaga cu copiii tai. 5.Cu mancarea nu stiu ce sa zic, noi n-am avut probleme, intr-adevar baclavalele se terminau repejor(eu mancam cate 4-5)si o data au fost struguri, fi-miu a vazut la cineva si s-a dus sa ia, nu mai erau, a intrebat, s-a dus ospatarita in spate si a venit si i-a spus ca nu mai sunt.In rest chiar n-au fost probleme, eu de ex. mancam supa cu crutoane, se intampla sa se termine crutoanele dar aducea altele.Iar vin noi am baut si a fost bun, chiar n-am avut probleme, ne-a placut.La restaurantele a la carte n-am fost, asa ca nu stiu, la restaurantul de langa wonderbar si noi am mancat o singura data, si eu zic ca erau mai putine feluri de mancare, mai putine prajituri,servirea cu totul altfel decat la Marina royal...Noi am stat sub acoperisul imens de acolo asa ca nu stiu de frunzele de care zici tu si nici pb cu tacamurile sau farfuriile n-am avut.Am mancat si noi odata ca iesisem de la tenis, ne era foame si nu mai aveam rabdare pana sa ajungem la Marina .Despre minidisco nu stiu ca n-am ajuns, noi de la ora 20 in general jucam tenis, asa ca la 19 eram la masa ca sa avem timp sa ajungem la tenis pana la 21, si de la 21.30 la spectacol, ca nu puteam rata vreunul. Noua ne-a placut f. mult, noi am mai fost in nisipuri si nu se compara, sotul meu a intrebat de cum am ajuns acolo daca nu putem face rezervare pt la anul [:D][:D], asa ca daca o sa fim sanatosi si o sa ne mai permitem vom lua tot acolo, dar mai multe zile, ca 7 nopti nu ne-au ajuns.Inca n-am reusit sa vedem tot, sa mergem peste tot, sa facem toate activitatile pe care am fi vrut.Daca mai e ceva la care n-am raspuns, astept intrebari. Si inca o paranteza:am vb cu un coleg de servici care a fost la Nessebar la Sol Nessebar Palace(5 stele) si a fost foarte dezamagit de tot.Cerceafuri patate,balustrade ruginite, mancare proasta si putina, stateai la coada si cand ajungeai in fata spunea finish, parcare platita dar nu erau locuri nici cu plata de s-au certat cu politia , ma rog, din ce mi-a povestit clar nu mai calca pe acolo a doua oara.Hotel de 5 stele, eu am ramas surprinsa.Si de cand am venit acasa tot am cautat pe net ca sa aflu cum se numesc cele 2 melodii de la Duni (pe care dansau animatorii)si am citit si comentariile nemtilor, englezilor si le-a placut la toti, spun ca i love Duni si vor sa se reintoarca. Multa sanatate si concediu placut celor care n-au plecat inca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crangutali, cred ca ati avut camera undeva in corpul din dreapta receptiei, cum intri in hotel. A noastra a fost in stanga, de la receptie mergeam pana in capatul holului ( treceam de mai multe usi, coridoare...)si luam liftul pana la et 1( de fapt coboram, nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun, iar cand mergeam din camera spre receptie, apasam pe etajul 3 la lift). Cum intrai in camera in stanga era baia cu wc si chiuveta, in fata usa de la balcon( aveam si un cuib cu randunele, care nu se sfiau de noi, frumoase foc),o canapea extensibila , in dreapta era cuierul, imediat langa el usa de la dormitor cu patul matrimonial , dupa usa de la dormitor era un intrand semirotund cu geamuri de sus pana jos, cred ca fusese alt balcon...nu stiu. Din balcon vedeam digul undeva spre dreapta, nu vedeam plaja, nici piscinele. In dormitor era un geam de unde vedeam corpul de langa plaja al hotelului, iar daca ma intindeam mai mult, vedeam in dreapta putin din piscina si in stanga marea. Am avut si patut ptr cel mic, care a fost foarte incantat, cat am stat acolo n-a mai fost nevoie de adormit pe picioare, adormea in patutul ala. ( patutul lui de acasa l-am scos de vreun an si jumatate, ca incepuse sa sara din el si decat sa-si rupa gatul...am preferat sa-l scoatem). Mancarea ...am spus ca nu faceai foamea, doar ca era sub mancarea de la Kaliakra de anul trecut, anul asta am o vecina care-a fost si a fost foarte nemultumita de Kaliakra, si am mai auzit si de la altii ca nu mai e cum a fost. La repetitiile ptr spectacol la Oana vorbeau in engleza toti, erau mai mari, iar la Ana era singura romanca, in rest erau bulgaroaice, nemtoaice si o englezoaica . Vorbea Sunny- animatoarea care s-a ocupat de " albinute" in bulgara si in germana, apoi era Zoly, care traducea in romana ptr Ana si in engleza ptr Katie, englezoaica. Initial Zoly mi s-a parut cam ciudat, dar mi-a placut cum incuraja copiii, cum se purta cu ei( era seful dansatorilor si e roman). Despre animatori...jos palaria, n-am nimic de reprosat. Cantecul ala pe care dansau la piscina il gasesti si pe [url="http://www.youtube.com/watch?v=Hjh2TOLp9EY&feature=related"]Youtube[/url], ai mei si acum cand il aud fac si ei ca foca[:D] Mi-a placut mult, daca vom avea bani, la anul tot acolo vom merge. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna noi am venit ieri de la Duni-hotel Pelican.Curatenie 10+, mancarea f. bine gatita, nu prea variata, dar excelenta, prajiturile buneee,servirea ok, dupa ce te ridicai de la masa schimbau si fata de masa ptr. urmatorii turisti. Problema e legata de animatie care e nula.muzica in surdina la bar si la restaurant, la piscina numai cei ce se balaceau faceau zgomot. daca se faceau echipe de polo ei ofereau banderole ptr. recunoasterea coechipierilor si mingea. pe total suntem multumiti de servicii, dar cam plictisitor sa stai doar la hotelul asta. destui romani,dar majoritari erau nemtii, care carau si ei mancare in camera, umpleau 3 farfurii fiecare la masa si alte chestii care li se pun in carca doar romanilor. am vazut si filmul cu dansul pinguinilor,anul trecut am fost la turci si era primul pe lista animatorilor. Mirela si David - 23.12.2005 [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=44fbab57549e149baae5bc&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url "]ce baiat frumos are mama![/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44d498b9dd2483973e9125&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]David in decembrie [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, vreau sa va intreb daca ati fost plecate prin agentie sau direct cu rezervarea la hotel. Ne-am trezit si noi sa mergem o saptamana la Albena la inceputul lui septembrie. Nu stiu daca mai gasesc locuri pe undeva. Am trimis deocamdata mail la hoteluri sa intreb, dar as vrea sa incerc si varianta cu agentia. Ce agentie imi recomandati? Raluca mamica de [copil] [URL="http://b2.lilypie.com/qk4up3.png"]Sanziana[/url]
God didn't bring me this far, to leave me here!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit... Mi-au raspuns deocamdata Gergana, Ralitsa Superior si Flamingo. Primele 2 ofera AI, Flamingo doar full board. Care e mai bun dintre cele 3? Eu am ales Albena pentru ca e cel mai aproape, si nu stiu cum rezista copilul la distante lungi in masina. Din cate am inteles totusi si Nisipurile de Aur e aproape de Albena. Ar fi mai bine acolo? Raluca mamica de [copil] [URL="http://b2.lilypie.com/qk4up3.png"]Sanziana[/url]
God didn't bring me this far, to leave me here!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...