Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prietene la bine si la greu - 55


Recommended Posts

'na seara! [:D] Fetele, scuzati, va rog, disparitia subita [:I], duminica am plecat la socri si ne-am intors in seara asta (am avut ceva zile libere, sarbatori nationale, din astea [pk]). Abia mai inainte am terminat de despachetat si stivuit toate cele, si sunt ruptus-ruptus-bipedus. Sper sa recuperez zilele astea ce s-a scris din urma. Am intrat doar sa spun doua lucruri: Timi papa tzitzi!!! [pk][pk][pk] Si nr. 2: am facut PIURE DE PIERSICI la borcane, pe iarna! [pk][pk] In zona unde stau socri sunt foarte multe piersici, asa ca am mai prins ceva, chiar daca e cam pe finish sezonul. Impreuna cu piersicile am primit si o reteta super [8D] de la bunicutzele-dragutzele din sat: se spala piersicile, se taie si se arunca samburele si se dau prin masina de facut bulion. Pe acolo pe unde normal ies cojile de rosii - au iesit cojile de piersici (logic, nu? [:D]), iar sucul impreuna cu pulpa fructelor - intr-un vas seaparat. Cand s-au gatat piersicile din traista [:D] si s-a umplut vasul asta, se pune pe foc (vasul, nu traista [:D]) sa dea cateva clocote. In timpul asta am spalat borcanele si le-am sterilizat intr-o tava la cuptor. La 6 kg de piersici (si habar nu am cate de piure...) am pus un pumn de-al meu de zahar normal (nu aveam zahar brun acolo...). Bunicile mi-au zis ca ar trebui sa stea si fara zahar, dar am zis sa nu ma risc totusi....am pus doar asa....cat sa nu zic ca nu am pus...dar nu se simte aproape deloc. Am pus apoi piureul in borcanele sterilizate, sotul a infiletat barbateste [:D], borcanele le-am pus cu capacul in jos pentru o ora, acoperite cu ceva paturi. Apoi le-am intors si pus in ladite. Si gata! [pk] Maine avem de gand sa repetam operatiunea cu inca vreo 5 kg de piersici, daca tot avem...si e atat de usor de facut. [pk] A, si o intrebare-intrebatoare si ma culc: cum se pastreaza dovlecelul placintar? ( sau cum ii spune...la cel galben...) [?] Ma gandesc ca la congelator se inmoaie. Sau nu? Dar dovlcelul verde? Il pot taia cubulete sa-l pun in pungi la congelator? (daca tot am loc si nu mai pun piersicile [:D]). Noapte buna all! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare!!! Imi cer scuze ca nu am sarit cu cinsteala de dimineata dar era frigiderul gol.. intre timp l- am umplut si a trecut si ziua(nici nu stiu cand) dar va cinstesc acum si ma iertati pt intarziere Smarandita dovleceii ii poti pune la congelator dar se vor muia, dak vrei sa-i folosesti la supa e ok. Ionela am intebat medicul de prevenar si a zis ca se fac doar 2 doze ca are aproape un an si i s-a format un mic sistem imunitar. Deja am impresia ca mi se impleticeste degetul printre litere... ma culc ca sa nu scriu in limbaj necunoscut Va pupik pe toate Mami fericita de [url="http://picasaweb.google.com/strumfy.12"]strumfita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata! [cafea]! Smarandita, eu dovlecelul micut, l=am taiat cubulete si l-am pus asa pentru iarna...si anul trecut...si a stat foarte bine...dar sa ii scoti miezul! Gabi, f tare Eva! Pup u all...sunt rupta!
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! nu v-a ajuns cafeaua de la Reghin? sa suplimentez [cafea][cafea][cafea][cafea][cafea][cafea][cafea] [bum][bis][s] Alexa [s][bis][bum] draga noastra burticuta, sa-ti dea DD o nastere usoara, copilas sanatos si o viata frumoasa de acum inainte [pup][pup][pup][flo][flo][flo] Lili, mami de [copil] Alexandru (18.11.2009) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]poz(n)e[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui angi_san
Buna seara, fetelor! In afarsit am poposit si eu dupa ce a adormit bebelusa energetica[alcool]. Ziceati ceva (Ralu[flo])de carusel. Si Ana Maria a avut pana s-a ridicat in picioare si prima ei grija a fost sa traga de animale pana le-a scos din tzatzani. Acum si noi avem o steluta Tomy (75ron) cu 3 melodii si care chiar are forma de steluta. Pentru noi e comoara la casa omului, nici nu plecam fara ea cand ramanem peste noapte in alta parte. Are 3 melodii f dragute si poti seta la 5 sau 10 min. Angi [mamica] de bebe Ana Maria (03.12.2009)
si noi avem steluta asta. Este pe roz si o adoarme pe Pinky. La inceput se uita un pic pe tavan si numara ursuletii si apoi adoarme pe melodie. Buna investitie. Dana, mama lu' Pinky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Smara mama pune dovleac placintar la congelator. Curata un dovleac mare si nu putem sa-l mancam o data pe tot. Asa ca il rade pe razatoarea mare, il pune pe foc sa se caleasca (fara apa, fara ulei). El se inmoaie. Cand se raceste, il pune intr-o punguta si direct cu el la congelator. Il foloseste la placinta. Dovleceii se pun si ei la congelator. Spalati, curatati, taiati si bagati in pungute. Cand faci o ciorbica, o mancarica, scoti din congelator, cateva bucati si adaugi in mancare. Just for the record (oracol)! [pis] Sotul tau e bulgar? De aia estei tu pe acolo si nu in Romania? Dana, mama lu' Pinky
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor, ieri m-a capiat fiica-mea... [alcool] am plimbat-o ieri dupa-amiaza, am avut si noi de rezolvat niste treburi si am stat cam 2 ore jumate prin oras. bineinteles ca i s-a facut somn si a inceput matzaiala. acum in carut sta numai in fund, incordata si nu mai vrea sa doarma deloc. am dat spatarul carutului pe spate, am pus-o si pe ea pe spate, incepea sa planga si se ridica inapoi in fund. asa m-a tinut circul asta jumate de ora, timp in care aproape ca fugeam spre casa... [bang] am si oprit intr-un loc mai ferit sa-i dau sa suga, poate-poate, da de unde, nici nu suge in public, ca sta si casca gura la ce e primpreajma, n-o intereseaza [alap] [alcool] acasa a dormit o ora, iar aseara m-a capiat iar... a adormit pe la 10 seara, dupa o ora continua de matzaiala. nu inteleg daca ii e asa somn, de ce ii e asa greu sa adoarma? rabdarea mea a cam atins si ea limitele ei. as vrea sa o pot ignora cand plange, dar ma zgarie efectiv pe creier... [:-@] azi dimineata nu mai spun ca s-a trezit pe la 7, s-a foit jumate de ora, apoi a adormit iar vreo ora, pana s-a trezit taica-su si la cea mai mica miscare (daca misc un deget dimineata) se trezeste copchilul [alcool] nu stiu de ce e asa sensibila. plus ca mi-a facut si tztzele sensibile de la atata supt... si dupa ce ca o pun mereu la tztz nici nu adoarme. [alcool] nu stiu ce sa ma mai fac... [q]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [caru] tati [roker] si Vladutz [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexa - [s] La multi ani! sa fii sanatoasa si fericita si sa nasti un bebe sanatos si frumos [flo] gabitza - super tare Eva cum merge ea, e drept ca o ajuta si gresia... [:)] lili si monis - imi pare rau ca a fost naspa la concert, intr-un fel era de asteptat sa nu mai fie ce a fost... ma gandesc serios daca vin Bon Jovi daca sa merg sau nu... [:-@] smara - ma bucur ca Timi si-a revenit [pk] nu mai stiu ce voiam sa zic... [:-@]
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [caru] tati [roker] si Vladutz [pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...